Artvin Teknik

AÇIK
4.99 / 5

Artvin Teknik
274 Yapılan İş
0 539 576 07 40

Artvin Arhavi Kapı Hidroliği

AÇIK
5 / 5

Sizin İsminiz
999 Yapılan İş

Firmanızı bu şekilde gösterebilmek için şimdi hizmet vermeye başlayın.

Artvin Arhavi Kapı Hidroliği

Arhavi En İyi 10 Kapı Hidroliği – Teklif Al veya Hemen Ara!
Arhavi En İyi 10 Kapı Hidroliği – Teklif Al veya Hemen Ara! HemenGeliriz.com ile Güvenli Hizmet, Hızlı Servis, Profesyonel Firmalar. Hemen Ara, Teklif Al veya Karşılaştır, Zaman Kazan.

Arhavi kapı hidroliği kullanarak kapıların çarpmasını engelleyebilmeniz mümkündür. Apartman giriş kapılarının, büro kapılarının insanlar girip çıktıkça yüksek bir ses oluşturarak çarpması devamlı olduğu zamanlarda hoş olmamaktadır. Bu sesin etrafı da rahatsız etmemesi için kapı hidroliği kullanılarak, bu sorunun önüne geçebilmeniz olanaklı olabilmektedir.  

Kapı hidrolikleri ile beraber çarpan kapılara son verebilirsiniz. Kapılarınızın çarpma durumlarında eğer camları varsa bu camlar kırılabilir veya kapıların zamanla bu çarpmalardan aldığı darbeler nedeniyle bozulması da söz konusu olabilmektedir. Ustaların sizler için sunacakları çeşitli kapı hidroliklerinden bir tanesini seçerek kapılarınıza taktırabilmeniz mümkündür.  

 

Kapı İtme Yayları  

Ustaların kapılarınız için yapacakları işlemler için öncelikli olarak hidrolik seçmeniz gerekmektedir. Hemen Geliriz'de mekan alan firmaların sizler için en kaliteli gereçler ile hizmet sunmasını istiyorsanız hemen irtibata geçin! Bu sitede mekan alan servis ve pozisyon bilgisini doldurduktan sonra sizlere listelenecek olan en yakın ve en nitelikli hizmeti sunan firmaların numaralarından dilediğinizi arayabilirsiniz. Bu firmaları aradıktan sonra yapılacak yöntemi söyleyebilir ve ondan sonra ustalardan bu yöntem için ne kadar ücret alacaklarını sorabilirisiniz. En yakın ve en seri biçimde sizlere hizmet verecek olan firmalara bu sitede üzerinden çok seri bir şekilde ulaşabilmeniz mümkündür. Burada yer alan firmaların sizler için sundukları hizmetleri en ucuz tasvirde almak için ustalar ile iletişim kurduktan sonra görev bedeli üzerinden pazarlık yapabilmeniz mümkündür.  

Kapıların giriş çıkış esnasında sıklıkla olarak çarpmasından dolayı  rahatsızlıkların önüne geçmek için Hemen Geliriz'de yer alan firmalara ulaşabilirsiniz. Burada mekan alan şirketler sizlere en iyi kapı hidroliği markaları ile birlikte hizmet sunacaklardır. Bu firmaların sizlere sunacakları kapı hidroliği hizmeti için çabuk bir tasvirde arama yapmanız gerekmektedir. mecburi olan aramaların yapılmasının ardından ustalar sizlere en süratli şekilde, kapı hidroliği kurulumu hizmeti sunmaktadırlar. Sunulan hizmetler için sizlerden kapı hidroliği ücretleri ve diğer işçilik ücretlerini almaktadırlar. Kapı hidroliğinin değişmesi için ve tamirinin yapılması için de yine Hemen Geliriz Web Sitesi'ni ziyaret edebilirsiniz. Bu sitede yer alan şirketler ile anlaşarak kapılarınız için kapı hidroliği taktırabilirsiniz, aynı dakikada da kapı hidroliğinin bulunduğu kapılarda kusur olması durumunda da ustalar ile anlaşarak bu problemleri yaptırabilmeniz mümkündür.  

Kapı hidroliği takılmadan önce kapıların şık sık çarpması söz konusuyken, kapı hidroliğinin takılmasının ardından bu çarpma durumlarının engellenmesi sağlanmaktadır. Kapıların hidrolik yapısı ile beraber dayanıklı çarpma durumlarının önüne geçilmektedir. Hidrolik kapılar bırakıldıktan sonra kapıları tutarak yavaş yavaş kapıları yerlerine oturtmaktadırlar. Kapıların kendi kendilerine kapanmaları ve çarpmalarının önüne geçilmesi için bu bhidrolik sistem kullanılmaktadır. Kapılara fazla basit bir biçimde montelenen bu kapı hidroliği sayesinde oldukça rahat bir uygulama sağlanmaktadır.  

Kapıların kişiler tarafından çoğunlukla olarak yavaşça bırakılması söz konusu olmayarak, bu kapıların kapanması için kapı hidroliği takılmaktadır. Kapı hidroliklerinin takılması ile beraber kapıların aşırı konforlu bir şekilde kapanması söz konusu olmaktadır. Kapılara bu kapı kapatıcı yayların takılması ile birlikte kapıların açık kalması da engellenmektedir.  

Kapılarda eğer bu sistemler bulunmuyorsa kapılar sıklıkla olarak açık kalmaktadır. Apartman, eylem hanı veya diğer binalarda olduğu gibi kalabalık bir giriş çıkışın bulunduğu yerlerde kapı hidroliği sayesinde kapıların kapalı tutulması olabilir olabilmektedir. Kapıların böyle yerlerde açık kalması söz konusu olduğu zamanlarda tehlikeli durumlar söz konusu olmaktadır. Kapılar açık kaldığı zamanlarda güvenlik önlemleri almakta kişiler zorlanmaktadır. Kapıların sıklıkla olarak kapalı tutulması gerekmektedir. Kapıların çoğunlukla kapalı tutulması da insanlar tarafından pek çok sağlanamadığı için kapı hidroliği oldukça ergonomik olmaktadır. Bu hidroliklerin kullanılması için Hemen Geliriz'de yer alan ustalar ile iletişime geçebilirsiniz. Ustaların sizlerle bağlanma kurması ile beraber hizmet sunacakları yerlere kadar gelerek arzuladığınız kapılara kapı hidroliği taktırabilirsiniz.  

 

Kapı Hidroliği Markaları  

Kale

Yale

Marelli  

Bimex

Beşel

YT  

Bu ve bunun gibi birçok markalı kapı hidroliği hizmeti almak isterseniz, Hemen Geliriz Web Sitesi'nde yer alan kapı hidroliği ustalarından hizmet alabilmeniz mümkündür. Bu sitede yer alan ustalardan servis alarak kapılarınızın bir daha çarpmaması için görev alabilmeniz mümkündür. Ustaların sizler için sunacakları kapı hidroliği hizmetinden en çabuk şekilde değerlendirmek için çabucak bir şekilde ustalar ile irtibata geçebilirsiniz. Ustaların sizler için sundukları en iyi hizmetten ve en ucuz hizmetten bu site aracılığı ile yararlanabilmeniz mümkündür.  

Kapı hidroliklerini kişilerin kullanımlarını bilmeden takması durumlarında, daha mekanizma takılmadan bozulabilmektedir. Eğer bozulmasını istemiyorsanız, kapı hidroliği mekanizmasından anlamıyorsanız kendiniz takmamalısınız. alanında uzman ve bu konuda usta olmuş kişiler ile çalışarak hem çok kısa sürede hem de kaliteli bir tasvirde hizmet alabilmeniz mümkündür. Bu sitede yer alan ustalar ile beraber çalışarak en nitelikli ve en ucuz hizmeti alabilmeniz mümkündür.  

Arhavi kapı hidroliği takılması ile birlikte önceden çarpan kapılarınız kalıntı çarpmayacaktır. Bu kapıların çarpma sorunlarının önüne geçebilmek için kapılarınıza hidrolik mekanizmaları taktırmanız yeterlidir.  

Çeşitli markaların olduğu hidroliklerden bir tanesini seçerek ustalarınızın size dilediğiniz marka ve model ile görev sunmasını sağlayabilirsiniz. Sizlere sıfır takılacak olan hidroliklerin güvence hizmetlerinden de faydalanmak için garantili aktif işletmeler ve ustalar ile irtibata geçiniz. Bu sitede mekan alan firmaların birçoğu güvence hizmetini sizlere sunmaktadırlar. Kapı hidroliğinin %100 garantili olduğu durumlarda, kapılarınıza takılmasının ardından belirlenen zaman içerisinde aksaklık vermesi ile birlikte bedava olarak tamir ve değişim görevleri sunulabilmektedir.  

 

En Ucuz Kapı Hidroliği  

Kapı hidrolikleri sayesinde kapanmayan kapılarınızı kapatabilir ve sert çarpan kapılarınıza çözüm bulabilirsiniz. Bu sitede mekan alan ustalar ile beraber en iyi hizmeti alabilmeniz mümkünüdür. Kapı hidrolikleri çokça değişik olmakla birlikte marka ve model farkından dolayı fiyat farklılıkları da doğmaktadır. Bu fiyat farklılıklarının nedeni genellikle hidrolikler için kullanılan malzemelerin farklılıkları ve basınçlarının kaç kiloya kadar tartabildiğidir. Her kapının kilosuna göre çeşitlilik gösteren kapı hidroliği mevcuttur.

Kapı hidroliği taktırmak istediğini zamanlarda ustalardan, size en ekonomik olan hidroliği kullanmasını isteyebilirsiniz. Bu ustalar ile birlikte çalışarak seçenekleri arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. Kapılarınıza en ucu hidroliği bulabilmeniz kalıntı çok basit . Hemen Geliriz Web Sitesi'nde mekan alan firmaları arayarak hiroliklerin markalarını ve bu markaların fiyatlarını sorabilirsiniz. Kapılarınıza en hesaplı olan kapı hidroliğini bulmak için ustaların hizmeti sunmadan evvel gelerek veya sizlerden kapı fotoğraflarınızı isteyerek görev sunmaları mümkündür. Sitede yer alan firmaların kapınıza kadar gelerek kapınıza en uygun hidroliği sunması ile beraber direkt olarak kapı hidroliği takma tekniği alınmaktadır.  

Hemen Geliriz Web Sitesi'nde yer alan ustalara ulaştıktan sonra hizmet sunmaları için kendi adreslerinizi verebilir ve bu adreslere gelmelerini isteyebilirsiniz. Adresinize kadar gelen ustalardan kapı hidroliği takma hizmeti almanız mümkündür. Ustaların sizler için sunacakları hizmetlerden alacakları fiyatlara kapı hidroliği de dahil olmaktadır. Ustalar hem yaptıkları işlemler için hem de taktıkları mekanizmalar için ücret almaktadırlar. En iyi ve en kaliteli olan hidroliklere ulaşabilmek için yapmanız lazım şey, Hemen Geliriz Web Sitesi üzerinden kapı hidroliği takan firmalara ulaşmaktır. Ulaştığınız tüm ustalar sizlere kapı hidroliği takma konusunda yardımci olacaktır. Bu hizmeti veren ustalar hem işçilik ücretlerini hem de Arhavi kapı hidroliği ücretlerini fiyatlarına dahil etmektedirler.  

Artvin Arhavi Hakkında

Arhavi (Lazca: Arǩabi, Gürcüce: არქაბი/Arkabi); Türkiye Cumhuriyeti'nin Karadeniz Bölgesi'nde bulunan Artvin iline bağlı bir ilçe ve ilçenin merkezi olan şehir.

2014 yılında 20.306 ilçe nüfusuyla Artvin ilinin en büyük 5. ilçesidir. 15.901 şehir nüfusu ise Türkiye'de 308. ve Artvin ilinde Artvin ve Hopa'dan sonra en büyük 3. şehirdir. Arhavi nüfusunun büyük bir bölümünü Lazlar oluşturur.

Arazi yapısı engebeli ve dağlıktır. İlçe merkezinin alanı yaklaşık 6 km², toplam ilçe alanı ise 314 km²'dir. 9.69 km sahil uzunluğuna sahiptir. Kapisre Deresi ilçedeki en büyük akarsudur.

 1. Arhavi 1973 yılından beri düzenlenen Arhavi Kültür ve Sanat Festivali ile ünlüdür.
 2. İçindekiler
 3. Etimoloji
 4. Tarihçe
 5. Antikçağ ve Ortaçağ
 6. Osmanlı dönemi
 7. Cumhuriyet dönemi
 8. Coğrafya
 9. Yeryüzü şekilleri
 10. İklim özellikleri
 11. Bitki örtüsü
 12. Nüfus
 13. Kültür ve sanat
 14. Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali
 15. Arhavi Evleri
 16. Arhavi Yemekleri
 17. Turizm
 18. Gezilecek tarihi ve turistik yerler
 19. Eğitim
 20. Ekonomi
 21. Sağlık
 22. Spor
 23. Arhavispor
 24. Arhavi Voleybol Spor Kulübü
 25. Arhavi Akademi Spor Kulübü
 26. Arhavi Tenis Kulübü
 27. Ulaşım
 28. İklim
 29. Yönetim
 30. Kaymakamlık
 31. Belediye Başkanlığı
 32. İdari Yapı
 33. Kardeş kentler
 34. Kaynakça
 35. Dipnotlar
 36. Dış bağlantılar
 •  

Etimoloji

Arhavi kelimesinin kökeni belli değildir. Eski Tzan lehçelerinden birinden geldiği sanılmaktadır.

Roma İmparatorluğu'nun Kapadokya Valisi Arrianus, "Periplus Ponti Euxini" (Karadeniz Seyahati) adlı eserinde Ἄρχαβίς (Arxavís) ya da Ἀρχαβές (Arxavés) adında bir nehirden bahsetmektedir. Osmanlı döneminde Arxavés, Arxave olarak benimsenmiştir.

TarihçeAntikçağ ve Ortaçağ

Arhavi MÖ 8. yüzyıla dayanan geçmişi ile Taş Devri'nde insan yaşamının olduğu Kolhis uygarlığının içinde yer alan bir yerdir. MS 3. yüzyılda Lazika Krallığı'nın sınırları içinde yer alan Arhavi MS 6. yüzyılda Roma-Pers Savaşları'na sahne olmuştur. MS 8. yüzyılda Lazika Krallığı'nın yıkılması ile Doğu Roma'ya daha sonra da Trabzon İmparatorluğu'na bağlanmıştır. Arhavi bu dönemde imparatorluğa bağlı Ulu Lazia eyaletinin yönetim merkezi konumundaydı. Tüm Lazi kabilesinin şefi ve dolayısıyla eyaletin yöneticisi Sidere köyünde oturmaktaydı. Aynı devirde kayıtlara geçen önde gelen Arhavili yerel vergi mükellefleri; Elakri, Varank ve Tzaği aileleriydi.

Osmanlı dönemi

Arhavi civarı 1486 yılında Osmanlı İmparatorluğu'na katılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu'na katıldıktan sonra Arhavi kazasına 6 hane Müslüman yerleştirilmiştir. 1486 ve 1515 tarihli yazımlarda "Laz", 1520 ve 1554 tarihli yazımlarda "Arhavi" olarak kayıtlara geçmiştir. 1486 tarihinde Lazistan kazasının merkezi olarak kabul edilen Arhavi köyünün nüfusunun tamamı Hristiyan olup, yaklaşık 181 kişiden oluşmaktaydı.

Arhavi kazası 1 Nisan 1566' da Batum sancağına bağlıydı. Kazanın Batum sancağına tam olarak ne zaman bağlandığı konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Muhtemelen 1 Şubat 1561-10 Mayıs 1562 tarihleri arasındaki bir tarihte bu sancağa bağlanmıştır.

10 Mayıs 1562 tarihli bir kayıtta Arhavi'nin Batum sancağına bağlı olduğu görülmektedir. 1583 yılında Arhavi kazası kendisine bağlı Arhavi ve Eksanos nahiyeleriyle Batum sancağına bağlı bulunuyordu. 1515'te Arhavi kazasının merkezi olan Arhavi köyünün nüfusu 421'i Hıristiyan ve 54'ü Müslüman olmak üzere 475'ti. 1520'de ise 411 Hıristiyan, 125 Müslüman vardı.

1874’te bölgeyi gezen Rus ordusunda görevli Gürcü general Giorgi Kazbegi Peroniti köyünden iki saatlik bir yolculuktan sona Arhavi’ye ulaşmıştır. Kazbegi’nin verdiği bilgiye göre, bu tarihte Arhavi bölgesi Hopa kazasına bağlı bir nahiye ve Arhavi kasabası de bu nahiyenin merkeziydi. Bu tarihte Arhavi kasabasının nüfusu 200 haneden oluşuyordu. Arhavi nahiyesi ise, 40 köyü kapsıyordu ve toplam 3.890 hanede 20-24 bin civarında insan yaşıyordu. Arhavi nahiyesi köylerinin büyük bir bölümü Arhavi ve Vitse (Viçe) vadilerinde toplanmıştı.

1877 yılına kadar Gönye Sancağına bağlı kaldı. 93 Harbinden sonra Gönye bölgesinin Rusların eline geçmesi ile Lazistan Sancağı Trabzon'a taşındı ve Arhavi Rize'ye ilçe olarak bağlandı. Fındıklı ve Hopa ise Arhavi'ye bucak olarak bağlandı. 1900 yılında Hopa ilçe oldu ve Arhavi bucak olarak Hopa'ya bağlandı.

Rüşdiye mektebinde 1898 yılında 1 muallim 86 talebe, 1903 yılında 3 muallim 81 talebe bulunmaktaydı.

23 Şubat 1915'te Hopa’yı işgal eden Rus kuvvetleri Hopa–Arhavi arasındaki uzaklığı 20 günde geçebilmiş ve 15 Mart 1915'te Arhavi’nin doğu kısmını ele geçirmişlerdi. 5 şubat 1916'da Kapisre Deresi Rus birliklerine geçilmiş ve Arhavi tamamen işgal edilmişti. Çarlık Rusya’nın yıkılması ve iç işlerinin karışıp bozulması Rusları geri çekilmek zorunda bırakmıştı. Böylece 2 yıllık bir işgalden sonra 12 Mart 1918 yılında Arhavi düşman işgalinden kurtulmuştu. Bu tarih Arhavi'de Kurtuluş Günü olarak kutlanır.

1916 yılında İttihat ve Terakki yönetimi Arhavi adı yerine Teşkilat adını önermiştir. Ancak uygulamaya geçilmemiştir.

Cumhuriyet dönemi

1 Haziran 1933’te 2197 sayılı kanunun ikinci maddesine göre merkezi Rize olmak üzere Artvin ve Rize birleştirilerek Çoruh vilayeti teşkil edilmiştir. 4 Kasım 1936’da kabul edilen 2885 sayılı kanun ile merkezi Rize olan Çoruh vilayeti kaldırıldı ve Hopa merkezi Artvin olan Çoruh İline bağlandı. Böylece Arhavi'de Çoruh İli'ne bağlanmış oldu. 1946'da Musazade köyü ile Hacılar ve Çarnavut köyleri birleştirilerek bucak merkezinde Arhavi Belediyesi kuruldu. 1954'te Aşağı Kapisre ve Yemişlik köyleri Arhavi Belediyesi sınırları içine alındı.

Bu tarihte Arhavi bucağı 30 köyden oluşmaktaydı. Arhavi 6324 sayılı kanunla 1 Haziran 1954 tarihinde tekrar ilçe olmuştur. Çoruh adı 15 Şubat 1956 tarih ve 6668 sayılı kanunla Artvin olarak değiştirildi. Bunun sonucu olarak Arhavi, Artvin ilinin ilçesi oldu.

Islahı yapılmadan önce Kapisre Deresi şimdiki Çaykur çay fabrikası yanından Karadenize ulaşıyordu. Bu nedenle Kale Mahallesi tarafından bir, Musazade Mahallesi tarafından da bir olmak üzere iki şehir merkezi bulunuyordu. Bu şehir merkezlerine Melen Noğa ve Molen Noğa adı verilmekteydi. Musazade Mahallesi tarafında oturanlar Kale Mahallesi tarafına ayrıca Lağata da diyorlardı. Lağata genellikle gemici kahvehanelerinin bulunduğu yerlerdi.

1950 yılında yapılan asma köprü öncesi dereden geçmek için ağaç köprüler yapılıyor ya da kayıklarla geçiliyordu. Çarmıklı Eğitim ve Kültür Merkezi'nin olduğu yerde ve Kemerköprü köyünde olmak üzere ilçede iki medrese bulunmaktaydı.

Osmanlı döneminde askeri kışla olan ve daha sonra ilkokul olarak kullanılan bina belediye düğün salonunun olduğu yerdeydi. Arhavi köylerinde ise yerleşim merkezi önceleri Balıklı-Ulukent ve Ortaköy'dü. Diğer köyler bu iki bölgeye bağlı mezralardı.

Şehir merkezinin mezarlığı Kale Mahallesinde günümüzdeki Ertuğrul Kurdoğlu İlköğretim Okulu arkasındaydı. Burada 200-300 yıllık mezar taşlarına rastlamak mümkündür. Şehir merkezinden köylere ulaşım için kullanılan yol Cumhuriyet Mahallesine giden yoldu. Takalarla yapılan ticaret ulaşımı genellikle Trabzon iline yönelikti. Az da olsa Giresun ve Samsun'a da ticaret amacı ile Arhavi'li takalar gitmekteydi.

Arhavi ilçesi imara açık ilk yerleşim şekline ise 1960 yılında kavuşmuştur.

Coğrafya

Arhavi Karadeniz Bölgesinin Doğu Karadeniz Bölümünde yer almaktadır. Kuzeyinde Karadeniz, doğusunda Hopa, batısında Fındıklı ve güneyinde Yusufeli sınırları ile çevrilidir.

İlçede tipik Türkiye'de Karadeniz iklimi hakimdir. Yazları ılık, kışları serin geçmektedir. Her mevsimde yağış görülen ilçede nem oranı yüksektir. İklim şartları çay, fındık, kivi, mısır ve turunçgil yetiştiriciliğine elverişlidir.

DağRakım (metre)
Kızıltepe3210
Çatalkaya Tepesi2986
Koyunyayla2292
Mete Dağı2142
Dikme Dağı2068
Vaat Dağı1180
Agra Dağı1143
Baştepe1049
Demirağa Dağı1013

Yeryüzü şekilleri

Arhavi genel olarak engebeli ve dağlıktır. İlçenin yüzey şekillerini Doğu Karadeniz Dağları ve Kapisre Deresi ile ona bağlı derelerin derince yardığı vadiler oluşturur. İlçedeki tek ovanın üzerinde şehir merkezi kuruludur.

İlçenin oldukça engebeli bir yapısını olmasında özellikle Kavak deresi ve ona bağlanan Şahinkaya, Agara, Balıklı, Çifteköprü ve Lome derelerinin araziyi derince yarması ve aşındırmasıdır. Kavak deresi ve ona bağlanan kolların açmış olduğu derin vadiler aynı zamanda ilçedeki en önemli ulaşım yollarını oluşturur.

Arhavi'de en çok görülen topoğrafik şekil olan dağlar özellikle güneye doğru 3000 metreye kadar yükselir. Kuzeyden güneye doğru hızla yükselen arazi yapısı içerisinde yaylalar güneyde yer tutmaktadır. 30–2000 metre yükseklikte çok sayıda yayla bulunmaktadır. Başlıcaları Agara, Soğuksu, Şenyurt, Yazlık, Pınarlık, Akıncılar, Güneşli, Mete, Aydınlı yaylalarıdır. Buzul aşındırmasının etkili olduğu bu kesimde irili ufaklı birçok göl bulunmaktadır. Bunların başlıcaları; Gadit, Sarıgöl, Alacal, Büyükagara , Küçükagara ve karagöllerdir.

İklim özellikleri

Yılın en sıcak ayı olan Temmuz'un ortalaması 22.1 °C, en soğuk ayı olan Ocak'ın ortalaması 6.5 °C tur. En yağışlı ay olan Ekim'in yağış ortalaması 266.7 mm. En az yağışlı ay olan Mayıs'ın ortalaması 84.8 mm'dir. Yıllık sıcaklık amplitütü 13.6 °C'dir. Yıllık yağış ortalaması 181.9 mm'dir.

En yağışlı mevsim Sonbahar en az yağışlı mevsim ise İlkbahardır. Fakat mevsimler arasında çok belirgin fark yoktur. Yağış her mevsime düzenli bir şekilde yayılmıştır. Bu düzenli yayılış sıcaklık içinde geçerlidir. Bazı yıllarda görülen ani sıcaklık düşüşü don olaylarına neden olmakta, bundan yöredeki kültür bitkileri oldukça zarar görmektedir.

Bitki örtüsü

Kıyıdan yaklaşık olarak 750 metre yüksekliğe kadar olan saha, geniş yapraklı kıyı ormanları ile gür ve sık bir orman formasyonu ile aynı zamanda da zengin bir orman altı formasyonundan oluşan bu yükselti basamağı "Kolşik Flora" adıyla da tanınmaktadır. Bu basamağın hakim ağacı sakallı kızılağaçtır. Diğer türleri kayın, kestane, gürgen, karaağaç, çınar ve ıhlamur türleri oluşturur. Bunlardan sakallı kızılağaç ve karaağaç akarsu vadileri boyunca ormanların üst sınırına kadar çıkar. Kayın 600-1200 metre arasında sık topluluklar halinde olmak üzere 1500 metre yüksekliklere kadar çıkar. Kestane toplulukları 500-600 metre yüksekliklere kadar görülürken Gürgen seyrek olarak 1800-1900 metreye kadar çıkar. Trabzon hurması ve yabani kiraz ise ancak 400-500 metre yüksekliğe kadar görülebilmektedir. Yine bu yüksekliklere kadar diğer türlerle karışık olarak defne, tespih ağacı ve şimşir ağacı da görülebilmektedir. Hopa'ya doğru ise kısmen sarıçama rastlanır.

Nüfus

YılToplamŞehirKır
196515.7664.51011.256
197018.1136.11012.003
197517.3476.31111.036
198017.7726.80110.971
198519.0169.0799.937
199018.35110.0488.303
200019.34714.0795.268
200719.13616.1013.035
200819.18915.1943.995
200919.13215.3623.770
201019.31915.6103.709
201119.36215.6223.740
201219.60215.9733.629
201319.89914.8235.076
201420.30615.9014.405
201520.56516.5044.061
201620.53316.6523.881
201720.45216.6983.754
201821.00315.1655.838
201920.92616.1354.791

İlçenin nüfusu 2018 genel nüfus sayımına göre 21,003'tür. Bu nüfusun 15,165'i ilçe merkezinde, 5,838'i ise köylerde yaşamaktadır. İlçe merkezinde 7,475 erkek ve 7,690 kadın, köylerde ise 2,994 erkek ve 2,844 kadın bulunmaktadır. 2017 nüfus sayımına göre 6 yaş ve üzeri 18,881 kişilik nüfusun 467'si okuma-yazma bilmemektedir. 82 kişinin ise okuma-yazma durumu bilinmemektedir. Bu istatistiklere göre ilçenin okuma-yazma oranı %97'dir.

Yaş gruplarına bakıldığında en çok 1 562 kişiyle 10-14 yaş arası grup, en az ise 45 kişiyle 90+ gruptur.

Arhavi ilçesindeki nüfusun 15.852'si nüfusa Artvin ili adına kayıtlı iken geri kalan nüfus komşu illerden göçenlerden oluşmaktadır. Diğer illerden gelen nüfus içinde en büyük oran 1.024 kişiyle Rize'ye aittir. Rize'yi 719 kişiyle Trabzon, 224 kişiyle Erzurum, 89 kişiyle Samsun ve Ardahan, 75 kişiyle Bayburt ve 50 kişiyle Ağrı izlemektedir.

Mahalle2007201020152018
Aşağı Hacılar1548137013661227
Boğaziçi4690442452334934
Cumhuriyet1073976999973
Kale548543552586
Musazade6901696570086190
Yemişlik324362342348
Yukarı Hacılar10179701004907

Kültür ve sanat

Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali

Ana madde: 

Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali

Arhavi’nin kültürel potansiyelini açığa çıkarmak, turizmine aktivite kazandırıp, ilçeyi yurt içinde ve yurt dışında tanıtmak amacıyla Türkiye’de çok yeni bir kavram olan festival düzenleme fikri dönemin kaymakamı Erol Ertuğrul tarafından ortaya atıldı. Kaymakam Erol Ertuğrul’un bu önerisi Arhavi'de büyük destek gördü. Festival Kutlama Komitesi Kaymakam Erol Ertuğrul’un ve Belediye Başkanı Rüştü Hatinoğlu’nun önderliğinde kamu kurum ve kuruluşların amirleri ile ilçenin ileri gelenlerinin katılımıyla oluşturuldu.

Komite, Kabotaj Bayramı'nı da festival programının içine alarak 1–3 Temmuz 1973 gününü festival tarihi olarak kararlaştırdı. Kutlama süresi ise, üç gün üç gece olarak belirlendi. Sonraki yıllarda komitenin aldığı kararla festival atmaca mevsiminin başlangıcı olan Eylül ayına alındı ve adı da Altın Atmaca Kültür ve Sanat Festivali olarak değiştirildi. Türkiye’nin Doğal Yaban Hayvanları Koruma Kararı gereği Bern Sözleşmesi'ni imzalaması ile atmacacılık yasaklandı. Bu yasak festivali de etkiledi ve Altın Atmaca adı kaldırıldı. Festivalin adı ilk adı olan Arhavi Kültür ve Sanat Festivali'ne dönüştü.

12 Eylül 1980 sonrası 3 yıl kesintiye uğrayan festival, 1985 yılında yeniden düzenlenmeye başladı. 1991 yılında dönemin Belediye Başkanı Mehmet Çorbacı tarafından davet edilen 17 yabancı ülkenin sanat elçileri ile birlikte organize edildi ve dünyaya barış ve kardeşlik mesajı verildi.

Arhavi Kültür ve Sanat Festivali, festival boyunca yöreye canlılık kazandırarak yörenin ticari ve turizm potansiyelini arttırdığı gibi yapılan sportif etkinliklerle birçok sporcuyu Türkiye’ye tanıttı. Boks ve atletizmde birçok birincilik alan bu sporcular, bu etkinlikler ile adını duyurdu. Müzik yarışmaları da yine çok sayıda sanatçının Türkiye çapında tanınmasında önemli rol oynadı. Cengiz Kurtoğlu bunlardandır. Aynı zamanda ilçeye Funda Arar, Gülşen, Şevval Sam, Kıraç ve Mustafa Ceceli gibi ünlü isimler de festivalde konser vermişlerdir. Arhavi Kültür ve Sanat Festivali, diğer ilçelere de örnek oldu ve çeşitli özellikleri ile ilkleri gerçekleştirdi.

Arhavi Evleri

Arhavi ilçesindeki evlerin yapısal özellikleri genelde Karadeniz mimarisi ile uyum içinde olmasına rağmen işlevsel farklılıklar göstermektedir. Evler zemin kat ile birlikte ya 2 kat ya da 3 kat olarak inşa edilir.

Evin genel yapısı dikdörtgen olup ana giriş genellikle güney yöndedir. Dış duvar ya kare ya da zig-zag ahşap ızgaralar içine doldurulmuş taşlardan yapılır. Zig-zag örgüler içine kullanılan taşlar küçük parçalardan olduğunda dışına genellikle kireç sıva çekilir. Ama bu duvar şekli çoğu evlerde kısmen uygulanır.

Arhavi evlerinin en büyük özelliği coğrafyaya çok uyumlu olmasıdır. Bölgenin nemli olmasına rağmen evler mimari özelliğinden dolayı rutubet kokusu barındırmaz.

Arhavi Yemekleri

Ana madde: 

Lazlar § Laz mutfağı

 

Laz mutfağının üç önemli malzemesi vardır: Karalahana, hamsi ve süt ürünleri. Diğer bir deyişle ifade edersek, Laz Mutfağında çeşit zenginliği yoktur. Kısıtlı malzeme ve olanaklarla değişik damak tatları yakalamaya çalışılırken bir yandan da iş yoğunluğundan olsa gerek, öğün atlatma mönülerinin üretildiğini gözlemliyoruz. Lazlar nereye giderlerse gitsinler lahana ve hamsi hiç vazgeçemedikleri bir damak tadıdır. Karalahana değişik çeşitleriyle Laz mutfağında her mevsim ana yemektir. Hamsi mevsim itibarıyla kışın taze olarak tüketilir. Lazlara göre kulağına kar suyu kaçmadan hamsinin lezzeti olmaz. Yazın tuzlanmış hamsi tüketilir. Geçmişte hamsinin en ucuz zamanında kasa kasa hamsi alınır temizlenip tuzlandıktan sonra toprak küplerde saklanırdı. Hamsiden başka istavrit, kefal, palamut ve kalkan balığı gibi birkaç çeşit deniz ürünü dışında Lazların balık kültürleri pek yoktur. Ve balık deyince kırmızı pullu dere alabalığını unutmamak gerekir. Yazın olta, serpme ve bazen de derenin yönü değiştirilerek hatırı sayılır alabalık avlanır.

Bazı yemekler:

 

 • Lu Ncaxeri (Lahana dvme)
 • Dudeyi (Lahana ezme)
 • Lu Princoni (Pirinçli lahana)
 • Sarma (Lahana sarma)
 • Lu Pancarı (Lahana pancarı)
 • Kapçaz Makvali Mot’axeri (Yumurtalı hamsi tava)
 • Mkvali Get’ağaneri (Peynir tava)
 • Minci Get’ağaneri (Çökelek)
 • Kapçoni Pilavi (Hamsili pilav)
 • Xeşi Mak’ayina (El makarnası)
 • Kapça Mç’k’udi (Hamsili ekmek)
 • Kapça Geç’veyi (Plekide Hamsili Ekmek)

Bazı tatlılar

 

 • Bureği (Laz böreği)
 • Laz baklavası
 • Bulma (Burma)
 • Gem3xineri
 • Sutli (Sütlaç)
 • Lapa
 • Kada (Kek)
 • Xoşmelli
 • Xavla (Bayram Helvası)
 • Şekerleme
 • Termoni

Turizm

Gezilecek tarihi ve turistik yerler

 • Ciha Kalesi: Yapım tarihi kesin olarak bilinmeyen kalenin Cenevizliler'in deniz ticareti süresince bir gözetleme yeri olarak kullandığı düşünülmektedir. Yaklaşık 50 asker barındıracak mimari özelliğe sahiptir. Bulunduğu yerden Pazar ve Batum arasındaki alan rahatlıkla gözlenebilir.
 • Çiftekemer Köprüsü: 18. yüzyılda yapılan bir köprüdür. Moloz taş ve kesme taşlardan inşa edilmiştir. Tümüyle merkezkaç kuvveti ile hesap edilerek çok hassas dengeler üzerine kurulmuş bir köprüdür. Taşlar kireç ve yumurta akı ile örülmüştür. Alt kısmı tam daire üzerinden hesap edilmiş ve yan yüzeylerinde korniş çıkıntılar yer almaktadır.
 • Mençuna Şelalesi: Mençuna Şelalesi'ne Çiftekemer Köprüsü’nü geçip, Küçükköy yoluna sapılarak gidilebilir. Mençuna Şelalesi üç basamaktan oluşur. En üst bölümü yaklaşık 50 metre yüksekliğinde olup toplam yüksekliği 70 metreyi bulmaktadır.
 • Kemer Köprü Köprüsü: Tam daire kemer özelliğinde yapılmıştır. Yapıldığı zaman bilinmemektedir. 1994 tarihinde çökmüştür.
 • Derecik Köprüsü: Kemer köprü olarak yapılmıştır. Yapıldığı zaman bilinmemektedir.
 • Gemi Kayası ve Taş Gemi: Balıklı ormanları içerisinde gemiye benzeyen bir kaya görünümündedir. Ulaşımı çok zordur.
 • Arhavi Merkez Cami: 1883 yılında yapılmıştır. Birkaç defa onarım geçirdiği ve minaresinin yakın bir zamanda yapıldığı tespit edilmiştir. Çatı altında gizli kubbesi vardır.
 • Ulukent Cami: 1860 yılında yapılmıştır. Köylü imecesiyle Hasan adında bir usta tarafından yapıldığı söylenmektedir. Ahşap bölümleri ve işlemleri çok sanatkarane yapılmıştır. Birkaç defa onarım görmüştür. Vakıflar eliyle yeniden onarılmıştır.
 • Dikyamaç Camisi: 1865 yılında yapılmıştır. Ulukent camii özelliklerini göstermektedir. Aynı usta tarafından yapıldığı sanılmaktadır. Vakıflar tarafından onarılmıştır. Minaresi yeni yapılmaktadır.
 •  

Eğitim

Okuma-yazma oranı %96 olan ilçede Artvin Çoruh Üniversitesine bağlı bir Meslek Yüksek Okulu, dört adet lise, yedi tane ilköğretim okulu, bir ana okulu ve bir halk eğitimi merkezi bulunmaktadır. Ayrıca iki adet özel dershane ve bir adet özel sürücü kursu merkezi de hizmet vermeyi sürdürmektedir.

Meb istatistikleri; Okul/Kurum Sayısı: 22 SBS İl Sıralaması: 5 Derslik Sayısı: 228 Öğrenci Sayısı: 3.851 Öğretmen Sayısı: 282 Derslik Başına Düşen Öğrenci Sayısı İlköğretim: 16 OrtaÖğretim: 18 Mesleki ve Teknik Eğitim: 15

Anaokulları

 

 • Gaye Çarmıklı Anaokulu

İlkokullar

 

 • Cumhuriyet İlkokulu
 • Fatih Sultan Mehmet İlkokulu
 • Hacılar İlkokulu
 • Mehmet Nazif Günal İlkokulu
 • Nuri Özaltın 75.Yıl İlkokulu

Ortaokullar

 

 • Atatürk Ortaokulu
 • Cumhuriyet Ortaokulu
 • Mehmet Nazif Günal Ortaokulu
 • Hacılar Ortaokulu
 • Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu

Liseler

 

 • Arhavi Kanuni Anadolu İmam Hatip Lisesi
 • Arhavi Anadolu Lisesi
 • Arhavi Hüseyin Gürkan Anadolu Lisesi
 • Arhavi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
 • Ertuğrul Kurdoğlu Fen Lisesi
 • Orhan Yücel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Yüksekokul

 

 • Arhavi Meslek Yüksekokulu

Ekonomi

Arhavi ekonomisi tarıma dayalıdır. Çay, fındık ve kivi tarımı yapılmaktadır. Çaykur, Lipton, ve Ofçay firmalarına ait çay fabrikaları vardır. İlçede Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası, Akbank ve Halkbank banka şubeleri bulunmaktadır.

Sağlık

İlçe merkezinde, 40 yatak kapasiteli 1 adet devlet hastanesi ve 1 sağlık ocağı bulunmaktadır. Arhavi'de aile hekimliği 2010 yılının Ocak ayında başlamıştır. 1982 yılında yapılan eski binanın yerine temeli 10 Haziran 2012'de atılan yeni hastane binası 2016 yılında açıldı.

Spor

Arhavispor

Ana madde: 

Arhavispor

 

Arhavi Spor Kulübü 1955 yılında kurulmuştur. Futbol şubesi vardır.

Arhavispor futbol takımı 2019-20 sezonunda Bölgesel Amatör Lig'de mücadele etmektedir.

Arhavi Voleybol Spor Kulübü

Ana madde: 

Arhavi Voleybol SK

 

Erkek voleybol takımı 2019-2020 sezonunda Efeler Ligi'nde mücadele etmektedir.

Arhavi Akademi Spor Kulübü

Arhavi Akademi Spor Kulübü 2009 yılında kurulmuştur. Karate şubesi vardır.

Arhavi Tenis Kulübü

2009'da kuruldu. Tenis şubesi vardır.

Ulaşım

Kente en yakın havaalanı 38 km uzaklıkta bulunan Batum Havalimanı'dır. Gürcistanla yapılan anlaşma gereği pasaport olmadan havaalanı kullanılabilmektedir. Buradan İstanbul ve Ankara'ya uçuşlar vardır. Trabzon Havalimanı 150 km uzaklıktadır.

Arhavi'nin ana karayolu bağlantısı Karadeniz sahil yoludur. Hopa'ya 11 km, Fındıklı'ya 15 km, Artvin’e 86 km ve Rize'ye 100 km uzaklıktadır.

Şehir içi dolmuş hattı 19 Ağustos 2012'de başladı. 5 minibüs ile çalışan şehir içi dolmuş hattı; tünel mevkii, doğukent, sağlık ocağı, şehir merkezi, terminal noktası, devlet hastanesi, sanayi sitesi, YİBO, Ofçay, Hat-Pek beton ve üniversite yerleşkesi güzergâhında faaliyet göstermektedir.

Arhavi'ye önemli kentlerden karayolu mesafeleri
ŞehirİstanbulAnkaraİzmirAdanaBursaAntalyaKonyaSamsunMersinGaziantepKayseriDiyarbakırBalıkesirVan     
Uzaklık (km)12289001498106712351458105448610809577476201397650     
Karayolları Genel Müdürlüğü

İklim

Arhavi'de Ilıman dönencealtı iklimi (Köppen: Cfa) görülmektedir.

 

 Arhavi iklimi 

AylarOcaŞubMarNisMayHazTemAğuEylEkiKasAraYıl
Ortalama sıcaklık (°C)7,27,58,712,215,819,521,922,219,81612,59,214,4
Ortalama yağış (mm)2041491289682147130171213261231241171
Kaynak: Climate-Data.org

YönetimKaymakamlık

SıraKaymakamBaşladığı TarihAyrıldığı TarihSıraKaymakamBaşladığı TarihAyrıldığı Tarih
1Cemil Aytimur26 Temmuz 195413 Temmuz 195516Sabri Başköy*29 Temmuz 199110 Eylül 1991
2İbrahim Etem Kılıçoğlu13 Aralık 195624 Nisan 195717Selahattin Başar10 Eylül 199124 Ağustos 1994
3Mustafa Bayata15 Temmuz 19573 Mart 195918Mehmet Başköy5 Eylül 19941 Eylül 1997
4Kamil Ceylan21 Mart 19594 Ocak 196019Harun Kaya18 Eylül 19976 Mart 1999
5Tahsin Soylu28 Mart 196229 Temmuz 196320Arif Yıldırım*20 Temmuz 19997 Şubat 2000
6Nevzat Büyüköztürk29 Temmuz 19631 Ağustos 196421Veysel Tiryaki8 Şubat 200023 Temmuz 2000
7Cemil Alkent18 Ağustos 196419 Ağustos 196522Harun Kaya24 Temmuz 200026 Ekim 2001
8Muzaffer Yüzgeç*17 Eylül 196526 Ocak 196623Akın Varıcıer26 Ekim 200126 Ekim 2005
9Osman Başyurt24 Şubat 196927 Temmuz 197224Ali Akça26 Ekim 200527 Ağustos 2008
10Erol Ertuğrul7 Kasım 197225 Ağustos 197625Bülent Bayraktar12 Eylül 200817 Ağustos 2013
11Mustafa Akdoğan8 Şubat 197823 Ağustos 197926Muhammet Önder02 Ağustos 201315 Temmuz 2015
12Mustafa Uysal27 Şubat 198031 Mart 198027Şeref Aydın03 Ağustos 201515 Eylül 2017
13Turgut Çelenkoğlu16 Temmuz 198416 Ağustos 198828Hasan Ongu16 Eylül 201730 Ağustos 2019
14Ali Şanlıer29 Ağustos 19883 Eylül 199029Fatih Dülgeroğlu9 Eylül 2019 
15Mustafa Esen8 Eylül 19904 Eylül 1991    

*Vekil Kaymakam

Belediye Başkanlığı

Seçildikleri yıllara göre belediye başkanları ve siyasi partileri:

2019 - Vasfi Kurdoğlu CHP

2014 - Coşkun Hekimoğlu AK Parti

2009 - Coşkun Hekimoğlu AK Parti

2004 - Musa Ulutaş CHP

2002 - Musa Ulutaş CHP

1999 - Vasfi Kurdoğlu ANAP

1994 - Vasfi Kurdoğlu DYP

1989 - Mehmet Çorbacıoğlu SHP

1984 - İ.Fethi Özkazanç SODEP

1977 - Kazım Kurdoğlu AP

1973 - Kazım Kurdoğlu AP

1968 - Rüştü Hatinoğlu AP

1963 - H. Sami Galatalı CHP

1963 - Turan Yücel

1958 - Hüsnü Kurt

1952 - Hüsnü Kurt

1950 - Ahmet Kurdoğlu

1949 - Rafet Bayraktar

1938 - Hacıoğlu Cevdet Paksoy

1932 - Kurdoğlu Osman Efendi

1926 - A. Reisoğlu Hilmi Efendi

1920 - Cordanzade Mehmet Ali Ağa

İdari Yapı

Arhavi ilçesi merkez ve Ortacalar olmak üzere 2 bucağa ayrılır. Merkez bucakta 1 şehir ve 21 köy, Ortacalar bucağında ise 9 köy bulunur. Arhavi şehrinde 7 mahalle bulunur.