Mahkemenizin birinci dereceli mahkemelerde sonuçlanmaması durumunda istinaf avukatı sizin adınıza istinaf mahkemelerine başvurur. İstinaf, Arapça kökenli bir söz olması itibari ile başlangıç veya başlama anlamlarına gelmektedir. Bu anlamlar ile de anlaşılacağı gibi ilk dereceli mahkemelerde sonuçlanan davalar, istinaf mahkemelerinde tekrar görülür.  

İstinaf mahkemelerinde, istinaf avukatı ile beraber başvurarak ilk dereceli mahkemelerde sonuçlanan ve sonucundan memnun kalmadığınız davalar görülür. Bu davaları istinaf mahkemeleri tekrar inceler, tekrar tanıklarla konuşma gerçekleşir ve tekrar ifadeniz alınarak incelenir.  

 

İstinaf Avukatı  

Ceza Muhakemesi Kanunu'na (CMK) göre ilk olarak karar veren ilk dereceli mahkemeler yani lokal mahkemelerdir. lokal mahkemelerin verdikleri hukuk ve ceza arasındaki uyumsuz karar sonucu konum mahkemelerine yani istinaf, ikinci dereceli mahkemelere gidilme yolu izlenir. İstinaf avukatı sizlere bu mahkemelerde yardımcı olmaktadır. İstinaf mahkemesine taşıyacağınız bütün davalarınız için ilk önce bir istinaf avukatı bulmanız gerekmektedir. Her avukatın baktığı davalar farklı olmakla beraber istinaf mahkemelerinde yani BAM'da hizmet alan avukatlar da ayrıdır.  

BAM; konum adliye mahkemeleridir. konum adliye mahkemeleri, ilk dereceli mahkemelerin verdiği kararları inceleyerek yeni bir karar verir. Bu karar alma aşamasında önceden kullanılan  tanıklar yeniden kullanılabilir veya daha önce çağırılmayan ifadesi alınmayan olayla ilgili kişiler mahkemeye çağırılabilir. Bu mahkemelerde yeniden karar alma işlemi görülür ve ilk dereceli mahkemelerde alınan kararları tekrar maddi olarak inceler.  

istinaf avukatı, ilk dereceli mahkemelerden alınan sonucu inceleyerek bu durumun konum adliye mahkemelerinde incelenip incelenmeyeceğinin kararını vererek sizlere ona göre seçenek sunmaktadırlar. konum adliye mahkemelerinde görülebilecek davaların başvurularını sizin için istinaf avukatı yapmaktadır. İstinaf avukatınız sizlere yön göstererek davalarınızın konum adliye mahkemelerine taşınıp taşınmayacağını söylemektedir. Bu işlemin gerçekleşebileceğini düşündüğü süre vekaletinizi verdiğiniz istinaf avukatı sizler adına konum adliye mahkemelerine yani istinaf mahkemelerine başvuru yapmaktadır. Yapılan başvuru sonucu mahkeme gününe karar verilir ve istinaf avukatı ile beraber adliye saraylarına giderek mahkemeye katılırsınız.  

 

En Yakın İstinaf Avukatı

Bir istinaf avukatı ihtiyacınız olduğunda ve acil durumlarda size en yakın istinaf avukatını bulmak için Hemen Geliriz'i ziyaret edebilirsiniz. Hemen Geliriz yapısında mevcut istinaf avukatı sizlere en düzgün hizmeti verebilmek için çalışmaktadır.  

konum adliye mahkemelerine başvurmanız gerektiğinde istinaf avukatları ile beraber başvurunuzu yapabilirsiniz.  

istinaf avukatı; mahkemede verilen son karara, konum adliye mahkemelerine başvurarak itiraz eder.  

 

İstinaf Mahkemesine Başvuru

İlk dereceli mahkemelerde alınan son karara hakkında itirazı istinaf avukatı, konum adliye mahkemesine (BAM) bildirir. Bu mahkemelerde alınan son karara itirazı, istinaf avukatı 7 gün içerisinde istinaf mahkemelerine bildirmek zorundadır. Bu süreyi göz önüne alarak avukatlarla iletişimi daha önceden sağlamanız gerekmektedir. Başvuru süreci geçen hiçbir dosyaya avukatınız yardımcı olamaz. Bu süreçlerde zamanınızı boşa harcamadan acil olarak bir istinaf avukatına başvurmanız gerekmektedir.  

Başvuru sürecinde 7 günü geçirmeyerek, istinaf mahkemelerine gitmesi gereken davalar için başvuru yapılması gerekmektedir. Eğer bu 7 gün geçerse istinaf avukatınız ile görüşerek sürecin nasıl ilerleyeceği hakkında bilgi alabilirsiniz. Mahkemelere başvuru istinaf avukatları tarafından yapılmaktadır. Bu süreçte sizin yapmanız gereken ise bir istinaf avukatına vekaletinizi vererek, sürecin takibini sağlamasıdır. Mahkemenin ne süre olacağı, nasıl ve nerede yapılacağı gibi soruların cevapları istinaf avukatlarındadır.  

konum adliye mahkemelerine başvuru yapılması için ilk önce ilk dereceli mahkemelerden son kararınızı almanız gerekmektedir. Eğer ara kararlarda itirazınız varsa bu itirazlar istinaf mahkemelerine götürülmez. Sadece son karara hakkında itirazlar istinaf mahkemelerine götürülebilmektedir. Bu mahkemeler ile beraber bir önceki davanızda bakılan deliller, tanıklar ve sanıklar tekrar incelenir. İfadeniz tekrar alınabilir. İlk dereceli mahkemelerde olduğu gibi mahkeme baştan sona tekrar görülebilmektedir.  

İstinaf mahkemelerinde ilk dereceli mahkemelerde görülen bütün davalar görülebilmektedir. Bu ikinci dereceli mahkemelerde, ilk derecede sonuçlanmış dosyalara olan itirazlar mekan almaktadır. Sonuçtan memnun olmayan kişi veya kişiler bir istinaf avukatı ile beraber konum idari mahkemelerine başvurabilmektedir.  

İstinaf avukatınız olmadan yapacağınız başvurularda başvuru yapabilecek kişiler şu şekildedir;

Sanık

Sanığın eşi

İstinaf avukatı

Katılan kişiler

Sonuca hakkında itirazı olan kişiler

 

İstinaf Mahkemeleri  

Bu mahkemelere giderek kararınıza hakkında itirazı tekrar kanun yolu ile çözebilmektesiniz. Bu yol ile beraber ilk dereceli mahkemelerde verilen karar değişebilmektedir. Değiştirilen karar ile daha düzgün bir sonuç alabilirsiniz. Değişen kararlar aleyhinize veya lehinize olabilmektedir. Bu kararlar ile beraber davanız sonuçlanır ya da bir üst mahkemeye tekrar taşımak zorunda kalabilirsiniz.  

Bu mahkemelerde istinaf avukatları hizmet alarak, sizler için en düzgün savunma yöntemlerini bulmaya çalışırlar. Sizin yasal temsilcileriniz olmaktadırlar. Bu temsilcilik ile birlikte, vekaletinizi verdiğiniz avukatlar sizlerin temsilciliğini yapmaktadırlar. Savcı ve hakimler ile hukuka uygun dille konuşarak mahkemelerin gelişme sürecinde sizleri savunmaktadırlar.  

Sizi savunan istinaf avukatı sınırlı ücretler ile beraber sizlere hizmet vermektedirler. İstinaf avukatları ile irtibata geçtiğinizde sizlerin davaları ile ilgili gelişebilecek durumları ve size ne yapmanız gerektiği gibi bilgileri verirler. Bu bilgiler ile size hem danışmanlık hem de avutkatlık yapmaktadırlar. Hukuk alanında danışmak dilediğiniz konularda ve konum adliye mahkemelerine başvuru sürecinizde sizlerin yanında olarak sizlere bu görevleri vermektedirler. Verilen hizmetler doğrultusunda noter üzerinden verdiğiniz vekaletiniz ile beraber istinaf avukatlığı hizmetini alabilirsiniz. Bu hizmet ile beraber belirlenen ücret karşılığında konum adliye mahkemelerinde de sizleri savunabilmektedirler.  

İstinaf avukatları her mahkeme ile beraber ücret almazlar. Mahkeme sonuçlanana kadar istinaf avukatları sizin dosyanızı takip etme, verilen kararlara bakma, savcı veya hakimlerin neleri dikkate alarak karar verdikleri ve daha birçok şeyi takip ederler. Takip etme sürecinde kararları sorgular, alınabilecek kararlara hakkında itirazlar için araştırma yaparlar. Bu araştırmalar sonucu hakime karşı sizin en düzgün şekilde savunulmanızı sağlarlar. İstinaf avukatları ile beraber konum adliye mahkemelerine giderek ilk dereceli mahkemelerin verdiği son karara itiraz edebilirsiniz.  

İlk dereceli mahkemelerden aldığını tebligat sonrası 7 gün içerisinde istinaf mahkemelerine başvuru yapabilirsiniz. Bu süre içerisinde son günlerde yapmanız gereken başvurular için alanında profesyonel istinaf avukatına Hemen Geliriz üzerinden başvurabilirsiniz. İstinaf avukatları ile beraber çalışarak başvuru sürecinde takılmalarınızı engelleyebilirsiniz. Adli işlerde, hukuk bölümünden mezun, alanında birçok deneyim sağlamış olan istinaf avukatları ile çalışınız. Bu istinaf avukatları sizlere en düzgün hizmeti sunacaklardır. İstinaf avukatları ile çalışarak konum adliye mahkemelerine başvuru yapabilirsiniz. İstinaf avukatları sizlerin ikinci dereceli mahkemelerde görülecek olan davalarınız için hem takip hem de avukatlık görevleri sunmaktadırlar. Sunulan bu hizmetler karşılığında ilk başta belirlenen istinaf avukatlığı ücreti üzerinden ücretlendirilme yapılır. Bu ücretlendirme ile beraber istinaf avukatlarına ödeme yaptıktan ve noterden vekaletinizi verdikten sonra bütün işlemlerinizin takibini ve davalarda sizin savunmanızı yapmaktadırlar.

En yakın ve en acil şekilde bir istinaf avukatı bulmak istiyorsanız Hemen Geliriz Web Sitesi'nde mevcut istinaf avukatlarına ulaşabilirsiniz.