Farklı tıbbi ilaçların bulunduğu ve hasta kişilerin tedavilerinde kullanılan malzemelerin bulunduğu yere eczane denilmektedir. Eczanelerde bulunan ilaçlar sayesinde kişilerin hastalıklarının tedavisi yapılabilmektedir. Doktorlar insanları muayene ettikten sonra rahatsızlıklarını tedavi edebilecek maddeleri içeren ilaçları yazar. Hastalar da eczanelere giderek bu ilaçları alabilmektedirler. Eğer ki yazılan ilaçlar konusunda bir fikriniz yok ise eczacılardan gerekli bilgileri alabilirsiniz.  

Ne kadar kendimizi korursak koruyalım ya da ne kadar iyi bir beslenme düzenimiz olursa olsun bazen bağışıklığımız düşebilir. Bağışıklığımızın düşmesi de hastalanmamıza sebep olur. Hastalandığımız zaman mutlaka bir doktora gözükmemiz gerekmektedir. Doktorun koyacağı teşhis ile tedavi başlar. Bu tedavilerin farklı yöntemleri vardır. En çok tercih edilen yöntem tabiki ilaç almaktadır. Nüfusun çoğalması ile hemen hemen her mahalleye hatta her sokağa eczane açılmıştır. Eczaneler bizlere sadece ilaç satmak değil duruma göre birçok hizmeti de sunmaktadır. Örneğin; Tansiyon aleti ve ateş ölçer gibi bazı tıbbi cihazların satışını yapar ve hastaları bu cihazlar konusunda bilgilendirir.

En Yakın Eczane 

Hizmet alacağınız eczanenin size yakın olması önemlidir. Büyük şehirlerde hemen hemen her sokakta eczane bulunmaktadır. Fakat küçük şehirler de bu imkan kısıtlıdır. Bu durumlarda size en yakın eczaneye ulaşmak isteyebilirsiniz. en yakın eczane neresi, konumuma en yakın eczane, en yakın açık eczane, bana en yakın eczane, bana en yakın eczane nerede gibi düşünceler kafanızı kurcalayabilir. Fakat endişelenmenize hiç gerek yoktur. Çünkü web sitemiz üzerinden bulunduğunuz lokasyonu girerek size en yakın eczanelerin olduğu listeye ulaşabilirsiniz. Size en yakın eczane için web sitemizi kolaylıkla kullanabilirsiniz. 

Hastane çıkışlarında hastalar genellikle direkt olarak eczanelere gitmektedirler. Eczanelerin kapalı olması durumunda da başka yerde bulunan eczaneleri bulabilmeniz için farklı eczaneleri arayabilmeniz mümkündür. Web sitemiz üzerinden iletişime geçtiğiniz eczaneleri aramanız ile sizlere açık olup olmadıklarını veya sizin dilediğiniz ilacın bulunup bulunmadığını söyleyebilmektedirler. Hastane veya muayene yakınlarında genellikle eczaneler bulunmaktadır. Bazen de her muayenenin yakında eczane bulunmaz. Eczane ihtiyaçlarınızda en yakında eczanelere ulaşmak isterseniz bunun en basit yolu olarak Hemen Geliriz'i ziyaret edebilirsiniz. 

Nöbetçi Eczane

Hastalık sırasında kişilerin ağrısı veya kanaması gibi durumlarda kullanılacak ürünlere acil olarak ulaşmak önemlidir. Ağrısı olan kişilerin hızlı bir şekilde ilaçlarına kavuşması ile beraber ağrılarının dinmesi beklenmektedir. Ağrılara veya kanamaya sahip olan hasta için haftanın 7 günü 24 saat açık olan eczane bulmak oldukça önemlidir. Dayanılamayacak karın, diş ağrıları gibi durumlar için acil eczanelere ulaşabilirsiniz. Eczaneler farklı nöbet sistemleri ile beraber çalışmaktadırlar. Bu çalışma saatlerinden bazıları 24 saat nöbet çeşididir. Bu sistemde eczaneler sabah açılma saatlerinden itibaren diğer açılma saatlerine kadar hiç kapanmadan çalışırlar. Bu eczaneler haftada bir gün veya ayda bir gün bu sistemi uygulayarak nöbetçi kalmaktadırlar. Eczacılar odası tarafından belirtilen zamanlarda eczaneler, nöbetlerini yerine getirirler. Nöbet sistemi ile aktif veya nöbet tutmayan eczaneler de bulunabilmektedir. Bu kararı eczanelerin kendisi verebilmektedir.

Bazı çalışma saatlerinde ise genel olarak kullanılan nöbet biçimi de sabah açılış saatinden 00.00'a kadar olan çalışma saatidir. 00.00'a kadar açık eczaneler haftada birkaç gün veya ayda birkaç gün bu hizmeti sunabilmektedirler. Eczacıların en fazla tercih ettiği nöbet çeşitlerinden bir tanesidir. Birçok çeşidi olan nöbet biçimlerinden en fazla kullanılan 24 saat nöbetten sonra 00.00'a kadar tutulan nöbetlerdir. Eczaneler genellikle saat 09.00'da açılarak gece 00.00'a kadar nöbet tutmaktadırlar. Hem hastaların işlerinin görüldüğü hem de eczacıların daha az çalışarak tuttuğu nöbetler daha fazla seçilmektedir. 7/24 aktif veya 09.00-00.00'a kadar tutulan nöbetler ile sizlere hizmet sunan eczaneler ile irtibata geçmek için Hemen Geliriz Web Sitesi'ni ziyaret edebilirsiniz. Nöbetçi eczane, en yakın nöbetçi eczane, konuma göre nöbetçi eczane, cumartesi günü nöbeti eczane gibi arayışlarınız olduğunuzda web sitemizi kolaylıkla kullanabilirsiniz. 

Eczanelerin Görevleri

İlk olarak eczanelerin herkes tarafından bilinen görevi hastalara doktor tarafından reçete edilen sağlık malzemelerinin satışını sağlamaktır. Fakat eczacıların eczane içinde yapması gereken birçok görev vardır. Bu görevleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Doktorun hastaya reçete ettiği ilaçları temin etmesi gerekmektedir.
 • Hastayı verilen ilaçların saklanma ve kullanma şekli hakkında bilgilendirmelidir. Günlük kullanım dozu ve ne kadar kullanacağı açıklanmalıdır.
 • Hastaya verilen ilaçların yan etkilerini anlatmalıdır.
 • Doktorun yazdığı reçetenin uygun ve yasal olup olmadığını kontrol etmelidir.
 • Eczanede eksilen ilaç ve tıbbi cihazları kontrol etmeli ve gerekiyorsa sipariş vermelidir.
 • Eczane raflarının düzenli ve temiz bir şekilde olmasını sağlamalıdır. 
 • Eczanedeki bulunun ilaçların doğru sıcaklık koşullarında muhafaza etmelidir.
 • Eczane dosyasında bulunacak hasta profili, reçete gibi bilgileri düzenlemelidir.
 • Haftalık ya da aylık olarak eczane dosyasını hazırlamalıdır.
 • Eczaneye gelen hastaların sorunlarını dinleyerek reçetesiz verilebilecek ilaçları satmalıdır.
 • Baş eczacı olan kişi çalışanların izin günleri ve çalışma saatleri ile ilgili ayrıntıları belirlemelidir.
 • Eczacı hasta bilgilerine saygı duymalı ve kimseyle paylaşmamalıdır.

Tüm bu görevlerine yerine getiren bir eczaneden hizmet almanız oldukça önemlidir. Bu hizmetlerden yararlanmak istediğinizde ve sizleri memnun etmeyi ön planda tutan bir eczane aradığınız da web sitemiz üzerinden eczane ile iletişime geçebilirsiniz. 

Eczanelerden Hizmet Almanın Önemi

Eczanelerde yer alan ve tıbbi alanda kullanılan ilaçlar sizlere doktorlar tarafından verilmektedir. Reçeteler ile satılan ilaçlar haricinde farklı ücret ödeyerek satın alabileceğiniz organik ürünler de eczanelerde bulunmaktadır. Takviye edici gıdalar ya da organik ürünleri satın alarak bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz. Bu ek gıdaları ya da takviye ilaçların ne işe yaradığını, nasıl kullanılacağını eczacınıza sorarak satın alabilirsiniz. 

Doktorların size reçeteli olarak yazdığı ilaçları eczanelerden temin edebilirsiniz. Aldığınız ilaçların üzerine eczacılar, nasıl kullanılacağı bilgilerini de yazarak sizlerin kullanımını nasıl sağlayacağınızı belirtir. Belirtilen dozlarda ve belirtilen zamanlarda ilaçları kullanmanız gerekmektedir. Gereken miktarlardan fazlasını almanız veya zamanında içmemeniz halinde doktorunuza veya eczacınıza danışabilirsiniz. Ayrıca bu ilaçlar konusunda aklınıza takılan diğer sorular içinde mutlaka eczacılardan bilgi alabilirsiniz. Hamileler, çocuklar veya yetişkinler için ayrı ayrı mevcut ilaçların kullanımları da farklıdır. Bu durumlarda eczacınıza danışmadan ilaç kullanımı sağlamamanız gerekmektedir. Gerekli olan dozları ve saatleri sizlere özellikle belirten eczacınıza uyarak ilaç kullanımı sağlamalısınız. 

Eczanelerin Çalışma Saatleri

Eczanelere 7/24 ulaşabilmeniz mümkündür. Fakat eczanelerin çalışma saatleri ile alakalı herkesin aklına takılan şeyler vardır. Özellikle hafta sonları eczanelerin açık ya da kapalı olması akla takılan bazı soruları beraberinde getirmektedir. Bugün hangi eczane açık, cumartesi açık eczane, hangi eczane açık, şu an açık eczane, nöbetçi açık eczane, açık eczane en yakın, en yakın açık nöbetçi eczane, şu anda açık olan eczaneler, pazar günü açık eczane gibi sorular akıllara takılabilmektedir. Bu düşünceler kafanızı kurcalarken web sitemiz üzerinden eczane numarası bulabilir ve iletişime geçebilirsiniz. İletişime geçtiğiniz eczanelere açık olup olmadığını sorabilirsiniz. 

Ayrıca 7/24 hizmet veren nöbetçi eczane de bulunmaktadır. Özellikle hafta sonu eczanelerin açık olması gerekmektedir. Hafta içi bütün eczaneler açık olduğu için hafta sonları eczaneye ulaşmanız kısıtlıdır. Bunların yanı sıra en yakın eczane açık, şu an açık olan eczaneler gibi aramalarınızda, web sitemiz üzerinden size en yakında bulunan eczanelerin numarasına ulaşabilirsiniz.