Catering, müşterinin seçtiği yerde, müşteri ve catering şirketi tarafından ortak kararlaştırılan bir bedelle, şefler ve servis ekiplerinin yemek pişirip servis yapmasına denilmektedir. Yemek üretimi, servisi ve diğer ilgili organizasyonlarını yapan şirketler catering firmalarıdır. Otellerin yemek hizmetinin dışarıdan tedarik edilmesi ile başlayan catering firmaları, artık iş yerleri, okullar, devlet daireleri, hastaneler, düğünler, konserler, özel organizasyonlar, film setleri ve hatta sokaklarda mobil olarak da hizmet vermektedir. Catering, müşterinin istekleri ve sektörün ihtiyacına uygun yiyecek içecekleri, uygun zamanda, uygun yerde ve uygun bir sunumla tedarik etme faaliyetlerinin hepsini kapsıyor.

Büyük bir şirkete sahipsiniz ve çalışanlarınıza günlük yemek vermek istiyorsunuz bunun için bir catering firması ,ile anlaşabilirsiniz. Bir davet, açılış ya da düğün organizasyonunda misafirlerinize kokteyl ya da yemek vermek istiyorsanız da yapmanız gereken bir catering firması ile anlaşmak olacaktır. Anlaşılacağı gibi catering firmasından uzun süreli aylık, yıllık gibi hizmet alabileceğiniz gibi kısa süreli günlük bir organizasyon içinde hizmet alabilirsiniz.                                                                                                                                                             

Catering Nedir?

Yiyecek tedariki, yemek servisi catering demektir. Ancak günümüzde toplu yemek üretimi ve toplu yemek hizmeti sunan firmalara verilen isimdir. Ülkemizde genellikle yemek üretimi, servisi ve diğer organizasyonları yapan şirketler catering şirketi olarak görülür. Catering işyerlerine, okullara ve hastanelere toplu yemek hizmeti vermektedir. Yemeğini uygun fiyatlı ve kaliteli olarak almak isteyenler tercihlerini toplu yemek tarafından seçmektedir. Catering günümüzde daha pratik ve ekonomik yemek çözümü olmaktadır.

Toplu yemek toplantılarda, düğünlerde, nişanlarda, doğum günlerinde, davetlerde ve çeşitli organizasyonlarda cateringe başvurulur. Çünkü büyük organizasyonlar da yemek yapmak ve yemeğin servis edilmesi zor ve zahmetlidir. Catering firmaları sayesinde bu zorluğun üstesinden gelinmiştir. Kalabalık bir organizasyon yapıldığında büyük bir yükten kurtulmak için kaliteli ve uygun fiyatlı bir catering firmasından hizmet almanız doğru olacaktır. Catering firması yaptıkları işler ile  zaman, hijyen, kalite ve sağlık açısından hepsini bir anda sunmaktadır. Bazı catering firmaları, organizasyon ve etkinliklerde yemek ve sunum hizmetlerinin yanında dekorasyon, masa ve sandalye düzeni, müzik ve ışıklandırma gibi farklı organizasyon hizmetleri de vermektedir. Otel ve restoranlardaki catering hizmetleri, mutfak personeli ile müşteri arasında bir aracı niteliğindedir. Catering şirketleri bir etkinlik salonunda bin kişiye yemek servisi yapabilir veya küçük işletmenin toplantısına kutularda tabldot yemek sunar. Özellikle de günümüzde insanlar paralarını ve zamanlarını iyi değerlendirmek isterler. Toplu yemekte bunu daha çok önemli bir hale getirir. Sonuçta catering geçmişten günümüze hızla gelişen insanların zamandan ve maddi açıdan avantajlarından pek çok kişinin yararlandığı bir hizmet türüdür.

Catering Hizmetlerinin Çeşitleri Nelerdir?

Catering hizmetleri, toplu yemek, tabdlot yemek, düğün catering, doğum günü catering, nişan catering , açılış catering gibi farklı olabilir. Catering verildiği kişi jurum ve özelliklere göre farklı özellikler de olabilir. Catering çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Endüstriyel Catering: Ülkemizde en yaygın kullanılan catering hizmeti türüdür. Genellikle yıllık sözleşmeler ile yürütülür. Müşterinin iş yerinde, yiyecek, içecek, salata çeşitleri ve tatlı ile personelin günlük öğün ihtiyacı karşılanır.
 • Ofise Teslim Catering: Yemek firması kendi tesislerinde yemekleri hazırlar ve kullan at prensibi ile paketler. Yemekler siparişi veren personele kendi ofisinde teslim edilir.
 • Açık Büfe Catering: Çok sayıda farklı yemek seçeneği hazırlanarak metal tepsiler üzerinde ve alttan ısıtmayla sıcak kalacak şekilde hazırlanır ve sunulur. Müşteriler diledikleri yemeği arzu ettikleri kadar alırlar. Kimi zaman self-servis şeklinde de olabilir. Zamandan ve paradan tasarruf için iyi bir seçimdir.
 • Yemek Kamyonu ile Mobil Catering: Çeşitli açık hava davetleri veya organizasyonlar için mutfak olarak özelleştirilen kamyon tipi araçlardan, daha çok fast food şeklinde yiyecek ve içecek tedarikidir. Daha düşük bütçeli ve pratiktir.
 • Özel Catering Hizmetleri: Hizmetin nerede başlayıp nerede biteceği taraflar arasında belirlenir. Düğün, doğum günleri, partiler ve diğer özel davetler için verilen hizmettir. Bu tip catering hizmeti, yemek takımlarından servise, dekorasyondan temizliğe kadar geniş bir yelpazede çözüm sunabilir.

 

Catering Firmaları Nasıl Çalışır?

Her sektörde olduğu gibi catering hizmeti veren firmalarda belirli bir çalışma şekline sahiptir. Hizmet sırasında herhangi bir aksaklık ya da sorun yaşanmaması adına gereken planlamalar daha önceden yapılır. Bunun yanında catering hizmeti talep eden kişi ya da kurum ile organizasyon kapsamında konuklara sunulacak olan yemekler belirlenir. Daha sonra ise geriye kalan sadece catering firmasının başarılı ve herhangi bir aksaklık yaşanmayacak bir hizmet sağlamasıdır. Genel olarak bir catering firması şu şekilde çalışır:

 • Catering hizmeti verecek olan firma, ilk olarak hizmet talep eden kişi ya da kurum ile verilecek yemekleri kararlaştırır.
 • Daha sonra organizasyon kapsamında nasıl yapılacağı belirlenir.
 • Ayrıca sunum konseptinin ayarlanması ve konukları ağırlamasında yine catering firması tarafından gerçekleştirilir.
 • Organizasyon sırasında herhangi bir problem yaşanmaması için gerekli planlamalar daha önceden yapılır.
 • Müşteriden gelen ek talepler çözüm odaklı yaklaşımlar ile karşılanmaya çalışılır.
 • Bunların yanı sıra davet ya da organizasyon sırasında her an müşteri ile iletişim halinde olunur.
 • Catering firmaları, yemekleri ve içecekleri tazelik ve kaliteden ödün vermeden hizmete sunar.
 • Temizlik ve hijyen konusu da yine catering hizmeti veren firmalar açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.

Catering hizmetlerinde firmaların gerekli hijyen koşulları sağlaması önemlidir. Çünkü catering hizmeti almayı tercih eden kişi ve kurumların en çok önem verdiği konulardan biri temizlik ve hijyendir. Bunun yanında yemekler hazırlanırken kullanılan gıdaların taze olması ve gerekli üretim sertifikalarının bulundurulması gerekmektedir.

Catering Firmalarının Önemi Nedir?

Davet, lansman, toplantı, açılış vb. organizasyonlarında işlerin daha hızlı ilerlemesi ve misafirlere daha iyi hizmet sunmak için kişiler catering hizmeti alır. Bunun en temel sebeplerinden biri de organizasyon sahibinin yeterince zamanının olmamasıdır. Bu durum da catering şirketleri için fazla sayıda talebin olduğu anlamına gelir. Aynı zamanda organizasyonlarda profesyonel ekip ile gerekli işlemlerin yürütülmesi herhangi bir olumsuz durumun meydana gelmesini minimuma indirir. Bu da kişilerin her ne amaçla olursa olsun aldıkları catering hizmeti sayesinde sorunsuz bir şekilde davetlerini tamamlayabilmelerini sağlar. 

Catering firmaları, insanların hem özel günlerinde hem de günlük olarak sunulan toplu yemek hizmetlerinde müşterilerinin her daim yanında olur. Müşterilerine sunduğu yemek hizmeti ile her türlü kolaylığı sağlar. Başta zaman olmak üzere makul fiyatlandırma ile maddi açıdan da pek çok avantaj sağlar. Ancak sektörde yer alan catering firmalarında kalite, sağlık, hijyen, güvenilirlik, deneyim, profesyonellik, müşteriler ile sağlanan iletişim vb. konularda gerekli hassasiyetin gösterildiğinden emin olmadan hizmet almamak gerekir. Aksi halde özel günlerinizde ya da davetlerinizde yaşanabilecek problemlerin çözülmesinde, hizmetin yetersiz kalmasında, insan sağlığının olumsuz etkilenmesinde, isteklerinizin gerçekleşememesinde vb. konularda aksama meydana gelir. Sizler için her ayrıntıyı düşünmüş ve sizlere kaliteli hizmet verecek olan catering firması arayışınız da web sitemize göz atmanız da fayda vardır. 

Catering Hizmeti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Catering hizmeti genel anlamı ile toplu yemek hizmeti vermektir. Bu hizmeti almadan önce dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Catering şirketi köklü olmalıdır.
 • Gerekli ilgi ve alakayı hizmet boyunca sunmalıdır.
 • Müşteri ile güçlü bir dinamik yakalamalı ve onun isteklerini göz önünde bulundurmalıdır. 
 • Caterin sözleşmesine uymalıdır.
 • Vereceği hizmetin kalitesinden ödün vermemelidir.
 • Yapılacak olan yemekleri müşteri ile belirlemeli ve alerjik unsurları göz önünde bulundurmalıdır. 
 • Hijyen konusunda hassa olmalıdır. 

Tüm bu hususlara ek olarak yemek şirketi yasal sorunluluklarını yerine getirmeli hijyen gıda güvenliği konularında hassas olmalıdır. Bu temel yetkinlikleri kazanamamış yemek şirketlerinden hizmet alınmamalıdır. Hem müşterilerinize kaliteli hizmet vermek hem de şirketinizin iyi bir konumda olması için bu hususlara dikkat etmelisiniz.