Kaza, ameliyat sonrası ya da yaşlılık gibi durumlarda insanlar bakıma ihtiyaç duyabilirler. Kendi ihtiyaçlarını kendileri gideremez ya da sürekli bir kişinin gözetimi altında olması gerekebilir. Bu durumda bakım hizmetlerine ihtiyaç duyulur. Bakım hizmetleri sadece yaşlılara verilen bir hizmet değildir. Yatalak kişilere ya da engellilere de bakım hizmetleri verilir. Bakıma muhtaç herkes bakım hizmeti alabilir.

Bakım hizmetleri denildiği zaman akla huzur evi, evde sağlık hizmeti, evde bakım hizmeti ya da evde yaşlı bakımı gibi hizmetler gelmektedir. Bakım hizmetleri tüm bu hizmetleri kapsamaktadır. Eve doktor çağırma, evde doktor hizmeti, evde yatılı bakıcı da bakım hizmetleri arasındadır. Dilerseniz eve sağlık hizmetlerinden dilerseniz de özel bakım evleri, yaşlı bakım evi, engelli bakım merkezi hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey web sitemiz üzerindeki numaraları tuşlayarak gerekli bilgileri alabilirsiniz. 

Hasta Bakım Hizmeti Nedir?

Belirli rahatsızlıklar geçiren bakıma ihtiyaç duyan kişilere hasta bakım hizmeti verilir. Bakım hizmeti hassas bir konu olduğu için her zaman güvenilir ve işini düzgün yapan kişiler tarafından yapılmalıdır. Hastanın sakat, özürlü veya yaş itibariyle kendi bakımını yapamadığı durumlarda sağlık ve sosyal hizmetlere ihtiyacı olur. Bu bakım hizmetleri ameliyat sonrası bakım ihtiyacı olanlardan uzun süreli bakıma muhtaç olan yaşlılara, yeni doğum yapan annelerden evde tedavisi sürecek hastalara kadar birçok kişi için verilen bir hizmettir. Evlerde sağlık bakımının gerçekleştirilmesi sonucu en önemli iki faydası, sağlık harcamalarında sağladığı düşüş ve hastanın kendi huzurlu ortamında bakımının sağlanmasıdır. Kişinin hastalığı nedeni ile yerine getiremediği yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamak için verilen hizmetler oldukça önemlidir. Hasta bakım hizmetlerinin herhangi bir önemli sorun olmadığı sürece ev ortamında uygulanması hastanın daha çabuk yaşama katılmasını, daha fazla faaliyette bulunmasını ve çevresiyle olan düzenlemelerin kısa sürede sağlayacağından önemli bir yere sahiptir. Bakım hizmetleri sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususları şu şekilde sıralayabiliriz: 

  • Hastanın ve evde yaşayan diğer bireylerinde sağlığı için, hasta odasının düzenli olması son derece önemlidir. Temiz, aydınlık, düzenli bir oda olmalıdır. Ayrıca fiziksel tehlike riskinden ve gürültüden uzak bir oda seçilmelidir.
  • Hastanın sağlığı için sağlıklı beslenme de önemlidir. Hastalara doktorların önerdiği diyetleri uygulamak, vücudun sağlığının korunması için son derece özen gösterilmesi gereken bir durumdur.
  • Hasta yatağının hastada herhangi bir yaraya sebebiyet vermemesi için, temiz, kuru ve rahat bir yatak olması gerekmektedir.
  • Hastanın günlük bakım ihtiyaçları özenle giderilmeli, kendisini rahat ettirmek için bakımlı olmasını yardımcı olunmalıdır. Kişinin giyiminin temiz ve düzgün olması özgüvenini ve iyilik hissini artırır.
  • Bakım hizmetinin olmazsa olmaz özelliği hastanın ilaçlarının düzgün bir şekilde saatiyle doğru miktarda verilmesidir. Verilen herhangi bir ilaçta hastada yan etki görüldüğü takdirde bu durumun doktora bildirilmesi gerekir.
  • Evde ya da hastanede bakım sırasında karşılaşılan en riskli durumlardan birisi de enfeksiyon tehlikesidir. Bu da hastanın salgılarıyla temas etme durumunda oluşabilir. Bu nedenle bakım hizmeti verirken bakım eldivenleri mutlaka kullanılmalıdır.

Hasta Bakımı

İnsanlar 60- 65 yaşına geldikleri zaman kendi işlerini yapmakta zorlanırlar. Geçmişte bu yaş 70-75 iken günümüzde başka insanlara bağlı yaşayan insanların yaşı gittikçe düşmüştür. Yaşam şartlarının zorlaşmasıyla birlikte hemen hemen her evde yaşayanların hepsi çalışmak zorunda kalmıştır. Bu sebepten dolayı aile büyükleri ile ilgilenilmesi aksamıştır. Maalesef yaşlılar ya da hastalığı olan kişiler belli bir yaşa geldiğinde artık birçok kişisel ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma gelmiştir. Evde yalnız kalan hastalar ya da yaşlılar için sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmaya başlamıştır. Bu nedenle birçok aile ortak aldıkları karar neticesinde hasta bakımı için bazı kurumlara başvurmuştur. Bu kurumlarda hastanın ya da yaşlının iyi bakılacağı gibi kendi yaşıtlarıyla sıkılmadan zaman geçirmesi sağlanır. 

İnsanların geçirmekte oldukları hastalık ne olursa olsun özellikle hasta kişi yaş olarak ileri dönemde ise doğal olarak beden ve ruh bakımından zayıf olmaktadır. Bu durum göze alındığında Hasta Bakımı son derece özen ve belli bir deneyim gerektiren bir iştir. Hasta bakıcılar ve hemşireler gün içinde hastalarla sürekli iç içe olmasından dolayı her zaman hastanın derdini dinler ve onlar için gerekli bütün bakımları yapmaktadır. Hastaların daha rahat bir ortamda yaşantılarını sürdürmeleri adına Hasta Bakım Evi prensibi olarak yatalak ve gezebilen hastalar ayrı bölümlerde konaklamaktadır. Bu sayede durumu biraz daha ağır olan hastaların rahatsız olmaları engellendiği gibi, gezebilen hastalarında özgürlükleri kısıtlanmamış olmaktadır. 

Evde Bakım Hizmeti Nedir?

Yaşlı, engelli, yatağa bağımlı, kronik hastalığa sahip ya da herhangi bir ameliyat sonrası iyileşme döneminde olan bireylerin tedavilerinin evde sağlanması evde sağlık hizmeti ya da ev de bakım hizmeti olarak adlandırılır. Evde bakım hizmeti yaşam kalitesini artırmak ve bu kişilerin sosyal hayata daha rahat bir şekilde uyum sağlamasına yardımcı olmak amacıyla evde sunulan fizyolojik, psikolojik ve tıbbi bakım modeli şeklinde tanımlanır. Hasta ya da rahatsız kişiyi dış etkenlere karşı korumak, belli bir hastalığa tanı koymak, hastalığı tedavi etmek ya da hastayı rehabilite etmek amacıyla evde bakım hizmetlerinden yararlanılabilir. Aynı zamanda, bazı kronik hastalıklarda, engellilik durumu ya da ileri yaşta uzun süreli evde bakım hizmetine başvurabilirsiniz. Hasta bireyler, tedavinin yanı sıra, bazı durumlarda yaşam kalitesini artıracak bakım hizmetlerine de ihtiyaç duyar. Tedaviyi destekleyen ve hastaların rehabilitasyonunu sağlayan evde bakım uygulamaları bu anlamda çok yönlüdür. Günümüzde özellikle cerrahi uygulamaların çoğundan sonra hastanın hastanede yatışının gerekli olmaması ve sağlık hizmetlerinin kurumlar dışında da verilebilmesi evde bakım hizmetlerinin önemini artırmıştır.

Evde doktor ve hemşirelik hizmetleri, özellikle belirli hastalıkların tedavisi sırasında sıklıkla yararlanılan bakım hizmetlerini kapsar. Hastalıkla ilgili branşın doktoru hastayı evde muayene eder ve yapılması gereken tetkikleri bildirir. Hemşireler tarafından yine evde gerçekleştirilen boğaz ve idrar kültürleri, biyokimya, EKG, kan sayımı ve PCR gibi tetkikler de doktorlar tarafından incelenir. Bu tetkiklerden elde edilen sonuçlar ışığında uygun tedavi planı oluşturulur. Evde hasta bakımı kapsamında doktorlar düzenli olarak hastayı evinde ziyaret eder. Bununla birlikte, her hastanın ihtiyacı farklı olacağı için anlık ziyaretlerle ya da evde yatılı hemşire hizmeti şeklinde gerçekleştirilebilir. Hemşirelik hizmeti ise tedavi planına göre saatlik, günlük, haftalık ya da aylık olabilir. Doktorların uygun gördüğü tedaviyi uygulamakla görevli olan hemşireler yara bakımı, kan alma, pansuman, enjeksiyon, yatak yarası bakımı, sonda takılması ve takipleri, PEG bakımı, serum, aşı ve ilaç uygulamaları gibi konularda sağlık hizmeti sağlar. 

Yaşlı Bakım Hizmetleri

Yaşlı bakım hizmetleri, yaşlı bireylerin günlük ihtiyaçlarını karşılamak ve destek olmak amacıyla yapılan faaliyetlerdir. Yaşlı bakım hizmetleri, evde bakım hizmetleri veya bir yaşlı bakım merkezinde sunulabilir. Evde bakım hizmetleri, yaşlı bireylerin evlerinde kalmayı tercih ettikleri durumlarda uygulanır ve bu hizmetler genellikle evde bakım hizmetleri firmaları tarafından sunulur. Bu hizmetler, yaşlı bireylerin günlük ihtiyaçlarını karşılamak için yardımcı olmak amacıyla yapılır ve bu ihtiyaçlar arasında yemek hazırlama, temizlik ve günlük bakım gibi faaliyetler bulunur.

Yaşlı bakım merkezleri ise, yaşlı bireylerin tam zamanlı olarak kalabilecekleri yerlerdir. Bu merkezlerde, yaşlı bireylerin günlük ihtiyaçları karşılanır ve özel bakım ve destek sunulur. Yaşlı bakım merkezleri, genellikle profesyonel bir ekip tarafından yönetilir ve bu ekip, yaşlı bireylerin bakımı, sağlık hizmetleri ve eğitim gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Engelli Bakım Hizmetleri Nedir?

Engelli bakım hizmetleri, fiziksel veya zihinsel engelli bireylerin günlük ihtiyaçlarını karşılamak ve destek olmak amacıyla yapılan faaliyetlerdir. Engelli bakım hizmetleri, evde bakım hizmetleri veya bir engelli bakım merkezinde sunulabilir. Evde bakım hizmetleri, engelli bireylerin evlerinde kalmayı tercih ettikleri durumlarda uygulanır ve bu hizmetler genellikle evde bakım hizmetleri firmaları tarafından sunulur. Bu hizmetler, engelli bireylerin günlük ihtiyaçlarını karşılamak için yardımcı olmak amacıyla yapılır ve bu ihtiyaçlar arasında yemek hazırlama, temizlik ve günlük bakım gibi faaliyetler bulunur.

Engelli bakım merkezleri ise, engelli bireylerin tam zamanlı olarak kalabilecekleri yerlerdir. Bu merkezlerde, engelli bireylerin günlük ihtiyaçları karşılanır ve özel bakım ve destek sunulur. Engelli bakım merkezleri, genellikle profesyonel bir ekip tarafından yönetilir ve bu ekip, engelli bireylerin bakımı, sağlık hizmetleri ve eğitim gibi konularda uzmanlaşmıştır. Engelli bakım hizmetleri, engelli bireylerin yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla özel olarak tasarlandı ve uygulandı. Bu hizmetler, engelli bireylerin özel ihtiyaçlarına göre özel olarak tasarlandığından, farklı engelli bireyler için farklı hizmetler sunulabilir. Örneğin, bir engelli bireyin hareket kabiliyeti sınırlıysa, bu bireye evde bakım hizmetleri için özel ekipmanlar ve teknikler kullanılabilir.