Teknolojide yaşanan gelişmeler ile artık bütün işler sanal ortamda gerçekleşmeye başlamıştır. Büyük şirketlerden tutunda en küçük firmaya kadar hemen hemen herkesin web sitesi vardır. Kimi firmaların web sitesi kurumsal bir kimlik oluşturma amacındadır. Kimi firmalar ise web sitesiyle satış yapmaktadır. Yani e-ticaret yapan web siteler de vardır. Özellikle sahip oldukları web siteler ile para kazanma amacında olan firmaların mutlaka Seo Uzmanı ile çalışması gerekmektedir. 

Seo kelimesini sıklıkla duymaya başladık. Peki bu seo nedir? Web sitelerinin arama motorlarında ilk sıra da olmak için yaptıkları çalışmalara seo çalışması denmektedir. Seo çalışması yapan web sitelerin amacı bazıları ilk sırada olmaktır, basıları ilk sayfa da bazıları ise ilk on sırada olmaktır. Bu sitelerin amacı kullanan kişilerin profiline ve sitenin amaçladığı şeye göre değişmektedir. Seo çalışması iç seo ve dış seo şeklinde olmaktadır. Bu çalışmaları yapan kişilere de Seo Uzmanı denilir. 

Seo Çalışmaları Nelerdir?

SEO, ‘arama motoru optimizasyonu’ anlamına gelmektedir. SEO terimi İngilizce ‘Search Engine Optimization’ sözcüklerinin baş harflerinden oluşmuştur. Seo çalışmasının amacı arama motorlarında ilk sırada yer almaktır. Seo Uzmanları bunun için bazı çalışmalar yapar. Başarılı bir so çalışmasında yapılması gereken ilk şey anahtar kelimeleri doğru belirlemektir. Anahtar kelimeler belirlendikten sonra, anahtar kelimeler ile optimize edilmiş özgün, yeni ve kaliteli içerikler oluşturulmalıdır. Seo çalışmaların da önemli bir yere sahip etkenlerden biri de backlinklerdir. Kendi web sitenize diğer web sitelerden backlink alarak web sitenizin kalitesini ve değerini arttırabilirsiniz. Seo çalışması yaparak odaklamış olduğunuz anahtar kelimelerde web sitenize organik trafik alabilirsiniz. Böylece potansiyel müşterilere ulaşmanız daha kolay olacaktır. 

Bir ürün ya da hizmet satın alacağınız zaman hangi ürününün hangi, markada satıldığını ya da nerede hangi mekanın olduğunu arama motorlarından öğreniriz. Bu demek oluyor ki arama motorları hayatımızın vazgeçilmez unsurları hâline gelmiştir. Seo çalışması ile bir web sitenizdeki ürün ve hizmet sayfalarınızın, organik arama motorları sonuçlarındaki (SERP) sıralamasını iyileştirerek potansiyel müşterileri çekmenizi sağlar. Finansal açıdan bakıldığında seo çalışmasının bizlere çok faydası vardır. Müşterileri organik olarak çekeceğiniz için reklam bütçesine ücret ayırmanıza gerek kalmaz. Seo hizmeti alarak bütün bu ayrıcalıklardan yararlanmanız mümkündür. Web sitemiz üzerinden seo ajansı ile iletişime geçerek Seo Uzmanı ile iletişime geçebilir ve seo fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Seo Çalışmasının Önemi

Seo çalışmasının amacı web sitelerini arama motorlarında üst sıralara çıkarmaktır. Üst sıralarda yer alan web sayfaları daha fazla tıklama alırlar. Fazla ziyaretçi her web site sahibini mutlu eder ama burada asıl önemli olan nitelikli kullanıcı sayısıdır. Yani Arama Motoru Optimizasyonu daha fazla ziyaretçi almak için değil daha fazla nitelikli ziyaretçi almak için yapılmalıdır. Seo çalışması yapıldığı zaman yapılan bir arama sorgusunda sizin web sitenize tıklanıp tıklanmadığını, sayfanızın ziyaret edilip edilmediğini, eğer ki sayfanız ziyaret edildiyse ne kadar süre kalındığını, kalınan süre zarfında kaç farklı sayfanın ziyaret edildiğini, ziyaret edilen sayfaların her birinde ne kadar kalındığını gibi bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca seo çalışması ile her bir sayfada kaç kere aksiyon yapıldığını, sayfada bulunan formun doldurulup doldurulmadığını, sayfa bulunan ürünlerin sepete atıp atılmadığı ve satın alınıp alınmadığını öğrenebilirsiniz.

Günümüzde online rekabetin ön plana çıkmıştır. Ürünler, hizmetler ve kurumsal kimlik ile rakiplerinizden farklı olmak ve üstün konum elde etmek için hedeflerinizi iyi belirlemeniz gerekmektedir. İşletmenizin çevrim içi varlığını güçlendiren dijital pazarlama faktörleri arasında arama motoru optimizasyonu, kuşkusuz en önemli yere sahiptir. İnternet sitenize yapacağınız veya yaptıracağınız seo danışmanlığı sayesinde SERP’lerdeki konumunuzu iyileştirebilir, dijital dünyada marka bilinirliğinizi ve görünürlüğünüzü artırabilirsiniz. Seo danışmanı ile çalışarak web sitenize daha fazla organik hit, işletmenize de daha çok müşteri sağlayacağınız anlamına gelir. Finansal hedeflerinize daha hızlı ulaşmak ve firmanızın değerini artırmak için kullanabileceğiniz bu çalışmalara mutlaka gereken önemi vermelisiniz. 

Site İçi Seo Çalışması

Seonun amacının arama motorlarında üst sıralarda yer almak olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Seo çalışması site içi seo çalışması ve site dıiı seo çalışması olarak ikiye ayrılır. İlk olarak seo çalışması yaparken site içi seo çalışmalarından başlanmalıdır. Site içi seo çalışmalarında yapılması gereken adımları şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Site İçi SEO Parametreleri: Arama motorlarına, oluşturulan web sayfasının ne ile ilgili olduğunu Meta Başlık (Title), Meta Açıklama (Description) ve Meta Etiketler (tags, keywords) kanalıyla ileten parametreler denilmektedir. Bu parametrelerde yaratıcı, SEO’ya uygun ve özgünlük başarıyı etkilemektedir.
 • Başlık Etiketleri (Heading Tags): Bir web sitesi içeriğinin konusu ve hiyerarşik yapısı hakkında arama motorlarına sinyal gönderen, kullanıcıların sayfayı daha kolay taramasını sağlayan H1, H2,…H6 başlık etiketleri en önemli sayfa içi arama motoru optimizasyonu kriterleri arasın yer almaktadır.
 • URL Yapısı: URL Seo dostudur. Öncelikle URL sayfada en çok öenem sahip öneme sahip anahtar kelime veya kelime öbeğini içermelidir. Ayrıca mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır. URL içinde geçen kelimeler tire (-) işareti ile ayrılmalı ve karakterler arasında boşluk bırakılmamalıdır.
 • İçerik Faktörü: Benzersiz içerik üretimi iç Seo çalışmasının önemli bir unsurudur. İçeriğin özgün olması, okuyucuya sunduğu değer ve fayda yanı sıra konuyu özetleyen anahtar kelimelerin dengeli bir yoğunluk oranıyla kullanımı sayfanın arama motoru sıralamasını doğrudan etkilemektedir.
 • Medya Kullanımı: Özgün olarak üretilen içeriğin konusunu resim, video ve infografiklerle zenginleştiren, alt etiketlerinde sayfayla alakalı anahtar kelimeler kullanılabilen medyalar, kullanıcı deneyimi, etkileşim ve sayfada gezinti süresini artırma avantajlarıyla site içi SEO çalışmasına doğrudan etki etmektedir.
 • Duyarlı (Responsive) Tasarım: Web sitelere yapılan ziyaretler mobil ya da masa üstü farklı birçok cihazdan yapılmaktadır. Günümüzde kullanıcı deneyimini merkezine alan arama motorları, her tip cihazdan erişim kolaylığı sunan duyarlı temaya sahip sitelere önem verir. Bu sebeple sitenizin hem mobil hem de masa üstü cihazda hızlı açılması oldukça önemlidir.
 • Site Hızı: Kullanıcı deneyimine olumlu katkısı nedeniyle sayfa ögelerinin yüklenme süresi, diğer bir deyişle site hızı, arama motorlarının en önemli sıralama faktörleri arasında yer almaktadır.
 • Dahili Link Ağı: Site içi link inşası da denen, bir sayfadan sitenin içindeki farklı bir sayfaya uygun anahtar kelime, URL veya görsel üzerinden oluşturulan köprü bağlantılarına dahili link ağı denilmektedir. Dengeli kurulan dahili link ağı Serp’i olumlu etkiler.

Site içi seo çalışmalarının nasıl yapıldığı konusunda biraz bilgiliniz var ise araştırma yaparak bunu ilerletebilir ve daha iyi çalışmalar yapabilirsiniz. eğer ki hiçbir bilginiz yok ise ve Seo çalışması yapmak istiyorsanız en iyi seo ajansı ile iletişime geçebilirsiniz. 

Site Dışı SEO Nedir? 

Arama motoru sonuç sayfalarında konum avantajı elde etmek için yapılan optimizasyon çalışmalarının bir diğeri ise site dışı SEO çalışmalarıdır. Site dışı arama motoru optimizasyonu işlemlerinin temelinde marka görünürlüğü ve bilinirliğini artırmak üzere yapılan backlink (geri bağlantı), sosyal medya ve dijital PR çalışmaları önemli yer tutar.  Seo paketleri hakkında bilgi alabilir ve size uygun olan paketi seçerek Seo hizmeti alabilirsiniz. 

Tüm SEO adımlarında olduğu gibi site dışı optimizasyon uygulamalarında da denge, yaratıcılık, istikrar, özgünlük, kalite ve kullanıcıya fayda sağlama merkezli olarak atılacak adımlarla arama motoru sıralamalarında yükseliş sağlar. Özellikle çevrim içi mülkünüzün dijital otoritesini güçlendirerek SERP performansında olumlu ve kalıcı etki elde edebilirsiniz. Site dışı seo çalışmalarında önemli yere sahip ve yapılması mutlaka gerekli olan faktörler şöyledir: 

 • Baclink Çalışması: Sektörünüz ve konunuzla alakalı benzer sitelerden URL adresi, anahtar kelime veya görsel kullanımıyla hedef sayfanıza yapılan geri bağlantılara backlink denilmektedir. Hedef sayfayı güçlendiren backlinkler, dengeli uygulandığında SEO çalışmalarına büyük fayda sağlamaktadır.
 • Sosyal Medya Çalışmaları: Markanızla ilgili önemli gelişmeleri, hizmetleri, kampanyaları ve yeni oluşturduğunuz web sayfalarını sosyal medya hesaplarınızda geri bağlantı kullanarak ya da kullanmadan paylaşabilirsiniz. Bu çalışmalar arama motoru sıralamalarına etki eden bir site dışı SEO yöntemidir.
 • Dijital PR Çalışmaları: Marka hakkında sektörel prestij algısı yaratmak, klasik ve dijital medyaya yansıyan olumsuz durumların etkisi azaltmak ve olumlu deneyime çevirmek için internet siteleri, bloglar, sosyal medya ve haber sitelerinde yayınlanan içeriklerdir.

Site dışı SEO çalışmaları yaratıcı, dikkat çekici, kullanıcı odaklı, fayda ve değer sunan benzersiz içerikler üretilerek yapıldığında, hedef kitle etki alanı doğal yoldan genişleyerek organik site trafiğini artırır. Arama motoru sıralamalarında yükselme ve nihai amaç olan dönüşüm oranlarında planlanan hedeflere daha hızlı ulaşma konularında pozitif katkı sağlamaktadır. Seo şirketi ya da Seo uzmanı ile iletişime geçerek kurumsal seo çalışmaları yaptırabilirsiniz. Bunların yanı sıra backlink fiyatları, aylık seo fiyatları, seo çalışması fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.