ara bulucu olabilmek için sınırlı koşulların sağlanması gerekmektedir. Bu şartlardan bir çoğunu sağlayan kişiler ara buluculuk yapabilmektedirler. Bu şartlardan bazıları şunlardır;

Türkiye'de mevcut hukuk fakültelerinden mezun olmak veya yurt haricinde bitirilen hukuk fakültelerinden mezun olup Türkiye'de denklik alabilmek.

Zorunlu 1 yıl süren stajı tamamlamış olmak.

Avukatlık üzerine en az 5 yıl deneyim kazanmış olmak.

Avukatlık süresince hiçbir suça karışmamış olmak.

Bu ve bunun gibi şartların tamamlanması halinde hukukçular ara buluculuk yapabilmektedir. Ara bulucu olmak için gereken şartlardan sonra uygulamaya geçilebilmektedir. özel bürolarda veya adliyelerde ara buluculuk görevleri verilebilmektedir. Bu hizmetler anlaşmazlığı olan kişiler arasında daha yoğun verilmektedir. küçük hasarlar olduğu halde anlaşamayan tarafların bir araya getirilerek uzlaşması yöntemidir.  

 

Ticari Davalarda Ara Bulucu

Ticari davalarda görev alan vekiller tarafından ara buluculuk hizmeti de verilmektedir. Ticari davalarda en yoğun görülen maddi hasarlar dolayısıyla açılan davalardır. Bu davalarda vekiller tarafları bir araya getirerek uzlaştırmaya çalışmaktadır. Ara buluculuk hizmeti kapsamında yapılan işlem mağdur veya mağdur konumda olan kişi ve suçlu veya suçlu olabilecek konumda olan kişiler bir araya getirilerek yapılmaktadır. Kişilerin anlaşamadığı konular ile beraber vekiller, aralarındaki problemi iki tarafın da mağdur olmayarak atlatabilmesi ve sonucunda olayın yargıya taşınmaması için çalışmaktadırlar.  

Kişiler ile sohbet ederek aralarındaki problemin nasıl çözülebileceği konusunda anlaşma sağlanmaya çalışılmaktadır. Vekiller kişiler arasındaki problemin hukuksal yollarla nasıl olabileceğini bildiği için kişilere bunları anlatarak sorunlarının mahkemelere aktarılmaması için çalışmaktadır. Ara bulucu iki kişi arasındaki durumda üçüncü kişi olarak problemin dışarıdan gözlemlenmesi ve hukuksal olarak sonuçlarını öğrenmeleri için konuşmalar yapmaktadır.  

Ticari davalarda da ara buluculuk hizmeti verilebilmektedir. Bu ara bulucu, ticari olan davalarda zarar maddi ise kişilere uygun teklifler sunarak aralarındaki problemin çözülmesini sağlamaya çalışmaktadır. Bu kişiler için uygun olan ne ise onu bulmaya çalışarak kişiler arasındaki anlaşmazlıkları gidermektedirler.  

Ticari davalarda bir taraf firma ise ara bulucu bu şirketin vekilini de bularak onlarla da irtibata geçerek ara bulucu işlemini tamamlamaktadır. Ticari olan davaların birçok çeşidi olmakla beraber eğer davanın yargıya taşınmadan kapanması mümkünse vekil yani avukat bu problemi da çözebilmektedir. Kişilerin ara buluculuk hizmetinden yararlanması için Hemen Geliriz Web Sitesi üzerinden çağrı yapmaları yeterlidir. Bu site üzerinden yapacağınız aramalar sonucu çıkan ara bulucu kişiler ile beraber davalarınızı daha basit ve hızlı şekilde çözüme kavuşturabilirsiniz.  

Ticari davalara bakan kişiler tarafından ara bulucu hizmeti verilebilmektedir. Ticari oluşabilecek herhangi bir sorunda mal varlığı veya para üzerinden olan davalar kolayca mahkemelere gitmeden ara bulucu tarafından çözümlenmektedir. Ara bulucu tarafları dinleyerek bu tarafların isteklerine uygun şekilde hareket etmeye çalışmaktadır. Suçlu veya suçlu olabilecek ile mağdur tarafında mevcut kişiler ile beraber sorunların anlatılması ve tarafların ne istedikleri bilgisini alan ara bulucu, tarafları uzlaştırmak için pratik ve hızlı çözümler üretmektedir. Tarafların ara bulucu tarafından sunulan teklifleri kabul etmesi halinde mahkemeye gitmeden, dava açılmadan ve cezai işlem uygulanmadan tarafların barışması ve anlaşması sağlanmaktadır.  

 

Ara Bulucu Ne Hizmeti Veriyor?

Ara bulucu kişi kısaca, davalık olabilecek kişileri dinleyerek çözüm üreten kişidir. Taraflar arasında yaşanmış veya yaşanan anlaşmazlıkları çözümlemek için çalışmaktadırlar. Tarafların ikisi ile de bağlantısı olmayarak çalışmak zorundalardır. Ara bulucu taraflı davranamamaktadır. Müvekkili olan kişi tarafında bulunarak yanlış bir ara buluculuk yapamamaktadırlar. Müvekkilinin isteği üzerine ara buluculuk yapmayı kabul eden vekiller, tarafları en adaletli yollarla uzlaştırmak isterler.  

Türkiye Adalet Bakanlığı'na bağlı olarak aktif ara bulucular güvenilir ve taraf olmayan bağımsız kişiler olmak zorundadırlar. Davalık olacak kişiler ya dava öncesi ya da dava sırasında olarak iki şekilde hizmeti alabilmekteler. Dava öncesinde alınan ara bulucu hizmeti ile beraber taraflar davalarından vazgeçerek işlerini yoğun daha basit bir şekilde halletmiş olmaktadırlar. Taraflar ara bulucuları Hemen Geliriz Web Sitesi üzerinden bulabilmektelerdir. Bu sitede mekan alan vekiller ile beraber bu hizmeti alarak dava açılmadan ve en düzgün şekilde sonuçlarla anlaşmaya varabilirsiniz.  

Davaya taşınmadan halledilen hasarlar iki taraf için de rahat olmaktadır. Tarafların Türkiye Adalet Bakanlığı'na bağlı olarak aktif ara bulucuları bulmaları için en basit yol Hemen Geliriz Web Sitesi'dir. Bu sitede mekan alan ara bulucular Adalet Bakanlığı'na bağlı olarak hizmet yapmaktadırlar. Bu kişilere güvenmek önemlidir. Bu kişilerin güvenilirliğinin en büyük kanıtı Türkiye Adalet Bakanlığı'na bağlı olarak çalışıyor olmalarıdır. Adalet Bakanlığı onayından geçmiş kişiler ara bulucu hizmetinde güvenirliliğini kanıtlamış kişilerdir. Adalet Bakanlığı'nın onayını alabilmek için bazı şartlardan geçen avukatlar yani vekiller için güvenilir denilebilmektedir.  

 

Aile İçi Anlaşmazlıkların Giderilmesi

Aile içinde oluşabilecek anlaşmalar sonucu taraflar boşanma kararına yoğun hızlı gidebilmektedir. Tarafların ev içerisindeki uyumsuzlukları veya huzursuzlukları ile ilgili olarak boşanma kararı alma gibi durumlarda vekiller bu taraflara ara buluculuk hizmeti verebilmektedirler. Verilen hizmet dahilinde kişiler bulundukları durumu üçüncü kişiler tarafından görerek problemlerine çözüm üretebilmektedirler.  

Eşler arasında oluşabilen problemler veya aile içerisinde mekan alan diğer üyeler tarafından oluşan davalık durumlarda vekiller ara bulucu hizmeti vererek tarafların sorunlarına çözüm üretebilmektedirler. Avukatlar tarafından verilen ara buluculuk hizmeti ile beraber aile içerisinde oluşan hasarlar veya eşler arasındaki problemler çözüme kavuşturulabilmektedir.  

Aile içerisinde oluşan problemlerde bazen ara bulucular psikologlar ile çalışarak görüşmelerde konuşma sağlamaktadırlar. Görüşmeler genellikle ara bulucunun ofisinde olmaktadır. Avukatların kendi özel bürolarında veya ekip arkadaşları ile kullandığı bürolarda ara buluculuk hizmeti verilebilmektedir.  

 

Ara Bulucu Ücretleri

Ara buluculuk hizmeti için Hemen Geliriz üzerinden avukatlara ulaşabilmektesiniz. Ara bulucular davalı olan mağdur olabilecek kişiler veya suçlu olabilecek kişiler tarafından bulunabildiği gibi mahkeme kararı ile de alınabilmektedir. Ara bulucu hizmetini alırken bu kişilerin Türkiye Adalet Bakanlığı tarafından verilmiş bir belgelerinin olup olmamasına ve Adalet Bakanlığı sicillerinin bulunup bulunmamasına bakmanız gerekmektedir.

Adalet Bakanlığı tarafından verilmiş bir sicil kayıtlarının bulunup bulunmaması ve belgelerinin bulunup bulunmaması önemlidir. Böyle kurallara uymayan kişiler ara buluculuk yapamamaktadır. Taraflar diledikleri ara bulucuyu seçebilmektedir. Ara bulucu taraflar ile beraber görüşme sağlayarak çözümler için çalışmalara başlanmaktadır. Bu kişiler ile beraber çalışma sağlanarak en düzgün orta yolu bulma çalışmaları yapılmaktadır.  

Taraflar arasında orta yolu bulmayı sağlayan kişi ara bulucudur. Ara bulucu bir taraf tutmayarak taraflar arasında anlaşmayı sağlayan kişilerdir. Size en yakın ara bulucuyu bulabilmek için Hemen Geliriz Web Sitesi'nin Ana Sayfası'ndan hizmet ve konum bilgisi girmeniz yeterlidir. Bu hizmet ve konum bilgisini girdikten sonra sizlere özel hazırlanan size en yakında mevcut ara bulucular listlenecektir. Listelenen kişilerden dilediğinizi seçerek sizler için ara bulucu olmasını isteyebilirsiniz.  

Ara bulucu hizmetini almak istediğinizde ve Hemen Geliriz üzerinden avukatların numaralarına ulaştıktan sonra bu kişilerle ara buluculuk ücretlerini konuşabilirsiniz. Ara bulucu hizmetini alan taraflar ara buluculuk hizmetlerinin ücretlerini paylaşarak ödemektedirler. genellikle saatlik ücret alan ara bulucuların ücretlerini taraf sayısı ile  bölüşerek ödemektedirler.