Tekonolojinin hızla ilerlemesi ile birlikte son zamanlarda sık sık 3D modelleme ifadesini duymaya başladık. Birçok alanda karşımıza çıkan bu terimi kısaca açıklamak gerekirse; 3D modelleme, genellikle bilgisayar grafikleri ve bu alana ait özel programlar kullanılarak var olan canlı ya da cansız nesnelerin 3 boyutlu modelinin ortaya konmasına denilmektedir.

3D modelleme sıklıkla birçok alanda kullanıldığı için çeşitlilik göstermeye başlamıştır. Herşeyden önce, inşa edilecek binaların ya da yemi imal edilen bir ürünün tanıtımı için üç boyutlu model yapılmıştır. Sonuçta bu alanlarda ne kadar detaylı bir çizim yapılırsa yapılsa proje sonunda beklenmedik sıkıntılar meydana gelebilir. Bazı zamanlarda tam istenilen şekliyle bir sonuç elde edilemez. Projede meydana gelen sorunları düzeltmek zaman ve maliyet kaybına neden olmaktadır. Bu sebeple proje aksayabilmektedir. Tüm bu nedenler için kullanılan 3D modelleme uzmanı bu sorunların ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

3 Boyutlu Modelleme 

3D modelleme genellikle mühendislik alanları ya da grafik tasarım alanları ile alakalı yerlerde kullanılmaktadır. Fakat 3 boyutlu modelleme bunlarla sınırlı değildir. Günümüzde tıp gibi pek çok alan içerisinde kullanılır. Tıpta organların modellenen 3 boyutlu hallerinin basılması en iyi örneklerden biridir. Bunun yanı sıra sinema sektöründe de 3 boyutlu modellemeler oldukça fazla kullanılmaktadır ve izleyicilerin de sıklıkla bu filmleri izlediği gözlemlenmektedir. 3D modelleme hem özel hem de iş alanında son derece önemlidir. Hobi olarak da sık sık tercih edilen 3D modelleme eğlenceli yapısı ile dikkat çekmektedir. Çizgi filmler, animasyonlar ve pek çok alanda 3 boyutlu modelleme örneklerini görebilmemiz mümkündür.  3D modellemenin kullanıldığı yerleri şu şekilde sıralayabiliriz: 

  • Kentsel planlama: Kentsel mimari ve peyzaj düzenini oluşturma
  • Mimari: İç ve dış tasarım
  • Sanayi: parça, yedek parça, makine, bina vb. Prototip üretimi
  • Dökümhane: Ters kalıp oluşturma,
  • Bilgisayar oyunları ve animasyon: Üç boyutlu karakterler ve animasyonlu videolar
  • Film endüstrisi: Gerçekçi resimler oluşturma ve sıradan bir kamera kullanılarak görüntülenemeyen veya mevcut olmayan sahneler.
  • İnternet: Çevrimiçi alışveriş için ürünlerin 3D modelleri
  • Takı:  Kıymetli maden, taş ve diğer eşyaların mevcut ve yeni takılarının modellenmesi

Son olarak oyun sektörünün gelişmesinde ve gerçeğe yakın onlarca oyunun piyasaya çıkmasında da 3D modelleme oldukça etkili olmuştur. Bu modellemeler ile oyunlar gerçekteki cisimlerin birebir kopyalarını kendi içlerinde barındırabilmektedir. Ayrıca kimya alanında da 3 boyutlu modellemeler ile bileşiklerin 3 boyutlu hali görüntülenir. Böylece daha kolay anlaşılabilir bir hale gelir. Tüm bunlara ek olarak mühendislerin prototip üretiminde, yer bilimcilerin araştırmalarında ve mimarların çalışmaların da hep 3 boyutlu modelleme kullanılmaktadır. Sizde 3d modellenin sağladığı bu avantajlardan yararlanmak istediğiniz zaman web sitemiz üzerinden 3d modelleme uzmanı ile iletişime geçebilirsiniz. 

3D Modellemenin Önemi

3D modelleme, tasarım sürecini iyileştiren ve geliştiren aynı zamanda üretim sürecinin de hızlanmasını sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntemle bilgisayar ortamında 3 boyutlu şekilde tasarlanmış olan bir model, 3D yazıcılardaki baskı teknolojileri kullanılarak gerçek fiziksel bir objeye dönüştürülmektedir. Boyut ve şekil ayarlanmalarının her biri de yine bilgisayar üzerinden kolaylıkla yapılabilir ve istenilen tüm tasarımlar bu yöntem sayesinde gerçek hayata geçirilebiliyor. 

Son olarak reklam verenler mesajlarını iletmek için ya da herhangi bir ürünü, hizmeti ön plana çıkartmak için 3 boyutlu modellerden faydalanabilmektedir. Bir ürünün 3 boyutlu modeli ürünün tüm detaylarının görünmesini sağlar. Bu sayede tüketiciler ürün ile ilgili tüm detayları net bir şekilde görebilmektedir. 3 boyutlu modelleme inşaat sektöründe de sık sık tercih edilmektedir. Çeşitli yapıların 3 boyutlu olarak sunulması satın alacak ya da o yapı ile ilgilenen kişilerin detaylı olarak bütün ayrıntılarını görmesini sağlar. 

3D Modelleme Uzmanının Sorumlulukları

3D modelleme uzmanı nesneleri dijital bir alanda işler ve görsel varlıkları üç boyutlu algılanabilir formata getirir. Bu işlemi yaparken yerine getirmesi gereken sorumluluklar ve yapması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz: 

  • Projeleri görsel olarak anlaşılabilir bir hale getirmek.
  • Eskizlere dayalı 3D modeller oluşturmak ve düzenlemek.
  • Nesnelerin veya sistemlerin simülasyonunu yaparak hacmin yaratılmasını sağlamak.
  • Kil, alçı gibi maddeler kullanarak nesnelerin fiziksel kopyalamasını yapmak.
  • Bilgisayar destekli tasarım programları ile dijital objeleri kavramsallaştırmak.
  • Mimari tasarım ve iç mekanların 3D dijital modellerini oluşturmak.
  • Medikal araştırma sonuçlarını görselleştirmek üzere organ gibi vücut parçalarını modellemek.
  • Pazarlama ve tanıtım amaçlı grafik materyalleri hazırlamak.
  • Yaratıcılık ve üretim hedeflerini gerçekleştirmek için sanat yönetmeni ve diğer 3D sanatçılarıyla iş birliği yapmak.

3d modelleme uzmanları tüm bu bahsedilen sorumlulukları yapmaktadır. Bunları yaparken sizlerin isteklerini ön planda tutar ve müşteri memnuniyeti odaklı hizmet vermektedir. 

3D Modeller Hakkında Bilinmesi Gerekenler

3 boyutlu modeller fiziksel özelliklere sahip bir cismi ya da varlığı uzay geometrisi içerisindeki belirli noktalar ile tanımlanır hale getirir. Yapılan modeller birbirinden farklı geometrik şekillerin birleşmesi ile ortaya çıkar. Eğer elde veriler var ise bu modellemeler manuel olarak elle çizilebilir. Buna ek olarak ücretli ya da ücretsiz simülasyon programları ile ya da scanner yani tarayıcılar ile taranarak modellenebilir.

3 boyutlu grafik işlemlerinde 3 boyutlu modelleme oldukça fazla kullanılır. Fakat tarihsel olarak baktığımız zaman 3 boyutlu modellerin 3 boyutlu grafiklerden çok daha önce kişisel bilgisayarlarda kullanıldığını görmekteyiz. Hatta bilgisayar programlarında grafiklerin kullanılmasından çok daha önce 3 boyutlu modeller kişisel bilgisayarlarda hazır halde bulunmaktadır. Günümüzde ise 3 boyutlu modeller bilgisayar programlarından çok daha geniş alanlar içerisinde kullanılmaya başlanmıştır. Bu alanlar tıp, mimari, inşaat, medikal, oyun film gibi alanlardır. 

3D Modellemede Kullanılan Yazılım Programları

3D modelleme yazılımı, karakterlerin veya nesnelerin temel 3D modellerini tasarlamasını sağlar. Tam özellikli programlar, tasarımlarınızı gerçekçi detaylarla birleştirmek için ihtiyacınız olan araçları sağlar. 3D modelleme uzmanlarının kullandığı programları şu şekilde sıralayabiliriz: 

  • SketchUp
  • SolidWorks
  • AutoCAD
  • 3D Studio Max
  • FreeCAD
  • MeshMixer
  • Blender