Bilgisayarlar, ilk üretildiği günden bu yana çok fazla alanda kullanılmıştır. İlk üretim amacı askeri kullanım olsa da zaman geçtikçe, sanayide, fabrikalarda ve diğer alanlarda kullanım kolaylığı sağlamıştır. Hatta günümüzde üretilen robotlarda, teknik olarak birer bilgisayardır. Hard disklerinde yüklü olan işletim sistemi ve yazılımlar ile programlanan işleri uygularlar.  

Teknolojinin gelişmesi ile artık herkesin kullanabildiği bilgisayarlar, hayatımızda bizlere büyük kolaylıklar sunmuştur. Hemen hemen her evde bazen de bazı evler de birden fazla bulunan bilgisayar, bazı iş yerlerinde onlarca, yüzlerce bulunur. Sadece ev veya iş yerlerinde değil hayatımızın büyük bir kısmında yer kaplar. Her meslek dalında kullanılan bilgisayarlar bazı meslek dallarında kullanılması için özellikler içerir. Örneğin; mimarlık için bilgisayar, grafik tasarım için bilgisayar, mühendislik için bilgisayar gibi gruplandırılabilir.  

Bilgisayarlarda Oluşan Bazı Arızalar

Bilgisayarlar; dizüstü, masaüstü, tablet, taşınabilir, oyun bilgisayarı, laptop gibi özelliklerle birbirinden ayrılır. Kullanım alanları, kullanım yeri, markası modeli ne kadar farklı olursa olsun meydana gelen arızaları benzerdir. Bilgisayarlarda oluşabilecek bazı arızaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ekranının açma ve kapama düğmesine basılmasına rağmen ekran ışığının yanmaması
 • Bilgisayarın kendi kendine kapanması
 • Bilgisayar çok ses çıkartması ve çalışırken gürültülü bir şekilde çalışarak gürültü kirliliğine sebep olması
 • İnternette dolaşırken sayfaların geç yüklenmesi ve internet hızınız düşük olması.
 • Anakartın bozulması
 • İşlemcinin arızalanması veya aşırı ısınması
 • Ram arızaları
 • CHIPSET arızaları
 • Ekrankartı arızaları
 • İnventer arızaları
 • Şarj girişi ve adaptör arızaları
 • Sıvı teması

 

Bu arızalar veya bilgisayarlarınızda oluşan diğer arızaları en kısa süre de çözmek için web sitemiz üzerinden ulaşacağınız bilgisayar teknik servisi ile sorunlarınızın hızlı ve kaliteli hizmetle üstesinden gelebilirsiniz. Otel resepsiyon bilgisayarları, hastaneler, fabrikalar, gece çalışan şirketler 7/24 bilgisayar servisi hizmeti alabilirler. Evde gece geç saatlerde yetiştirmeye çalıştığınız ödeviniz, sunumunuz olabilir. Böyle bir anda bilgisayar arızası yaşadığınızda nöbetçi bilgisayar servisi için web sitemizden çağrı merkezine bağlanıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bilgisayar kullanım alanlarına veya kullanan kişilere göre farklılık gösterebilir. İş için kullanılan bilgisayarlar ayrı veya günümüzde aşırı rövanşta olan oyun bilgisayarları ayrıdır. Çeşit çeşit bilgisayarların olması, bize en uygun olan bilgisayarı bulmamızı zorlaştırır. Masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, oyun bilgisayarı, toplama bilgisayar, tablet bilgisayar, mini bilgisayar, dokunmatik bilgisayar, katlanabilir bilgisayar, dokunmatik bilgisayar gibi seçenekler arasından en uygun fiyatlı ve en iyi bilgisayarı seçmeye çalışırız.  

Bilgisayar teknolojisinin ilerlemesiyle birlikte dünya genelinde bilgisayar kullanımı oldukça arttı. İlk yaygınlaştığı zaman bilgisayarlar günümüzdeki kadar hızlı değillerdi. Verileri daha yavaş bir şekilde işliyordu. Kullanıcılar bilgiye daha yavaş bir şekilde ulaşabiliyordu. Yapılan yenilikler ile; işlemci, ram, ekran kartı, ana kart teknolojilerinin ilerlemesi sonucunda günümüzdeki bilgisayarlar son derece hızlı bir hal aldı. Böylelikle bilgisayar kullanımının önemi son derece arttı. Bilgisayar kullanımın artması ile oluşan arızaları da beraberinde getirdi. Bilgisayar servisi ustalarından alacağınız hizmetleri size şu şekilde sıralayabiliriz:

 

 1. Veri kurtarma
 2. Format atma
 3. Komple bakım
 4. Anakart tamiri
 5. Ekran Değişimi
 6. Virüs temizleme
 7. İşlemci değişimi
 8. Arıza tespiti
 9. Donanım yükseltme
 10. Laptop LCD ekran değişimi
 11. Harici ses kartı tamiri
 12. BGA onarımı
 13. Laptop VGA onarımı
 14. Laptop power jack onarımı
 15. Ekran kartı tamiri
 16. Yazıcı Printer Onarımı
 17. Laptop temizleme  
 18. Tablet bilgisayar tamiri
 19. Bilgisayar chipset arızası tamiri
 20. Notebook pil tamiri
 21. Bilgisayar monitör tamiri
 22. Anakart değişimi
 23. Bilgisayar ses kartı tamiri
 24. Bilgisayar fan soğutucu tamiri

Bilgisayar sürekli lazım olduğu için oluşan arızalarda acil ve en yakın bilgisayar servisi arayışına gireriz. Belirtilen işlemlerden veya başka bilgisayar bakım onarım hizmetlerinden yararlanmak istediğiniz de web sitemiz üzerinden ulaşacağınız bilgisayar tamir servisi ustaları ile bütün arızalarınızın üstesinden gelebilirsiniz.  

Bilgisayar Bakım Anlaşması

Bilgisayarların kullanım yerleri farklılık gösterebilir. Genellikle evlerde uzaktan eğitim alanlar, homeoffice çalışanlar veya oyun tutkunları bilgisayar kullanır. İş alanında; ofislerde, şirketlerde, kargo firmalarında, çağrı merkezlerinde, hastaneler de ve birçok iş alanında yüzlerce bilgisayar kullanılır. Bu bilgisayarlar aktif olarak ve sürekli kullanıldığı için daha sık bozulabilir. Bu bozulmaların önüne geçmek için bilgisayarların bakımlarının düzenli yapılması gerekmektedir. Böylece bakımı yapılan bilgisayarlarda daha az bozulmalar meydana gelir ve bakım sırasında oluşabilecek arızaların önceden görülmesi ve önlem alınması mümkün olur.  

Bilgisayar bakım anlaşması yaparken öncelikle bakımı yapılacak bilgisayarın adeti belirlenmelidir. Periyodik bakımın hangi zaman aralıklarında yani ayda bir mi yoksa iki hastada bir mi yapılacağı önemlidir. Tavsiye edilen ayda bir kere bakımın yapılmasıdır. Diğer bir önemli husus ise veri güveliğidir. Bakım yapılırken oluşabilecek bütün sorunlara karşı verilerin yedeklenmesi gerekmektedir. Aksi halde yedeklenmeyen veriler sebebiyle bilgisayardaki birçok bilgi kaybolabilir. Bakım anlaşması yapacağınız zaman bilgisayar yetkili servis ihtiyacınızda web sitemizi kullanarak kaliteli hizmet veren servislere ulaşabilirsiniz.  

Yerinde Bilgisayar Servisi

Değişen iş alanları ve iş temposu ile bilgisayarlar önem kazanmıştır. Bilgisayarların sık kullanımı sebebiyle arızalanmasından dolayı bilgisayar tamir servisi arayışı ortaya çıkar. Fakat insanların yeterli vakti olmaması ve bilgisayarlarını bulunduğu yerden farklı bir yere götürülmesi zahmet gerektiren bir iştir. Zaman sıkıntısı veya arızalı bilgisayarların sayıca fazla olması ve taşınmasının zor olması sebebiyle, yerinde bilgisayar servis hizmeti veren firmalar ortaya çıkmıştır. Böylece, teknik servis çalışanının bilgisayarlardaki sorunların tespitini yapması ve bu sorunu müşterinin belirttiği adreste çözmesi müşteriler için oldukça kolaylık sağlamaktadır.  

Yerinde bilgisayar servisi ile firmaya önceden ulaşılır ve arıza kaydı yapılarak telefonda arıza hakkında ilk teşhis yapılır. Daha sonra firma, bu arızanın çözülmesi için müşterinin de uygun olduğu gün ve saati belirleyip randevu oluşturur. Belirlenen gün ve saatte yerinde bilgisayar servisi çalışanı, bilgisayardaki problemi analiz, tamir etmek ve gerekli işlemleri yerine getirmek için müşterinin belirttiği adrese gider ve tamir yapılır. Eğer bilgisayarın arızası yerinde bilgisayar servisi ile çözülemeyecek durumdaysa, teknisyen bilgisayarı alıp teknik servis merkezine götürür. Son olarak gerekli bütün işlemler yapıldıktan sonra müşteriye teslim edilir. Yerinde teknik servis elemanı bilgisayarın kurulumunu yapar ve gerekli testleri yaptıktan sonra bilgisayarın sorunsuz bir şekilde çalıştığından emin olur. Web sitemiz üzerinden ulaşacağınız firmalar ile yerinde bilgisayar servisi hizmeti alabilirsiniz.  

Laptop Tamir Servisi

Masaüstü bilgisayarların yerini aldığı diz üstü yani laptop bilgisayarlar, taşınabilir, kurulumu kolay olmasından dolayı artık daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. Laptop, irili ufaklı binlerce parçayı içerisinde barındırır. Anlamsız görünen küçük bir parça bile büyük bir önem taşıyabilir. Herhangi bir parçanın görev dışı kalmasından dolayı arızalar oluşur. Laptoplarda sıklıkla görülen arızaların başında, aşırı ısınma sorunu vardır. Bunun sebebi bilgisayarın fan sisteminin tozlanması ve iç mekanizmada biriken partiküllerdir. Cihazının iç temizliğini ve genel bakımını zamanında yaptırarak ısınma sorununu ortadan kaldırabilir ve bilgisayarınız tam performans ile çalışmaya devam edebilir.

Isınma sorununun yanı sıra, laptoplarda rastlanan sıkıntılardan bir diğeri de işletim sistemi hatalarıdır. Bu hatalar herhangi bir işlem yaparken, işinizin yarıda kalmasına, veri kaybına ve en önemlisi zaman kaybına sebep olur. İşletim sistemi sorunlarının sebebi ise genellikle internet ortamından bilgisayarımıza giren virüslerdir. Virüsler, bilgisayarımızda bulunan yazılımların çalışma şekillerini değiştirmesi amacıyla üretilen yazılımlardır. Çoğu zaman, kullanıcıya reklam içeriği göstermek için kullanılsa da bizzat bilgisayarlara zarar vermek için üretilen virüsler de vardır. Laptop servisinden; laptop adaptör değişimi, laptop klavye koruyucu, laptop soğutucu, laptop için ekran kartı, laptop anakart tamiri, laptop ekran koruyucu, laptop yedek parça, laptop ekran kartı, laptop ram fiyatları, laptop şarj aleti, laptop yükseltici, laptop kaplama, laptop işlemci tamiri, laptop soğutucu fan, laptop kamerası gibi bakım onarım hizmetleri alabilirsiniz. Güvenilir ve kaliteli hizmet veren laptop tamir servisi ustalarına web sitemiz üzerinden tek tıkla ulaşabilirsiniz.  

Laptop Sıvı Teması

En çok kullanılan bilgisayar çeşitlerinden taşınabilir laptop, katlanabilir laptop gibi çeşitleriyle laptopdur. Uzun süre bilgisayar başında kalan kullanıcıların dizüstü bilgisayar başında çalışırken çay, kahve, kola gibi içecekleri içmek alışkanlıkları olabilir. Bu esnada tatsız olaylar yaşanarak laptop üzerine su veya benzeri sıvı maddeler dökülebilir. Bilgisayarcılar bu durumu laptop sıvı taması olarak adlandırır. Laptopa su döküldüğü zaman aşağıdaki işlemleri uygulayabilirsiniz:

 1. Bilgisayarınızı hemen kapatın
 2. Elektrik ile olan bağlantısını kesin
 3. Bataryasını / pilini sökün
 4. En yakın laptop tamir servisi ile irtibata geçin.

Bazen kendi kendimize bulduğumuz çözümlerde işe yarayabilir. Öncelikle bilgisayar temizleme seti ile temizliği yapılır. Mesela uzun bir süre pirinç içinde bekletmek, laptop içindeki sıvının boşlamasını sağlayabilir. Veya varsa kalorifer peteğinin üstüne koyarak kurumasını bekleyebilirsiniz. Saç kurutma makinasıyla kurutmaya çalışmak zararlıdır. Çünkü aşırı ısı ile laptopun kasasını yamulur ve ciddi zararlar ortaya çıkar.