Bayburt Teknik

AÇIK
4.99 / 5

Bayburt Teknik
273 Yapılan İş
0 539 576 07 40

Bayburt Merkez Uydu Kurulumu

AÇIK
5 / 5

Sizin İsminiz
999 Yapılan İş

Firmanızı bu şekilde gösterebilmek için şimdi hizmet vermeye başlayın.

Bayburt Merkez Uydu Kurulumu

Merkez En İyi 10 Uydu Kurulumu – Teklif Al veya Hemen Ara!
Merkez En İyi 10 Uydu Kurulumu – Teklif Al veya Hemen Ara! Güvenli Hizmet, Hızlı Servis, Profesyonel Firmalar. Hemen Ara, Teklif Al veya Karşılaştır, Zaman Kazan.

Merkez uydu kurulumu yapılmadan uydudan gelen sinyallerle izlenecek yayınlar izlenememektedir. Uydudaki LNB hatasız bağlanmadığı sürece televizyonunuza sinyal gelmeyecektir. Sizler LNB ilişkin bilgi sahibi değilseniz, uydunuzu bağlasanız da televizyonunuza sinyal gelmeyecektir. hatasız sinyal alımı, yayınların kesintisiz izlenmesi için yoğun önemlidir.  

Uydu kurulurken önü açık, önünde engel bulunmayan, önünde yüksek bir şey bulunmayan yerlere kurulmasına dikkat edilir. Sinyalleri engelleyici bir şeyin bulunması halinde çanak anten yine görevini yerine getirmeyecektir.  

 

Merkez Uydu kurulumu Nasıl Yapılır?

Uydu evlerin genellikle en yüksek yerlerine yani çatı veya damlarına kurulur. lakin evlerin damları veya çatıları uydu takmaya ekonomik değilse evin balkonu, pencereleri gibi yerlere de uydu kurulumu yapılabilir.  

Uydu kurulurken; zeminin sert olmasına, önünde hiçbir engel bulunmamasına dikkat edilir. Uydu kurulumunu ehil ekipler yapmalıdır. Uydu kurulurken yüksek yerlerde çalışılabilir bu yüzden sizler bu çalışma ortamına hesaplı ekipmana sahip olmayabilirsiniz. Kendi canınızı veya sevdiklerinizin canını riske atmayın. Hemen Geliriz'den arayacağınız Merkez uydu kurulumu firmaları sizlere yoğun çabucak bir hizmet sunacaktır.  

Takılacak olan anten yüzeyi, paslanmamış ve pürüzsüz olmalıdır. Pürüzlü anten yüzleri genellikle çekim açısından yavaşlayan antenlerdir ve izleyeceğiniz yayınlarda donmalar meydana gelebilir.  

Anten büyüklüğü çekim gücünü etkiler. Eğer siz yoğun aşırı yağış alan bir şehirde yaşıyorsanız daha büyük bir anten sizlerin televizyonlarınızı kesintisiz izlemenizi sağlar.  

Uydu kurulumu sırasında antenler damlarınıza ya da çatılarınıza takıldıysa televizyona giden uzunluğun 30 metreyi geçmesi gibi durumlarda yayınlarda bozukluklar meydana gelebilir. çok uzun kablo kullandıysanız ustalar yükseltici ekleyerek bu durumu düzeltilebilir.  

 

Merkez Uydu kurulumu Ne Kadar?

Uydu montajı fiyatları yapılacak işleme göre değişmektedir. Ustalarımıza ulaşarak fiyat bilgisi alabilirsiniz. Hemen Geliriz ile etkin ustalarımız sizlerin en ucuz uydu kurulumu yaptırması için çalışmaktadır. Piyasadaki diğer firmalar sizlere yoğun lüks rakamlar söyleyebilir. Sitemizde yer alan ustalar sizleri de düşünerek el işçiliği, çanak anten, LNB, kablo vs masraflarını sizler için en ekonomik şekilde hesaplamaktalardır.  

Hazırda kurulmuş bir çanak anteniniz var ancak yine  de televizyonunuzda yayın kesildi, o süre da ustalarımız ile irtibata geçerek kesilen yayını, tekrar getirme tekniğini gerçekleştirebilir.  

Uyduda veya LNB'de bir problem olmadığını düşünüyorsunuz ancak yine de yayın televizyonunuza ulaşmıyor. İşte o süre içeriden gelen televizyon ile çanak anteni bağlayan kabloda zarar oluşmuş mümkün ve bu sıkıntısı sizler bakarak anlayamayacağınız için Merkez uydu montaj firmalarını çağırarak sorunlarınızı halledin.

 

Türksat Uydu Ayarları  

Türksat kullanan müşteriler sıklıkla uydu ayalarının ara sıra değişmesi nedeniyle aradıkları kanalları bulamamaktadır. Böyle durumlarda çanak antenin veya evinizde mevcut dekoderin bozuk olduğunu düşünebilirsiniz. ancak usta kişiler tarafından bu cihazların denetimi sağlanmadan uydularınızı atmayınız. Ustalar evlerinize kadar gelerek sizlere uydu bakım hizmeti sunmaktadırlar.  

Her marka uydu alıcısı bakımı yapan ustalar, Türksat ayarlarının da değişmesi sırasında oluşacak yayın kesintisine çare bulabilmektedirler. Kanal arama yapamıyorsanız veya kumandanız da böyle bir tuş yoksa ustalar sizlere dilediğiniz kanalı bularak yol gösterebilirler.

 

Uyduda Kanal çağrı - Kanal Bulma

Uydunuzda dilediğiniz her kanal bulunmuyorsa, dekoderinizde yapacağınız basit bir davet neticesi bu kanallara ulaşabilirsiniz. Uydu montajı sırasında yöntemi gerçekleştiren ustalara istediğiniz kanal listesini söylediğinizde, ona göre kanal çağrı tekniği yapabilirler. Kanallar he uydu alıcısında aynı olmamaktadır. Bazı kanallar bazı uydu alıcılarında bulunan olmayabilir.  Olsa bile LNB'niz, çanak anteninizin düzgün bir çekim gücü olmadığında istediğiniz kanalları yine bulamazsınız.  

Çanak anten alımlarında çekim gücü düzgün olan, kaliteli antenleri seçiniz. Olumsuz hava koşullarında dayanabilecek antenler sizlerin daha kesintisiz yayın izleyebilmenizi sağlayacaktır.  

Kanal listenizi bazen güncellemeniz gerekebilir. Değişen uydu alıcıları nedeniyle her geçen gün sinyaller farklılaşmakta ve kanalları da bu yüzden bulamamaktasınız. düzgün bir Merkez uydu montajı firmasıyla çalışırsanız en kesintisiz yayını alabilmeniz için size görev sunacaklardır.  

 

Uydu Alıcıları (Dekoder)

Uydu müşteri markaları yoğun fazladır. dilediğiniz fiyatlarda ve boyutlarda dekoder bulmak mümkündür. Dekoder markalarının bazıları şöyledir;  

GoldMaster uydu alıcısı

Next uydu alıcısı

Sunny uydu alıcısı

Hometech uydu alıcısı

Vestel uydu alıcısı

Premier uydu alıcısı

Sony uydu alıcısı

Bu markalar aşırı kullanılan ve epey kullanışlı markalardır. Diğer markalarda da uydu alıcısı ürünleri mevcuttur. Ustalar sizin Ultra HD tv'lerinize LCD veya LED ekran televizyonlarınıza en ekonomik dekoderi bularak, dekoder ile televizyonlarınız arasındaki bağlantıyı sağlayacaktır.  

 

Türksat 4a Uydu  

Merkez uydu montajı işleminiz bittikten sonra dekoder ayarlama, kanal ayarları ve kanal sıralamasını da yaptıktan sonra televizyonlarınız izlenmeye hazır hale gelir. Eskiden beri var olan Türksat uyduları her geçen gün güncellenmektedir. Bu güncellemeler sırasında bozulan frekanslar yayın aksaklıklarına sebebiyet vermektedir. Yayının aksaması ile anlamaya başlıyoruz ki frekanslar tekrar değişmiş. Ustalarımız Türksat yeniliklerini takip ederek sizlerin kesintisiz yayını en çabuk tasvirde alabilmeniz için uğraşmaktadır.  

Türksat'ın önceden 2A ve 3A uyduları mevcuttu. lakin şimdi yenilenerek 4a uydu şekli çıktı. Dekoderlerinizin Türksat kanal güncellemesine uyumlu olmasına dikkat ediniz. Satın aldığınız dekoderin bu güncellemeleri sağlayacağından emin olunuz.  

 

Merkez Uydu montajı Kaç zamanda Yapılır?  

Uydu montajı tamamen kurulum yapılacak yere bağlıdır. Televizyon ile çanak anten arası çekilen kablolar hazır, çanak antenin takılacağı konum hazır veya çanak anten hazır ise montaj çok daha süratli yapılır. Ustalar kurulum yapılmak için ekonomik yerde daha hızlı çalışabilmektedirler.  

Hemen Geliriz'de bulunan Merkez uydu kurulumu ustaları sizlere diğer ustalardan daha çabuk görev vermeyi amaç haline getirmiş kişilerdir. İşleminiz çabuk olsun istiyorsanız site üzerinden davet yapabilirsiniz.  

Çanak anten montajı sırasında televizyon ile antene giden kablonun irtibat işleminin uzun süreceğini düşünmeyin. profesyonel olan ustalarımız işlerini pratik hale getirerek artık en çabuk kablo çekme tekniğini gerçekleştirmektedirler.  

Dekoder ile televizyon bağlanırken kullanılan SCART, HDMI, COMPONENT, RGB kabloları vardır. Bu kablolar HD, ultra HD özelliklere göre değişmektedir.  Televizyonunuzun giriş seçenekleri ile de bağlantılıdır. Eğer televizyonunuzda HDMI kablo girişi mevcutsa bu tip kablolar ile televizyonunuza HD kalitelerde yayınları aktarabilirsiniz.  

 

Merkez Sıfırdan Uydu montajı Fiyatları

Uydu kurulumu yapan ustalar sizlere en seri hizmeti verdiği gibi en ucuz hizmeti de vermektedirler. Siz ucuz ve hesaplı olan uydu kurulumlarını Hemen Geliriz'de bulabilirsiniz. ehil uydu montaj firmalarına yaptırınız. uzman olmayan montaj şirketleri sizlere pahalı bir hizmet sundukları gibi daha düşük kalitede olan malzemeleri kullanarak iyi bir televizyon yayını almanızı engellerler.  

Uzman kişiler Türkiye'nin her yerinde iyi bir hizmet vererek televizyon yayınlarınızın nitelikli olmasını sağlar. iyi çözünürlüklü yayınlar televizyon izleme keyfinizi arttırdığı gibi televizyonda olan yayını daha net görmenizi de sağlamaktadır.  

Hemen Geliriz'den bulduğunuz Merkez uydu kurulumu firmalarına güvenebilir. Uzun ve kaliteli bir işlem gerçekleştirdiklerine emniyetli olabilirsiniz. Diğer bilmediğiniz firmalarla çalışmak başınızı ağrıtabilir.  Size en yakın olan firmaları bularak işleminizi istediğiniz gün ve saatte gerçekleştirin. ehil ekipler her zaman size servis vermek için hazırlardır.  

Merkez en yakın uydu montaj firması bulmak epey kolay! Türkiye'nin her yerinde Hemen Geliriz üzerinden yapacağınız aramalar sizlere en kaliteli uydu montaj firmalarını listeleyecektir.

Bayburt Merkez Hakkında

Bayburt, Kuzeydoğu Anadolu'da bulunan ve Çoruh Nehri'ne yaslanan Türkiye'nin bir şehri ve Bayburt ilinin merkezidir.

İçindekiler

  1. Etimoloji
  2. Tarihçe
  3. Coğrafya
  4. İklimi
  5. Nüfus
  6. Ekonomi
  7. Kültür
  8. Ayrıca bakınız
  9. Kaynakça
  10. Dış bağlantılar

Etimoloji

Yerleşimden Bizans kaynaklarında Payber/Bayberd, Ermeni kaynaklarında Payberd(Բաբերդ), Marco Polo Seyahatnamesi’nde Paiburt/Baiburt, Arap kaynaklarında Bâbirt, Anadolu Selçuklu hükümdarı II. Mesud adına basılan sikkelerde Baypırt, Akkoyunlu tarihlerinden bahseden eserlerde Papirt şeklinde geçmektedir.1930 reformlarıyla "Bayburt" olarak kabul edilmiştir.

Tarihçe

Yerleşim Bizans hakimiyetinde Haldia Theması sınırları içerisinde yer almış ve kalesi I. Justinianus (527-565) devrinde tahkim edilmiştir. Bizans-Arap mücadelesi sonrasında Pakraduni Hanedanlığı topraklarına katıldı.

1054 yılında Selçuklular akınlarına maruz kalsa da ele geçirilemedi. 1072 yılında Saltuklu Beyliği tarafından ele geçirildi. Birinci Haçlı Seferi sırasında Bizans Valisi Theodoros Gavras tarafından ele geçirilse de 1098’de Danişmend Gazi’nin oğlu İsmail tarafından Danişmendliler Beyliği hakimiyetine alındı. Danişmendliler Beyliği’nin yıkılmasını müteakip yeniden Saltuklu Beyliği egemenliğine giren yerleşim 1202 yılında beyliğin yıkılmasıyla Anadolu Selçuklu Devleti hakimiyetine girdi. II. Süleyman Şah’ın kardeşi ve Erzurum Meliki olan Muğiseddin Tuğrulşah döneminde Bayburt kalesi önemli bir tamirattan geçirildi. 1202-1230 arasında Erzurum Meliki olan Muğiseddin Tuğrulşah ve oğullarının hakimiyetinde olan yerleşim 1230 yılında Sultan Alaaddin Keykubat tarafından tekrar Selçuklu denetimine alındı.

1243 Kösedağ Muharebesi sonrasında Moğol baskısını yaşasa da Selçuklu hakimiyetinde kalan yerleşim 1308 yılında Anadolu Selçuklu Devletinin yıkılmasıyla İlhanlı valilerinin egemenliği altına girdi. İlhanlılar devrinde Tebriz-Trabzon İpek Yolu üzerinde bulunması sayesinde ticari ve ekonomik yönden oldukça zenginleşti. Bu dönemde Ceneviz ve Venedik ticaret kervanlarının güzergahında bulunan yerleşim, ünlü seyyah Marco Polo tarafından da ziyaret edilmiştir. İlhanlı hükümdarı Ebu Said Bahadır Han’ın 1334 yılında ani ölümünden sonra yaşanan iç karışıklık esnasında İlhanlı komutanlarından Alaeddin Eretna tarafından yeni kurduğu Eretna Beyliği topraklarına katıldı. Erzincan beyliğiyle yaşanan mücadeleler neticesinde Erzincan Beyliği hakimiyetine giren yerleşim, Kadı Burhâneddin’in Erzincan Beyi Mutahharten üzerine 1395 yılında yaptığı sefer sırasında Akkoyunlu beylerinden Kutlu Bey oğlu Ahmed Bey’in yardımıyla ele geçirilmiş ve Kadı Burhâneddin tarafından da ikta olarak Ahmed Bey’e verilmiştir. Çok kısa süren Karakoyunlu hâkimiyetinden sonra yerleşim 1501 yılına kadar Akkoyunlular’ın denetiminde kaldı. Bu tarihte Safeviler tarihinde ele geçirilen Bayburt, 1514 yılı Ekim’inde Bıyıklı Mehmed Paşa tarafından Osmanlı topraklarına katıldı. Osmanlı’nın ilk dönemlerinde Safevi sınırına yakın bir kaleye sahip olması nedeniyle stratejik önemi bulunan yerleşim Erzurum Eyaletinin sancağı konumundaydı. Bununla birlikte Erzurum savaşlar nedeniyle harap ve boş olduğundan 1534 yılına kadar Bayburt, eyaletin merkez sancağı ve beylerbeylerinin ikametgâhı konumundaydı. 1553 yılında Şah Tahmasb komutasındaki Safevi akınlarında şehir başarıyla savunuldu. İlerleyen yıllarda bazen sancak bazen de paşa sancağının bir kazası konumundaydı. Osmanlı döneminin ilk yıllarında Gayrimüslim nüfusun fazla olduğu şehirde, 17. yüzyıldan itibaren Müslüman nüfusun oranı artmıştır. 1642 yılı avarız defterine göre şehirde 6 mahalle ve 12 adette cemaate bağlı birim bulunmakta olup, avarız vergisi kaydı tutulan 475 Müslüman, 247 Hıristiyan hane ile 78 askeri görevli mevcuttur. Bayburt ilerleyen yıllarda ticari hayatı önemini korumakla birlikte önemi azalmaya başlamıştır.

Evliya Çelebi 1647 yılında şehri ziyareti sırasında burada her pazar günü Kadızâde Mehmed Bey Camii önünde kurulan pazarda 5-10 bin kişinin alışveriş ettiğini, 300 dükkân ve bir bedestenin bulunduğunu, kıymetli seccade ve kilimlerin başka yerlere ihraç edildiğini belirtir. 1828-1829 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında 19 Temmuz 1829’da Bayburt Rusların eline geçti.

Birkaç aylık kısa Rus egemenliği, Edirne Antlaşması uyarınca son buldu. Ancak Rus güçleri geri çekilirken şehirde ve kalede önemli tahribat yaşandı. Avrupalı seyyahların anlatılarında, yaşanan bu tahribat nedeniyle şehrin yarısının tahrip olduğu, yoksulluk ve sefalet içerisinde bir şehir olarak görülmektedir. 1845 yılı Bayburt Temettuat defterine göre şehirde; 9 mahallede (Cami-i Kebir, Fettahan, Uzunkadı, Ahmed-i Zencani, Kadızade, Kaleardı, Veysel Efendi, Tuzcuzade, Karasakal) 261 hane yaşamaktaydı. Ancak bununla birlikte yakın zamanlardaki doğum-ölüm belgelerinde Zahid Efendi, Şeyh Hayran, Şingah ve Veli Şaban olmak üzere 4 mahalleden daha bahsedilebilmektedir.

1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı sonrasında Osmanlı’nın doğudaki toprak kayıplarının neticesinde sancak statüsüne çıkarılmışsa da 1888’de tekrar kaza statüsüne getirildi. Erzurum Sıhhiye Müfettişi Doktor Şerif Bey tarafından 1913 yılında hazırlanan rapora göre; kaza merkezinde 8.184’ü Müslüman ve 1.915’i Ermeni olmak üzere 10.099 kişi yaşamaktaydı. Bina olarak ise Bayburt merkezde hükûmet konağı, belediye binası, redif dairesi, 1 rüşdiye, 4 iptidaiye (ilkokul), 1 inas ibtidaisi, 2 Ermeni iptidaisi (ilkokul), telgrafhane, 3 hamam, 500 dükkan ve mağaza, 50 kahve, 10 han, 3 otel, 4 meyhane, 13 değirmen, 25 fırın, 1 mezbaha, 1 debbağhane (tabakhane), 1 sabunhane, 1 mumhane, 7 cami, 3 mescit, 12 medrese ve 2 kilise ve 2.183 ev bulunmaktaydı.

I. Dünya Savaşı esnasında Osmanlı güçlerinin çekilmesiyle 16 Temmuz 1916’da Bayburt şehri yeniden Rus işgaline uğradı. Rus işgalinden önce şehrin Müslüman ahalisinin de önemli kısmı güvenli gördükleri bölgelere doğru çekilmişti. 18 Aralık 1917’de imzalanan Erzincan Mütarekesi sonucu Rus güçlerinin 21 Şubat 1918 tarihinde çekilmesiyle Bayburt yeniden Osmanlı hâkimiyetine katıldı. Rus işgali ve sonrasında otorite boşluğundan faydalanan bazı Ermeniler ve Rumlardan oluşan çetelerin faaliyetleri sonucu şehirdeki Müslüman halkın bir kısmı öldürülmüş, yaşananlar esnasında binaların çoğu da hasar görmüştür.

1927’ ye kadar Erzurum’ a bağlı olan Bayburt, bu tarihte Gümüşhane’ye bağlı bir ilçe oldu. 21.06.1989 tarihinde Bayburt ilinin kurulmasıyla da ilin merkez ilçesi oldu.

Coğrafya

Bayburt yüzölçümü ve nüfusu itibarıyla Türkiye'nin en küçük illerinden biridir. Doğu Karadeniz sıradağlarının hemen güneyindeki Çoruh vadisinde yer alır. Kuzeyde Trabzon ve Rize ile doğuda Erzurum güneyde Erzincan ve batıda Gümüşhane illeri ile komşudur. İl, 3652 km kare yüzölçümüne sahiptir.

Bayburt'un engebeli arazisinin jeolojik yapısı oldukça karışıktır. Kuzeyde ve doğuda Soğanlı dağlarının güney kesimlerindeki küçük alanlarda bol fosil bulunmaktadır. İlin yer altı zenginlikleri arasında gümüş, bakır, kurşun, çinko karışımı damarlar ile linyit rezervleri bulunmaktadır.

İlin toplam alanının %45i dağlardan oluşur. Bayburt'u Karadeniz'den ayıran sıradağlar batıdan doğuya sırayla Zülfe (2750 m) Kemer (2856 m) Soğanlı (2750 m), Haldizen (3000 m), Kırklar (3350 m) dağları. Güneyde sıralanan dağlar ise Çavuşkıran (2850 m), Kop (2600 m), Çoşan (2963 m), Sarıhan (2400 m), Otlukbeli (2520 m) ve Pulur (2300 m) dağlarıdır.

Bu iki dağ silsilesinin arasında Çoruh Nehri akmaktadır. Çoruh'un ana kaynağı Mescit Dağı'ndan gelmekte ve il sınırlarına Güneydoğudan girmektedir. Bu ana kol Masat vadisinde Maden bucağı yakınlarında Kop suyu ile birleşir. Irmak burada geniş bir alana yayılmış olup, Bayburt ovasının oluşumuna ve taşıdığı alüvyonlarla sulu tarıma olanak sağlar. Bayburt'tan geçmeden önce civarındaki birçok derenin de suyunu topladığından şehrin içinden oldukça coşkulu bir biçimde akar. Kale tepesi ile Duduzar tepesi arasında derin bir vadi oluşturduktan sonra Kale ardından yine düz bir biçimde devam eder. Düzeker ovasında ırmağın diğer önemli bir yan kolu olan Değirmencik suyunu alır. Daha sonra dirsek yaparak Çoruh ırmağı derin Çoruh vadisine girer. Doğuya doğru akışına devam ederek ili terk eder.

Dağlarla çevrelenen ve ortasında akan Çoruh Irmağı'nın kollarıyla parçalanan Bayburt ovası yaklaşık 900 km kare civarındadır ve dört önemli bölümden meydana gelir. Batıda yer alan Mormuş düzlüğü kuzeyde Aydıntepe ovası kuzeydoğuda Değirmencik kesiminde yer alan Düzeker ovası ve güneydoğu bölümünde Keçevi düzü 1500–1700 m. Arasında yüksekliklere sahip ovalardır.

İklimi

 

 BAYBURT iklimi 

AylarOcaŞubMarNisMayHazTemAğuEylEkiKasAraYıl
En yüksek sıcaklık (°C)10,313,921,225,329,632,4°36,237,1°33,7°28,8°20,018,2°37,1
Ortalama en yüksek sıcaklık (°C)−1,10,35,612,918,222,627,027,4°23,4°16,6°8,61,7°13,6
Ortalama sıcaklık (°C)−6,4−50,27,011,815,519,118,9°14,8°9,2°2,6-3,2°7,04
Ortalama en düşük sıcaklık (°C)−10,8−9,6−4,31,75,68,211,110,9°7,2°3,4°−1,8-7,2°1,2
En düşük sıcaklık (°C)−31,3−27,6−28,3−12,7−4,4-1,6°0,22,4°-2,1°-10,6°−23,6-29,0°−31,3
Ortalama yağış (mm)26,527,640,062,768,449,820,514,1°21,0°44,9°33,829,0°36,525

Nüfus

YılToplamŞehirKır
199077.93033.67744.253
200071.26732.28538.982
200759.83932.54627.293
200859.61132.02027.591
200959.12632.14126.985
201059.00232.78226.220
201161.61035.65425.956
201261.35435.94725.407
201360.98036.32624.654
201480.60745.48835.119
201561.55137.94623.605
2016Veri yokVeri yokVeri yok

Ekonomi

Ekonomik hayat, tarihi gelişim içinde temel değiştirmemiştir. Ticaret ve sanayinin gelişmediği ilde Türkiye'de tarım ve hayvancılık başlangıçtan beri ekonomiyi sürükleyici bir rol oynamıştır. Tarım ürünü olarak ilde hububat çeşitleri, yem bitkileri, şeker pancarı ve az da olsa meyve sebze üretimi yapılmakta, genelde ilin sebze ihtiyacı diğer illerden karşılanmaktadır. Arazinin büyük bir kısmı kıraç olup Çoruh vadisinde; Aydıntepe ve Sünür (Çayıryolu) ovalarında sulu tarım yapılmaktadır.

Hayvancılık ilin geçim kaynaklarından en önemlisidir. Arazi hayvancılık yapmaya çok elverişlidir. Mera hayvancılığı yapılmaktadır. Son yıllarda besi hayvancılığına doğru bir gelişme gözlenmektedir. Süt inekçiliği ıslah çalışmaları da devam etmektedir. İlin ilçe ve köylerinde arıcılık yapan aile sayısında büyük artış gözlenmekte, il sathında bal üretimi yapılmaktadır.

Bayburt ili çok eski transit ticaret yolu olan Trabzon-İran arasındaki "İpek ve baharat yolu"nun bir durağıdır.Türkiye ekonomisi tarım, hayvancılık ve ticaret ağırlıklıdır. Tarım dışında kalan ekonomik yapısı, üretim yolu ile satışa arz şeklinde değil, dışarıdan getirip satışa sunma şeklinde gelişmiştir.