Siirt Teknik

AÇIK
4.99 / 5

Siirt Teknik
436 Yapılan İş
0 539 576 07 40

Siirt Eruh Oto Anahtar Yapımı

AÇIK
5 / 5

Sizin İsminiz
999 Yapılan İş

Firmanızı bu şekilde gösterebilmek için şimdi hizmet vermeye başlayın.

Siirt Eruh Oto Anahtar Yapımı

Eruh En İyi 10 Oto Anahtarcı – Teklif Al veya Hemen Ara!
Eruh En İyi 10 Oto Anahtarcı – Teklif Al veya Hemen Ara! İmmobilizer Çipli Oto Yedek Anahtar Yapımı ve Kopyalama. Hemen Arayın!

Eski araçları da bulunan anahtarlar haricinde artık sıfır oto anahtarlar da çip bulunur. araba anahtarının üzerinden yer alan çip sayesinde araçların kapı ve pencereleri de daha kolay bir şekilde açılır. otomobil anahtarının için de bulunan çip elektronik sistem ile çalıştığı için bağlantının daha kolay bulunmasını sağlar. Eruh otomobil anahtar yapımı da epey kolay bir şekilde gerçekleşir. otomobil anahtar imalatı herkes tarafından yapılan bir teknik değildir. İçerisinde çip bulunduğu için çipin uyum sağlaması ve farklı kullanılan şahsi yazılımlarla beraber yapılması gerekir. lazım programları kullanan oto anahtarcılar bu tekniği daha basit bir şekilde yapar.

Her otomobilde yedek anahtarın bulunması daha iyi olabilir. Herhangi bir hırsızlık gibi olayların olması sonucunda sizden nüsha anahtar talep edilir. Eğer kopya anahtar bulunmazsa sigorta şirketleri gereken olan sorun için ödeme yapmazlar. Bu sebeple yedek anahtarın olması epey önemlidir. 

Eruh araba anahtar yapımı ücretleri de yoğun lüks değildir. sürekli araçlara göre yenilik gösterir. ancak yedek anahtarı yapılacağı süre firma tercihi de önemlidir. Kendi aracınızın firmasına götürebilirsiniz. lakin internet üzerinden de servis veren çokça firma bulunuyor. 

Eruh yedek oto Anahtarı

Yeni sıfır araç aldığımız zaman sürekli sizleri iki adet anahtar verilir. Birisi arızalandığı veya çalındığı süre diğerini rahatlıkla kullanmanız için tasarlanmış olur. kopya anahtar verilmesi sürekli oldukça önemlidir. ancak verilen nüsha anahtarlar ilk anahtarla gibi otomatik değildir. yedek anahtar kullandığınız süre aracı manuel olarak açmanız gerekir.

kopya anahtarlar her araç aldığınız süre bir adet yanında verilir. genelde kopya anahtar çok seçenek kullanılmaz. 

 • nüsha anahtarlar kullanılan ilk anahtar kadar oldukça önemlidir.
 • Çok kısa zaman de bozulmaz. Daha sağlıklı olan ürünlerdir.
 • nüsha anahtarın en büyük dezavantajı otomatik olarak çalışmamasıdır. Manuel olarak çalıştığı için kapıları ve pencereleri açmak için aracı çalıştırmak gerekir.

kopya anahtar kullanımı yapacağınız zaman mutlaka bu konu ilişkin ayrıntılı bilgi almalısınız. 

Eruh İmmobilizer Sistem

İmmobilizer sistem sadece araçların kumandasına takılan bir sistemdir. Elektronik devre olan bu parça sadece temas anahtarı için kullanılır. Bu parça tamamlanmadığı süre da motor çalışmaz. epey kuvvetli bir sistem olduğu için çalınma gibi orantısız riskleri de pek olabilir değildir. İmmobilizer sistem sürekli anahtarla birleştirilse de değişik otomobil firmaları çeşitli tekniklikler de kullanabilir. Bazı oto markaları şifre girişi de sağlayabilir. Immobilizer sistem ülkemizde genellikle yeni model araçlarda ve orta sınıf üzeri olan araçlar da olağan hale getirilmiştir. 

Pek yoğun ülkede bu sistem zorunlu hale getirilirken ülkemiz de hala hayli araçta bulunmamaktadır. İmmobilizer sistem kullanımı sayesinde araç hırsızlıklarında da büyük ölçüde azalmalar meydana gelmiştir. Bazı araçlarda kullanılan immobilizer sistem her zaman emniyetli kabul edilmez. Bazı otomobillerde motor sisteminin en derin kısmına monte edildiği için uzun süre de devre dışı bırakmak basit olmaz. Bu gibi sistemler çoğunlukla daha güvenlidir. Bazı araba modellerinde ise aracı kilitleme devresi günlük çok daha basit ulaşılabilir ve Böylece devre dışı da bırakılabilir. ancak bu gibi uygulamalar da yoğun emniyetli sayılmaz.

araba Anahtar Çeşitleri

otomobil anahtar sistemi motorun hareket etmesini sağlar ve marş motoru ile birlikte akünün de kontak kurmasını sağlayan bir sistemdir. Araç anahtarı olmadan ne yazık ki aracı kullanmak olanaklı değildir. Teknolojinin ilerlemesiyle beraber araba anahtar çeşitleri de artmıştır. Akıllı oto anahtar, sustalı oto anahtar ve immobilizer oto anahtar olarak çeşitleri bulunur. araba anahtar çeşitleri araçlara göre çeşitlilik gösterir. 

Eğer yoğun lüks bir araç kullanımı yapıyorsanız günlük akıllı otomobil araçları seçim edilir. günlük bu araç tiplerinde bu kumandalar daha orantısız istek görür. lakin eski tip araçlar da kullanılan kumandalar daha farklıdır. Manuel olarak çalıştığı için çok orantısız arzu görmez. lakin günümüzde hayli araç için daha basit kullanılan araç kumandaları da yapılmaktadır. 

Akıllı oto Anahtar Kullanımı

Akıllı araba anahtar sistemi genellikler araçlar da en yoğun seçim edilen ve her şeyin otomatik olarak çalıştırdığı bir sistemdir. Aracınızın anahtarına dokunmadan cebinizde dururken bile alglama sistemi sayesinde aracınızı daha basit bir şekilde açabilir. Böylece aracınız da çalışır bir hale gelmiş olur. Akıllı araba anahtar kullanımı çoğunlukla tercih edile bir sistemdir. Akıllı oto anahtarı manuele göre daha çokça kullanıldığı için kullanımı da kolaydır. Akıllı otomobil anahtar hemen hemen her araç için üretilmiştir. 

Sustalı oto Anahtar Kullanımı

Sustalı oto anahtar sistemi genelde eski bir sistem olarak bilinir. Sustalı otomobil anahtar sistemi daha yoğun eski araçlar da kullanılan bir yöntemdir. otomobil anahtarının üzerinde mevcut düğme ile açılır ve kapatılır. lakin yeni araçlar da bulunmaz. 

Kullanılan diğer bir yöntem ise İmmobilizerli sistemdir. otomobil sanayisi içinde kullanılan bu yöntem gün geçtikçe yaygınlaşmaya başlamış olan bir yöntemdir. Gelişmiş olarak Avrupa ülkelerinde ortaya çıkan bu sistemi ülkemizde de epey rağbet görmeye devam etmektedir.

Düz temas içine yerleştirilen bu sistemin diğer bir parçası da temas içine yerleştirilmiş olur. Parçaların derin kısma yerleştirmesi daha güvende olmasını sağlar. Bu nedenle kullanılan bu sistem hırsızlığı da büyük ölçüde azaltmıştır.

Eruh araba Anahtar Tamiri

Kullanılan oto anahtarları zamanla bozulabiliyor. Özellikle darbe alan veya su alan otomobil anahtarları kısa süre içerisinde bozulmuş oluyor. araba anahtarlarının onarımını basit bir tasvirde yaptırmamız da olanaklı . Hemen geliriz firması üzerinde mekan alan ustalar epey çabucak bir biçimde hizmet verir. Teknolojinin gelişmesi ile beraber otomobillerde zamanla gelişmektedir. Araçların anahtarını kontağa taktığınız zaman temas döner ama motor çalışmaz. Bu olay da için de bulunan çip de çalışmaz. 

kopya anahtarlar genellikle diğer anahtarlar kadar çok fazla kullanılmaz. çoğunlukla ilk anahtar bozulduğu zaman nüsha anahtar kullanılır. 

otomobil Anahtar Nasıl Yapılır?

Eruh oto anahtar yapımı birçok işletmenin yapmış olduğu bir hizmettir. lakin otomobil anahtar yapımı için hukuki ruhsat sahibi olmamız gerekir. Eğer ruhsat sahibi değilsiniz noterden vekaletname almanız gerekir. Hemen geliriz sitesinde bulunan ustalar da epey kısa süre içerisinde bu yöntemi halleder. 

Firmalarda bu işlemi yaptıracağınız süre anahtarın orjinalini de mutlaka getirmek gerekir. Kullanılan programlar sayesinde araba anahtar da oldukça çabuk bir şekilde yapılmış olur. yedek anahtar yaptırdığınız süre mutlaka dikkatli bir şekilde yaptırmak gerekir. 

araba Anahtar işletme Seçimi 

otomobil anahtar yapımı için hizmet veren birbirinden orantısız şirket bulunur. Firmaların yedek anahtar alanında hizmet vermesi de epey önemlidir. Böylelikle herhangi bir kaybolma veya bozulma durumunda yenisi yaptırabilirsiniz. Eruh oto anahtar yapımı fiyatları genelde araçlara göre belirlenir. 

Elinizde bulunan araç yoğun lüks bir araç ise kopya anahtar değeri da orantısız olabilir. Bu sebeple kendi aracınızı aldığınız yerden oto anahtar yapımı hakkında bilgi almak daha sağlam olacaktır. çoğunlukla güvenilir firmaları tercih etmek gerekir. Böylece ürünler de daha güvenilir bir şekilde yapılır ve Böylece uygun fiyatlara da hizmet almak olanaklı olacaktır. 

 

Eruh otomobil Anahtar Kopyalama

araba anahtar kopyalama işi sizin nüsha anahtar oluşturarak anahtar unutkanlığınıza bir çare olabillir. Ben unutkanım, eşyalarımı çoğu yerde unutuyorum diyorsanız çantanızdaki bir yedek anahtar sizin unutkanlığınızı önemsiz hale getirecektir. Araç anahtarlarında artık gelişen oto sektörüyle birlikte yoğun çokça anahtar modeli çıktı. Bu branş gerçekten derin bir branş . Bu tip konularda işinin uzmanı kişilerle çalışmak her süre önemlidir. Aracınızın anahtarı çipli, çipsiz veya immobilizer olabilir. Hemen Geliriz adresinde her tip anahtar klonlama işlemi yapacak anahtar tamircileri bulunmaktadır. 

Anahtar kopyalarken dikkat edilecek pek çok olay vardır. Anahtarların özellikleri başta dikkat edilecek unsurlardandır. alanında profesyonel kişiler tarafından bu işlem gerçekleştirilmelidir. Araç anahtarlarını kişiler kendi kendilerine kopyalamaya çalışmamalıdır. Bu iş detaylı ve titizlikle yapılması gereken bir iştir. Evde anahtarı klonlamak aracınızın kapısından kontağına kadar her çeşit kilit sisteminde aksaklıklara sebebiyet verebilir. 

Anahtar Nasıl Kopyalanır

Anahtar, kilit üzerinde uzman olmuş kişiler tarafından klonlanır. Bu işlemde kişisel araç ekipmanlar kullanılmaktadır. Buna özel olan makineler sayesinde anahtar doğru bir şekilde yedeklenmektedir. Anahtar kopyalamada kullanılan aygıtlar şahsi bir kumanda ve bir bilgisayardır. Kumanda içerisindeki menüde;

Çip kopyala

Çip üret

Anahtar kopyala

Garaj kapısı kumandası üret 

Garaj kapısı kumandası kopyala

Kumanda yenile

Bu ve bunun gibi seçenekler mevcuttur. uzman kişi yapacağı işleme göre bu seçeneklerden birini tercih eder. Bu seçim bilgisayar tarafından algılanır ve çoğaltma yöntemi yapan aletin beynine gönderilerek seçilen tecih uygulanmaya başlanır. 

Bilyalı ve yale anahtarlar da ev, iş yeri, oda kapısı ve benzeri yerlerde kullanılmakta olup araba anahtar kopyalama tekniği gibi basit ve süratli bir şekilde klonlanmaktadır. Bilyalı ve yale anahtar çeşitlerinde kopyalama tekniği makinelere ihtiyaç kalmadan direkt olarak uygulayıcı makine tarafından gerçekleştirilebilmektedir.

 

İmmobilizer Anahtar Kopyalama

Arabanızın anahtarı çipli, çipsiz, akıllı ve immobilizer gibi çeşitlerden bir tanesi olabilir. Bu türlü anahtar çeşitlerinin kopyalamasını bu işin ustası olan kişiler kopyalayabilmektedir. Çipli olan araç anahtarları sizlerin evlerde kendi başınıza kopyalayabileceğiniz bir şey olmadığı için ve çoğaltma işlemini gerçekleştirdiğinizde aracınızda sıkıntılar çıkabileceği için bu konularda Hemen Geliriz üzerindeki Eruh araba anahtar kopyalama ustalarına ulaşınız. 

Evlerde kopyalanmaya çalışılan anahtarlar çoğunlukla arızalı olmakla birlikte aracınızın kapılarını açmayacak ve aracınızı çalıştırmayacaktır. İmmobilizer anahtar, uzman kişinin anahtar tanımlayan kumandasına yerleştirildikten sonra bilgisayar tarafından taranarak anahtarın şeması çıkarılır. Anahtarın şeklini çıkaran makineye ham, dişlileri olmayan bir anahtar takılır. Anahtar şeması uygulayıcı makinenin beynine gönderilir. Bu makine algıladığı şemayı ham anahtar üzerinde uygular ve anahtarınızı hazır hale getirir.

 

Çipli-Çipsiz Anahtar Kopyalama

Arabalarınızın kumandaları ve arabalarınız akıllı araç tipindeki vasıtalar olabilir. Bu tip uygulama farklılıklar fark etmeden sizin için en iyi hizmeti ustalarımız sunacaktır. Çipli veya çipsiz araç kumandası kopyalamada işlemler değişmemekte immobilizer ve diğer tip kumanda sistemleri gibi pek yoğun tür kumanda kopya edilebilmektedir. Çipli-çipsiz niteliği uzmanın kumanda üzerinde yapacağı seçeneği değiştirmek haricinde fark yaratmamaktadır. 

Çipli otomobil anahtarlarında yetmişten çokça çip seçeneği bulunmaktadır. Bu çip seçenecekleri alanında uzman kişilerin kumandaları tanımalarıyla seçilecek tercihlerdir. otomobil anahtarlarınızın çiplerinin modellerini bu bilgilere sahip değilseniz bilemezsiniz. usta kişilere sorarak çip bilgisine ulaşabilirsiniz. usta kişiler kumanda yöntemiyle dakikalar içerisinde çipin modelini size söyleyebilir. Aynı şekilde çipli anahtar çoğaltma yöntemi de dakikalar içerisinde gerçekleşebilir ve çokça beklemeden, zahmete girmeden anahtarınızın bir yedeğine sahip olabilirsiniz. Arabanızın çip şekli gittiğiniz araba anahtar kopyalama dükkanında daha önce yok olabilir. ancak profesyonel kişiler yabancı çip modellerini bilgisayar yardımıyla yeni bir çip üretme alanından yaparak sizin anahtar modelinizi çıkarmaktadır.

Mekanik yani çipsiz de denilen oto anahtar kopyalama işleminde çip seçeneği sunulmadan kumandaya yerleştirilerek bilgisayarda şeması çizilir. Çizilen şema ve içindeki sistem belirlendikten sonra anahtarı kopyalayan makine desteği ile dakikalar belki saniyeler içerisinde size sıfır ve kusursuz bir anahtar sunar. 

 

Anahtar Kopyalamada Dikkat Edilecekler

 1. Anahtarınızın üzerindeki şekillerin eksiksiz ve sıkıntısız olmasına,
 2. Yine aynı şekillerin içerisine girmiş olabilecek tanınmayan maddelere,
 3. Bir tarafının eğilmiş veya kırık olup olmadığına,
 4. Anahtarı klonlayan kişinin sizin istediğiniz adetten fazlasını yapıp yapmadığına, dikkat etmelisiniz.
 5. araba anahtarınızın klonunu teslim aldığınızda aracınız üzerinde denemeden evvel gözle görülür bir hata olup olmadığına bakınız. Daha sonra aracınızın kapılarında ve kontağında deneyerek yapılan tekniği kontrol ediniz.

   

Hangi Marka Araç Anahtarları Kopyalanır

Honda, Volkswagen, Hyundai, BMW, Peugeot ve diğer alayı çeşit oto markalarında Eruh araba anahtar klonlama yöntemi yapılabilmektedir. Hemen Geliriz üzerinden aradığınız oto Anahtar Ustası ustaları sizlere alayı markalar için servis verebilmektedir.

Arabanızın rengi, kapsamı fark etmediği gibi modeli, markası da yapılacak olan tekniği değiştirmemektedir. asıl araba anahtar çoğaltma işlemlerinde bu tip kriterlere bakılmaksıızın işlem gerçekleştirilmektedir. asıl anahtarınız yoğun mühim olup bu anahtarınızı kaybetmemeye özen göstermeli kopyalama işleminden sonra da atmayıp saklamalısınız. 

 

Garaj Kumandası Yedekleme

Garaj kumandanızın hem sizde hem de tanıdıklarınızda olmasını istiyorsanız Hemen Geliriz'den Eruh oto anahtar kopyalama ustalarına en hızlı biçimde ulaşın. Eve, işe veya herhangi bir binada ortak kullanımda olan bir oto giriş kapınız varsa bu kapının uzaktan kumandasını nüsha ederek süre problemi olmadan alana giriş çıkış sağlayabilirsiniz.

Garajınızın güvende kalmasını istiyorsanız kopya kumandaları vereceğiniz kişileri tanıyor ve güveniyor olmanız önemlidir. Tanımadığınız, güvenmediğiniz kişilere garaj kumandanızı vermeyiniz. 

 

Eruh En benzeyen Nerede Anahtar Kopyalatabilirim?

Size en benzeyen olan Eruh otomobil anahtar kopyalama dükkanına Hemen Geliriz üzerinden ulaşabilir. yer bilgilerini alarak dükkanlarına gidebilir veya acil bir durumdaysanız bulunduğunuz bölgeye çağırarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. adresinizi hatasız girmeniz size en yakın, en hesaplı oto anahtar çoğaltma ustasını bulmanızda kolaylık sağlayacaktır. 

7 gün 24 saat çalışan oto anahtar kopyalama dükkanları bulunmaktadır. Acil bir biçimde anahtarınızın yedeğini çıkarttırmak veya anahtarınız kırıldığı için anında bir anahtar yaptırmak istiyorsanız bu hizmeti veren ustalarımıza ulaşabilirsiniz. Size en iyi, orijinal anahtar çoğaltma yöntemi yapacak ustalarımza ulaşmanız için Hemen Geliriz üzerinden birden çokça Eruh oto anahtar klonlama ustası numarası sunmaktayız.

 

Anahtar Yedeği Çıkarttırmak pahalı Mı?

Otonuzun anahtar yedeğini elinizde bulundurmak istiyorsunuz ve bunun için çok fazla para vermek istemiyorsanız Hemen Geliriz'deki otomobil anahtar kopyalama ustalarını arayın ve güncel fiyatların altında, en bütçenize uygun fiyatları alın. 

Hemen Geliriz, sizlere en iyi hizmet için çalıştığı ustaların ucuz, uygun olmasına dikkat eder. Bütçeniz dahilinde hangi uzman ile anlaştıysanız o usta ile işleminizi Hemen Geliriz üzerinden arama yaparak gerçekleştirebilirsiniz. En hesaplı Eruh oto anahtar çoğaltma dükkanları için Hemen Geliriz'den aramalar yapın. Fiyat bilgisi ve anahtarınızın nasıl kopyalanacağı gibi pek çok bilgiyi ustalarımızdan edinebilirsiniz. Anahtar tipine, modeline çipli-çipsiz, immobilizer gibi çeşitlere bakılarak ücretlendirmeleri Hemen Geliriz ile faal Eruh oto anahtar çoğaltma firmaları belirlemektedir. görev kalitesine değer veren, her süre son teknoloji ile faal otomobil anahtar kopyalama firmalarını Hemen Geliriz'de bulabilirsiniz.

Siirt Eruh Hakkında

Eruh (Kürtçe: Dih), Siirt ilinin bir ilçesidir. Nüfusu 19.084 kişidir.

Eruh ilçesi 42. Doğu boylamı, 38. kuzey enlemi üzerinde yer almakta dır. Doğusunda Şırnak, batısında Siirt, kuzeyinde Pervari güneyinde Güçlükonak ilçeleri ile çevrilidir. İl merkezi ne 53 km uzaklıktadır. Eruh’ un kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte MÖ 1000 yılların dan itibaren Urartu, daha sonra Med, Pers, Selçuklu ve İslam İmparatorlukları hakimiyetinde kalmış olup Yavuz Sultan Selim zamanında bölge ile birlikte Osmanlı topraklarına katılmıştır Eruh, Siirt İli’nin en eski ilçelerinden biri olduğu Hicri 1288, Miladi 1872 tarihli Diyarbekir Salnamesinde (Yıllıkta) Siirt Sancağı’na bağlı dört kaza arasında Eruh Kazası’da sayılmakta; Zilan, Dergül ve Pervari adlarında üç nahiyenin bağlı olduğu, Hicri 1315, Miladi 1899 tarihli Bitlis Salnamesi’nde ise; yine Eruh’un Siirt Sancağı’na bağlı bir kaza olduğu Dergül, Lodi ve Fındık adlarında üç nahiyesinin bulundu ğu kaydedilmekte olup, her iki tarih arasında Pervari Nahiyesi’ nin Eruh’tan ayrılarak ayrı bir ilçe haline geldiği anlaşılmakta dır. Bazı köyleri Garisi (Garisan) olup Kuzey Irak Zaho şehrindeki Sindi aşiretinin liderleriyle akrabadırlar. Garisi (Garisan) köylerinin önderleridirler. Cumhuriyetin kuruluşu ile birlikte il olan Siirt İli’ne bağlı ilçe statüsüne kavuşturulmuştur. Eruh ilçesini köyleri altta sıralanmıştır.

İçindekiler

 1. Coğrafya
 2. Nüfus
 3. Yerel yönetim
 4. Kaynakça
 5. Dış bağlantılar

Coğrafya

Siirt ile Şırnak illerini birbirine bağlayan anayolun (98 km) ortasında yer alan Eruh ilçesi; doğusu Şırnak, batısı Siirt illeri, kuzeyi Pervari, güneyi Güçlükonak ilçeleri ile çevrilidir. Eruh ilçe merkezinin nüfusu 10.720, köyleri ile birlikte toplam nüfusu 20.257'dır. İlçe il merkezine 53 km uzaklıkta olup, rakımı 1.125 m. Yüzölçümü 1.215 km2'dir.

Topraklarının büyük bir bölümü dağlarla kaplı olup, arazi dalgalı ve engebeli bir yapıya sahiptir. Eruh ilçesi güneyinde ve kuzeyinde Güneydoğu Torosları'nın uzantısı olan sıra dağlar arasında bulunmakta, bu dağlar güneyden ve kuzeyden Şırnak ve Hakkâri dağları ile birleşir. İlçenin en yüksek dağı 2265 m yüksekliğindeki tarti (terazın), 2100 m yüksekliğindeki Tünek (aval) dağıdır. Eruh’un kuzeyinde bulunan Tarti (terazın) dağında Terazın ve Çirav, Cevizlik vadisinde geri ve kısa çeşme yaylaları mevcut olup, bu yaylalar hayvancılık açısından büyük önem arz etmektedir.

İlçeye bağlı Kuşdalı köyü, Tatlıpınar mezrası yakınındaki kaynaktan çıkan Zorava çayı; Siirt il merkezine bağlı Sağlarca köyü sınırlarında bulunan botan köprüsünde, Botan ırmağı ile birleşir. Görendoruk köyü mir suyu kaynağından çıkıp, Bilgili köyü Mergi mezrası yakınlarında Zorava çayı ile birleşen Şikefta çayı da Botan ırmağına akmaktadır. Özellikle yaz aylarında debisi düşüktür.

İlçe hem Doğu Anadolu Bölgesi, hem de Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yeralmasından dolayı her iki bölgenin de iklimi yaşanmakta olup, genel olarak karasal iklim hüküm sürmekte; kışları sert ve yağışlı, yazları sıcak ve kuraktır. Ortalama yıllık sıcaklık 14–31, yıllık yağış miktarı ise 67.401 m3'tür.

Nüfus

YılToplamŞehirKır
196535.9683.29832.670
197037.2864.44932.837
197539.0935.34033.753
198041.7433.85237.891
198543.5274.26039.267
199028.7265.92922.797
200015.4557.2268.229
200719.4479.4509.997
200819.7759.61710.158
200919.0099.2289.781
201018.5778.7429.835
201119.4248.78710.637
201219.5778.51311.064
201319.8628.26011.602
201419.9038.85511.048
201519.7969.05710.739
201619.6748.76010.914

Yerel yönetim

Eylül 2016'da "PKK-KCK'ya yardım ve destek verdiği gerekçesiyle 2 yıl hapis cezasına çarpıtılan ve sonrasında görevden alınan belediye başkanı Eda Kilis'in yerine 1 Eylül 2016 tarihinde yürürlüğe giren 674 sayılı Kanun Hükmünde Kararname uyarınca kaymakam Murtaza Dayanç kayyum olarak atandı. 31 Mart 2019 tarihindeki yerel seçimleri ise AK Partili Cevher Çiftçi kazanmıştır.