Neden Hemen Geliriz?
 • Servis sağlayıcılarımızın en yüksek değerlendirme alanlarını sizler için seçiyoruz.
 • Yılda 20.000 den fazla insan Hemen Geliriz'e güveniyor.
 • Tüm servis sağlayıcılarımızın en iyi hizmeti verdiğinden emin oluyoruz.

En İyi 10 Çatı Ustası – Teklif Al veya Hemen Ara!

Çatılar bir yapının genel anlamda koruyucusu olan kısımlardır ve buraların bakımını çatı ustası yapmalıdır. birçok açıdan doğru malzemeler ve doğru bir planlama ile yapılmalıdır. Dünya yerleşim tarihinden bugüne kadar birçok farklı çatı modeli konum hava koşullarına devrin mimarisine göre değişiklik göstermektedir. Her devrin mimarisi farklı çatı şekilleri farklıdır. Çatı ustası tarafından çatılar tasarlanır ve uygulanır.  

Çatılar aynı dakikada iklim koşullarına da uygun olarak yapılır. Her bölgenin yaz ayları sıcaklık değerleri, kış aylarındaki yağış miktarı ve türüne göre tasarlanır. Çatıların şekillerine ve kullanılacak malzemelerine mutlaka düzgün bir çatı ustası karar vermelidir. ilgili malzemeler ile tamamen ahşap ve metal olarak değişkenlik gösterir. Metal çatının da ahşap çatının da kendilerine has tasarımları bulunur. genellikle metal çatılar en sağlam çatılar olarak bilinir.  

Gelişe teknoloji ile beraber inşaat sektörü de birçok farklı malzeme ile gelişen bir alan haline gelmiştir. inşaat elemanları ve örtü malzemeleri her geçen gün değişiklik kazanmıştır. Çatı ustası ilgili çatı yapımında kullanılacak malzeme türü, malzeme miktarına karar vermesi gereklidir. Firmamız da hizmet yapan çatı ustaları tamamen tecrübeli ve bütün çatı türlerine hakimdir. Çatı teknik ihtiyaçlarınızda kısa dakikada gereken ölçümler yapılarak sizlere ilgili fiyat teklifi sunulur. Bu teklifin siz değerli müşterimiz tarafından onaylanmasının ardından teklifte belirtilen gün ve saatte teknik işine başlanıp, söz verilen gün ve saatte teslimini yapıyoruz.

 

Çatı Ustası Kimdir?

Yapıların en üst bölümlerinde mekan alan, bütün hava koşullarına ve yıllara yapının dayanmasını sağlayan, bütün yükü taşıyan kalitede çatı ustası tarafından uygulanan bölüme çatı denilir. Binaların, alışveriş merkezi, hastane, okul, otel ve diğer kullanımlarına ve genel mimari yapıya göre çatıların şekilleri değişiklik göstermektedir. Yapıların dış yüzeylerinde mevcut malzemeler, kaplama sistemleri aynı dakikada çatı şeklini de belirler.  

 

Şekillerine Göre Çatı Çeşitleri Nelerdir?

Çatılar, binaların uygulama amaçlarına, mimarilerine ve konum hava şartlarına göre tasarlanır. Çatı ustası ve mimari profesyonel ya da müşteriler tarafından çatı modeli belirlenir.  

Şekillerine göre çatılar;

 • Asimetrik çatı,
 • Düz çatı,
 • Testere çatı,
 • Beşik çatı,
 • Dört yüzeyli çolak çatı,
 • Mansard çatı,
 • Bazilik çatı,
 • Dört yüzeyli veya kırma çatı,
 • Çadır veya pramidal çatı,
 • Kule çatı,
 • Soğan çatı,
 • Komik çatı,
 • Kubbe çatı,
 • Tonoz çatı,

Şeklinde sıralanmaktadır. Kullanılan malzemelere göre çatılar ise ahşap şatı ve metal çatı olarak iki çeşittir.

Asimetrik Çatı: Her bir yüzeyinin birbirinden farklı olarak tasarlandığı çatı çeşididir. Yönler, eğim, tamamen farklıdır. Bu çatı örneğinde çatı ustası tasarımı ile yoğun farklı görünümler elde edilebilir. Genel olarak farklı katlarda sonlanan yapılarda aradaki farklı kapatan özel bir çatı çeşididir.  

Testere Çatı: Ahşap testere dişlerine benzeyen bir görüntüde yapılan çatı çeşididir. genellikle endüstriyel üretim yapılan mekanlarda bu çatı modeli kullanılmaktadır. ilgili tasarımcı ile çatı ustası beraber yapılan bu teknik sonrası eğer konsept uyumu söz konusu ise konutlarda da bu çatı modeli kullanılabilir.  

Düz Çatı: Günümüzde genellikle kullanılan iş yeri, konut, okul hastane gibi yapıların çatılarının şekilleri düz çatıdır. Özellikle ülkemizde son yıllarda yapılan toplu konutlarda tasarım olarak yeşil kapsamlı ve görünümlü çatılardır. Öte yandan düzgün bir çatı ustası uygulaması ile çatı yüzey suyu direk olarak zemine iner. Bu nedenle de oldukça gereken bir çatı şeklidir.  

Beşik Çatı: Çatı şeklinin iki yana doğru katlanarak aşağı inmesi şeklinde yapılan çatı şeklinde beşik çatı denilir. Eğim ile beraber yağmur suları ve kar birikimleri aşağıya iner. inşaat yüzeyinde söz konusu olan sular yapıdan uzaklaşır. Bu durumda yapının otomatik olarak korunmasını sağlar.  

Dört Yüzeyli Çolak Çatı: Genel görünüş olarak mektup zarfını andırır. Bir kırma çatı türüdür. En az iki yüzeyin kısa iki yüzeyinin ise uzun olması şeklindedir. Bir tarafın kısa bir tarafın uzun olması sebebi ile çolak denilir. genellikle 1 ya da iki katlı yapılarda uygulanır.  

Mansard Çatı: 16 yüzyılda ilk kez uygulanan çatı şeklidir. devrin mimari gelişmelerinden biri olarak da kabul edilir. Mansard çatılar, ergonomik açıdan saçak çizgisine benzeyen noktada taşınan bir modeldir. Çatı aralarında kalan boşlukların kolaylıkla kullanıldığı çatı şeklidir.  

Bazilik Çatı: Dini yapılarda genellikle kullanılan çatı şeklidir. Bir açıdan da karma şekilli çatıdır. Düşük kotlu bir açından ise geniş olan beşik çatının daha dar ve yüksek bir çatının tam orta kısımda mekan alması ile meydana gelmiştir.  Orta kısmından çıkıntı olarak ortaya çıkan çatı özel duvar kaplamaları ile son derece seçenek görünür.  

Dört Yüzeyli ve Kırma Çatı: Plan kısmında mektup zarfı şeklinde görünen çatı şeklidir. Bir dikdörtgen şeklinde olan son kat kısmı, alt açıdan gelen ve eğimli kısım ile birleşir.  

 

Ahşap Çatı Su Akıtma

Çatı uygulamasının malzeme açısından tamamen ahşaptan oluştuğu çatılardır. Genel olarak en sağlam çatı metal çatı olsa da maliyeti ve teknik kolaylığı sebebi ile ülkemizde en yoğun seçim edilen çatılardır. Mertek, aşık, dikmeler, yastık kirişleri, göğüslemeler, yanlamalar, kuşaklar, rüzgar kirişleri şeklinde çatı malzemeleri kullanılır.  

Alanında deneyimli ahşap çatı ustalarımız ise gereken malzemeleri tespit sonrasında kısa dakikada teknik yaparak ihtiyacınız olan çatının sizlere teslimin, gerçekleştirmektedir.  

 

Metal Çatı

Çatı türlerinde malzemesi tamamen metal olan çatılara metal çatı denilir. ilgili malzemeler profillerden oluşur. Bir açıdan hava şartlarına ve yıllara en sağlam çatı şeklidir. Fakat maliyet açısından oldukça yüksek bir çatı uygulamasıdır. Bu nedenle de günümüzde genellikle seçim edilmez. Ama hava koşulları sert olan bölgeler için de en doğru çatı seçimi metal çatılardır.

 

Çatı Yalıtımı ile Su Akıtma Sorunlarına Çözüm

Çatılar yapıları hava şartlarına, yağışlara ve yıllara karşı korur. Fakat bunun gerçekleşmesi için çatının doğru bir şekilde yalıtımının yapılması gereklidir. Bir yapıda ısı kaybı söz konusu olmaması da yine çatı yalıtımının düzgün yapılmasına bağlıdır. Yalıtım genel anlamda bir yapıdaki sıcaklık aktarımının %25’ini etkiler.  

Çatı yalıtımı çatının alt kısmında mekan alan yaşam alanının tavanlarından herhangi bir şekilde ısı kaybı ya da su sızıntısını önlemek amacı ile yapılır. Çatı tavan işlemi sırasında uygulamada kullanılan yalıtım ürünleri ve yapım işlemi oldukça önem taşır. doğru usta ve doğru malzemeler ile yapılan çatı yalıtım uygulamaları sonrasında hem yapının yıllara dayanıklılığı hem de herhangi bir sızıntı yaşanmaz.  

 

Çatı Yalıtım Uygulaması  

Çatı yalıtımında çatı içerisinde uygulama ortamı söz konusu değil ise yalıtım malzemeleri tavanın üst kısmına uygulanır. Kiriş aralarına elyaf izolasyon malzemesi, cam elyafı, kaya yünü yerleştirilir. Rulo olarak dikey şekilde de ikinci bir tabaka ile izolasyon işlemi yapılır. Şişmiş elyaf ve selüloz elyaf izolasyonu da ihtiyaç duyulduğunda çatı izolasyonlarında kullanılmaktadır.  

Tüm çatı uygulamalarınız, çatı tasarımı, imalatı ve yalıtımı konularında firmalarımız sizlere en kaliteli hizmeti en kaliteli malzemeler ile sunmaktadır. Her biri alanlarında gereken deneyim ve eğitime sahip şirketlerimiz çatı ihtiyaçlarınızı tespit ile rapor haline getirir. Çatı ustalarına Hemen Geliriz üzerinden ulaşmanız halinde çatı ile ilgili işlemleriniz gerçekleştirilir. Çatı ustası 7 gün sizlere hizmet vermektedir. En uygun, en ucuz fiyatlar için Hemen Geliriz'e girin ve dilediğiniz hizmeti seçin.