Halı Yıkama

Evler de özellikle kış aylarında kullanılan halılar sık sık kirlenebilir. Bazen dekorasyon amacıyla ama sıklıkla ısıtma amacıyla kullanılan halılar her evin vazgeçilmez parçalarındandır.

Bazen yemek ya da içecek dökülmesi veya küçük çocuklar varken oyun hamuru veya kırıntıların dökülmesi halıların kirlenmesi için kaçınılmaz olmuştur. Evlerde kullanılan halılar yılda bir kere yıkanmaktadır. Fakat otel gibi mekanlarda kullanılan halılar aylık olarak yıkanır. Size en iyi hizmeti verecek ve temizliği ön planda tutacak halı yıkama firmalarına web sitemizi kullanarak ulaşabilirsiniz.

 

Halı Yıkama Firması

Genel bir temizlik yapılacağı zaman akla ilk olarak halılar gelir. Halı yıkama firması ile anlaşıldığı takdirde temiz bir çevre oluşması sağlanır. En yoğun kullanılan eşya olan halılar çoğu zaman göze batmasa da en fazla kirlenen eşyadır. Bunun başlıca sebebi ise sürekli üzerine basılmasıdır. Aynı zamanda dökülen maddeler, saç, tırnak ve deri döküntüsü gibi etkenler halıları daha pis ve hijyeni tehdit eden bir eşya yapar. 

Özellikle gün boyunca ayakkabının içinde olan ayaklarda havasız kalmasından ve buna bağlı olarak terleme yaşanmasından ötürü bakteriler çoğalır. Eve gelindiği ve halıların üzerine basıldığı zaman ise bu bakteriler halılara bulaşır. Zaman geçtikçe bakteriler çoğalır ve daha derine iner. Bu da kişinin tek başına temizleyebilmesini zorlaştırır ve profesyonel bir yardım alınması gerekir. Aksi takdirde özellikle çocuklu evlerde sağlık sorunları yaşanma ihtimali yüksektir. Çocuğunuzun pis bir halı üzerinde oyun oynamasını, uyumasını, ders çalışmasını ya da yere düşen bir şeyi yanlışlıkla ağzına atmasını hiç bir ebeveyn istemez. Bu sebeplerden dolayı müşteri memnuniyeti odaklı hizmet veren halı yıkama firmasından hizmet alınması gerekmektedir. 

 

 

Halı Yıkama Nasıl Yapılır?

 

 1. Halılarınız için halı yıkama firmalarına ulaşarak halılarınız adresinizden teslim alınır.
 2. Kırılmadan, bükülmeden araçlara yerleştirilir ve yıkama alanlarına götürülür.
 3. İlk olarak ön yıkama işleminden geçirilir. Bu işlemde sabun kullanılmadan halıların üzerinde biriken kir ve toz gibi faktörlerden arınması sağlanır. Aksi takdirde direkt köpürtülmeye başlanırsa, bu mikropların ve kullanılan deterjanlar ile halılara yapışma ihtimali yüksektir.
 4. Daha sonra fırçalar ve makineler desteği ile halılar köpürtülür.
 5. Halıların bütün yüzeyi iyice fırçalanarak, derinlerdeki bakterilerin ve pisliğin temizlenmesi amaçlanır.
 6. Fırçalama işlemi bittikten sonra ise durulama kısmına geçilir. Bu kısımda uygun donanım ve saf su ile durulama gerçekleştirilir.
 7. Halıların üzerinde deterjan kalmaması adına bu işlem birkaç kez tekrarlanır.
 8. En son özel kurutma alanlarında halı kurutma aşaması gerçekleştirilir.
 9. Halının üzerinde deterjan ve nem kalmaması büyük derecede önem gösterir. kötü kokulara ve mikrop oluşmasının önüne geçilebilmesi açısından bu işlem adımları takip edilmeli ve çalışmalar bu yönde sürdürülmelidir.
 10. Son işlem ise halıların paketlenerek, tekrar özel servislere yerleştirilerek kapınıza getirilmesi ile son bulur.

 

Halı Yıkama Hizmeti

Halılarınızı yıkatmak istediğinizde acil halı yıkama hizmetinden yararlanmak isteyebilirsiniz. Halı yıkama işlemine başlanmadan önce halılar cinsine göre birbirinden ayrılır. Halılar dokunma ve kullanılan iplik türlerine göre farklı çeşitlere ayrılır. Bu çeşitler şu şekildedir: Yün Halı, Naylon Halı, Polyester Halı, Olefin Halı, Akrilik Halı. Dokuma çeşidi olarak halılar el dokuma halısı veya makine dokuma halısı olarak birbirinden ayrılır. 

Web sitemiz üzerinden ulaşacağınız halı yıkama firmaları ile halılarınızı tertemiz yıkatabilirsiniz. Halılar sanki mağazadan yeni alınmış gibi olur.  Halı yıkama firmalarından alacağınız diğer hizmetleri de şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yorgan yıkama 
 • Halı yıkama
 • Battaniye yıkama
 • Leke çıkartma
 • Kumaş boyama 
 • Overlok hizmeti
 • Elyaf yorgan yıkama
 • Stor perde yıkama
 • Koltuk yıkama

Bu hizmetlerden faydalanmak için mutlaka web sitemiz üzerinden bir halı yıkama firması ile iletişime geçmelisiniz.

 

Halı Yıkama Yöntemleri

Halılar sadece kış aylarında kullanılsa bile evlerin kalabalık olması, küçük çocukların olması veya evcil hayvanların olması halıların kirlenmesine sebebiyet verir. Profesyonel halı yıkama fabrikalarının kullandığı üç çeşit yöntem vardır. Bunlar şu şekildedir:

1) Halı fırçalama makinesi ile halı yıkama:

Günümüzde en çok kullanılan yöntemdir. Kuruluş maliyetinin düşük oluşu sebebi halı yıkama firmalarının en çok kullandığı bir yöntemdir. Bu yöntemde halılar zeminin büyüklüğüne göre yere serilir, ıslatılır, üzerine deterjan dökülür ve fırçalama makinesi ile halı üzerinde gezilerek fırçalanır. El yordamı ile durulanır ve sıkma makinesinde sıkılır. Kısa zamanda çok halı yıkanabilir maliyet düşük olduğu için ucuz fiyatla yıkama yapılabilir. 

2) Havuz sistemi ve halı fırçalama makinesi kullanarak halı yıkama:

Bu yöntemde müşterilerin adreslerinden toplanan halılar, içerisine deterjanlı su doldurulmuş havuzda bir gece önceden ıslatılır. Kirleri yumuşayan halılar, sabah zemine serilir, fırçalama makinesi ile üzerinde gezilerek fırçalanır el yordamı ile durulanır ve sıkma makinesinde sıkılır.  Bu yöntem sayesinde işletme kısa zamanda düşük su ve deterjanla çok fazla miktarda halı yıkayabilir. Maliyet düşük olduğu için ucuz fiyatla yıkama yapılır.

3) Havuz sistemi ve otomatik halı yıkama makinesi kullanarak halı yıkama:

Bu yöntemde müşterilerden toplanan halılar, içerisine deterjanlı su doldurulmuş havuzda bir gece önceden ıslatılır. Kirleri yumuşayan halılar, otomatik makineyle yıkanır durulanır ve sıkma makinesinde sıkılır. Bu yöntem sayesinde kısa zamanda az su ve deterjanla çok fazla miktarda halı yıkayabilir. Maliyet düşük olduğu için bu yöntem de sıklıkla tercih edilir.

 

Buharlı Halı Yıkama

Buharlı halı yıkama işlemi tüm halı cinslerine uygulanabilir. Özellikle bakteri hassasiyeti yaşayanlar için uygulanan buharlı temizlik işlemi hizmetini web sitemizi kullanarak ulaşacağınız halı yıkama firmalarından alabilirsiniz. Buharlı halı yıkama hizmetinde su yerine 170° buhar kullanılarak temizlik sağlanmaktadır. Halılarınıza hiçbir kimyasal madde bulaştırmadan temizlenmesini sağlayan özel bir sistemdir. En sağlıklı koltuk yıkama, buharla yapılan yıkamadır.

Buharla yapılan yıkama işlemlerinde, diğer yıkamalara nazaran halılar daha az ıslanır, kuruma süreleri kısalır, rutubet oluşumu engellenir, kimyasal kullanımı minimize edilir ve tertemiz bir halıya kavuşulur. Buharın ısısı toz ve mikropları öldürür ve lekeleri çıkarmaya yardımcı olur. Rengin akmadığından emin olmak için buhar vermeye başlamadan önce malzemenin küçük, gizli bir alanını test etmeniz önerilir. Buharlı halı temizleme hizmetinin avantajları şu şekildir: Yüzeyleri dezenfekte eder, kötü kokuları giderir ve yağlardan arındırır. Küf ve bakterileri yok eder. Bazı buharlı temizleyicilerin deterjana ihtiyacı olsa da çoğunlukla deterjana gerek yoktur. Zor lekeleri çıkararak etkili bir temizlik sağlar. Halı yıkama fabrikalarından buharlı yatak yıkama hizmeti, buharlı koltuk yıkama hizmeti de alabilir ve fiyatlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

 

Halıların Muhafaza Edilmesi

Halılar temizlenmemesi durumunda koku ve kötü görüntü ile insanları rahatsız eder. Halı yıkama firmalarından alacağınız halı yıkama hizmeti ile hem halılarınızı yıkatabilir hem de muhafaza ettirebilirsiniz. Halılarınız adresinizden teslim alındıktan sonra özel teknikler ve makineler ile yıkanır. Halılarınız yıkandıktan sonra istediğiniz zaman evlerinize teslime edilir. Fakat eviniz de koyacak yeriniz yok ise veya başka sebeplerden dolayı halıları evde istemiyorsanız halı yıkama firmalarından belirli bir zaman süresince muhafaza etmesini isteyebilirsiniz. Size en yakın halı yıkama fabrikası ile web sitemiz üzerinden iletişime geçerek hem halılarınızı yıkatabilir hem de muhafaza edilmesini sağlayabilirsiniz.

Halıların yatay şekilde saklanmasının sebebi dik bir şekilde konulduğunda halının kırılıp bükülerek iz bırakmasına sebep olur. Bunun yanı sıra halıyı rulo haline getirirken sıkı ve tüylerin gidiş yönüne doğru sarmak gerekir. Sarılan halının bir ip ya da bant desteği ile açılması önlenebilir. Oluşabilecek herhangi bir küf durumuna karşı halının içine naftalin konulması yararlı olabilir. Rulo halindeki halının üzerine hurç ya da bir çarşaf koyarak saklayacağınız yere koyabilirsiniz.

 

Halı Yıkama Fiyatları

Günümüzde daha çok kırsal kesimlerde devam eden eski bir alışkanlık vardır. Daha çok mahalle aralarında evin fertleri ya da etraftaki komşular ile beraber mahalleye halı serilerek elle yıkanır. Bu yıkama türü günümüz şehirleşmesinde pek mümkün değildir. Hem su israfı hem de düzgün bir temizleme ve kurulama yapılmadığı için gerekli temizleme işlemi yapılamaz. 

Elde halı yıkama işleminde halı fırçası, bol miktarda su ve bol miktarda deterjan kullanılır. Beden gücü kullanıldığı için hem insanı yorar hem de su ve deterjan fazla kullanıldığı için ek masraflar çıkar. Uygun fiyatlar, zamandan tasarruf, düzgün bir temizlik ve kendinizi yormamak adına profesyonel halı yıkama firmaları ile çalışmak sizin için daha mantıklı olacaktır. Profesyonel halı yıkama işleminde halılarınız, uygun makine, teknik ve deterjanlar ile yıkanılarak size en iyi hizmeti vermek amaçlanır. Müşteri memnuniyetini ön planda tutan halı yıkama firmalarına ulaşmak için web sitemizi rahatlıkla kullanabilirsiniz.