Siirt Teknik

AÇIK
4.99 / 5

Siirt Teknik
274 Yapılan İş
0 539 576 07 40

Siirt Kurtalan Oto Anahtar Yapımı

AÇIK
5 / 5

Sizin İsminiz
999 Yapılan İş

Firmanızı bu şekilde gösterebilmek için şimdi hizmet vermeye başlayın.

Siirt Kurtalan Oto Anahtar Yapımı

Kurtalan En İyi 10 Oto Anahtarcı – Teklif Al veya Hemen Ara!
Kurtalan En İyi 10 Oto Anahtarcı – Teklif Al veya Hemen Ara! İmmobilizer Çipli Oto Yedek Anahtar Yapımı ve Kopyalama. Hemen Arayın!

Eski araçları da mevcut anahtarlar dışında artık yeni oto anahtarlar da çip bulunur. oto anahtarının üzerinden yer alan çip sayesinde araçların kapı ve pencereleri de daha kolay bir tasvirde açılır. oto anahtarının için de mevcut çip elektronik sistem ile çalıştığı için bağlantının daha kolay bulunmasını sağlar. Kurtalan oto anahtar imalatı da oldukça basit bir tasvirde gerçekleşir. araba anahtar imalatı herkes tarafından yapılan bir yöntem değildir. İçerisinde çip bulunduğu için çipin ahenk sağlaması ve çeşitli kullanılan özel yazılımlarla birlikte yapılması gerekir. gerekli programları kullanan oto anahtarcılar bu işlemi daha kolay bir biçimde yapar.

Her otomobilde kopya anahtarın bulunması daha iyi olabilir. Herhangi bir hırsızlık gibi olayların olması sonucunda sizden nüsha anahtar talep edilir. Eğer yedek anahtar bulunmazsa korunaklılık şirketleri gereken olan sorun için ödeme yapmazlar. Bu nedenle kopya anahtarın olması oldukça önemlidir. 

Kurtalan otomobil anahtar yapımı ücretleri de yoğun pahalı değildir. günlük araçlara göre değişiklik gösterir. ancak nüsha anahtarı yapılacağı zaman firma seçimi de önemlidir. Kendi aracınızın firmasına götürebilirsiniz. lakin internet üzerinden de görev veren hayli firma bulunuyor. 

Kurtalan yedek otomobil Anahtarı

Yeni yeni araç aldığımız zaman sıklıkla sizleri iki adet anahtar verilir. Birisi arızalandığı veya çalındığı zaman diğerini rahatlıkla kullanmanız için tasarlanmış olur. nüsha anahtar verilmesi çoğunlukla oldukça önemlidir. lakin verilen nüsha anahtarlar ilk anahtarla gibi otomatik değildir. yedek anahtar kullandığınız zaman aracı manuel olarak açmanız gerekir.

nüsha anahtarlar her araç aldığınız süre bir adet yanında verilir. sıklıkla nüsha anahtar çok opsiyon kullanılmaz. 

 • nüsha anahtarlar kullanılan ilk anahtar kadar epey önemlidir.
 • Çok kısa zaman de bozulmaz. Daha sağlıklı olan ürünlerdir.
 • nüsha anahtarın en büyük dezavantajı otomatik olarak çalışmamasıdır. Manuel olarak çalıştığı için kapıları ve pencereleri açmak için aracı çalıştırmak gerekir.

nüsha anahtar kullanımı yapacağınız zaman mutlaka bu konu ilişkin detaylı bilgi almalısınız. 

Kurtalan İmmobilizer Sistem

İmmobilizer sistem sadece araçların kumandasına takılan bir sistemdir. Elektronik devre olan bu parça sadece temas anahtarı için kullanılır. Bu parça tamamlanmadığı süre da motor çalışmaz. epey kuvvetli bir sistem olduğu için çalınma gibi aşırı riskleri de pek olabilir değildir. İmmobilizer sistem genelde anahtarla birleştirilse de farklı araba firmaları farklı tekniklikler de kullanabilir. Bazı otomobil markaları şifre girişi de sağlayabilir. Immobilizer sistem ülkemizde genellikle sıfır model araçlarda ve orta sınıf üzeri olan araçlar da standart hale getirilmiştir. 

Pek çok ülkede bu sistem zorunlu hale getirilirken ülkemiz de hala çokça araçta bulunmamaktadır. İmmobilizer sistem kullanımı sayesinde araç hırsızlıklarında da büyük ölçüde azalmalar meydana gelmiştir. Bazı araçlarda kullanılan immobilizer sistem her zaman emniyetli kabul edilmez. Bazı otomobillerde motor sisteminin en derin kısmına monte edildiği için uzun zaman de devre dışı bırakmak basit olmaz. Bu gibi sistemler sıklıkla daha güvenlidir. Bazı araba modellerinde ise aracı kilitleme devresi günlük yoğun daha basit ulaşılabilir ve Böylelikle devre dışı da bırakılabilir. ancak bu gibi uygulamalar da yoğun emniyetli sayılmaz.

araba Anahtar Çeşitleri

otomobil anahtar sistemi motorun hareket etmesini sağlar ve marş motoru ile birlikte akünün de bağlantı kurmasını sağlayan bir sistemdir. Araç anahtarı olmadan ne yazık ki aracı kullanmak olanaklı değildir. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte araba anahtar çeşitleri de artmıştır. Akıllı araba anahtar, sustalı otomobil anahtar ve immobilizer oto anahtar olarak çeşitleri bulunur. otomobil anahtar çeşitleri araçlara göre değişiklik gösterir. 

Eğer çok pahalı bir araç kullanımı yapıyorsanız genelde akıllı oto araçları seçim edilir. genellikle bu araç tiplerinde bu kumandalar daha fazla istek görür. lakin eski tip araçlar da kullanılan kumandalar daha farklıdır. Manuel olarak çalıştığı için yoğun çokça istek görmez. ancak günümüzde çokça araç için daha kolay kullanılan araç kumandaları da yapılmaktadır. 

Akıllı araba Anahtar Kullanımı

Akıllı oto anahtar sistemi genellikler araçlar da en çok seçim edilen ve her şeyin otomatik olarak çalıştırdığı bir sistemdir. Aracınızın anahtarına dokunmadan cebinizde dururken bile alglama sistemi sayesinde aracınızı daha kolay bir şekilde açabilir. Böylelikle aracınız da çalışır bir hale gelmiş olur. Akıllı araba anahtar kullanımı genelde seçim edile bir sistemdir. Akıllı oto anahtarı manuele göre daha orantısız kullanıldığı için kullanımı da kolaydır. Akıllı otomobil anahtar hemen hemen her araç için üretilmiştir. 

Sustalı araba Anahtar Kullanımı

Sustalı araba anahtar sistemi sürekli eski bir sistem olarak bilinir. Sustalı oto anahtar sistemi daha çok eski araçlar da kullanılan bir yöntemdir. oto anahtarının üzerinde mevcut düğme ile açılır ve kapatılır. ancak sıfır araçlar da bulunmaz. 

Kullanılan diğer bir yöntem ise İmmobilizerli sistemdir. otomobil sanayisi içinde kullanılan bu politika gün geçtikçe yaygınlaşmaya başlamış olan bir yöntemdir. Gelişmiş olarak Avrupa ülkelerinde ortaya çıkan bu sistemi ülkemizde de epey arzu görmeye devam etmektedir.

Düz bağlantı içine yerleştirilen bu sistemin diğer bir parçası da temas içine yerleştirilmiş olur. Parçaların derin kısma yerleştirmesi daha güvende olmasını sağlar. Bu nedenle kullanılan bu sistem hırsızlığı da büyük miktarda azaltmıştır.

Kurtalan araba Anahtar Tamiri

Kullanılan oto anahtarları zamanla bozulabiliyor. Özellikle darbe alan veya su alan oto anahtarları kısa süre içerisinde bozulmuş oluyor. araba anahtarlarının onarımını basit bir şekilde yaptırmamız da olabilir . Hemen geliriz firması üzerinde mekan alan ustalar oldukça çabuk bir biçimde görev verir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte otomobillerde zamanla gelişmektedir. Araçların anahtarını kontağa taktığınız zaman kontak döner ama motor çalışmaz. Bu durum da için de bulunan çip de çalışmaz. 

nüsha anahtarlar sıklıkla diğer anahtarlar kadar yoğun fazla kullanılmaz. genellikle ilk anahtar bozulduğu zaman yedek anahtar kullanılır. 

otomobil Anahtar Nasıl Yapılır?

Kurtalan araba anahtar yapımı birçok firmanın yapmış olduğu bir hizmettir. lakin araba anahtar yapımı için yasal ruhsat sahibi olmamız gerekir. Eğer ruhsat sahibi değilsiniz noterden vekaletname almanız gerekir. Hemen geliriz sitesinde mevcut ustalar da oldukça kısa süre içerisinde bu işlemi halleder. 

Firmalarda bu tekniği yaptıracağınız zaman anahtarın orjinalini de mutlaka getirmek gerekir. Kullanılan programlar sayesinde araba anahtar da oldukça seri bir tasvirde yapılmış olur. yedek anahtar yaptırdığınız zaman mutlaka dikkatli bir biçimde yaptırmak gerekir. 

oto Anahtar firma Seçimi 

oto anahtar yapımı için görev veren birbirinden orantısız işletme bulunur. Firmaların yedek anahtar branşında görev vermesi de oldukça önemlidir. Böylece herhangi bir kaybolma veya bozulma durumunda yenisi yaptırabilirsiniz. Kurtalan araba anahtar imalatı fiyatları çoğunlukla araçlara göre belirlenir. 

Elinizde bulunan araç yoğun pahalı bir araç ise yedek anahtar tutarı da aşırı olabilir. Bu sebeple kendi aracınızı aldığınız yerden araba anahtar yapımı hakkında bilgi almak daha sağlam olacaktır. günlük güvenilir firmaları seçim etmek gerekir. Böylelikle ürünler de daha güvenilir bir şekilde yapılır ve Böylelikle ekonomik fiyatlara da servis almak olanaklı olacaktır. 

 

Kurtalan araba Anahtar Kopyalama

otomobil anahtar çoğaltma işi sizin nüsha anahtar oluşturarak anahtar unutkanlığınıza bir çare olabillir. Ben unutkanım, eşyalarımı çoğu yerde unutuyorum diyorsanız çantanızdaki bir kopya anahtar sizin unutkanlığınızı önemsiz hale getirecektir. Araç anahtarlarında kalıntı gelişen oto sektörüyle birlikte çok orantısız anahtar çeşidi çıktı. Bu branş gerçekten derin bir branş . Bu tip konularda işinin uzmanı kişilerle çalışmak her zaman önemlidir. Aracınızın anahtarı çipli, çipsiz veya immobilizer olabilir. Hemen Geliriz adresinde her tip anahtar kopyalama işlemi yapacak anahtar tamircileri bulunmaktadır. 

Anahtar kopyalarken dikkat edilecek pek yoğun olay vardır. Anahtarların özellikleri başta dikkat edilecek unsurlardandır. alanında profesyonel kişiler tarafından bu teknik gerçekleştirilmelidir. Araç anahtarlarını kişiler kendi kendilerine kopyalamaya çalışmamalıdır. Bu iş derinlemesine ve titizlikle yapılması lazım bir iştir. Evde anahtarı klonlamak aracınızın kapısından kontağına kadar her çeşit kilit sisteminde aksaklıklara sebebiyet verebilir. 

Anahtar Nasıl Kopyalanır

Anahtar, kilit üzerinde uzman olmuş kişiler tarafından klonlanır. Bu işlemde şahsi araç malzemeler kullanılmaktadır. Buna şahsi olan makineler sayesinde anahtar hatasız bir tasvirde yedeklenmektedir. Anahtar kopyalamada kullanılan aletler şahsi bir kumanda ve bir bilgisayardır. Kumanda içerisindeki menüde;

Çip kopyala

Çip üret

Anahtar kopyala

Garaj kapısı kumandası üret 

Garaj kapısı kumandası kopyala

Kumanda yenile

Bu ve bunun gibi seçenekler mevcuttur. uzman kişi yapacağı işleme göre bu seçeneklerden birini seçim eder. Bu seçim bilgisayar tarafından algılanır ve çoğaltma yöntemi yapan aletin beynine gönderilerek seçilen tecih uygulanmaya başlanır. 

Bilyalı ve yale anahtarlar da ev, iş yeri, oda kapısı ve benzeri yerlerde kullanılmakta olup araba anahtar kopyalama tekniği gibi basit ve çabuk bir tasvirde klonlanmaktadır. Bilyalı ve yale anahtar çeşitlerinde klonlama tekniği makinelere gereksinim kalmadan direkt olarak uygulayıcı makine tarafından gerçekleştirilebilmektedir.

 

İmmobilizer Anahtar Kopyalama

Arabanızın anahtarı çipli, çipsiz, akıllı ve immobilizer gibi çeşitlerden bir tanesi olabilir. Bu tür anahtar çeşitlerinin kopyalamasını bu işin ustası olan kişiler kopyalayabilmektedir. Çipli olan araç anahtarları sizlerin evlerde kendi başınıza kopyalayabileceğiniz bir şey olmadığı için ve kopyalama işlemini gerçekleştirdiğinizde aracınızda sıkıntılar çıkabileceği için bu konularda Hemen Geliriz üzerindeki Kurtalan oto anahtar klonlama ustalarına ulaşınız. 

Evlerde kopyalanmaya çalışılan anahtarlar genellikle arızalı olmakla birlikte aracınızın kapılarını açmayacak ve aracınızı çalıştırmayacaktır. İmmobilizer anahtar, usta kişinin anahtar tanımlayan kumandasına yerleştirildikten sonra bilgisayar tarafından taranarak anahtarın şeması çıkarılır. Anahtarın şeklini çıkaran makineye ham, dişlileri olmayan bir anahtar takılır. Anahtar şeması uygulayıcı makinenin beynine gönderilir. Bu makine algıladığı şemayı ham anahtar üzerinde uygular ve anahtarınızı hazır hale getirir.

 

Çipli-Çipsiz Anahtar Kopyalama

Arabalarınızın kumandaları ve arabalarınız akıllı araç tipindeki vasıtalar olabilir. Bu tip teknik farklılıklar fark etmeden sizin için en düzgün hizmeti ustalarımız sunacaktır. Çipli veya çipsiz araç kumandası kopyalamada işlemler değişmemekte immobilizer ve diğer tip kumanda sistemleri gibi pek yoğun türlü kumanda nüsha edilebilmektedir. Çipli-çipsiz özelliği uzmanın kumanda üzerinde yapacağı seçeneği değiştirmek haricinde fark yaratmamaktadır. 

Çipli oto anahtarlarında yetmişten fazla çip seçeneği bulunmaktadır. Bu çip seçenecekleri branşında uzman kişilerin kumandaları tanımalarıyla seçilecek tercihlerdir. oto anahtarlarınızın çiplerinin modellerini bu bilgilere sahip değilseniz bilemezsiniz. uzman kişilere sorarak çip bilgisine ulaşabilirsiniz. usta kişiler kumanda yöntemiyle dakikalar içerisinde çipin modelini size söyleyebilir. Aynı biçimde çipli anahtar çoğaltma tekniği de dakikalar içerisinde gerçekleşebilir ve çokça beklemeden, zahmete girmeden anahtarınızın bir yedeğine sahip olabilirsiniz. Arabanızın çip şekli gittiğiniz oto anahtar çoğaltma dükkanında daha evvel yok olabilir. ancak uzman kişiler bilinmeyen çip modellerini bilgisayar yardımıyla sıfır bir çip üretme alanından yaparak sizin anahtar modelinizi çıkarmaktadır.

Mekanik yani çipsiz de denilen araba anahtar klonlama işleminde çip seçeneği sunulmadan kumandaya yerleştirilerek bilgisayarda şeması çizilir. Çizilen şema ve içindeki sistem belirlendikten sonra anahtarı kopyalayan makine desteği ile dakikalar belki saniyeler içerisinde size sıfır ve kusursuz bir anahtar sunar. 

 

Anahtar Kopyalamada Dikkat Edilecekler

 1. Anahtarınızın üzerindeki şekillerin eksiksiz ve sıkıntısız olmasına,
 2. Yine aynı şekillerin içerisine girmiş olabilecek bilinmeyen maddelere,
 3. Bir tarafının eğilmiş veya kırık olup olmadığına,
 4. Anahtarı klonlayan kişinin sizin istediğiniz adetten fazlasını yapıp yapmadığına, dikkat etmelisiniz.
 5. araba anahtarınızın klonunu teslim aldığınızda aracınız üzerinde denemeden önce gözle görülür bir hata olup olmadığına bakınız. Daha sonra aracınızın kapılarında ve kontağında deneyerek yapılan işlemi denetleme ediniz.

   

Hangi Marka Araç Anahtarları Kopyalanır

Honda, Volkswagen, Hyundai, BMW, Peugeot ve diğer bütün çeşit oto markalarında Kurtalan oto anahtar çoğaltma tekniği yapılabilmektedir. Hemen Geliriz üzerinden aradığınız araba Çilingir ustaları sizlere alayı markalar için servis verebilmektedir.

Arabanızın rengi, kapsamı fark etmediği gibi modeli, markası da yapılacak olan tekniği değiştirmemektedir. orijinal araba anahtar klonlama işlemlerinde bu tip kriterlere bakılmaksıızın teknik gerçekleştirilmektedir. asıl anahtarınız yoğun mühim olup bu anahtarınızı kaybetmemeye özen göstermeli çoğaltma işleminden sonra da atmayıp saklamalısınız. 

 

Garaj Kumandası Yedekleme

Garaj kumandanızın hem sizde hem de tanıdıklarınızda olmasını istiyorsanız Hemen Geliriz'den Kurtalan otomobil anahtar çoğaltma ustalarına en hızlı biçimde ulaşın. Eve, işe veya herhangi bir binada ortak kullanımda olan bir araba giriş kapınız varsa bu kapının uzaktan kumandasını kopya ederek süre sıkıntısı olmadan alana giriş çıkış sağlayabilirsiniz.

Garajınızın güvende kalmasını istiyorsanız yedek kumandaları vereceğiniz kişileri tanıyor ve güveniyor olmanız önemlidir. Tanımadığınız, güvenmediğiniz kişilere garaj kumandanızı vermeyiniz. 

 

Kurtalan En benzeyen Nerede Anahtar Kopyalatabilirim?

Size en yakın olan Kurtalan araba anahtar kopyalama dükkanına Hemen Geliriz üzerinden ulaşabilir. yer bilgilerini alarak dükkanlarına gidebilir veya acil bir durumdaysanız bulunduğunuz bölgeye çağırarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. adresinizi doğru girmeniz size en yakın, en uygun araba anahtar kopyalama ustasını bulmanızda basitlik sağlayacaktır. 

7 gün 24 saat çalışan oto anahtar klonlama dükkanları bulunmaktadır. Acil bir tasvirde anahtarınızın yedeğini çıkarttırmak veya anahtarınız kırıldığı için hızlıca bir anahtar yaptırmak istiyorsanız bu hizmeti veren ustalarımıza ulaşabilirsiniz. Size en iyi, asıl anahtar çoğaltma işlemi yapacak ustalarımza ulaşmanız için Hemen Geliriz üzerinden birden fazla Kurtalan otomobil anahtar kopyalama ustası numarası sunmaktayız.

 

Anahtar Yedeği Çıkarttırmak lüks Mı?

Otonuzun anahtar yedeğini elinizde bulundurmak istiyorsunuz ve bunun için çok orantısız para vermek istemiyorsanız Hemen Geliriz'deki otomobil anahtar kopyalama ustalarını arayın ve güncel fiyatların altında, en bütçenize hesaplı fiyatları alın. 

Hemen Geliriz, sizlere en iyi hizmet için çalıştığı ustaların ucuz, uygun olmasına dikkat eder. Bütçeniz dahilinde hangi uzman ile anlaştıysanız o usta ile işleminizi Hemen Geliriz üzerinden arama yaparak gerçekleştirebilirsiniz. En hesaplı Kurtalan araba anahtar çoğaltma dükkanları için Hemen Geliriz'den aramalar yapın. Fiyat bilgisi ve anahtarınızın nasıl kopyalanacağı gibi pek yoğun bilgiyi ustalarımızdan edinebilirsiniz. Anahtar tipine, modeline çipli-çipsiz, immobilizer gibi çeşitlere bakılarak ücretlendirmeleri Hemen Geliriz ile işleyen Kurtalan araba anahtar çoğaltma firmaları belirlemektedir. hizmet kalitesine değer veren, her zaman son teknoloji ile faal oto anahtar klonlama firmalarını Hemen Geliriz'de bulabilirsiniz.

Siirt Kurtalan Hakkında

Kurtalan (Kürtçe: Misirc), Siirt ilinin bir ilçesidir.

İçindekiler

 1. Tarihçe
 2. Kültürü
 3. Coğrafi Konumu
 4. Coğrafi Yapısı
 5. Eğitim ve Kültür
 6. Nüfus
 7. Kaynakça
 8. Dış bağlantılar

Tarihçe

İlçe topraklarında eski medeniyetlere ait yerleşim kalıntıları (Erzen, Zokarno ve Bemheri gibi) olmasına rağmen, ilçenin tarihi hakkında net bilgiler mevcut değildir. Tarihi kayıtlara göre 16. yüzyıl başlarında Şerefhan Beyliği toprakları içinde kalan yöre, 1514 Çaldıran Muharebesi'nden sonra Osmanlı topraklarına katılmıştır. Bugün ilçe merkezi olan Kurtalan şehrinin tarihi idari yönetim olarak pek eskiye dayanmamaktadır, ancak bölge yerleşim olarak çok eski tarihlerden bu yana varlığını korumuştur. Günümüzden yaklaşık olarak 100-150 yıl önce, Oyacık (Teylan) köyünün Gedikbaşı (Bataş) Mahallesinde ikamet eden Farooğulları Aşireti'nin üyeleri tarafından kurulduğu sanılmaktadır. Bilinmeyen bir nedenle köylerinden göç eden 3-5 aile Zengan Tepesinin eteğindeki derenin her iki yakasına yerleşerek, bugünkü Kurtalan şehrinin temeli olan Misriç Köyünü kurmuşlar. Osmanlı Devleti zamanında Misriç Köyünün de içinde bulunduğu yöre "Garzan" olarak bilinmekteydi. Garzan, Siirt vilayetinin bir ilçesi durumundaydı. İlçe merkezinin yeri çeşitli nedenlerle birkaç defa değiştirilmiştir. 1904 yılında Beşpınar (Alenz) köyüne taşınan ilçe merkezi, bir yıl sonra bilinmeyen bir nedenle Beykent Köyüne, daha sonra Kayabağlar (Zokayt) köyüne, oradan da Saipbeyli (Beybo) köyüne ve daha sonra da Garzan Beylerinin etkisiyle Yanarsu (Zok) köyüne taşınmıştır. 1938 yılına kadar Zok köyünde bulunan ilçe merkezi, Zok köyünün diğer köylere uzaklığı, merkezi konumda olmayışı ve Demiryolu yapımı neticesiyle, bu yolun son durağı haline gelen Misriç köyüne taşınma isteği gibi nedenlerden dolayı, 1 Haziran 1938 tarihinde çıkarılan bir kanunla ilçe merkezinin Misriç köyüne taşınması ve ilçe merkezi ile idari yapının adının "Kurtalan" olarak değiştirilmesi kabul edilmiştir. Aynı kanunda eski ilçe merkezi olan Zok köyünün adının Yanarsu olarak değiştirilmesi ve buranın Kurtalan ilçesine bağlı bucak merkezi haline getirilmesi de kararlaştırılmıştır. İlçe merkezi fiilen 1944 yılında Kurtalan'a taşındı.

Bozhöyük (Siirt/Kurtalan): Çağdas Bozhöyük Köyü, Bakır Çağı'ndan kalma bir yerleşiminin üzerine kurularak altında kalan yaklaşık 7000 yıllık kültür katmanları tahrip edilmiştir.

Çayırlı (Siirt/Kurtalan): İlk olarak Bakır Çağı'nda yerleşilen höyük, günümüzde de iskan edilmektedir. Çayırlı köyünün evleri, yerleşimin neredeyse tüm yamaçlarını kaplamıştır. Batısı ise oldukça dik bir yamaç olduğu için, imar faaliyetleri bu alanda sürdürülememiştir. Höyük üzerinde, evlerin su ihtiyacını karşılamak için, köy hizmetlerinin yaptırdığı bir su deposu, yol ve iki adet telefon direği mevcuttur.

Kültürü

Tarihsel ve kültürel olarak medeniyetin beşiği olarak bilinir. Kurtalan halkı misafirperverliğiyle övünür. İlçenin gelenek ve görenekleri yörede yaygın olan kültürden esinlenmiştir.

Coğrafi Konumu

Kurtalan ilçesi, yurdumuzun yedi coğrafi bölgesinden biri olan Güneydoğu Anadolu Bölgesinin, Dicle Bölümünde yer alır. İdari bakımdan Siirt İlinin bir ilçesi statüsünde olan Kurtalan'ın doğusunda Siirt Merkez İlçe, batısında Beşiri İlçesi, güneybatısında Hasankeyf İlçesi, kuzeyinde ise Baykan İlçesi bulunmaktadır. Haydarpaşa-Kurtalan demiryolu hattının son istasyonu durumundaki ilçe merkezi, Siirt'i Batman'a ve dolayısıyla Diyarbakır'a bağlayan kara yolunun da üzerinde bulunur.

Coğrafi Yapısı

669.25 kilometrekare yüz ölçüme sahip olan ilçede, 2012 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarına göre 56.740 kişi sayılmıştır. Kilometrekareye 84 kişi düşmektedir.(Bu sayı Türkiye ortalamasının altındadır.) Toplam nüfusun 30.087’si ilçe merkezinde, geri kalan 26.653'ü ise köy ve kasabalarda yaşamaktadır. köy ve kasaba nüfusu önceki iki yıla göre düşmüştür.

İlçe arazisi, umumiyetle dalgalı, arızalı, çıplak sırtlarla vadilerden; yer yer genişçe düzlüklerden ibarettir. Kaynağını Sason Dağlarından alan Garzan Çayı ve kolları, geniş vadileri sulu tarıma uygun alanları teşkil ederler. Güneyde Beşiri ilçesi ile doğal sınırı teşkil eden iki önemli yükselti vardır: Biri 1530 m. yüksekliğindeki Dilek Tepesi(Kozdağ), öbürü ise 1050 m. yükseltili Garzan Dağıdır. Garzan Çayı, Başur ve Reşan Çayları Kurtalan'ın önemli akarsularıdır. Reşan Çayı ve Garzan Çayı, Çattepe Köyü yakınlarında birleşmektedir. Ekinli ve Yayıklı Köylerinde birer sulama göleti bulunmaktadır.

Yazların sıcak ve kurak kışların nispeten ılık geçtiği ilçede en fazla yağış ilkbahar mevsiminde düşmektedir. Yağışların genellikle yağmur şeklinde olduğu ilçede kışın kar yağışları da görülmektedir. Karın yerde kalma süresi 20 günü aşmamaktadır. Bugüne kadarki en düşük kış sıcaklığı -18.5 derece, en yüksek kış sıcaklığı 19,5 derece, en düşük yaz sıcaklığı 5,5 derece ve en yüksek yaz sıcaklığı 43,5 derece olarak ölçülmüştür. Sıcaklığın çok yüksek değerlerde seyrettiği yaz aylarında, buharlaşmanın da şiddetine bağlı olarak kuraklık görülmektedir. İnsanlar temel ihtiyaçları için gerekli olan suyu bile çok zor temin etmektedir. Kurtalan'ın içinde bulunduğu alanın 400-500 metre derinliğe kadar dolgu olması yüzünden yağışla gelen suyun dibe sızması ve suyu tutacak ormanların olmayışı kuraklığı arttıran diğer nedenlerdendir.

Eğitim ve Kültür

Kurtalan'da 69 İlkokul, 24 Ortaokul, 8 Lise, 4 Anaokulu, 1 Öğretmen Evi ve Akşam Sanat Okulu, 1 Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu olmak üzere toplam 107 okul bulunmaktadır.

Nüfus

YılToplamŞehirKır
196529.2063.42225.784
197032.4566.09726.359
197536.4137.00129.412
198044.19310.44233.751
198547.75612.35235.404
199047.03517.29529.740
200053.52124.86528.656
200755.07627.56127.515
200856.28228.00428.278
200956.27728.33227.945
201056.11228.67927.433
201156.89629.62227.274
201256.74030.08726.653
201357.41930.76826.651
201458.03331.65226.381
201558.34332.10826.235
201659.13732.94526.192
201759.20933.48220.084
201859.64734.38920.190