Kuru Temizleme 

Her insan temizliğe önem verir. Özellikle son yıllarda ortaya çıkan covid-19 sebebi ile temizlik çok daha fazla önemli olmaya başlamıştır. Temizlik denilince akla evlerimizin, iş yerlerinin temizliği gelmektedir. Fakat kıyafetlerin temiz olması hepsinden önemlidir. Dışarıya karşı bizi yansıtan ilk şey kıyafetlerimizdir. Bu sebeple kıyafetlerimiz pis, kırışık ve ütüsüz gözükürse çevreye karşı iyi bir izlenim bırakamayabiliriz. 

Kıyafetlerimizin temizlenmesi için sık sık çamaşır makinesinde yıkarız. Fakat bazı kıyafetler çamaşır makinesinde yıkanmaz. Giysilerin etiketlerinde özellikle çamaşır makinesinde yıkama yapılmaz simgesi gördüğümüz zaman kuru temizleme de yıkanması gerektiğini anlarız. Bu durumda en yakın kuru temizleme aramaya başlarız. Bulunduğunuz yere en yakın hizmet veren kuru temizlemeye web sitemiz üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

 

Kuru Temizleme Nasıl Yapılır?

Zaman problemi yaşadığımız zamanlarda kıyafetlerin yıkanıp asılması ve ütülenmesi için vaktiniz olmayabilir. Böyle zamanlarda kuru temizlemeden yardım alabiliriz. Kuru temizleme sayesinde temizleme işlemi daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilir. Aynı zamanda ürünlerin kalitesinin ve rengin de bozulma sağlanır. Bu temizleme işleminde kuru tabiri kullanıldığı için birçok kişide yıkamadan yapılan bir uygulama olduğu fikri oluşur. Ancak durum böyle değildir. Kuru temizleme yapılırken su kullanılmaz, ama farklı temizleyiciler kullanılır. Temizleme işlemi bunlarla gerçekleştirilir. Su ve deterjan ile yapılan klasik temizleme işleminden ayırt edilebilmesini sağlamak için, kuru temizleme olarak adlandırılmıştır.

Kuru temizleme yapılırken ilk olarak kıyafetler gruplandırılır. Aynı kumaş yapısında ve aynı özellikte olan ürünler bir araya toplanır. Böylelikle farklı ürünlerin birlikte yıkanmasının önüne geçilir. Ardından lekesi olan giysiler için leke çıkarıcı deterjanlar ve makineler yardımıyla leke çıkarma işlemi yapılır. Bu sebeple kıyafetler kuru temizlemeye verilirken lekesi var ise mutlaka kuru temizlemecilere bildirilmelidir. Leke çıkarma işlemi, yıkama öncesinde bir hazırlık aşaması gibidir. Bu işlem bittikten sonra son kontroller yapılır ve giysiler kuru temizleme makinelerine yerleştirilir. Kuru temizlemecilerde kullanılan makineler, kurutma makinesi ve çamaşır makinesinin karışımı gibi bir sisteme sahiptir. Kuru temizleme makinesinin tamburuna yıkama işlemi için 1/3 oranında çözücü konulur. Tambur dönerken giysileri altüst eder. Sıcaklık 30 derecedir. Yıkama işleminden sonra çözücü arıtma kazanına gider. Buradan da yoğuşturma ünitesine geçer. Kuru temizlemede yıkama işlemi 8 ile 25 dakika arasında değişiklik gösterir. Bu süre giysi de bulunan leke durumuna ve kumaş yapısına bağlıdır. Özellikle hidrokarbon çözücü kullanılıyor ise, bu işlemde kirler yavaş çözüldüğü için yıkama uygulaması 25 dakika gibi uzun bir süre olabilir. Kusursuz bir kuru temizleme işleminin gerçekleşmesi kullanılan deterjanlara ve makinelere hakim ve müşteri memnuniyeti odaklı hizmet veren kuru temizleme firmalarına web sitemizi kullanarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 

 

Kuru Temizleme Hizmetleri 

Kuru temizleme tercih edilmesinin en önemli sebebi çamaşır makinesi gibi klasik temizleme işleminde gibi kumaşların yıpranmasını önlemesidir. Zamanla kumaşların içine yerleşen kalıcı kirler klasik temizleme ile geçmez. Zorlu lekeler de hangi deterjan kullanılırsa kullanılsın geçmeyebilir. Kuru temizleme her türlü kiri ve lekeyi kumaş dokusundan çıkarabilir. Kuru temizleme hizmeti alınmasında bu sebepler etkilidir. Kuru temizlemelerden alınacak hizmetleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Gelinlik yıkama
 • Abiye yıkama
 • Damatlık yıkama
 • Mont yıkama
 • Deri ceket yıkama
 • Nevresim takımı yıkama
 • Havlu yıkama
 • Yün yorgan yıkama
 • Elyaf yorgan yıkama
 • Battaniye yıkama
 • Ayakkabı temizleme
 • Takım elbise temizleme
 • Ceket kuru temizleme
 • Peluş oyuncak kuru temizleme
 • Stor perde kuru temizleme
 • Ütüleme
 • Şal kuru temizleme
 • Elbise kuru temizleme
 • Çanta kuru temizleme
 • İpek eşarp kuru temizleme
 • Pantolon kuru temizleme
 • Bindallı kuru temizleme

Bütün bu hizmetlerden yararlanmak için en iyi kuru temizlemeden hizmet almak isteyebilirsiniz. Web sitemiz üzerinden ulaşabileceğiniz kaliteli hizmet veren ve müşteri memnuniyeti odaklı hizmet veren kuru temizleme firmalarına ulaşabilirsiniz. İletişime geçeceğiniz kuru temizlemelerden kuru temizleme fiyatları, gelinlik kuru temizleme fiyatları, abiye kuru temizleme fiyatları, yün yorgan yıkama fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

 

Hangi Kıyafetler Kuru Temizlemeye Verilir?

Kuru temizleme denilince akla özel günlerde kullanılan gelinlik, abiye ve damatlık gibi kıyafetlerin yıkatılması gelmektedir. Fakat bu yanlış bir düşüncedir. Vaktin kısıtlı olduğu zamanlarda günlük kıyafetler kuru temizlemeye verilebilir. Kalabalık yerlerde, otel, öğrenci yurdu, hastane gibi, kullanılan nevresim takımı veya havlu gibi tekstil ürünleri de kuru temizlemeye verilmektedir. Bu yerler de çok fazla tekstil ürünün olması sebebiyle yıkama işleminin çamaşır makinesinde yıkanması zor bir iştir. 

Her türlü giysi kuru temizlemeye verilebilir. Sıklıkla verilen giysiler takım elbise, kışlık kaban ve montlar yer alır. Giysilerin yanı sıra tekstil ürünlerinden perdeler, yorganlar ve battaniyeler gibi ürünler içinde kuru temizleme işlemi yapılmaktadır.

 

Kuru Temizlemenin Avantajları

Kuru temizleme diğer yıkama yöntemleri gibi kumaşlara zarar vermez. Günlük yaşamda kirlerden kurtulmak için sudan yardım alırız. Suya deterjan ve sabunda eşlik edebilir. Fakat bazen zor kumaş türlerine su etkili olmayabilir. Özellikle yünlere su tek başına etki etmez. Giysiler de bulunan kirler kuru temizlemede su yerine solventle çözülürler. Ayrıca çözücülerin etrafa bulaşmaması, havayı kirletmemesi ve yeniden kullanılabilmesi için her seferinde tek bir yerde toplanır. Bu yöntem ile temizlenen giysiler ve kumaşlar ütülendiklerinde ilk alındıkları zaman olduğu kadar tertemiz olurlar. Kirler zaman içerisinde kumaşlara kalıcı olarak yerleşir. Bun kirler klasik temizleme yöntemiyle temizlenmez. Kuru temizlemenin her türlü kiri, pisliği ve lekeyi kumaş dokusundan çıkarır. Sıklıkla kuru temizleme yapılması kumaşlara zarar vereceğini düşünülür. Aksine kuru temizleme, ne kadar sık yapılırsa yapılsın giysileri ve kumaşları yıpratmaz. Yün, ipek, elyaf ve astarlı giysiler evde yapılan temizleme ile tam anlamıyla temizlenmez. Ayrıca kumaşta çekme, sarkma, deforme olma ve renk solması gibi olumsuz durumlarla karşı karşıya kalınır. Kuru temizleme yapıldığında bu tür sorunlar yaşanmaz. 

Kuru temizleme de ürünler gruplara ayrılır ve aynı gruptaki giysiler bir arada yıkanır. Ürünler çeşitlerine, renklerine ve türlerine göre sınıflandırılır. Böylece renklerin birbirine karışma olasılığı ortadan kalkar. Ürünler de leke var ise kuru temizleme makinesine atılmadan önce lekenin üzerine leke çözücü madde dökülür. Böylece lekenin yumuşaması sağlanır. Bu işleme ön leke çıkarma işlemi denilmektedir. Kumaşlar makineye atılmadan önce son bir kez daha incelenirler. Kumaşta bulunan astar, çıtçıt, düğme veya süslemeler geçici olarak sökülür. Giysiler yıkama talimatlarına uygun olarak yıkanır. Daha sonra kumaşa yeniden bir çözelti uygulanır. Kumaş üzerindeki çözelti ile bir süre bekletilir. Kuru temizleme makinesinin en önemli özelliği kumaşa yüksek ısı uygulamasıdır. Yüksek ısı sayesinde çözeltinin kuruması sağlanır. Bu sayede çözelti, kumaşın üzerinden buharlaşır ve lekeden iz bile kalmaz. Buharlaşan çözelti daha sonra kullanılmak üzere başka bir yerde toplanır. Kurutma makinesinden tamamıyla temizlenen giysiler havalandırır. Havalandırmanın en büyük avantajı evlerde yıkama yapıldığında giysiler kısa bir süre havalandırılabilir. Fakat kuru temizlemede giysiler 2-3 gibi bir süre havalandırılabilir. En son aşama ise ütüleme aşamasıdır. Ütüleme için zamanı olmayan insanlar özellikle kuru temizleme ütüleme hizmetinden yararlanabilirler. Ütülenen ürünler paketlenerek teslimata hazır hale getirilir. Bu avantajlardan yararlanmak istediğiniz zaman size en yakın kuru temizleme ile web sitemiz üzerinden kolaylıkla iletişime geçebilirsiniz. 

 

Kuru Temizleme İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler


Kuru temizlemenin basit bir işlem olmadığı herkes tarafından bilinmektedir. Kuru temizleme sayesinde birçok aşamadan geçerek ürünler temizlenmekte ve özellikle lekelerden arındırılmaktadır. Kuru temizleme yapılırken kullanılan kimyasalların içinde su yoktur. Bunun sebebi kullanılan makinelerdir. 

Kuru temizleme basite alınacak bir işlem değildir. İşlem öncesinde temizliği yapılacak ürünle ilgili bilgi alınmalıdır. Yıkama yapılmadan önce ürünün etiket incelemesi yapılmalıdır. Her parça yıkama talimatına uygun olarak yıkanmalıdır. Kurulama ve havalandırma işlemleri kuru temizleme yapılmasının en önemli aşamalarıdır. Bu aşamada çözeltiler kumaştan tamamen arındırılmalıdır.  Giysinin giyildiği zaman alerjik reaksiyonların önüne geçmek için giysilerin çözeltilerden tamamıyla arındırılmalıdır.

 

Yorgan Kuru Temizleme

Yorgan temizliği sağlık açısından çok önemlidir. Günlük kullanımı sebebi ile zamanla içerisinde bakteri oluşur. Yorganların düzenli periyotlarla yıkanmamasında dolayı sağlığınız riske girer. Özellikle yün yorganların temizliğinin ihmal edilmemesi gerekir. Evde yorgan yıkama hem risklidir hem de tam anlamıyla temizleme işlemi sağlanmamaktadır. Evde yorgan yıkama ile sadece bakterilerin yıkanması anlamına gelir. Yorgan kuru temizleme hizmetlerinden yararlanmak ve derinlemesine temizlik sağlanabilmesi için mutlaka bir kuru temizleme ile iletişime geçilmelidir. 

Elyaf yorganların ev ortamında temizlenmesi kolaydır. Çamaşır makinesinde, uygun ayarda yıkanabilirler. Ancak yün yorganlar için bu geçerli değildir. Ağırlığından dolayı çamaşır makinesine ciddi anlamda zarar verir. Yün sıcak suyu ve kimyasal temizleyicileri sevmediği için yorganda çekme ve keçelenmeler oluşur. Bu sebeplerden dolayı yorgan temizliğin de en sağlıklı seçim iyi bir kuru temizlemeden hizmet almaktır. Kuru temizlemeye teslim edilen yorganlara; öncelikle yüzeyindeki lekeler için leke çıkarma işlemi uygulanır. Daha sonra kuru temizleme aşamasına geçilir. Yorganlar için en zor aşama kuruma aşamasıdır. Çünkü yün yorgan tam kurumadığında hem kokar hem de yüzeyinde lekeler kalır. Ayrıca bu durum bakteri oluşumunu da beraberinde getirir. Yorgan kuru temizleme hizmeti almak için web sitemizi kullanabilirsiniz.