Demir insan yaşamının vazgeçilmez metalleri arasındadır. Hatta belki de en bilinen ve en çok kullanılan metal olarak da karşımıza çıkar. Yaşamın her alanında değerlendirilen güçlü elementler arasında yer alır. Demir metali çok kullanışlıdır. Alaşım ve bileşiklerle birçok metalin de yapı taşıdır. Gümüş gri beyaz rengindedir. Kolay işlenebilir, dövülerek şekil verilebilir, tel ve levha haline getirilebilir. Elektrik ve ısı iletimi iyidir. Demir, en çok kullanılan ve en ucuz metaldir. Parlak, sünek, dövülebilir ve gümüş grisi bir metaldir. Dört farklı kristal formda var olduğu bilinmektedir. Kuru havada değil, nemli havada paslanır. 

Hayatımızın vazgeçilmez elementlerinden birisi de demirdir. Gerek evlerimizde gerekse ofislerimizde; yani tüm yaşam alanlarımızın vazgeçilmez elementlerindendir. Hatta inşaat sektörünün ana malzemesidir. Fiyatı ile inşaat sektörüne yön vermektedir. Dolayısıyla dünyada en çok öneme sahip elementlerden birisidir. Kullanım alanı sadece inşaatla sınırlı kalmaz ve günlük hayatta en fazla kullanılan malzemelerden birisidir. 

Demirin Kullanım Alanları

Demir, dünya çapında üretilen tüm metal tonajının %95'i dahil olmak üzere metaller içinde en çok kullanılanıdır. Düşük maliyet ve yüksek mukavemet kombinasyonu sayesinde vazgeçilmezdir. Kullanıldığı alanalar, yiyecek kaplarından arabalara, kazıyıcılardan çamaşır makinelerine, kargo gemilerinden kağıt zımbalara kadar uzanmaktadır. Çelik, en iyi bilinen demir alaşımıdır ve bu sayede demirin aldığı bazı formlar şunları içerir bunlar; pik demir, dökme demir, karbon çeliği, ferforje, alaşımlı çelikler, demir oksitlerdir.  En çok döküm üretiminde kullanılan demir, çelik olarak da çelik endüstrisinde önemli bir yere sahiptir. Ayrıca ucuz bir metal olmasından dolayı inşaat sektöründen otomotiv sektörüne varıncaya dek birçok alanda demir metalinden faydalanılmaktadır. Bilgisayarların önemli bir parçası olan manyetik depolama alanlarının üretiminde de demir metali kullanılır. Mukavemetinin yüksek olmasından ve doğada yoğun miktarda bulunmasından dolayı, neredeyse her alanda demire rastlamak mümkündür. İşleme kolaylığı ve diğer elementlerle birleşme özelliğine sahip olmasından dolayı da kullanım alanını oldukça geniştir. Volkanik hareketlerin ve meteorların yoğun olduğu bölgelerde demire daha fazla rastlanmaktadır. Demir, genellikle bir oksit karışımı olan demir cevherinin karbon, karbon monoksit ve hidrojen kullanılarak indirgenmesiyle üretilir. Yüksek fırın baskın indirgeme süreci olsa da, daha küçük ölçekte çalışan diğer teknolojiler ortaya çıkmaktadır. Bunlar, bol miktarda doğal gaz veya düşük kaliteli kömür arzının olduğu yerlerle bağlantılıdır. En fazla döküm sektöründe kullanılmaktadır. Otomotiv sektöründe de karşımıza sıklıkla çıkar. Ayrıca ferforje yani demir doğrama alanında da karşımıza çıkar. Demir doğrama firması ile bu alanda uzmanlaşmış kişiler adeta demire şekil verir. 

Demir Doğrama Nedir? 

Demir doğrama en basit tanımı ile demirin sanatkar ellerde işlevsel hale gelmesidir. Demir doğrama hayatın birçok alanında kullanılır. Mimari tasarımlarda, İnşaatlarda, sanayi sektöründe sıklıkla karşımıza çıkar. Demir doğrama diğer bir adı olan ferforje olarak da bilinir. Ferforje dövülerek işlenmiş demirdir. Ferforjeyi daha ayrıntılı bir şekilde tanımlayacak olursak demirin işlenmesi sonucu orta çıkan süslü ve dekoratif görünen demirlerdir. Yani kısacası demirlerle yapılan dekoratif sanatlardır. Ferforje demiri geçmiş olarak bahsedecek olursak insan eliyle işlenmiş olup bir sanat olarak kabul edilmektedir. Günümüze kadar hala devam etmekte olan ferforje sistemleri ustalar tarafından ince işçilikler ve sabır gerektiren bir meslektir. Fakat günümüzde artık teknolojinin gelişmesi ile birlikte özel makinelerle, standart bir model ve motifler göz önünde bulundurup belirlenerek fabrikalarda üretimleri devam etmektedir. Ferforje ürünlerin avantajları olarak dayanıklı olması, modern bir görüntü sergilemesi, bakımının kolay bir şekilde yapılması, çocuklar bakımından güvenli olması ve en önemli avantajlarından birtanesi olan uzun ömürlü olmasıdır. 

Demir doğrama evlerde, işletmelerde, kullanımı her yere uygun olan ferforje el işçiliği veya özel modern makineler kullanılarak demir ile yapılan aynı zamanda demirin yüksek ısıda işlenmesiyle oluşan sistemlerdir. Demir doğrama sanatları ayrıca demir sanatı olarak da bilinir. ,Demir işlemenin önem kazanmasını da sağlamaktadır.  Demir doğramanın tercih edilmesinin en önemli nedenlerden biri olan özellikli bir yapısı olmasıdır. Yaptıracağınız alan için uygun olmalı, kişisel tasarımı olan, ölçülü olarak istenilen ölçülere göre işlenebilen demir, uygun tasarımları ile çokça tercih edilmektedir. Demir doğrama firması ile iletişime geçerek sizler için en uygun dekorasın ürünleri ve bunların yanı sıra kapı, pencere korkuluk, balkon demiri gibi ürünleri sizin zevkinize göre hazırlatabilirsiniz. 

Demir Doğrama Firması Ne Yapar?

Demirin yüksek ısıda dövülüp işlenmesine demir doğrayama yani ferforje denilmektedir. Demir doğrama hayatın her alanında kullanılan ürünler üretmektedir. İnsanlık tarihi kadar eski olan demir madenine şekil vererek yapılarda ve birçok alanda kullanılır. Demir doğrama ürünlerinin yapım aşamasında sektörün içinden yetişmiş ustalar olması gerekmektedir. Demir doğrama hayatımızın birçok alanında kullanılır. Demir doğrama firması bizlere, pencere demiri, merdiven, korkuluk gibi ürünler yapar. Demir doğrama firmasının demiri işleyerek yapmış olduklarını şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Ferforje kapı
 • Bahçe kapısı
 • Ferforje merdiven korkuluğu
 • Ferforje duvar korkuluk
 • Cam korkuluğu 
 • Ferforje aksesuar
 • Bina giriş kapısı
 • Dekoratif Balkon kapısı 
 • Dekoratif Sac kapı
 • Ferforje kanatlı bahçe giriş kapısı
 • Ferforje yana kayar garaj giriş yapısı
 • Bahçe giriş kapı üstü taçlar
 • Ferforje çiçeklik
 • Şömine kapak ve şöminelikler
 • Mumluk ve Şamdanlık
 • Ferforje Yatak Başlığı
 • Masa, Sandalye ve Sehpa takımları
 • Ferforje Askılık
 • Kapı üstü sundurma ve markizler
 • Ferforje tabela
 • Dekoratif raf
 • Ferforje kamelya 
 • Yangın merdiveni
 • Çelik Çatı
 • Merdiven
 • Mağaza Bankoları
 • Posta Kutusu
 • Camekan
 • Posta Kutulu Bina Giriş Kapısı
 • Asma Kat

Bu ürünlerden herhangi birini yaptırmak istediğinizde hayalinizdeki modeli sizlere sunan demir doğrama firması ile iletişime geçebilirsiniz. Size en yakın demir doğrama firması arayışınızda web sitemizi kullanabilirsiniz. İletişime geçeceğiniz demir doğrama firmalar müşteri memnuniyetini ön planda tutar ve sizlere kaliteli işçilik ile hizmet verir. 

Garantili ve Kaliteli Ferforje

Demir doğramalar ile yapılacak olan tel örgü sistemleri, bahçe kapıları ve pencere demirleri için kaliteli ve garantili ustalara web sitemiz üzerinden ulaşmanız mümkündür. Demirler zaten sağlam maddelerdir ancak ustaların doğru kaynak yapmaları ve doğru olarak monte etmeleri ile beraber daha da sağlamlaşmaktadırlar. İşini sağlam yapan ve yaptıkları işin arkasında duran ustalar ile çalışabilmek Hemen Geliriz yapısında yer alan ustalar ile çalışarak mümkün olmaktadır. Her türlü garantiyi size sunan ustalar, yaptıkları işlemler sonrasında oluşabilecek her türlü problemi üstlerine alırlar. Böylece tekrardan malzemeleri sağlamlaştırmakla yükümlüdürler. Bu demir doğrama hizmeti ile beraber aşırı uzun yıllar kullanabileceğiniz bir garaj kapınız veya ev kapınız olmaktadır.

Demir ferforjeden yapılan merdiven korkulukları ile beraber evlerinizin, ofislerinizin içine veya dışına farklı bir görüntü oluşturabilirsiniz. Buralarda yer alan ferforje demirler ile beraber hem merdivenlerden düşme riski ortadan kalkmakta hem de güzel bir görüntü olmaktadır. 

Web sitemizin ana sayfasında yer alan hizmet ve konum bilgilerini doldurmanız gerekmektedir. Bu bilgileri doldurmanız ile beraber sizlere demir doğrama firmaları listelenecektir. Listelenen firmalar arasından dilediğinizi seçerek iletişime geçebilirsiniz. Aradığınız demir doğrama ustaları ile beraber yapılacak demirlerin fiyatlarını öğrenebilmeniz mümkündür.