Baca Temizleme

Baca temizleme işlemi belirli zaman aralıkları ile yapılması gerekmektedir, aksi halde önlenemez kazalar meydana gelebilir. Bacalar sadece temizleme işlemi ile değil rutin bakım kontrollerinin yapılması ile verimli bir işleyiş sunar. Fabrika, fırın, restoran, alışveriş merkezleri gibi önemli işletmelerin bacaları ne kadar iyi olursa verdiği hizmet de o derece iyileştirilir. Bir işletmede her unsur ayrı ayrı önem taşır. Baca temizliğinin aksatılması daha büyük problemler ile karşı karşıya kalmanızı tetikleyebilir.

Baca ile ilgili sorunlar yaşandığı zaman işletmeniz veya eviniz maddi, manevi zararlar görebilir. Bu zararları en aza indirmek veya zararların önüne geçmek için baca çeşidi ne olursa olsun mutlaka baca temizliği ve bakımını düzenli olarak yaptırmalısınız. Web sitemiz üzerinden ulaşacağınız uzaman baca temizleme ustaları ile baca filtre temizliğini içiniz rahat bir şekilde yaptırabilirsiniz. 

 

Baca Temizleme Hizmetleri

Her bacanın uzunluğu, çeşidi, kullanım yeri farlı olduğu gibi binalardaki baca yönetmeliği de farklıdır. Baca temizleme ustaları baca emiş fanı temizlenmesi ile baca tutuşmasının önlenmesinde önemli bir role sahiptir. Ustalarımızın baca temizleme alanında verdiği hizmetler şu şekildedir:

 • Davlumbaz Yağlı Kanal ve Havalandırma Sistemi Temizliği
 • Restoran Baca Temizliği
 • Fırın Baca Temizliği
 • Şömine Baca Temizliği
 • Merkezi Sistem (Kazan) Baca Temizliği
 • Soba Bacası Temizliği
 • Fabrika Baca Temizliği
 • Apartman Baca Temizleme
 • Davlumbaz Baca Temizliği
 • Kombi Baca Temizliği
 • Baca Çekişini Arttırma
 • Kalorifer Baca Filtresi Değişimi ve Temizliği
 • Banyo Baca Fanı Temizliği
 • Dış Cephe Baca Temizleme
 • Sulu Baca Filtresi Temizleme
 • Barbekü Baca Filtresi Temizleme
 • Havalandırma Kanal Temizliği
 • Doğalgaz Bacası Temizleme
 • Yoğuşmalı Kombi Baca Uzatması
 • Bina Baca Temizliği
 • Yağlı Baca Temizleme
 • Kebap Bacası Temizleme
 • Baca Kapatma
 • Mutfak Baca Temizliği
 • Şofben Baca Uzatması

Bütün bu hizmetlerden faydalanmak için web sitemiz üzerinden en yakın baca temizleme servisine ulaşarak en kısa sürede bacanızda oluşan sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

 

Restoran Baca Temizliği

Restoranlarda verimli bir işleyiş elde etmek adına baca temizliği önemli bir yer tutar. Mutfaktan ne kadar güzel yemekler çıkıyor olsa da teknik sıkıntıların yaşanması pek çok işin aksamasını tetikleyebilir. Büyük mutfaklara sahip restoranların bacaları da bu oranda geniş ya da çifter şekilde dizayn edilmelidir böylelikle dumanın etkili şekilde dışarı aktarımı sağlanabilir. Pek çok baca kanalı mutfak davlumbazları ile çekilen yağlar ile zamanla tıkanabilir. Yağ tabakası başlangıçta gözle görülmese de zamanla birikerek kalın bir tabaka oluşturabilir. Bu tip durumlarda bacanın performansı düşer, baca çekim gücü azalarak duman ya da yağın dışarı aktarımını sağlayamaz hale gelir.

İşleyişinde sorun olan restoran bacaları işlev kaybederek mutfak kokusunun dışarı aktarımını engellerken ızgara baca fanında biriken küller mutfağa yayılır. Baca tıkanıklığının üst seviyelere çıkması halinde restoranın iç bölgeleri de kötü kokuya maruz kalarak müşterileriniz rahatsızlık duyabilir. Bunun yanı sıra baca havalandırma fanında oluşan tortular görmezden gelinerek mutfakta çalışmaya devam edilmesi halinde mutfaktaki ısının baca tortuları ile birleşmesi halinde gıda zehirlenmesi ya da yangınlar meydana gelir. Yangın oluşumu işletmenizi maddi zarara sokabileceği gibi kontrol altına alınamadığı durumlarda çevre kirliliği, can kaybı gibi tehlikeli olayları da beraberinde getirir.

Tüm bu olumsuzluklarla karşı karşıya kalmamak adına restoranların senede en az 3 defa lokanta baca filtreleri temizliği yaptırması yasal bir zorunluluktur. Restoran baca temizliği ihtiyaçlarınız için baca temizleme numarası aradığınız durumlarda web sitemiz üzerinden ustalarımıza ulaşabilirsiniz. 

 

Fırın Baca Temizliği

Restoranlarda olduğu kadar fırın gibi işletmelerin de belirli periyodlarla baca temizleme işlemi yapması gerekir. Fırın baca temizliği yapılarak olası tehlikelerin, teknik kazaların önüne geçilir. Bazı fırınlar doğalgaz ile çalışıyor olsa da pek çok odun ateşi ile pişirme gerçekleştirir. Odun külleri doğalgaza oranla daha hızlı baca tıkanıklığı yapar. Bu noktada sık periyodlar ile fırın baca filtresi temizliği yapılması işletmenin zarara girmemesi adına önem taşır. Tıkanan bacalarda hava dolaşımı sağlanamadığı için verimli bir pişirme olmaz ya da baca işlev kaybettiği için duman içeride kalır. Bu tip durumlar fazla yakıt harcanmasını beraberinde getirirken gıda zehirlenmesi, yangın gibi olumsuz pek çok olayı da tetikleyebilir. Yangın riskinin azaltılması ve başta çalışanlarınızın sağlığı olmak üzere çevre kirliliğinin önüne geçilmesi adına endüstriyel baca temizliği işlemleri ihmal edilmemelidir.

Gıda sektöründe yer alan mutfaklı işletmeler kanunlar gereği düzenli olarak baca temizliği yaptırmalıdır. Mutfak baca klapesi mutfak olan her işletme de mutlaka bulunmalıdır. Temizlik işlemi de özel eğitim alarak sertifika sahibi olmuş kişiler tarafından yapılır. Mutfak veya fırın baca temizliği için alanında uzman ustalarımıza web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz. 

 

Şömine Baca Temizliği

Kapalı sistemle çalışan doğalgazlı şömineler için hermetik baca sistemi kullanılır. Sistem cihaz için gerekli olan yanma havasının dış baca ile iç baca arasında kalan boşluktan alınmasını, aynı şekilde yanma sonrası oluşan atık gazın ise iç baca kesitinden atılmasıdır. Hermetik bacanın kısa geldiği durumlarda hermetik baca uzatması yaptırabilirsiniz ve hermetik bacanızı gönül rahatlığı ile temizletebilirsiniz. 

Şömineli evler başta olmak üzere otel, restoran gibi büyük işletmeler iç tasarımlardan şömine kullanabilir. Kış mevsimlerinde kısa süreli yakılan şömineler uzun süreli kullanılmadığı için çeşitli hava olaylarının da etkisi ile tıkanabilir ve onarıma ihtiyaç duyulabilir. Sürekli sıcak olmayan şömine bacaları kuşların yuva yapmak için uğrak noktalarıdır. Tüm bunlara bağlı olarak kullanımlarınızda herhangi bir tıkanıklık ile karşı karşıya gelmemek için şömine baca temizliği için alanında uzman ekibimiz ile çalışabilirsiniz.

Şömine bakımının yapılmadığı durumlarda şömine verimsiz olabilir. Dışarıya gitmesi gereken duman çıkış noktası bulamaması ile oda içinde kalarak zehirlenmeleri beraberinde getirebilir. Herhangi bir olumsuzluk ile karşı karşıya kalınmaması için web sitemiz üzerinden sertifikalı ekip kadromuz ile verimli bir baca temizleme işlemleri gerçekleştirilebilir. 

 

Merkezi Sistem (Kazan) Baca Temizliği

Kurak ve karasal iklimlerde kışlar sert geçtiği için ısınma ihtiyacına ayrılan süre artar. Ilıman iklimde üç dört ay kalorifer sistemi çalıştırılarak ısınma sağlanırken karasal iklimlerde bu süre beş ya da altı aya çıkabilir. Bu bölgelerde baca sürekli olarak kullanıldığı için dolması, tıkanması olası bir problemdir. 

Temizliği yapılmayan bacalarda çekim gücü azaldığı için kalorifer istenilen performansı göstermeyebilir, gereğinden fazla yakıt tüketir. Bu noktada yoğun baca dumanlarının oluşumu kaçınılmazdır. Çevre kirliliğini de tetikleyen tüm bu olumsuzlukların giderilmesi için merkezi sistem baca temizliği yapılmalıdır. Baca temizleme firması ihtiyacınız için web bizimle iletişime geçerek problemlerinize hızlı çözümler bulabilirsiniz.

 

Soba Bacası Temizliği

Isıtma sistemleri arasında önemli bir yere sahip olan soba teknik bakım gerektirir. Soba baca temizliği işlemlerinizi ertelemeniz sobanızı yaktığınız her geçen gün risk taşıdığınızı belirtir. Sobadan çıkan duman bacadan dışarı iletilmez ise geri dönüp oda içerisine dağılır. Uzun süre bu gazı solumak insan hayatını tehlikeye sokan bir durumdur.

Sobalar için bazı insanlar soba temizleme tozu kullanarak soba baca filtresini temizlemeye çalışır. Fakat bu işlem sobalarda bulunan kömür baca filtresi için pek sağlıklı değildir. Deneyimli ustalar soba borusu temizleme makinası kullanılarak soba baca fanı temizleme işlemi hızlı ve güvenli şekilde gerçekleştirilir. Soba baca temizleme için işlemlerinizi ertelemeden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Aldığı eğitimi baca temizleme yetki belgesi ile tasdikleyen uzman kadromuzu güvenle tercih edebilirsiniz. Çok katlı binalarda bacaya ulaşmak bazı durumlarda güç olabilir. Gelişen teknoloji ile ekipmanlar da iyileştirildiği için bu gibi durumlarda farklı ekipmanlardan destek alınabilir. 

 

Kombi Baca Temizliği

Sık sık sorulan kombi baca temizliği ne zaman yapılır sorusu için cevap şu şekildedir: Özellikle kış aylarında kullanılan kombiler için temizlik ve bakım işleri oldukça önemlidir. Zamanında ve doğru şekilde yapılan kombi baca filtresi temizleme işlemi ile kombi baca tıkanması sorunlarının önüne geçilir. Kombi bacasından ses gelmesi hemen hemen herkesin şikayet ettiği bir durumdur. Bu durumun önüne geçmek için kombi baca temizliğini zamanında ve doğru şekilde yaptırmak oldukça önemlidir. Aksi halde hayati tehlike taşıyan doğalgaz baca zehirlenmesi sorunu ile karşı karşıya kalmamız mümkündür. 

Markası ariston, bosch, eca, viesmann, buderus, alarko, vaillant, airfel, demirdöküm, daikin, baymak veya hangi ünlü marka olursa olsun baca temizleme ustası hizmet alabilirsiniz. Kombi bacası uzatmak, bacasız kombinize baca taktırmak, kombi baca klapesi değiştirmek, kombi baca fanı değiştirmek, kombi baca filtresi temizleme, yoğuşmalı kombi dikey baca temizletmek istediğinizde web sitemiz üzerinden baca temizleme ustaları ile tüm bu işlemlerinizi gönül rahatlığı ile yaptırabilirsiniz. 

 

Fabrika Baca Temizliği

Ev, restoran, otel, fırın gibi işletmeler fabrikalara oranla daha küçük mekânlardır. Baca kullanımı önemli olduğu için paslanmaz baca, demir baca, sulu sistem havalandırma, salyangoz baca, baca tıkacı, baca koruması, baca vantilatörü, motorlu baca fanı, dumansız kokusuz baca filtresi, sulu sistem baca filtresi gibi bacalar için önemli donanımlar kullanılır. Bunlara nazaran fabrika baca temizliği ekstra önem taşıyan bir iştir. Bu binalarda sürekli olarak üretim yapıldığı için ağır bir çalışma temposundan dolayı baca havalandırması da güçlüdür. 

Kimi zaman 7/24 çalışan bir teknoloji ile hizmet veren bu binalar da baca tepmesi olmaması için aksama olmadan bakım yapılarak temizlenmesi gerekir. Fabrikaların içeriğinde yer alan teknolojik aletler kadar bina yapısı sağlamlığı, havalandırma sistemi, baca genişliği gibi fiziki etkenler de önem taşır. Güçlü bir yapıya sahip olan fabrika bacaları, çalışma anında içeride oluşan gazların dışarıya aktarımı için kullanılır. Fabrika bacalarında herhangi bir aksiliğin yaşanması halinde web sitemiz üzerinden uzman ekip kadromuz ile iletişime geçerek gerekli hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

 

En Kısa Yoldan Baca Temizleme Hizmeti Veren Firmalara Nasıl Ulaşılır?

İçerideki zararlı havanın dışarı aktarımını sağlayan bacalar binalar için önemli bir işleve sahiptir. Çeşitli amaçlarla hizmet veren yapıların baca temizliği düzenli olarak yapılmazsa hem yasal olarak suçtur hem de insan sağlığını tehlikeye atan bir durumdur. Dumanı dışarı doğru çekemeyen baca aralığı işlev kaybederek zararlı gazı geri gönderir. Oda içerisine dolan duman, çeşitli havalandırma sistemleri ile dışarı aktarılmazsa hayati tehlikelere yol açabilir. Karbon monoksit gazından zehirlenmeleri önlemek, çevre kirliliğinin önüne geçmek, maddi zararlara uğramamak için baca temizleme düzenli periyodlarla yaptırılmalıdır. Bu konuda uzman ekip kadromuz her türlü hizmeti sağlayacaktır.