Bilecik Teknik

AÇIK
4.99 / 5

Bilecik Teknik
314 Yapılan İş
0 539 576 07 40

Bilecik Bozüyük Çatı Ustası

AÇIK
5 / 5

Sizin İsminiz
999 Yapılan İş

Firmanızı bu şekilde gösterebilmek için şimdi hizmet vermeye başlayın.

Bilecik Bozüyük Çatı Ustası

Bozüyük En İyi 10 Çatı Ustası – Teklif Al veya Hemen Ara!
Bozüyük En İyi 10 Çatı Ustası – Teklif Al veya Hemen Ara! Hızlı, Hesaplı ve Profesyonel Çatı Ustaları HemenGeliriz'de!

Çatılar bir yapının genel anlamda koruyucusu olan kısımlardır. Bu nedenle de birçok açıdan doğru malzemeler ile doğru bir planlama ile yapılmalıdır. Dünya yerleşim tarihinden bu güne kadar birçok farklı çatı modeli bölge hava koşullarına dönemin mimarisine göre değişiklik göstermektedir. Her dönemin mimarisi farklı çatı şekilleri farklıdır. Bozüyük Çatı ustası tarafından çatılar tasarlanır ve uygulanır. 

Çatılar aynı zamanda iklim koşullarına da uygun olarak yapılır. Her bölgenin yaz ayları sıcaklık değerleri, kış aylarındaki yağış miktarı ve çeşidine göre tasarlanır. Çatıların şekillerine ve kullanılacak malzemelerine mutlaka iyi bir Bozüyük çatı ustası karar vermelidir. İlgili malzemeler ile tamamen ahşap ve metal olarak değişkenlik gösterir. Metal çatının da ahşap çatının da kendilerine has tasarımları bulunur. Genellikle metal çatılar en dayanıklı çatılar olarak bilinir. 

Gelişe teknoloji ile birlikte yapı sektörü de birçok farklı malzeme ile gelişen bir alan haline gelmiştir. Yapı elemanları ve örtü malzemeleri her geçen gün çeşitlilik kazanmıştır. Bozüyük Çatı ustası ilgili çatı yapımında kullanılacak malzeme türü, malzeme miktarına karar vermesi gereklidir. Firmamız da görev yapan çatı ustaları tamamen tecrübeli ve tüm çatı türlerine hakimdir. Çatı uygulama ihtiyaçlarınızda kısa sürede gerekli ölçümler yapılarak sizlere ilgili fiyat teklifi sunulur. Bu teklifin siz değerli müşterimiz tarafından onaylanmasının ardından teklifte belirtilen gün ve saatte uygulama işine başlanıp, söz verilen gün ve saatte teslimini yapıyoruz.

Çatı Nedir?

Yapıların en üst bölümlerinde yer alan, tüm hava koşullarına ve yıllara yapının dayanmasını sağlayan, tüm yükü taşıyan kalitede çatı ustası tarafından uygulanan bölüme çatı denilir. Binaların, alış veriş e-merkezi, hastane, okul, otel ve diğer kullanımlarına ve genel mimari yapıya göre çatıların şekilleri değişiklik göstermektedir. Yapıların dış yüzeylerinde bulunan malzemeler, kaplama sistemleri aynı zamanda çatı şeklini de belirler. 

Şekillerine Göre Çatı Çeşitleri Nelerdir?

Çatılar, binaların kullanım amaçlarına, mimarilerine ve bölge hava şartlarına göre tasarlanır. Çatı ustası ve mimari uzman ya da müşteriler tarafından çatı şekli belirlenir. 

Şekillerine göre çatılar;

 • Asimetrik çatı,
 • Düz çatı,
 • Testere çatı,
 • Beşik çatı,
 • Dört yüzeyli çolak çatı,
 • Mansard çatı,
 • Bazilik çatı,
 • Dört yüzeyli veya kırma çatı,
 • Çadır veya pramidal çatı,
 • Kule çatı,
 • Soğan çatı,
 • Komik çatı,
 • Kubbe çatı,
 • Tonoz çatı
 •  

Şeklinde sıralanmaktadır. Kullanılan malzemelere göre çatılar ise ahşap şatı ve metal çatı olarak iki çeşittir.

Asimetrik Çatı: Her bir yüzeyinin birbirinden farklı olarak tasarlandığı çatı çeşididir. Yönler, eğim, tamamen farklıdır. Bu çatı örneğinde çatı ustası tasarımı ile çok farklı görünümler elde edilebilir. Genel olarak farklı katlarda sonlanan yapılarda aradaki farklı kapatan özel bir çatı çeşididir. 

Testere Çatı: Ahşap testere dişlerine benzeyen bir görüntüde yapılan çatı çeşididir. Genellikle sanayi üretim yapılan mekanlarda bu çatı şekli kullanılmaktadır. İlgili tasarımcı ile çatı ustası birlikte yapılan bu uygulama sonrası eğer konsept uyumu söz konusu ise konutlarda da bu çatı şekli kullanılabilir. 

Düz Çatı: Günümüzde sıklıkla kullanılan işyeri, konut, okul hastane gibi yapıların çatılarının şekilleri düz çatıdır. Özellikle ülkemizde son yıllarda yapılan toplu konutlarda dizayn olarak yeşil içerikli ve görünümlü çatılardır. Öte yandan iyi bir çatı ustası uygulaması ile çatı yüzey suyu direk olarak zemine iner. Bu nedenle de oldukça gerekli bir çatı şeklidir. 

Beşik Çatı: Çatı şeklinin iki yana doğru katlanarak aşağı inmesi şeklinde yapılan çatı şeklinde beşik çatı denilir. Eğim ile birlikte yağmur suları ve kar birikimleri aşağıya iner. Yapı yüzeyinde söz konusu olan sular yapıdan uzaklaşır. Bu durumda yapının otomatik olarak korunmasını sağlar.  

Dört Yüzeyli Çolak Çatı: Genel görünüş olarak mektup zarfını andırır. Bir kırma çatı türüdür. En az iki yüzeyin kısa iki yüzeyinin ise uzun olması şeklindedir. Bir tarafın kısa bir tarafın uzun olması nedeni ile çolak denilir. Genellikle 1 ya da iki katlı yapılarda uygulanır. 

Mansard Çatı: 16 yüzyılda ilk kez uygulanan çatı şeklidir. Dönemin mimari gelişmelerinden biri olarak da kabul edilir. Mansard çatılar, ergonomik açıdan saçak çizgisine yakın noktada taşınan bir modeldir. Çatı aralarında kalan boşlukların kolaylıkla kullanıldığı çatı şeklidir.  

Bazilik Çatı: Dini yapılarda sıklıkla kullanılan çatı şeklidir. Bir açıdan da karma şekilli çatıdır. Düşük kotlu bir açından ise geniş olan beşik çatının daha dar ve yüksek bir çatının tam orta kısımda yer alması ile meydana gelmiştir.  Orta kısmından çıkıntı olarak ortaya çıkan çatı özel duvar kaplamaları ile son derece şık görünür. 

Dört Yüzeyli ve Kırma Çatı: Plan kısmında mektup zarfı şeklinde görünen çatı şeklidir. Bir dikdörtgen şeklinde olan son kat kısmı, alt taraftan gelen ve eğimli kısım ile birleşir. 

Ahşap Çatı

Çatı uygulamasının malzeme açısından tamamen ahşaptan oluştuğu çatılardır. Genel olarak en dayanıklı çatı metal çatı olsa da maliyeti ve uygulama kolaylığı nedeni ile ülkemizde en çok tercih edilen çatılardır. Mertek, aşık, dikmeler, yastık kirişleri, göğüslemeler, yanlamalar, kuşaklar, rüzgar kirişleri şeklinde çatı malzemeleri kullanılır. 

Alanında deneyimli ahşap çatı ustalarımız ise gerekli malzemeleri tespit sonrasında kısa sürede uygulama yaparak ihtiyacınız olan çatının sizlere teslimin, gerçekleştirmektedir. 

Metal Çatı

Çatı türlerinde malzemesi tamamen metal olan çatılara metal çatı denilir. İlgili malzemeler profillerden oluşur. Bir açıdan hava şartlarına ve yıllara en dayanıklı çatı şeklidir. Fakat maliyet açısından oldukça yüksek bir çatı uygulamasıdır. Bu nedenle de günümüzde sıklıkla tercih edilmez. Ama hava şartları sert olan bölgeler için de en doğru çatı seçimi metal çatılardır.

Çatı Yalıtımı

Çatılar yapıları hava şartlarına, yağışlara ve yıllara karşı korur. Fakat bunun gerçekleşmesi için çatının doğru bir şekilde yalıtımının yapılması gereklidir. Bir yapıda ısı kaybı söz konusu olmaması da yine çatı yalıtımının düzgün yapılmasına bağlıdır. Yalıtım genel anlamda bir yapıdaki sıcaklık aktarımının %25’ini etkiler. 

Çatı yalıtımı çatının alt kısmında yer alan yaşam alanının tavanlarından herhangi bir şekilde ısı kaybı ya da su sızıntısını önlemek amacı ile yapılır. Çatı tavan işlemi sırasında uygulamada kullanılan yalıtım ürünleri ve yapım yöntemi oldukça önem taşır. Doğru usta ve doğru malzemeler ile yapılan çatı yalıtım uygulamaları sonrasında hem yapının yıllara dayanıklılığı hem de herhangi bir sızıntı yaşanmaz. 

Çatı Yalıtım Uygulaması 

Çatı yalıtımında çatı içerisinde kullanım alanı söz konusu değil ise yalıtım malzemeleri tavanın üst kısmına uygulanır. Kiriş aralarına elyaf izolasyon malzemesi, cam elyafı, kaya yünü yerleştirilir. Rulo olarak dikey şekilde de ikinci bir tabaka ile izolasyon işlemi yapılır. Şişmiş elyaf ve selüloz elyaf izolasyonu da ihtiyaç duyulduğunda çatı izolasyonlarında kullanılmaktadır. 

Tüm çatı uygulamalarınız, çatı tasarımı, yapımı ve yalıtımı konularında firmamız sizlere en kaliteli hizmeti en kaliteli malzemeler ile sunmaktadır. Her biri alanlarında gerekli tecrübe ve eğitime sahip personellerimiz çatı ihtiyaçlarınızı tespit ile rapor haline getirir. Bizlere telefon ile ulaşmanız ardından ilgili çatı işlemi tespiti yapılır.