Neden Hemen Geliriz?
  • Servis sağlayıcılarımızın en yüksek değerlendirme alanlarını sizler için seçiyoruz.
  • Yılda 20.000 den fazla insan Hemen Geliriz'e güveniyor.
  • Tüm servis sağlayıcılarımızın en iyi hizmeti verdiğinden emin oluyoruz.
Müşteri Yorumları
Hiç yorum bulunamadı..

En İyi 10 Sıvacı – Teklif Al veya Hemen Ara!

Dünya nüfusunun artmasıyla insanlar geçmiş yaşamına göre barınak olarak gördüğü evi daha güzel yapmak için sıva çalışmaları yaparlar, bu çalışmaları sıvacı gerçekleştirmektedir. Bu çalışmalar arasında ilk önce evin dış yüzeyinin kum ve çimento karışımı olan sıva işlemi denen karışım yapılır. Sıvacı istediğiniz yeri sıva yaparak kapatır.  

Sıva işlemini yapanlardan zamanla ince el becerisi isteneceğinden meslek haline gelir. Bu mesleği yapan kişilere de sıvacı denerek halk arasında hemen tanınır. bütün sıva işlerini bu işinde profesyonel ustalar yaparak müşterilerinin memnuniyetini sağlar. Sıva işlemi uygulanan yere yapının düzgün görünmesi inşaat üzerini örtmek ve yapının çevre faktörlerinden hava koşullarından etkilenmemek için iç ya da dış yüzey olarak uygulanan mekan olarak bilinir. Sıva elemanları boya işine yani son aşamaya gelininceye kadar farklı şekilde sıva işlemi yapar. Sıvanın amacı ise duvarın düzgün görünmesi ve şekilsel açıdan düzgün görünmesini sağlamak için ısı yalıtım gibi işlemlerin korunması amacıyla da yapılan işlemdir.

 

Sıva Özellikleri

Sıva özelliklerinde en yoğun dikkat edilmesi gereken hususlar arasında, sıvacının dışarıdan sıva yaptığı yere bakıldığında görüntü açısından göze güzel görünen bir açı ile sıva işlemini gerçekleştirir. Sıvalar uygulandıkları yere yapışarak tutunma kabiliyeti göstermelidir. Sıvalar duvarları iç ve dış etkenlere karşı fiziksel ve kimyasal durumlarda koruyarak işlemini gerçekleştirir. Ayrıca sıvalar üzerine gelen suyu emmeden dışarıya vererek rutubet oluşumunu engellemesi için düzgün yapılır.  

Sıvalar ısı değişiminde çatlama olmaması için düzgün yapılmalıdır. Sıva yapılan yüzeyde işlem yapılan boyanın rengini bozmaması, duvarda hava dengesini sağlamak için gözenekler olması gerekir. Duvarda herhangi bir hacim değişikliğinde duvarlar esnek olmalı ve çatlama olmamalıdır. Sıvalar duvara işlendiğinde daha kurumamış yani yumuşak olur. Duvara yapışarak kuruduğunda ise çatlak ve dökülmeler olmadan işlem bitirilir. Ayrıca sıvaların yüzeyi nefes almalı. Kendini iç ve dış fiziksel ve kimyasal etkilerden korumalıdır.

 

Sıva yaparken dikkat edilmesi gereken durumlar

Duvarlara uygulanan sıvalarda sıvacı duvar örme işleminin bitiminde harcın olgunlaşmasını sağlayarak ilk olarak duvarda iç ve dış olarak sıva işlemi gerçekleşir. yeni yapılan sıva rüzgâr, don gibi hava olaylarından etkilenmemeli sıva işlemi yapılırken 5 derece altında ya da 35 derece üstünde sıva işlemi gerçekleştirilmemeli yapılırsa özel koruyucu tedbir alınarak yapılmalıdır. Sıva işleminin farklı katmanları olduğundan ilk tabaka yapıldıktan 24 saat geçtikten sonra diğer tabaka yapılması sıva işlemini daha sağlam hale getirir. Dış sıva işleminin eksiksiz ekipmanlarla ve güvenli yapılması için, kişilerin güvenliği için, iskelenin güvenilir bir şekilde kurulması gerekir.  

Sıva yapılacak yerler üzerinde yabancı maddeler temizlenerek daha sade duruma gelebilir.  Duvar işlemi bittikten sonra hava olaylarından etkilenen yapıya hemen sıva işlemi yapılarak uygun duruma gelebilir. Bazı zeminlerde sıva tutma gibi zorluklar olacağından sıvayı farklı teknik malzemelerle sıva işlemi yapılır. Sıva işlemine başlamadan önce tesisatların hepsinin tamamlanması gerekir. Bu şekilde tesisatlar zarar görmez. Bazı büyük yerlerde sıva işlemi yapılırken ölçü olarak yapılmamalı ve hacimce belirlenerek sıva işlemi yapılır.

 

Sıva Yapılacak Yüzeyin Hazırlanması

Sıva uygulanacak yüzeyin tümüyle kuruması gerekir. Sıvacı, sıvaya başlamadan önce duvardaki kötü maddeleri temizleyerek sıvanın daha düzgün oluşmasına altyapı hazırlar. Sıvanacak yüzeyler, boya yapılacak kadar pürüzsüz bir şekilde yapılması gerekir. kaba sıva yapılacak yüzey bolca ıslatılarak sıva işlemi gerçekleşir.  

Mala ile yapılan sıvalar kuruduktan sonra parmak ile dokunarak yumuşak olmamasına dikkat edilir ve bu durumda yüzeyindeki kum taneciklerini temizlemek için sünger yardımıyla temizlenir. Sıva işlemi yapılırken malzemeler su geçirmeyen bir zeminde yapılır. Kum, kireç ve çimento karışımına azar azar su dökülerek işlem gerçekleşir. Cıvık olmamasına dikkat edilir. Bundan sonra mala üzerine harç alınarak duvara üstten alta doğru sıvama işlemi yapılır. Ayrıca duvara 15 cm mesafede harç atılarak işlem gerçekleşir. Sıva yaparken yüzey düzeltilir. Bu işlem su terazisi ile daha sağlam olur. Sıvacı sıvayı ortalama 1 gecede kurutarak diğer işlemlere hazır hale getirir. kaba sıva kuruduktan sonra ince sıva yapılır. İnce sıvada duvara 60 derece açıyla düzgün olacak şekilde harç işlemi gerçekleşir. İnce sıva yapıldıktan sonra düzgün çıkması için tahta mala ile düzeltin ve 1 gece bekleyerek kuruma işlemi gerçekleşir.

 

Yaygın Hatalar

Sıva işlemi yapan sıvacı genellikle aynı hatayı yaparak bunun üzerinde deneyim kazanarak sıva işlemini daha düzgün yapmasını sağlar. Yeteri kadar hazırlanmamış sıvalar yüzeye yapışmasını engeller. Beton yüzeylerde sıva tutulması için ilk önce su serpilerek işlem gerçekleşir. Bu işlem yapılmadığı takdirde üzerine yapılan sıva yapışma işlemi yapamaz. Yüzeyler kuru ve ıslatılmaz ise sıva rutubet çekerek yapılan sıvanın hiçbir anlamı kalmaz. Sıva işlemi kalın tabaklar halinde yapılırsa sonradan dökülerek sıvanın boşa yapıldığı görülür. Sıva yeterince kalın yapılmaz. Çünkü duvar çatlar. Sıva yoğun soğuk ve yoğun sıcak havalarda yapılmaz sıcakta suyunu erkenden kaybeder çatlar, soğukta ise donar dökülür. düzgün bir sıva işlemini gerçekleştirmek için bazı önlemler alınarak belirecek olumsuzlukları önlemek gerekir.

 

Sıva Çeşitleri ve Fiyatları

Sıva çeşitleri yapılan yere göre değişiklik gösterir. Sıva çeşitlerini sıvacı uygulanan yüzeye, üretim şekillerine, bağlayıcı özelliklere ve uygulanan yere göre çeşitleri vardır. Bunlar şu şekildedir:

• İç sıva

• Dış sıva

• Hazır sıvalar

• Karışım sıvalar

• Mineral bağlayıcı sıvalar

• Tuğla yüzeyi sıvalar

• Beton yüzeyi sıvaları

Sıvalar yukarıdakiler ve diğerleri olarak yoğun çeşitlidir. Sıvaların bu kadar yoğun türlü içerisinden seçilmesi uygulanacak bölgeye ve harcanacak paraya bağlıdır. Hemen Geliriz'den size en uygun fiyatı sunacak sıvacılara ulaşabilirsiniz. Sizlere piyasanın en ucuz fiyat tekliflerini verecek ustalar Hemen Geliriz'de! Sıvacılar genellikle mesai saatleri içerisinde çalışmaktadır. Acil sıva işlemleriniz için sıvacılara ulaşabilirsiniz. 24 saat aktif aktif sıva ustalarımız da mevcuttur.

 

kaba Sıva

kaba sıvayı hazırlayan sıvacı kumu ilk önce 3mm’lik elekten geçirerek bağlayıcı ve su ile karıştırarak oluşturur. kaba sıva yüzeye uygulandığında 2 tabaka olarak uygulanır. Uygulanan ilk tabaka suya daha yoğun serpilerek yapılır sonraki tabaka ise yumuşak şekilde yapılarak teknik işlemi yapılır.  İki tabaka işlemi yapıldıktan sonra fazlalıklar alınarak işlem gerçekleşir. Bu fazlalık işlemine mastar çekme işlemi denilir. Son tabaka ile dolmamış işlem doldurularak sıvama işlemi tamamlanmış olur. kaba sıvanın kalınlığı 2-3 cm olmalı ve mastar yardımıyla düzeltilerek düzgün olup olmadığına bakılır.

 

İnce Sıva

Bu sıva işleminde ilk önce kum, su ile oluşturulup 5 mm düzeyinde duvara uygulanarak yapılan işlemdir. İnce sıva genellikle kaba sıva tamamlandıktan sonra kalan boşlukları doldurmak amacıyla yapılır. Bu sıva işlemi sıvacılık açısından son işlem olarak görülür. İnce sıva yapılmadan önce hava şartlarına bakılarak yüzey ıslatılarak işlem gerçekleşir. Daha sonra ince sıva harcı özenli bir şekilde sürülmelidir. Sürülen verimli düzeye gelinerek mala yardımıyla ayarlama işlemi gerçekleşir. Fakat sıcak havalarda ince sıva sıva bitmeden kurumaya başlar. Bundan dolayı sıva bitmeden önce ıslak fırça ile yapılarak sıva işlemi tamamlanır. Böylece duvar verimli düzeyde yapılarak güzel görünmesi sağlanır. Sizlerde bu sıva işleminden yararlanmak için Hemen Geliriz firması ile irtibata geçerek profesyonel ekibiyle müşteri memnuniyetini sağlamak amacıyla uygun fiyat alarak sıva işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Böylece ustalar duvarınıza sıva işlemi yaparak daha düzgün görünmesini sağlar.