Bilecik Teknik

AÇIK
4.99 / 5

Bilecik Teknik
462 Yapılan İş
0 539 576 07 40

Bilecik Bozüyük Sıvacı

AÇIK
5 / 5

Sizin İsminiz
999 Yapılan İş

Firmanızı bu şekilde gösterebilmek için şimdi hizmet vermeye başlayın.

Bilecik Bozüyük Sıvacı

Bozüyük En İyi 10 Sıvacı – Teklif Al veya Hemen Ara!
Bozüyük En İyi 10 Sıvacı – Teklif Al veya Hemen Ara! HemenGeliriz.com ile Güvenli Hizmet, Hızlı Servis, Profesyonel Firmalar. Hemen Ara, Teklif Al veya Karşılaştır, Zaman Kazan.

Dünya nüfusunun artmasıyla kişileri geçmiş yaşamına göre barınak olarak gördüğü evi daha güzel yapmak için bazı çalışmalar yapar. Bu çalışmalar arasında ilk önce evin dış yüzeyinin kum ve çimento karışımı olan sıva yöntemi denen karışım yapılır. Kişi isteyeceği yeri sıva yaparak kapatır. Bu sıva işlemini yapanlar zaman zaman el becerisi isteyeceğinden meslek haline gelir. Bu mesleği yapan kişilere de sıvacı denerek halk arasında hemen tanınır. Bütün sıva işlerini bu işinde uzman ustalar yaparak müşterilerinin memnuniyetini sağlar. Bozüyük Sıva işlemi uygulanan yere yapının düzgün görünmesi yapı üzerini örtmek ve yapının çevre faktörlerinden hava koşullarından etkilenmemek için iç ya da dış yüzey olarak uygulanan yer olarak bilinir. Sıva elemanları boya işine yani sona aşamaya gelininceye kadar değişik şekilde sıva işlemi yapar. Sıvanın amacı ise duvarın düzgün görünmesi ve şekilsel açıda iyi görünmesini sağlamak için ısı yalıtım gibi işlemlerin korunması amacıyla yapılan işlemdir.

Bozüyük Sıva Özellikleri

Sıva özelliklerinde en çok dikkat edilmesi gereken hususlar sırasında sıvacı dışarıdan sıva yapılan yere bakıldığında görüntü açısından göze hoş görünen bir açı ile sıva işlemini gerçekleştirir. Sıvalar uyguladıkları yere yapışarak tutunma kabiliyeti göstermelidir. Sıvalar duvarları iç ve dış etkenlere karşı fiziksel ve kimyasal durumlarda koruyarak işlemini gerçekleştirir. Ayrıca sıvalar üzerine gelen suyu emmeden dışarıya vererek rutubet oluşumunu engellemesi için düzgün yapılır. Sıvalar ısı değişiminde çatlama olmaması için düzgün yapılmalıdır. Sıvalar yüzeyine işlem yapılan boyanın rengini bozmadan duvarda hava dengesini sağlamak için gözenekler olması gerekir. Duvarda herhangi bir hacim değişikliğinde duvarlar enek olmalı ve çatlama olmamalıdır. Sıvalar duvara işlendiğinde daha kurumadan yani yumuşak olduğundan duvara yapışarak kuruduğunda ise çatlak ve dökülmeler olmadan işlemini sürdürür. Ayrıca sıvalar yüzeyi nefes lamalı kendini iç ve dışı fiziksel ve kimyasal etkilerden korunmalıdır.

Sıva yaparken dikkat edilmesi gereken durumlar

Duvarlara uygulanan sıvalarda Bozüyük sıvacı duvar örme işleminin bitiminde harcın olgunlaşmasını sağlayarak ilk olarak duvarda içi ve dış olarak sıva işlemi gerçekleşir. Yeni yapılan sıva rüzgâr, don gibi hava olaylarından etkilenmemeli sıva işlemi yapılırken 5 derece altında ya da 35 derece üstünde sıva işlemi gerçekleştirilmemeli yapılırsa özel koruyucu önlem alınarak yapılmalıdır. Sıva işleminin farklı katmanları olduğundan ilk katman yapıldıktan sonra 24 saat geçtikten sonra diğer katman yapılarak sıva işlemi daha sağlıklı olur. Dış sıva işleminin eksiksiz ekipmanlarla ve güvenli yapılması için kişilerin güvenliği için iskelenin güvenilir bir şekilde kurulması gerekir. Sıva yapılacak yerler üzerinde yabancı maddeler temizlenerek daha sade duruma gelebilir.  Duvar işlemi bittikten sonra hava olaylarından etkilenen yapı hemen sıva işlemi yapılarak uygun duruma gelebilir. Bazı zeminlerde sıva tutma gibi zorluklar olacağından sıvayı farklı teknik malzemelerle sıva işlemi yapılır. Sıva işlemine başlamadan önce tesisatların hepsinin tamamlanması gerekir. Bu şekilde tesisatlar zarar görmez. Bazı büyük yerlerde sıva işlemi yapılırken ölçü olarak yapılmamalı ve hacimce belirlenerek sıva işlemi yapılır.

Sıva yapılacak yüzeyin hazırlanması

Sıva uygulanacak yüzeyin tümüyle kuruması gerekir. Bozüyük Sıvacı sıvaya başlamadan önce duvardaki kötü maddeleri temizleyerek sıvanın daha düzgün oluşmasına zemin hazırlar. Sıvanacak yüzeyler yapılacak kadar pürüzsüz bir şekilde yapılması gerekir. Kaba sıva yapılacak sıva yüzey bolca ıslatılarak sıva işlemi gerçekleşir. Mala ile yapılan sıvalar kuruduktan sonra parmak ile dokunarak yumuşak olmamasına dikkat edilir ve bu durumda yüzeyindeki kum taneciklerini temizlemek için sünger yardımıyla temizlenir. Sıva işlemi yapılırken malzemeler su geçirmeyen bir zeminde yapılır ve kum ve kireci çimento karışımında azar azar su dökülerek işlem gerçekleşir. Cıvık olmamasına dikkat edilir. Bundan sonra mala üzerine harç alınarak duvara üstten alta doğru sıvama işlemi yapılır. Ayrıca duvara 15 cm mesafede harç atılarak işlem gerçekleşir. Sıva yaparken yüzey düzeltilir. Bu işlem su terazisi ile daha sağlam olur. Sıva ortalama 1 gecede kuruyarak diğer işlemlere hazır hale gelir. Kaba sıva kuruduktan sonra ince sıva yapılır. İnce sıvada duvara 60 derece açıyla düzgün olacak şekilde harç işlemi gerçekleşir. İnce sıva yapıldıktan sonra düzgün çıkması için tahta mala ile düzeltin ve 1 gece bekleyerek kuruma işlemi gerçekleşir.

Yaygın hatalar

Sıva işlemi yapan Bozüyük sıvacı sürekli aynı hatayı yaparak bunun üzerinde tecrübe kazanarak sıva işlemini daha iyi yapmasını sağlar. Yeteri kadar hazırlanmamış sıvalar yüzeye yapışmasını engeller. Beton yüzeylerde sıva tutulması için ilk önce su serpilerek işlem gerçekleşir. Bu işlem yapılmadığı takdirde üzerine yapılan sıva yapışma işlemi yapamaz. Yüzeyler kuru ve ıslatılmaz ise sıva rutubet çekerek yapılan sıvanın hiçbir anlamı kalmaz. Sıva işlemi kalın tabaklar halinde yapılırsa sonradan dökülerek sıvanın boşa yapıldığı görülür. Sıva yeterince kalın yapılmaz. Çünkü duvar çatlar. Sıva çok soğuk ve çok sıcak havalarda yapılmaz sıcakta suyunu erkenden kaybeder çatlar, soğukta ise donar dökülür. İyi bir sıva işlemini gerçekleştirmek için bazı önlemler alınarak belirecek olumsuzlukları önlemek gerekir.

Bozüyük Sıva Çeşitleri

Sıva çeşitleri yapılan yere göre değişiklik gösterir. Sıva çeşitlerini Bozüyük sıvacı uygulanan yüzeye, üretim şekillerine, bağlayıcı özelliklere ve uygulanan yere göre çeşitleri vardır. Bunlar şu şekildedir:

  •    • İç sıva
  •    • Dış sıva
  •    • Hazır sıvalar
  •    • Karışım sıvalar
  •    • Mineral bağlayıcı sıvalar
  •    • Tuğla yüzeyi sıvalar
  •    • Beton yüzeyi sıvalar

 

Bozüyük Kaba Sıva

Kaba sıvayı hazırlayan Bozüyük sıvacı ilk önce 3mm’lik elekten geçirerek kumu bağlayıcı ve su ile karıştırarak oluşturur. Kaba sıva yüzeye uygulandığında 2 tabaka olarak uygulanır. Uygulanan ilk tabaka suya daha çok serpilerek yapılır sonraki tabaka ise yumuşak biçimde yapılarak uygulama işlemi yapılır.  İki tabaka işlemi yapıldıktan sonra fazlalıklar alınarak işlem gerçekleşir. Bu fazlalık işlemine mastar çekme işlemi denilir. Son tabaka ile dolmamış işlem doldurularak sıvama işlemi tamamlanmış olur. Kaba sıvanın kalınlığı 2-3 cm olmalı ve mastar yardımıyla düzeltilerek düzgün olup olmadığına bakılır.

 

Bozüyük İnce Sıva

Bu sıva işleminde ilk önce kum, su ile oluşturulup 5 mm düzeyinde duvara uygulanarak yapılan işlemdir. İnce sıva genelde kaba sıva tamamlandıktan sonra kalan boşlukları doldurmak amacıyla yapılır. Bu sıva işlemi Bozüyük sıvacılık açısından son işlem olarak görülür. İnce sıva yapılmadan önce hava şartlarına bakılarak yüzey ıslatılarak işlem gerçekleşir. Daha sonra ince sıva harcı özenli bir şekilde sürülmelidir. Sürülen istenilen düzeye gelinerek mala yardımıyla düzeltme işlemi gerçekleşir. Fakat sıcak havalarda ince sıva sıva bitmeden kurumaya başlar. Bundan dolayı sıva bitmeden önce ıslak fırça ile yapılarak sıva işlemi tamamlanır. Böylece duvar istenilen düzeyde yapılarak güzel görünmesi sağlanır. Sizlerde bu sıva işleminden yararlanmak için Hemen Geliriz firması ile iletişime geçerek uzman ekibiyle müşteri memnuniyetini sağlamak amacıyla uygun fiyat alarak sıva işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Böylece ustalar duvarınıza sıva işlemi yaparak daha iyi görünmesini sağlar.