Oto klima yaz aylarında serinlememize yardımcı olan ve bizi sıcağın etkisinden koruyan en önemli sistemlerdir. Günümüzde klima üretilen arabaların hepsinde klimalar mevcuttur. Yaz aylarında yüksek sıcaklıklarda, klimada yaşanan ufak sorunlar can sıkıcı olabilmektedir. Bu sorunlar büyük olasılıkla klima gazı olan freon eksikliginden kaynaklansa da, başka sorunlarda klimanın az soğutma nedenleri arasında olabilir. Özellikle kış aylarında uzun süre klima kullanılmaması nedeniyle iyi yağlanamayan klima sistemi parçaları aşınarak soğutucu gazın kaçak yapmasına müsait hale gelir.

Oto klima sistemi buzdolaplarında ki sistem ile aynı prensipte çalışmaktadır. İster hususi taşıtınız olsun, klima kullanımında biraz bilgili olmak, hem daha sağlıklı hem de daha ekonomik yol deneyimini bize sağlayabilir.

Oto Klimacıların Verdiği Hizmetler

Klima araçlarda sıcak soğuk hava dengesini sağlayan araçlardır. Görevi sadece sıcak soğuk hava değildir nem oranını da ayarlayıp sirkülasyonu sağlamaktadır. Oto klima tamiri hizmeti veren arızalı durumlarına göre klima elektrik tamiri uygulanmaktadır. 

Aynı firmalar bazı klima arızalarında klima montajı hizmeti sağlamaktadır. Klimalarınız çalıştırdığınızda ses geliyor ancak rüzgar üflemiyorsa ve hava filtreleriyle fan motorunda arıza yoksa araç klimanın elektronik kontrol ünitesinde arızası olabilir. Oto Klima Tamircilerinin verdiği hizmetleri şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Araba klima gazı dolumu 
 • Araca sonradan klima takmak
 • Araba klima kompresörü tamiri
 • Araba klima arızaları tamiri
 • Oto klima radyatörü tamiri
 • Oto klima temizleme
 • Klima motoru tamiri
 • Araç klima bakımı
 • Oto klima yedek parça değişimi 
 • Araç klima valfi arızası tamiri 
 • Araç klima müşürü arızası tamiri
 • Araba klima yönlendirici 
 • Oto klima fan motoru tamiri 

Bu hizmetlerden yararlanmak için web sitemiz üzerinden size en yakın oto klima servisi ile iletişime geçin. 

Oto Klima Servisi

Oto klima ihtiyacı, farklı konularda söz konusu olabilir. Bunlardan en yaygın olanı; klima polen filtresidir. Polen filtresi, dışarıdaki havayı partiküllerden, tozdan süzerek içeri almakla görevlidir. Bu sebeple tıkanıklığa ve kirliliğe yol açar. Bu durumda oto bakım servisiyle iletişime geçilmelidir. Aksi taktirde klima polen filtresini tıkayan partikülleri soluyan araç içindeki kişiler için durum tehlikeli olabilir. Bir olumsuz yanı da uzun zaman içerisinde motoru zorlar ve tehlikeli sonuçlar ortaya çıkar.

Oto klima kontrolü bakım, onarım, parça değişimi gibi işler için oto klima teknik sevisiyle iletişime geçebilirsiniz. Orijinal parça değişimi uyumlu parça desteği sunarlar. Klima parça değişimi güvenle yapılır.

Araç Klima Temizliği

Klima bulunan araçlarda, klimalara büyük konfor sunuyor. Araç kliması yaz aylarında serin seyahat etmek için önemlidir. Ayrıca klima temizliği de önemli bir iştir. Sağlıklı bir seyahat için oto klima temizliği yaptırmanız şarttır.

Klima temizliği bakterileri de tehdit eder. Bazı filtre tıkanıklığını önler. Klima temizliği, bunun yanı sıra tıkanıklığın da fazla yakıt harcamasına neden olur. Araç için özel spreyler de kullanılır. Klima temizliği için web sitemizden oto klima tamir servisi ile iletişime geçebilirsiniz.

Oto Klima Nasıl Çalışır?

Araç klimaları, havayı hem soğutur, hem temizler, hem de nemini alır. Araç klima sisteminde, havayı temizlemek için polen filtresi ve aktif karbon filtresi kullanılır. Alerjik hastalığı olan sürücüler için sağlıklı bir ortam sağlanır. Araçta sürücü için en uygun sıcaklık 20 ile 22°C arasındadır. Klima ayarı sağlık açısından 20°C ‘ye ayarlanmalıdır.

Klimanın çalışma prensibi şu şekilde sıralanır:

 • Maddeler, sıvı halinden gaz haline geçerken ısı alır.
 • Maddeler, gaz halinden sıvı haline geçerken ısı verir.
 • Isı her zaman, daha sıcak maddeden daha soğuk maddeye akar.
 • Bir madde, sıvı halinden gaz haline geçerken ısı alır (yani bulunduğu ortamdan ısı çeker).” Yasası klima mantığının temelini oluşturur.

 

Oto Klima Tamiri

Otomobil klimalarının çalışmamasının en çok yaygın sebebi klima gazı olmayışıdır. Aracınızın kliması çalışmıyorsa ilk yapmanız gereken, vakum testi yaptırıp gazını tamamlatmak olacaktır. Bu işlemleri herhangi bir oto elektrikçide yaptırabilirsiniz. Ancak klimanız çalışmıyorsa değişik bir sorun olabilir. İşte en yaygın klima arıza sebebidir.

Klima arızaları arasında en maliyetli arıza budur Araç kliması Kompresörü, araç klimasının en önemli parçasıdır. Bu organın olmaması iklimlendirmenin çalışmamasına neden olur. Klima kompresörü arıza durumu varsa ciddi bir iştir. Bu durumda kompresörü çıkarılır ya da hasara bakılıp onarımı yapılır. Kompresör uzun bir süre çalışmaz ise içerisi paslanmadan sarabilir. Sarmak kelimesini açacak olursak; kompresör içerisinde pistonlar vardır. Motorun dönmesi pistonların dönerek gazı sıkıştırmasını sağlar. Pistonların hareket etmesi için yağlanması gerekir. Kompresörde oluşan sorun çoğu zaman değişim gerektirir. Klima kompresörünün sıfır fiyatı oldukça pahalıdır. Bu nedenle çıkma parçalara yönelmek gereklidir.

Elektrik Arızası: Genelde eski model araçlarda karşılaşılan bu sorunu şöyle çözülür aracın kliması devreye girmiyordu. Bu sorunun çözümü için klima tuşunun çıkış verip vermediği ölçtürülmelidir. Çıkış yapıyorsa kompresöre ulaşıp ulaşmadığı kontrol sağlanır.

Klima Üflüyor Ama Soğutmuyor?: Klima üflüyorsa elektronik arıza yaşandığı anlamına gelir. Fanlarda ve sigorta da bir sorun olmadığına emin olabilirsiniz. Ancak klima üflüyor ama soğutmuyorsa klima gazı bitmesi büyük bir olasılıktır. Bununla birlikte filtrenin tıkanması soğuk havayı engellemiş olabilir. 

Kompresör Arızası: Klima arızaları arasında en maliyetli arıza budur. Kompresör uzun bir süre çalışmaz ise içerisi paslanmadan sarabilir. Sarmak kelimesini açacak olursak; kompresör içerisinde pistonlar vardır. Motorun dönmesi pistonların dönerek gazı sıkıştırmasını sağlar. Pistonların hareket etmesi için yağlanması gerekir. Kompresörde oluşan sorun çoğu zaman değişim gerektirir. Klima kompresörünün sıfır fiyatı oldukça pahalıdır. Bu nedenle çıkma parçalara yönelmek gereklidir.

Gaz Kaçağı: Klima sisteminde bulunan soğutucu akışkan gazın içerde tutulabilmesi için kaçak olmaması gerekir. Bazen küçük kaçaklar vakum testinde anlaşılmaz. Bu nedenle ilaçlı klima gazı basılır. Gaz kaçıran yer bu sayede bulunabilir. Oto klimacı bu arızaların onarımı profesyonel bir şekilde sağlar.

Araç Kliması Nasıl Soğutur?

Yaygın sorunlardan biri klima gazının eksik olması ya da tamamen tükenmiş olmasıdır. Ancak tek sorun bu değildir ya da farklı bir sorun da olabilir. Bu nedenle araba kliması soğutmuyor diyenlerin arızaların tek tek incelenmesi gerekir. Herhangi bir tıkanıklığı bireysel fark etmeniz zor olabilir. Ancak bunların farkına varmak için deneyimli ustalarla iletişime geçmeniz gerektir. Havayı soğutmakla kalmaz, aynı zamanda temizler ve nemini alır. Araçlardaki klima sisteminde havanın temizlenmesi için aktif karbon filtresi ile polen filtresi kullanılmaktadır. Sürücü için araçtaki en uygun sıcaklık 20-22 derece arasındadır, bu nedenle klima ayarı sağlık bakımından 20 dereceye ayarlanmalıdır. Araç klimaları sayesinde alerjik rahatsızlığı bulunan sürücüler için de sağlıklı bir ortam sağlanmaktadır 

Evaporatörde, sıvı halden gaz haline geçen klima gazı, ortamdan ısı çeker, yani soğutur. Bir fan ile evaporatörden geçirilen temiz hava, ısısını evaporatörde bırakarak, soğumuş olarak aracın içine gelir. Yani aracın içine üflenen hava bu sebeple soğur. Soğutma sisteminde meydana gelen arızaların tamiri için oto klima tamircisi ile iletişime geçin. Kalorifer Sistemi Nasıl Çalışır? Aracınızdaki kalorifer sistemini çalıştırdığınızda. Elektrikli veya hibrit bir araç kullanmıyorsanız, motor soğutma sistemindeki ısıyı, yolcu kabinine ileten bir çeşit elektrikli fan motoru vardır. Ve bunun yanı sıra kalorifer sıcak, soğuk veya ılık hava verir. 

Kliması En İyi Arabalar
 • Ford GT, 2. Nesil 
 • Koenigsegg Regera 
 • Ferrari LaFerrari 
 • Lamborghini Veneno 
 • Audi R8
 • Bugatti Veyron
 • Pagani Zonda
 • Honda NSX
 • McLaren F1
 • Mercedes
 • Tesla     
 • BMW
 • Rolls Royce