Artvin Teknik

AÇIK
4.99 / 5

Artvin Teknik
258 Yapılan İş
0 539 576 07 40

Artvin Hopa Anahtarcı

AÇIK
5 / 5

Sizin İsminiz
999 Yapılan İş

Firmanızı bu şekilde gösterebilmek için şimdi hizmet vermeye başlayın.

Artvin Hopa Anahtarcı

Hopa En İyi 10 Anahtarcı – Teklif Al veya Hemen Ara!
Hopa En İyi 10 Anahtarcı – Teklif Al veya Hemen Ara! HemenGeliriz.com ile Güvenli Hizmet, Hızlı Servis, Profesyonel Firmalar. Hemen Ara, Teklif Al veya Karşılaştır, Zaman Kazan.

lHopa anahtarcı; araba, kasa, çelik kapı, tahta kapı, bahçe kapısı, panjur kapı gibi her tür anahtarın kullanıldığı yerlerin anahtarlarını yapan kişidir. Anahtarcılar, her türlü anahtar ihtiyacınızda sizlerin yardımına koşarlar. Hemen Geliriz ile aktif Hopa Kilitçi size en çabucak hizmeti vermek için çalışmaktalardır. 

Anahtarcı olarak aktif kişiler anahtarlarınızdaki bozulmaları ve yıpranmaları giderebilirler. Kırılan anahtarlarınızın onarımını yapabilirler. Anahtarcılar genelde sizlere yedek anahtar oluşturarak, kırılmalara ve yıpranmalara karşı acil durumlarda kullanmanızı kolaylaştırırlar. Araba, ev, bahçe, depolama anahtarları yoğun çeşitli olabilmektedir. Bu çeşitli anahtarlar her ustanın yapabileceği bir iş değildir. İşinde en iyisini yapmaya faal ustalar Hemen Geliriz ile çalışmaktalar ve sizlere en düzgün hizmeti vermek için çabalamaktalardır. 

 

7/24 En Yakın Açık Anahtarcı

Anahtarlarınızın ne zaman kaybolacağı veya ne zaman kırılacağını bilemezsiniz. oto veya ev anahtarlarınızı evin içinde veya arabanın içinde unutmuş olabilirsiniz. Böyle durumlarda yapabileceğiniz tek şey 7/24 faal bir Anahtar Ustası çağırmaktır. Anahtarcılar çoğunlukla haftanın yedi günü yirmi dört saat çalışmaktalardır. Bunun sebebi ise sizlerin mağdur olmamasıdır. Kaybettiğiniz anahtarlarınız nedeniyle aracınıza veya evlerinize giremeyebilirsiniz. Geç saatlerde ev haricinde kalmak oldukça can sıkıcı bir olay olduğu için en çabuk biçimde kapınıza kadar gelerek sizlere kapı açacak kişiler Hemen Geliriz’de bulunmaktadır. Bu kişiler 7 gün 24 saat anahtar yedekleme işlemi de yapmaktadırlar. Acil durumlarda Hopa anahtarcı ile irtibata geçerek anahtarlarınızın yedeklerini arzuladığınız saatlerde yaptırabilirsiniz. 

Acil durumlarda ulaşmak arzuladığınız anahtarcılara Hemen Geliriz üzerinden ulaşabilirsiniz. Ulaştığınız anahtarcılardan önden fiyat bilgisi alarak, işlemleriniz hakkında konuşma sağlayabilirsiniz. Size en yakında mevcut anahtarcılara ulaşmak kalıntı yoğun kolay .

 

Hopa Anahtar Yedekleme


Anahtarlar opsiyon sık kaybolabilen malzemelerdir. Anahtarları sıklıkla gittiğimiz mekanlarda, piknik alanlarında veya deniz kenarında bir yerde kaybedebiliriz. Evden aniden çıktığımız anlarda, ev anahtarını içeride bırakmamız da başka bir unutkanlıktır. Böyle durumlarda hiç panik yapmamanız için önceden çıkarttığınız nüsha anahtarlarınızı gidip alabilirsiniz. 

Yedek anahtarlarınızı çıkarma yöntemini anahtarcıda yaptırdıktan sonra bu yedek anahtarları güvendiğiniz birine vererek sizin için saklamasını isteyebilirsiniz. Bu yedek anahtarlar sayesinde anahtarınızı unuttuğunuz anlarda güvenerek verdiğiniz kişilerden nüsha anahtarlarınızı temin ederek evinize girebilir veya arabanıza binebilirsiniz. 

Anahtar yedekleme işi bir Hopa Kilitçi için yoğun kolaydır. Anahtarcılar bu iş için üretilmiş cihazlar ile anahtar yedekleyebilmektedirler. Öze aletler sayesinde elinizde bulunan anahtar kırık olsa dahi onun aynısından bir tane daha yapmak mümkündür. Bu şahsi makineler ile beraber anahtarcılar seri bir biçimde anahtar yedekleyebilmektedir. Yedeklenen anahtarları istediğiniz yerde bırakarak kendinizi garantiye alabilirsiniz. çok orantısız anahtar unutuyorum diyorsanız yedek anahtar oluşturmak tam size göre. 

Anahtarlar, kişisel bir makine ile klonlama işi yapılarak yedeklenmektedir. Bu makinenin özelliği ise koyduğunuz anahtarın şeklini alarak ham olan anahtar metalinin üzerinde aynı çizgileri bırakabilmesidir. kopyalama işleminin yoğun düzgün çalışması gerekmektedir. Eğer bu makinelerde bir hata meydana gelirse bu hatalardan geri dönüş olmaz ve ham olarak konulan anahtara yanlış şekiller basıldığı için anahtar çalışmaz.

 

Acil Anahtarcı

Anahtar kaybetme gibi durumlarda acil Anahtarcı ararız. Size en yakın en güvenilir anahtarcıyı bulmak için Hemen Geliriz adresinden görev alabilirsiniz. Anahtarcılar sıklıkla size her an hizmet verebilmek için haftanın yedi günü yirmi dört saat servis vermektedirler. Anahtarcıya ne zaman ihtiyacınız olursa Hemen Geliriz üzerinden istediğiniz anahtarcıya ulaşarak, kapılarınızı açtırabilirsiniz.

Anahtarcının vermiş olduğu hizmetlerden bazıları şu şekildedir;

Çelik kapı açma 

Tahta kapı açma

oto kapısı açma

Çelik kasa kapısı açma

Anahtar yedeği çıkarma

Kırık anahtar tamiri

Anahtar tamiri

Anahtarcılar bu ve bunun gibi çokça hizmeti sizler için sunmaktadırlar. Sundukları görev karşılığında sizlerin mağdur olmamanızı sağlamaktadırlar. Anahtar değerli eşyalarımızın saklandığı kasaların da anahtarı olabilir. Bu anahtarın kırılması kaybolması anında panik olabiliriz. lakin Anahtar Ustası bu tekniği de yoğun kolay bir biçimde halledecektir. Çelik kasa açma işlemi için yoğun kolay bir şekilde Anahtarcı çağırabilir ve işleminizi hallettirebilirsiniz. 

Anahtarcılar sizlere ehil bir takım hizmeti sunabilirler. Anahtarcılarda mevcut çalışanlar ehil bir ekip oluşturarak, sizin işlerinizin daha süratli olmasını sağlamaktadırlar. İşlerinizin çabuk ve güvenilir bir tasvirde hallolmasını istiyorsanız, Hemen Geliriz üzerinden bir Hopa Anahtar Ustası hizmeti alabilirsiniz. 

 

Hopa 20 sürede Kapınızda Anahtarcı

Birçok servisin kendi iddiası bulunmaktadır. Bazı işletmeler sizlere 20 zamanda yanınıza ulaşarak servis verme güvencesi sunmaktadır. Bu çeşit işletmeler gerçekten ehil ekiplerle çalışarak süratli ve emniyetli servis sunmak için çalışmaktadırlar. çabucak ve emniyetli bir Çilingir hizmeti almak istiyorsanız Hemen Geliriz Ana Sayfası üzerinden yapacağınız arama neticesi listelenecek ustalara ulaşabilirsiniz. 

Uzman ekipler ile etkin bu işletmeler sizlere en çabuk hizmeti nasıl verebilecekleri hakkında genelde olarak değişim yapmaktadırlar. Sizler ev kapılarınızda, dükkan kapılarınızda veya araba başında uzun süreler beklemeyin diye bu uzman ekipler anında yanlarınıza gelerek sizlere Çilingir hizmeti verebilmektedirler. 

 

Anahtarcı Fiyatları

Anahtarcının eve gelip kapı açması ile anahtar yedekleme fiyatları farklıdır. firma ne kadar aynı olsa da anahtar yedekleme fiyatı ne kadar uygunsa eve gelerek görev verme fiyatı ona göre daha pahalıdır. Bu durum her şirket iiçin çeşitlilik göstermektedir. Firmalarda sunulan hizmetlerin hepsinin farklı bir fiyatlandırması bulunmaktadır. Bu hizmetlerden bir tanesini alabilmek için zira Hemen Geliriz Sitesi’nde aramalara başlamanız gerekmektedir. Bu aramalar sonucunda size en yakın ve en ucuz hizmeti verecek olan Hopa anahtarcıyı seçerek servis almaya başlayabilirsiniz. 

Anahtar klonlama işi çok zahmetsiz ve kolay olduğu için fiyatları da bir o kadar düşüktür. Anahtarcılar size bu hizmeti sunduklarında çok düşük fiyatlar isteyeceklerdir. Anahtarcılar evlerinize veya arabalarınızın yanına gelerek size hizmet sunduklarında fiyatlandırmalar değişmektedir. Değişen bu fiyatlarda sizler pazarlık edebilir ve anahtarcıdan indirim isteyebilirsiniz. 

Piyasada bulunan anahtarcılardan daha ucuz ve daha güvenilir Kilit Ustası bulabilmek için Hemen Geliriz adresini ziyaret edebilirsiniz. En ucuz ve emniyetli hizmeti almak sizlerin hakkı olduğu için Hemen Geliriz’den yapacağınız aramalarda ustalara görev hakkın ve fiyat ilişkin sorularak sorarak, hizmeti almadan evvel bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu sayede alacağınız hizmeti ve ödeyeceğiniz miktarı bilerek ustaları çağırırsınız. İçiniz çok konforlu bir tasvirde bildiğiniz bilgilerle kolaylıkla görev alabilirsiniz. Bu servisler neticesi alınacak bedeli de bildiğiniz için sürprizler ile karşılaşmazsınız. Fiyatların sizi yanıltmaması için önceden bilgi almak için Hopa anahtarcıya Hemen Geliriz üzerinden ulaşın ve fiyat bilgisini öğrenin. 

Artvin Hopa Hakkında

Hopa (Gürcüce ve Megrelce: ხოფა; translit.: "h'opa", Lazca: ხოპე / Xop’e , Hemşince: Hopa), Türkiye'nin Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Artvin iline bağlı bir ilçe ve bu ilçenin merkezi olan kasabadır. Türkiye'nin başlıca liman kentlerinden biri olan Hopa, Gürcistan sınırındaki Sarp Sınır Kapısı'na yaklaşık 20 kilometre uzaklıktadır.

Hopa ilçesi, kuzeydoğuda Kemalpaşa ilçesi, doğuda Borçka ilçesi, güneydoğuda Murgul ilçesi, güneybatıda Arhavi ilçesi ve kuzeybatıda Karadeniz'le çevrilidir. Hopa nüfusunun büyük bir bölümünü Lazlar, Hemşinliler ve Rize göçmenleri oluşturur.

İçindekiler

 1. Etimoloji
 2. Tarihçe
 3. Tarihsel yapılar
 4. Coğrafya
 5. Yeryüzü şekilleri
 6. İklim özellikleri
 7. Bitki örtüsü
 8. Nüfus
 9. Ekonomi
 10. İklim
 11. Spor
 12. Artvin Hopaspor
 13. Ulaşım
 14. İdari bölünüş
 15. Yönetim
 16. Belediye Başkanlığı
 17. Hopa ilçesinin köyleri
 18. Kaynakça
 19. Dış bağlantılar

 

Etimoloji

Hopa’nın Türkçe dışındaki dillerdeki adları Hopa’ya benzer biçimde yazılmaktadır. Antik çağdaki dönemindeki adı Anaxoupê'dir. Bu durum Hopa adının eskiden beri gelen bir adlandırma olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, günümüzde Gürcüce ve Megrelce Hopa (ხოფა), Lazca Hope (ხოპე / Xop’e) olarak bilinen yerleşimin Gürcücedeki eski adı Hupati’dir (ხუფათი). Hopa’nın adı Vahuşti’nin Gürcistan Krallığı Tarihi, Matiane Kartlisa, Evliya Çelebi’nin Seyahatname gibi ortaçağ kaynaklarında Hopca (ხოფჯა) olarak geçer. Gürcistan'ın İç Kartli bölgesinde, 13. yüzyıldan kalma bir manastır da Hopa (ხოფის მონასტერი) adını taşımaktadır.

Kasabanın adı Osmanlıca da bugünkü gibi Hopa (خوپه) biçiminde yazılıyordu. Hopa adının kaynağı ve anlamı konusunda bilgi mevcut değildir. Bununla birlikte bu ad, Türkçe olmadığı için İttihat ve Terakki yönetimince 1916’da Cihadiye olarak değiştirilmiş, ancak bu ad uygulamaya girmemiştir.

Tarihçe

Bulunduğu yer itibarıyla antik çağda Kolheti Krallığı içinde yer alan Hupati, 5. yüzyılın ikinci yarısında, Bizans imparatoru I. Leo (457-474) ile Lazika kralı I. Gubaz arasında yapılan anlaşmada iki krallığın sınırı olarak belirlendi. Hupati, 9-11. yüzyıllarda Haldia ülkesi sınırları içinde yer alıyordu. 1040’larda Gürcistan kralı IV. Bagrat (1027-1072) tarafından kuşatılan Hupati, 1080’lerde Karadeniz kıyılarına kadar inen Büyük Selçuklular tarafından ele geçirildi. 12. yüzyılın başlarında Hupati, Kral (Kurucu) IV. Davit (1089-1125) döneminde Gürcü Krallığı sınırları içinde kaldı ve kral birkaç kez burayı ziyaret etti. Hopa, daha sonraki dönemlerde Gürcü prenslikleri Samtshe Atabeyliği ile Guria Prensliği arasında el değiştirdi. Osmanlılar 1547’de, çevresindeki diğer yerlerle birlikte Hopa’yı da ele geçirdiler ve bu tarihten itibaren Hopa, Osmanlı idari biri olan Lazistan Sancağı içinde yer aldı. 18. yüzyılda önemli bir ticaret yolu üzerinde bulunan kasaba, bu dönemde yazılı kaynaklarda Hopca olarak geçmektedir. Gürcü tarihçi Vahuşti de kasabadan Hopca olarak söz etmektedir. Vahuşti Kartlis Tshovreba’da Hopa’dan, Gonio’nun batısında, Çaneti ile Borçka derlerinin kuzeyinde Karadeniz kıyısında yer alan küçük bir şehir olarak söz etmiştir.

1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında bölgeyi Rus ordusu ele geçirdi. Ancak varılan anlaşma sonucunda, Hopa Osmanlı tarafından kalırken, burayı bir ticaret merkezi olarak kullanan Murgul Rusya İmparatorluğu’na bırakıldı. Ne var ki Hopa halkının bir kısmının toprakları ve hayvanları Rusya tarafında kalmıştı. 1909 yılına kadar Rusya bu halkın sınırı geçmelerine müsaade ediyordu; ancak bu tarihte pasaport ya da pasavan geçiş zorunluğu getirdi. Bunun üzerine Hopalıların bir kısmı Rusya uyruğuna da girip çifte vatandaşlık elde etti. Bu savaştan hemen önce, 1865 tarihinde Hopa, Trabzon vilayetine bağlı Lazistan Sancağı'nda yer alan aynı adlı kazanın merkeziydi.

Lazistan Sancağı bir bütün olarak Osmanlı idaresindeyken, 1874 yılında bu sancağın topraklarını gezen Rus ordusunda görevli Gürcü general ve coğrafyacı Giorgi Kazbegi Hopa’dan bir köy olarak söz etmiştir. O tarihte Hopa Lazistan Sancağında beş nahiyeden biriydi ve bu beş nahiyeden üçün Hopa, Gonio ile Arhavi Hopa kazasına bağlıydı. Hopa nahiyesi, Makriali köyünden Peroniti burnuna kadar deniz kıyısını ve bu kıyı ile Borçka nahiyesi arasında kalan üçgen bir bölgeyi kapsıyordu. Hopa nahiyesi sınırları içinde 21 köyde, yaklaşık 1.500 hanede 9-10 bin kadar kişi yaşıyordu. Hopa köyünde ise, altı bakkal ve bir kahvehane vardı. Hopa kaymakamının konutu da burada bulunuyordu. Bugün Hopa kentinin bir mahallesi olan Orta Hopa o tarihte ayrı bir köydü ve Hopa köyünün merkezine 1 km uzaklıktaydı. Hopa Deresi vadisinde beş köyde Ermeni kökenli Hemşinliler ile Lazlar yaşıyordu. Hemşinliler sadece Türkçe konuşuyor, Lazlar ise Megrelceyle neredeyse aynı olan bir Lazca konuşuyordu. Halkın tamamı Müslümandı.

I. Dünya Savaşı başlayınca, hemen sınır bölgesi olan Hopa Osmanlı-Rus çarpışmalarına sahne oldu. Hopa bir süre sonra Rusların eline geçti. Savaşın sonlarına doğru Rus ordusunun bölgeden çekilmesinin ardından Hopa, 1918-1921 arasında bağımsız Gürcistan sınırları içinde kaldı. 1921'de, Kızıl Ordu'nun Gürcistan'ı işgali sırasında Türk kuvvetleri de Artvin ve Ardahan'ı, geçici olarak da Batum'u fiilen ele geçirdi. 16 Mart 1921'de imzalanan Moskova Antlaşması'yla Hopa’nın da içinde yer aldığı Artvin ve Ardahan bölgeleri Türkiye'ye bırakıldı.

Cumhuriyet’in ilk yıllarında Hopa Rize vilayetine bağlı bir kazaydı. Nitekim 1928 tarihli Son Teşkilat-i Mülkiyede Köylerimizin Adları adlı yayında Hopa Rize vilayetine bağlı bir kazadır. Daha sonra Çoruh vilayetie bağlandı. Bundan dolayı Dahiliye Vekaleti’nin 1933’te yayımladığı Köylerimiz adlı kitapta Hopa Çoruh vilayetinin bir kazası olarak geçer.

Tarihsel yapılar

Eski adı Hupati olan Hopa’da iki kilisenin varlığı bilinmektedir. Bunlardan biri olan Hupati Kilisesi, Hopa sakinlerine göre bugünkü Hopa kentinin mahalleleri olan Orta Hopa (Şkahopa) ve Kuledibi (Amçişe) arasında, Toliuça’da (Lazca “Kara gözlü”) yer alıyordu. Kesin yeri bilinmeyen kiliseden geriye iz kalmamıştır. İoseb Kipşidze’nin Lazlardan aktardığına göre eski Bucak köyü (bugün Hopa kentinin bir parçası) yakınında, Mapaşkari’nin sağından 1 saatlik yürüyüş yolunun sonunda büyük bir kilise vardı. 20. yüzyılın başlarında Nadirati denilen yerde kilisenin yıkıntıları mevcuttu. Bu kilisenin yerini tespit etmek artık mümkün değildir.

Eski kaynaklarda Gürcistan kralı IV. Bagrat'ın (1027-1072) 1040’larda Hupati Kalesi'ni kuşattığının belirtilmesi eskiden Hopa'nın sağlam bir kalesi bulunduğunu göstermektedir. Nitekim bu kale günümüzde kentin içinde, Hopa Deresi’nin denize döküldüğü yerde, derenin sağ kıyısında bir tepenin üzerinde yer almaktadır.

Kentin dışında Hopa ilçesi sınırları içinde de tarihsel yapılar bulunmaktadır. Bunlar arasında eski adı Azlağa olan Esenkıyı ve eski adı Makriali olan Çamlı köylerindeki kiliseler, eski adı Pançoli olan Yeşilköy'deki kale sayılabilir.

Coğrafya 

Yeryüzü şekilleri

Hopa'da bulunan en yüksek nokta 1513 m ile Yavuz Sultan Selim Tepesi'dir. İlçenin toplam yüzölçümü 289 km2dir. Deniz kıyısından başlayan Sultan Selim Dağları, Borçka’dan sonra Kaçkar Dağları'na dönüşür.

İklim özellikleri

Hopa'nın iklimi ılık ve yağışlıdır. Yılda m2ye 2,5 kg yağmur düşer. Kar yağışına genellikle Şubat ayında rastlanır.

Bitki örtüsü

Bitki örtüsü; kışın yapraklarını döken, kızılağaç, kestane, gürgen, kayın, ve meşe ağaçlarından oluşur. Doğal su kaynakları yönünden zengindir.

Nüfus

YılToplamŞehirKır
196518.8655.70313.162
197023.7837.93615.847
197526.3259.08917.236
198029.42610.21219.214
198531.46411.31520.149
199030.86211.50719.355
200032.58415.44517.139
200732.20917.36114.848
200831.72817.02414.704
200931.49617.01814.478
201032.01617.43314.583
201132.61917.71814.901
201233.12918.29614.833
201333.72418.48715.237
201434.23418.92415.310
201534.85219.74815.104
201635.40620.57614.830

İlçenin nüfusu 2013 genel nüfus sayımına göre 33.724'tür. Bunun 18.487'si ilçe merkezinde, 15.237'si ise belde ve köylerde yaşamaktadır.

Ekonomi

Çaycılık ve tarım üzerine kurulu bir ekonomisi vardır. Sarp sınır kapısının açılmasıyla ticaret gelişmiş olsa da ekonomik güç olarak tarım ilk sırada gelir. İlçe dışarıya çok göç vermiştir.

İklim

Hopa'da Ilıman dönencealtı iklimi (Köppen: Cfa) görülmektedir.

 

 Hopa iklimi 

AylarOcaŞubMarNisMayHazTemAğuEylEkiKasAraYıl
Ortalama sıcaklık (°C)7,27,58,812,215,719,521,922,319,81612,59,214,4
Ortalama yağış (mm)20715213010082148131173216264236248173,9
Kaynak: Climate-Data.org

Spor

Artvin Hopaspor

Ana madde: 

Artvin Hopaspor

1961 yılında kurulmuştur. Renkleri mor-beyazdır. Hopaspor Artvin ilinde Türkiye Kupasında ve profesyonel liglerde oynayan ilk takımdır. Takım 2019-20 sezonunda 3. Lig'de mücadele etmektedir.

Ulaşım

Kente en yakın havaalanı 35 km uzaklıkta bulunan Batum Havalimanı'dır. Gürcistanla yapılan anlaşma gereği pasaport olmadan havaalanı kullanılabilmektedir. Buradan İstanbul ve Ankara'ya uçuşlar vardır. Trabzon Havalimanı 150 km uzaklıktadır.

Hopa'nın ana karayolu bağlantısı Karadeniz sahil yoludur. Sarp Sınır Kapısı'na 20 km, Arhavi'ye 11 km, Borçka'ya 36 km, Artvin’e 70 km ve Rize'ye 92 km uzaklıktadır.

İdari bölünüş

Hopa ilçesinde 17 köy ve 6 mahalle bulunur.

Yönetim Belediye Başkanlığı

Seçildikleri yıllara göre belediye başkanları ve siyasi partileri:

2019 - Taner Ekmekçi CHP

2014 - Nedim Cihan AK Parti

2009 - Turan Kasımoğlu CHP

2004 - Yılmaz Topaloğlu ÖDP

1999 - Mahir Dudak ANAP

1994 - Mahir Dudak ANAP

1989 - Turan Altıntaş SHP

1984 - Mahir Dudak ANAP

1977 - Kemal Beşiroğlu CHP

1973 - Osman Küçükali CHP

1968 - Tahsin Güngör CHP

1963 - Tahsin Güngör CHP

1955 - Osman Osmanağaoğlu

1950 - Osman Osmanağaoğlu

1946 - Lütfü Çiçek

1940 - Lütfü Çiçek

1936 - Mustafa Gümüş

1932 - Fevzi Osmanağaoğlu

1922 - Mustafa Aliefendioğlu

1913 - Hurşit Aliefendioğlu

1909 - Hasan Aslan

Hopa ilçesinin köyleri

 • Balıkköy
 • Başköy
 • Başoba
 • Çamlı
 • Çavuşlu
 • Çimenli
 • Esenkıyı
 • Eşmekaya
 • Güneşli
 • Güvercinli
 • Hendek
 • Koyuncular
 • Pınarlı
 • Subaşı
 • Sugören
 • Yeşilköy
 • Yoldere