Barkod sistemi ile bugüne dek pek çok sektör tüm işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirir. Kesin ve doğru sonuçlar elde ederek depo stok yönetimi kurabilir, zamandan tasarruf sağlar. Maliyeti düşük olan barkod sistemleri özellikle yoğunluğun sık yaşandığı, süper marketler, giyim mağazaları sektörleri için vazgeçilmez bir üründür.

Bu sayede işlemlerin hızlı gerçekleşmesi ile müşteri memnuniyeti sağlar. Böylelikle pazar ağını ve satışlarını da oldukça büyütebilir. Barkod sistemini satın alırken ürünün kalite ve güvencesi gibi konulara dikkat etmek gerekir. Hemen hemen tüm işyerlerinin tercih ettiği barkod sistemleri ve çok daha fazlası için barkod ürünleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Barkod Sistemi Nedir?

Barkod sistemi nedir sorusunun yanıtı hayatın her alanında kullanılan ve pek çok ürününü üzerinde yer alan beyaz zeminin siyah renkte bir desen ile basılan, sayı ve çizgilerden oluşan sisteme verilen addır. Satışı gerçekleşecek her ürünün üzerinde bir etiket yer alır. Bu etiketlere barkod adı verilir. Barkod sistemi içerisinde ürünün içeriği, fiyat bilgisi, üretim şekli hakkında bilgiler yer alır. Hemen hemen tüm ürünlerde bulunan barkod ile tüm ürün bilgilerine kolaylıkla ulaşılabilir. Barkod sisteminin kullanılması ile beraber günlük yaşantıda ve iş hayatında oldukça büyük kolaylıklar getirilmiştir. Dataların barkod sistemine tanımlanması ve kaydedilmesi ile alışverişler hem müşteri hem de çalışan için basit hale gelmiştir.

Marketlerdeki barkod sistemi ile tüm ürünler barkod okuyucusuna tutulduğunda ürünlerin fiyat girdileri otomatik olarak ekranlara yansır. Market barkod sistemi sayesinde tüm ürünler çok kısa bir süre içerisinde kasadan geçer ve alışveriş tamamlanır. Barkod sisteminin bir diğer özelliği de kayıtlarda yer alan satışların görülebilmesi sayesinde hem satış hem de kasa ile ilgili sınırsız olarak rapor alınabilir. Barkod okuyucular, barkod programları sayesinde basit bir şekilde çalışır. Bununla beraber hem muhasebe hem de satış programlarına entegre olabilirler. Tüm bunlar barkod sistemi ne işe yarar sorusuna yanıt olacaktır. Barkod sistemi faydaları arasında müşterinin alışverişini kolaylaştıracak bir özelliği daha yer alır. Bu sistem kullanılarak hem alıcı hem de satıcı istenilen ürün bilgilerine kolaylıkla ulaşır.

 

Barkod Sistemi Ne İşe Yarar?

Müşteri ve satıcı, ürünü barkod sistemine okutarak bu üründen ne kadar kaldığını, kalan ürünlerin beden bilgileri hakkında bilgi edinirler. Barkod sistemi sayesinde ürün stok bilgisi, ürün takibi, ürüne basit ulaşım ve bunların yanı sıra fatura ve hesap kesim işlemleri kolayca sağlanmaktadır. Barkod sisteminin bir diğer özelliği de tercih edilen ürünün hangi ülkede üretilmiş olduğu ya da ürünün hangi ülkeden geldiği bilgileri edinilebilir. Barkod sistemi nasıl kurulur sorusuna yanıt olarak, yazılım ve donanımların tümü sağlandıktan sonra bilgisayar sistemine barkod yazılımı yüklenir.

Barkod okuyucu için herhangi bir özel işlem yapılmasına gerek yoktur. Bilgisayara yalnızca USB takmak yeterli olur. Devamında ise barkod yazıcı bilgisayarın sürücüsüne yüklenir. Barkod yazıcı ile barkod sistemi yazılımın uyum sağlayıp sağlamadığı kontrol edilmelidir. Bu nedenle barkod yazıcı alınmadan önce yazılımın satın alındığı yer ile görüşmekte fayda vardır. Barkod sistemi nasıl çalışır sorusuna verilecek yanıt ise, gerekli yazılımın bilgisayar tanımlanması sonrası barkod tanımlarının, ilgili ürün ve malzemelerin tanıtılması sonucu çalışıyor hale gelecektir.

 

Barkod Sistemi Modelleri Nelerdir, Nerelerde Kullanılır?

Barkod sistemlerinin kullanım yerleri ve amacı dolayısı ile çok sayıda çeşitleri yer alır. Market, mağaza, depo, kırtasiye, manav, şarküteri, pastane, hırdavat ve çok daha fazla yerlerde barkod sistemi kullanılır. Bu kullanım alanlarından biri olan manavlar, manav barkod sistemi ile ürün takibi ve satışını kolaylıkla gerçekleştirirler. Bu sistem sayesinde manavlar ciro satışını görebilir, ürünleri kolaylıkla sisteme tanıtabilir, kar takibi yapar, nakit ya da kredi kartı ile satışları kontrol edebilir, alış faturalarını inceleyebilir, şüpheli işlem raporlarını detaylı bir şekilde raporlandırabilir. Bakkallar da yeni nesil teknolojilere ayak uydurmaya başlamıştır. Tıpkı büyük marketlerde olduğu gibi bakkal barkod sistemi ile tanışmaya ve tüm ürünlerinin stoklarını ve satış raporlarını kolaylıkla izleyebilir hale gelmiştir. Bakkal ve marketlerde özellikle süt ve süt ürünlerinin satışını gerçekleştirirken son tüketim tarihlerini barkod sistemi sayesinde kolaylıkla sisteme tanıtabilir, bu ürünlerin müşteriye verilmesini kolaylıkla önleyebilir.

Ürün girdileri için barkod sistemleri yalnızca bilgisayar üzerinden tanıtılmaz. Yazarkasa barkod sistemi de günümüzde sıklıkla kullanılan bir üründür. Yazarkasa, satış sırasında gerçekleştirilen işlemlerin kaydedilmesi, hesaplanması için kullanılan elektronik bir cihazdır. Barkod sisteminin sağladığı tüm veriler ve girdilerin takibi bilgisayar ya da yazar kasa sistemine aktarılabilmektedir. Pek çok işletmede dokunmatik barkod sistemi de yer alır. Bu sistem barkod okuyucunun tüm özelliklerini taşımasının yanı sıra dokunmatik ekranı sayesinde klavye kullanımı gerektirmez. Alışveriş merkezlerinin yoğun kalabalığı daha çok tekstil mağazalarında gerçekleşir. Tekstil barkod sistemi müşteriyi bekletmemek, tüm işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirmek, basit bir şekilde iade ve iptal işlemleri yapabilmek, ürünün stok durumunu ve fiyatını görebilmek, müşteri tarafından talep edilen ürünün hali hazırda depolarında olup olmadığını kontrol edebilmek gibi çok sayıda özelliği içerisinde barındırır.

 

En Çok Kullanılan Barkod Sistemleri Nelerdir?

Dünyanın her yerinde yerleşmiş standart bir barkod sistemi bulunduğundan, her bölgeden rahatlıkla barkod takibi yapılabilmekte ve ortak kontrol sistemi sayesinde hiçbir sorun yaşanmamaktadır. En çok kullanılan barkod sistemleri şu şekilde sıralanır;

  • UPC-A
  • UPC-E
  • RSS-14
  • EAN 13
  • EAN 128
  • KOD 39
  • KOD 93
  • USPS IMB
  • QR kod (2D barkod kategorisi içindedir)

 

Barkod Sisteminin Avantajları Nelerdir?

İçinde bulunulan zaman teknolojik anlamında gün geçtikçe devir atlıyor. Teknoloji sayesinde bir tık işlem ile uzun zaman alabilecek işler oldukça kısa bir zamanda giderilmektedir. İstenilen her şeye rahatlıkla ulaşılabilir olmaktadır. Barkod sisteminin de hayatı kolaylaştıran pek çok avantajı bulunur. Sadece süper marketlerde bile yapılan alışveriş sonrası yazarkasa saniyeler içerisinde onlarca ürünü kolaylıkla geçirir ve hızlı bir şekilde alışveriş tamamlanır. Barkod sisteminin bir diğer avantajı da çalışanların eğitim sürelerini azaltacak düzeyde olmasıdır. Barkodu okutmak üzere gerekli tarayıcı makinasına hakim olmak sadece birkaç dakika almaktadır. Bunun yanı sıra çalışanların fiyatlandırma prosedürüne ve gerekli envanterlere hakim olmalarını gerektirmez. Barkod tasarımları da oldukça ekonomiktir. Barkodun yapıştırılacağı yerin maliyeti azdır. Barkod sistemleri çok yönlüdür. İstenilen tüm verileri toplamak için kullanılırlar. Barkod sistemi aynı zamanda envanterlerin kontrolünü de geliştirmeyi sağlar. Bu sistem envanter ve fiyatlandırma kontrolünü sağlayabildiği için izlenebilirlik, kontrol edilebilirlik hem zamandan hem de paradan tasarruf sağlar. Barkod üzerinden veriler hızlı bir şekilde işlenir.

Tüm bilgileri direkt bilgisayar ya da yazarkasaya tarayabildiği için raporlar anında hazır hale gelir. Barkod sistemi, daha analitik ve doğru karar verebilmeyi de sağlar. Verilerin doğru ve hızlı bir şekilde işlenmesi sayesinde daha bilinçli kararlar almayı mümkün kılar. Barkod sistemi programı ile genel anlamda giderler de azalır. Özellikle mağaza sektöründe barkod sistemi kullanımı mağaza adına daha parlak bir gelecek sağlar. İşlerin gün geçtikçe büyümesi sonucunda ay sonunda oluşturulan raporla ile işletmenin eksiklikleri görülebilir ve bu eksiklikleri gidererek doğru kararlar ile adım atılarak git gide büyüme söz konusu olabilir. Barkod sistemi fiyatları ürünün kalitesine göre değişiklik gösterebilir. Gerek mağazada, gerek alışveriş merkezlerinde ya da süper marketlerde nerede kullanılacağı belirlendikten sonra en iyi fiyat ve en kaliteli ürün güvenilir bir marka aracılığı ile tercih edilmelidir. En iyi barkod sistemi çeşitleri için sayfamızdaki ürünleri inceleyerek kendinize uygun modeller arasından bir seçimde bulunabilir ve hemen sipariş oluşturabilirsiniz.