Arabalar sahiplerinin isteğine göre dekorasyon amacı ile kaplanabilir. Diğer yandan araçların dış boyasını korumak için ya da güneş yanıklarını gizlemek için araç kaplama hizmetine başvurulur. Araç kaplama denilince genellikle insanların aklına modifiye amacı ile kaplama yapıldığı gelmektedir. Fakat bu yanlış bir tutumdur. Çünkü sadece modifiye amacı ile değil reklam amacıyla da araçlar kaplanabilir. Araç reklam kaplama, kaplama türlerinden en çok kullanılanlardan biridir. Bunun nedeni en büyük sektörden tutunda en küçük sektöre kadar her şirket araçlarını kaplatarak en fazla reklamı yaptığını düşünmektedir. 

Bütün bunları göz önünde bulundurarak araç kaplama hizmeti almak istediğiniz de mutlaka uzman kişilerden yardım almalısınız. Çünkü araba kaplama yapılırken kullanılan malzeme kadar işçilikte önemlidir. Kaplama sırasında aracınızın çizilmesi ya da zarar görmesi can sıkıcı bir durumdur. Ayrıca aracınızı satmak istediğinizde piyasa değerini düşürebilmektedir. Bütün bunları göz önünde bulundurarak kaliteli işçilik sunan ve müşteri memnuniyetine önem veren araç kaplama firması aradığınız da web sitemize başvurabilirsiniz. 

Araç Kaplama Nedir?

Aracının özellikle; renginden, görüntüsünden, dizaynından, tasarımından memnun olmayan veya kişisel zevki için yenilik isteyen, reklam amacıyla araç sahiplerinin kaporta üzerine boya işlemi yaptırmadan tamamen folyo ile kaporta sacının kaplanma işlemine Araç Kaplama denilmektedir. Araç kaplama eski dönemlerde genellikle ticari araçlarda (taksi, dolmuş vb.) ağırlıklı olarak tercih edilirdi. Bunun sebebi, araca folyo kaplama işlemi yaptırıldıktan sonra farklı bir müşteriye aracın satışı durumunda değerinin düşmemesi içindi. Artık günümüzde birçok araç sahibi, aracının hem dizaynı hem de daha estetik bir görünüme kavuşması için araç folyo kaplama hizmetini tercih eder. 

Araç kaplama işlemi aracımızı taş izleri, kuş pisliği, asitli yağmur suyu, kuyu suyu, zift, reçine, katran, otopark sürtmeleri, hafif araç çizilmeleri, boya tozu, polyester tozu vb. gibi birçok dış etkene karşı korumaktadır. UV (ultraviyole) ışınlarının yıpratıcı etkisine karşı boyayı korumakta; boyayı solma ve sararmaya karşı daha dayanıklı hale getirmektedir. Aracınız daha parlak ve sağlıklı görünmektedir. Kaplama sonrası oluşan pürüzsüz yüzey sayesinde otomobilin kaportası su tutmamakta; çamur, kuş pisliği gibi kirlerden daha kolay arınmaktadır. Aynı zamanda aracınızın boya yüzeyinin korunması ile araç değeriniz yıllar geçse de aynı işlemi yaptırmayan emsallerine göre çok daha iyi durumda olacaktır. Yani değer kaybı minimum düzeyde kalır. Bütün bu avantajlardan yararlanmak istediğinizde web sitemiz üzerinden araç kaplayan firmalara ulaşabilirsiniz. 

Araç Kaplama Çeşitleri

Her gün otomobilinizin aracınızın en çok etkilenen bölgesi dış yüzeyidir. Güneşten gelen zararlı ışınların, toz ve kirlerin en çok etki ettiği dış yüzeyi korumak için son yıllarda birçok yöntem geliştirilmiştir. Aynı zamanda otomobilin dış görünüşünün her zaman yepyeni olmasını sağlamak da mümkün hale gelmiştir. Araç kaplama uygulaması aracın dış yüzeyini güneşten gelen zararlı ışınlardan korumak için oldukça etkili bir yöntemdir. Profesyoneller tarafından uygulandıktan sonra oldukça rahat bir kullanıma sahip olan araba kaplama aynı zamanda boyanın da korunmasını sağlar. Araç kaplama kullanıcın isteğine ve kaplama özelliklerine göre farklı şekillerde olur. Bunlar: Araç seramik kaplama, araç folyo kaplama, mat siyah kaplama, bukalemun kaplama, simli araba kaplama, araç film kaplama, şeffaf folyo kaplama, araç reklam giydirme, mat kaplama, kadife kaplama şeklinde olabilir. Genellikle en çok tercih edilen kaplama türü folyo kaplama ve seramik kaplamadır. 

Araç Folyo Kaplama Yapılır?

Araç folyo kaplama aracın tamamına ya da bir kısmına uygulanabilir. Araç sahibinin isteğine göre tavan kaplama, araç içi kaplama, torpido kaplama ya da kaput kaplama şeklinde olabilir. Kullanılan folyolar aracın boyasına ve zeminine zarar vermez. Araç folyo kaplama, kaportada yapılacak boya işlemine göre daha ekonomik olmasıyla ön plana çıkar. Günlük hayatta kullandığımız bantlara benzeyen ve hemen hemen aynı işlevi gören araç kaplama folyoları, pvc esaslı ürünler sınıfına girmektedir. Folyo kaplama, kaportaya herhangi bir işlem uygulamadan araç yüzeyine yapıştırma yöntemi ile uygulanmaktadır. Kaporta boya işlemine göre fiyat olarak biraz daha ekonomiktir. Araç üzerinde herhangi bir boya işlemi olursa piyasa şartlarında fiyatlar düşmektedir. Bu durumda en makul çözüm araç folyo kaplamadır. Araç folyo kaplama işleminin yapılabilmesi için öncelikle araca kaplama yapılacak olan yerin ölçüsünün alınması ve tasarımın belirlenmesi gerekir. Dijital ortamda hazırlanan bu tasarım daha sonra folyo üzerine bastırılır. Araca ve aracın ebatlarına özel olarak hazırlanmış olan bu folyo, daha sonra araca kaplanmak üzere hazır hale gelir. Araç kaplama işleminin yapılabilmesi için her araca göre farklılık gösterebilecek bazı parçaların sökülmesi gerekir. Bu parçalar genellikle stop lambası, far, kapı kollarıdır. Bu parçaların sökülmesinden sonra daha önceden hazırlanmış olan folyo kaplama araca uygulanır. Daha sonra sökülmüş olan parçalar araca yeniden monte edilir. Araç kaplamalarının ömrü genellikle 2-3 yıl olmakla beraber bu süreden sonra yıpranma gözlenebilir. Ayrıca hava koşulları, iklim, kullanım sıklığı ve benzeri faktörler, araç kaplamasının ömrünü doğrudan etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. 

Araç folyo kaplama yaptıranların genellikle aklına takılan sorulardan biri de söküm işlemidir. Söküm işleminde aracın zarar görüp görmediği araç sahiplerinin en tedirgin eden şeylerden biridir. Araç kaplama folyosu, profesyonel bir şekilde söküldüğü takdirde araç üzerinde hiçbir iz, çizik veya yapışkan kalıntısı kalmaz. Araç kaplama folyosunun sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi için öncelikle araç kaplamasının profesyonel bir şekilde kaplanmış olması gerekmektedir. Araç kaplama folyosunun sökümü sırasında ısı tabancası, elektrikli aletler, folyo kaldırma aparatları ve temizlik solüsyonları kullanılır. Kimi araçların sökme işlemleri, kaplama sırasında kullanılan yanlış yöntemler nedeniyle zor olabilmekte ve günlerce sürebilmektedir. Bu durumla karşı karşıya kalmamanız için web sitemiz üzerinden kaliteli hizmet veren araç kaplama firmalarına ulaşabilirsiniz. 

Araç Seramik Kaplama

Araç seramik kaplama işlemi, araç kaportasının korunması ve kaportada meydana gelebilecek çizilme, eskime, yıpranma ve çatlama gibi durumların önüne geçmek amacıyla yapılır. Seramik kaplama araçlara yapılan diğer cilalama ve parlatma uygulamalarına kıyasla daha parlak olmasını sağlar. Aracın çizilmeye karşı olan direncini arttırır. Aracın dışarıdaki olumsuz hava veya çevre koşullarından etkilenmesini azaltır. Araca su itme özelliği kazandırarak aracın daha hızlı ve etkili temizlenebilmesini sağlar. Son olarak araç kaportasının güneşten kaynaklı olarak solmasını veya eskimesini engeller.

Araç seramik kaplama, folyo kaplamadan farklı olarak sıvı ile yapılan bir işlemdir. Özel seramik kaplama sıvısı, özel süngerler ve mikrofiber bezler kullanılarak araca katlar halinde sürülerek araç seramik kaplama işlemi gerçekleştirilir. Bu nedenle araç seramik kaplama işlemi sırasında herhangi bir parçanın sökülmesine gerek yoktur. Araç seramik kaplama, kaç kat yapıldığına göre değişiklik gösterecek sürelerde etkisini sürdürür. Bu etki genellikle üç kat yapılmış bir seramik kaplama işlemi için 2 yıl iken, dört kat yapılmış bir seramik kaplama işlemi için üç yıldır. Seramik kaplama yaparken, aracın hangi bölgelerine seramik kaplama yapıldığı unutulmamalı ve farklı bölgeler farklı katlar oluşturacak şekilde kaplanmamalıdır. Ayrıca araç seramik kaplama sıvısı sünger ile sürülürken oval hareketlerden kaçınılmalı ve mümkün olduğunca düz bir şekilde aşağı ve yukarı hareketlerle kaplama işlemi gerçekleştirilmelidir. 

Araç Kaplama Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç kaplama, aracın rengi, görüntüsü, dizaynı, tasarımı konusunda değişiklik olmasını isteyen ve kişisel zevkleri doğrultusunda araçlarını yenilemek isteyen araç sahiplerinin kaporta üzerindeki boyaya dair bir işlem yaptırmadan tamamen folyo ile kaportayı kaplama işlemine araç kaplama denir. Araç kaplama yapılırken çok titiz bir işçilik gerekmektedir. Araba kaplama sırasında özellikle dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz: 

  • Aracınıza yapılacak kaplama konusunda uzman ve işinin ehli kişiler tarafından uygulandığından emin olmalısınız. Çünkü araç kaplama titizlik isteyen bir işlemdir. 
  • Araç kaplama işleminden önce hangi parçaların sökülmesi gerektiği hakkında işlemi yapacak kişiden bilgi almanız oldukça önemlidir. Parçaların sökülmesi sırasında herhangi bir araç aksamı kaybolabilir ve bu durum sonrasında size daha pahalıya mal olabilir.
  • Araç kaplama işlemi ile aracınızın rengini değiştirmek istiyorsanız renk değişikliğini araç ruhsatına işletmeyi unutmamalısınız. Eğer renkte bir değişiklik söz konusu değilse ruhsata işletmeye gerek yoktur.
  • Araç kaplama işleminde kullanılacak malzemenin kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Maalesef bu durum araç sahibi tarafından fark edilmeyebilir. Bu nedenle güvendiğiniz bir firmada araç kaplama işlemini yaptırmalısınız.
  • Araç kaplama işlemini yaptırdığınız firmadan kullandığı malzemenin faturasını isteyerek ürün kalitesi hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Kullanılan ürün ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için firmayı arayabilir, ürün hakkında daha detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.
  • Araç kaplama işlemini yaptırdığınız firmadan resmi imzalı ve kaşeli bir garanti belgesi mutlaka almalısınız.