Erzurum Teknik

AÇIK
4.99 / 5

Erzurum Teknik
380 Yapılan İş
0 539 576 07 40

Erzurum Hınıs Oto Kurtarma

AÇIK
5 / 5

Sizin İsminiz
999 Yapılan İş

Firmanızı bu şekilde gösterebilmek için şimdi hizmet vermeye başlayın.

Erzurum Hınıs Oto Kurtarma

Hınıs En İyi 10 Oto Kurtarma – Teklif Al veya Hemen Ara
Hınıs En İyi 10 Oto Kurtarma – Teklif Al veya Hemen Ara! HemenGeliriz.com ile Güvenli Hizmet, Hızlı Servis, Profesyonel Firmalar. Hemen Ara, Teklif Al veya Karşılaştır, Zaman Kazan.

Otomobillere günümüzde ne kadar ihtiyacımız varsa bir o kadar da Hınıs oto kurtarmaya ihtiyaç doğmaktadır. Yeni yapılan yollar, daha hızlı giden arabalar, daha kaliteli lastikler, insanların arabayla fazla seyahati gibi sebeplerden ötürü araç arızaları da değişmektedir. Ancak yol desteğine olan ihtiyaç değişmemektedir. Yolda lastik patlaması, arabanızın hararet yapıp stop etmesi, ya da herhangi bir arıza vermesi durumunda yol yardım aramaya başlarsınız. 

Aracınız ne kadar yeni olursa olsun veya ne kadar bakım yaptırmış olursanız olun yolda bulunan sıkıntılar hava koşulları veya doğal afetlerden dolayı oluşmuş sıkıntılar araçlarda sıkıntılara sebebiyet vermektedir. Türkiye nüfusunda araç kullanan sayısı yaklaşık olarak 29 milyonu bulmuşken bu sürücüler çoğu zaman oto çekiciye ihtiyaç duymaktadır. Arabanızda ne arıza olduğunu bilmiyorsunuz ve aracınız hareket etmiyor ise o zaman en yakın tamirciye götürmek için bir Hınıs oto Çekici çağırmanız gerekmektedir. Hemen Geliriz üzerinden arama yaparak size en uygun Hınıs oto kurtarmaya ulaşabilirsiniz. 

Araçların günlük yaşamda hem iş hem de özel kullanımları için giderek yaygınlaşmaları ile birlikte Hınıs oto Kurtarıcı hizmetleri de gerekli bir zorunluluk olarak öne çıkmıştır. Her aracın türüne göre verilen oto Çekici hizmetleri bozulma, lastik patlaması, yol durumu gibi nedenlerden ötürü aracınız yolda kaldığında yedi gün yirmi dört saat hizmet vererek zor durumların giderilmesine yardımcı oluyor. 

Herhangi bir arıza sebebiyle otomobilin yolda kaldığı zamanlarda ya da trafik kazaları sonucunda aracın hareket edememesi halinde oto kurtarmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Kısa sürede olay yerine gelen oto Çekici sayesinde araç daha fazla hasar almadan güvenli bir şekilde istenen yeni adresine hızlıca götürülmektedir. Aracın yoldan kurtarılması başka araçlar ile sağlanmaya çalışıldığında bu durum aracın mevcut sorunlarına daha büyük sorunlar açabilecektir.
 

Hınıs Oto Kurtarma Ne Yapar?

Otomobiliniz gündüz/gece saat önemli olmaksızın bozulabilir. Araç bakımını yapmayan çok fazla şoför bulunmaktadır. Araç bakımını düzenli yaptırıp yine de aracında bir anda arıza çıkan şoförler de bulunmaktadır. Böyle anlarda size yardım edecek en güvenilir, en hızlı firmalar oto Kurtarma firmalarıdır. Bu firmalar size hızlı, kolay bir çözüm üretecektir. Bu firmaların verdiği hizmetler şunlardır;

 1. Oto yol yardımı
 2. Binek veya ticari araç taşımacılığı (Toyota, Honda, Volvo, Renault, BMW, Dacia...)
 3. Ağır iş makinesi taşımacılığı (CAT, Kawasaki, JCB...)
 4. Forklift taşımacılığı
 5. Tekne taşımacılığı
 6. Lastik değişimi 
   

Aracınızın yolda aküsü veya yağı bitmiş olabilir, lastiği patlayabilir, bilmediğiniz bir arıza vermiş olabilir ya da 0 km bir aracı taşıtmak istediğinizde kurtarıcıya ihtiyaç duyarsınız. Arızanızı, yol yardım sağlayan firmalar, yol kenarında tamir edebilir. Yol kenarında yapılamayacak arızalar için ise sizin istediğiniz bir oto tamircisine aracınızı çekeceklerdir. Tamirciye çekilen araçlarla artık Çekici firmalarının bir bağlantısı kalmamaktadır. Kurtarıcı, tamirciye kadar giden yolda size hizmet sunmaktadır. 
 

Aracım Çekilirken Zarar Görecek Mi?

Aracınız; Honda, Toyota, Volkswagen, Scania veya benzeri herhangi bir marka araç olsun fark etmeden Hınıs] oto Kurtarıcı firmaları aracınıza destek sağlayacaktır. Aracınızın modeli, rengi boyutu fark etmeden bu hizmetten yararlanabilirsiniz. 

Aracınız çekilirken Kurtarıcı firmaları size hızlı ve güvenli hizmet sunacaktır. Bu hizmette en güvenilir firmalar Hemen Geliriz'de bulunmaktadır. Aracınız çekilirken zarar görmeyecektir Kurtarıcı firmaları sizlere bu garantiyi vermektedir. Güven veren Kurtarıcı firmaları sizin aracınızı zarar vermeden istediğiniz yere kadar çekecektir. Hassas bir şekilde çalışan bu firmalar sizlere isteğiniz karşılığında hizmet sunacaktır. Aracınız çekilirken işlem sırasında başında bulunmanız önemlidir. İşin garantisini işlemi yapan firma vermektedir. Araç Kurtarıcı sırasında firma çalışanlarıyla aracınızın arıza durumunu konuşarak, onların yönlendirmeleriyle aracınızı tamir ettirebileceğiniz tamirhane bilgisine de ulaşabilirsiniz.
 

Oto Çekici Nasıl Çalışır?

Aracınızın bozulduğu yer ve saat önemsiz olmakla birlikte oto kurtarıcılar size yardım sağlar. Arabanızın arızasını bilip bilmemeniz önemli değildir. Arabanızı çekmek için arabanızı vinç, çekme halatı gibi malzemelere bağlarlar. Arabanızı Hınıs oto Çekici araçlarına aldıktan sonra sizin istediğiniz yere kadar taşıma sağlarlar. Aracınızın taşınması gerekmediği yerlerde bu firmalar sizlere hızlı ve sağlam yol yardımı sunarlar. Bu yol yardımları opsiyonel olduğu için her firma tarafından gerçekleştirilemez.

Hınıs Oto Kurtarma araç bakımı yapmaz. Size ulaşacağınız yere kadar taşıma yardımı yapar ya da aracınızın arızasına göre sağlam bir şekilde tamir gerçekleştirir.
 

Ücretlendirme Araç Markasına Göre Değişir Mi? 

Çekici işlemi araç markasına göre değişmez. Aracınızın markası ne olursa olsun Kurtarıcı ekibi size destek olacaktır. Audi, Man, Citroen ve benzeri araçlarınızın kurtarılması gerektiğinde bir Hınıs oto Çekici firmasından destek alabilirsiniz. İş makinesi, tekne gibi büyük ve geniş araçlarınız için de Kurtarıcı çağırabilir firmaların uygunluk durumuna göre bu hizmetten yararlanabilirsiniz. 

Ücretlendirme Hemen Geliriz üzerindeki firmalar tarafından belirlenmektedir. Bu firmalara sizler Hemen Geliriz üzerinden ulaştığınız için en uygun en hesaplı ve güncel fiyatlara göre ucuz bir teklif sunacaklardır. Birçok Kurtarıcı firmasının yanı sıra Hemen Geliriz'de hizmet veren firmalar sizlere kaliteli hizmet sundukları gibi en uygun fiyatı da vereceklerdir.

Kurtarma firmaları son zamanlarda çok gelişmiş olan araba sektöründe çok daha dikkatli ve titiz çalışmaktalardır. Alanlarında gelişmelere açık olan Kurtarıcı firmaları Hemen Geliriz adresinde yer almaktadır. Son teknoloji araç gereçlerle araçlarınıza zararsız, çiziksiz bir hizmet sunmaktalardır. Hemen Geliriz bünyesinde yer alan firmalar kendilerini her zaman geliştirmeyi hedeflemiş firmalardır. Diğer şirketlerden ileri olmayı amaçlayan şirketler ile çalışılmaktadır. Sizler de araç Kurtarma için güvenilir şirketler arıyorsanız Hemen Geliriz'e bakın. Aracımda en ufak bir çizik bile olmasın isteyen insanların çoğu, Hemen Geliriz üzerinden Hınıs oto Çekici çağırdılar. 
 

Hınıs Acil Oto Kurtarıcı

Yolda giderken otomobilinizin arıza yapması durumunda yolda beklemenin zor ve sıkıcı olduğu bir o kadar da tehlikeli olduğu bilinmektedir. Aracınız ıssız bir yolda kaldığı zaman acil bir kurtarıcıya ihtiyacınız varsa Hemen Geliriz adresinden size en yakın Kurtarıcı firmalarını bulabilirsiniz. Aracınızın lastiği patlamış olabilir, aküsü bitmiş olabilir veya bilmediğiniz bir arıza oluşmuş da olabilir böyle bir durumda yol kenarında beklemeyin. Acil bir oto Çekici çağırın. Acil durumlarınızda nöbetçi firmalar bulunmaktadır. Nöbetçi olan kurtarıcılar ile işlerinizi saat sıkıntısı olmadan çözün.
 

7/24 Açık Hınıs Oto Çekici

Size en yakın kurtarıcıyı Hemen Geliriz'den bulun. Açık olup olmadığını bilmediğiniz kurtarıcılarla uğraşmadan Hemen Geliriz üzerinden firmanın açıklık durumuna bakın. 7/24 açık çalışan firmalar mevcuttur. 7/24 size en hızlı, en güvenilir Hınıs oto Çekici hizmetini vereceklerdir. 
 

Hınıs 7/24 Acil En Yakın Oto Çekici

Yarı yolda kaldığınızda, uzman birine ihtiyaç duyarsınız. Böyle bir durumda uzman kişi aracınızın nasıl kurtarılacağını merak etmeniz gayet normaldir. Herhangi bir arıza durumunda, kaza durumunda veya hatalı park gibi durumlarda, oto Kurtarma hizmeti için usta ile görüştüğünüzde, işinin ehli olan uzman kişi aracınızın olduğu bölgeye otonuzu çekmek için özel olarak üretilmiş aracı ile yardımınıza gelir. 

Bu araç sistemleri iki tür olarak karşımıza çıkar. Bu sistemler elektrikli veya hidrolik sistemler olarak ikiye ayrılır. Bir bölgeden başka bir bölgeye aracın nakil edilmesinin yanı sıra araç sürücüsünün istediği yere ya da araç servisine götürülür. Hınıs Oto Kurtarma işlemi yine iki tür Çekici ile seyir ettirilir. Bu aracın büyüklüğüne, marka - modeline göre ya da duruma göre farklılık gösterir. Bu Kurtarıcı türleri ise çatallı Kurtarma ve tepeden çekicidir. Çatallı çekiciyi açıklamak gerekirse; uzman ellerde çok çabuk gerçekleştirilen bu işlem, kişinin aracının altına çatal şeklinde büyük bir aygıtın yerleştirilmesi üzerine gerçekleştirilir. Bu işlem sonrasında araç kaldırılır ve Kurtarma aracının arka tarafına yerleştirilir. 

Her yol durumuna göre uyum sağlayabilen özel yapım Çekici aracı ile güvenli bir nakil gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra diğer araç Hınıs Kurtarıcı türü olan tepeden Kurtarıcı ise şu şekilde açıklanabilir; tepeden Kurtarma türünü genelde trafik polisleri tarafından kullanılan bir sistemdir. Bir vinç sistemi yardımı ile bu işlem gerçekleştirilir. Vincin kolları aracı kasaya yerleştirir ve yine aynı zamanda güvenli bir nakil gerçekleştirilmiş olur. Bu sistem türüne bir diğer tanım olarak ahtapot Kurtarıcı de denilmesi mümkündür.
 

Hınıs Oto Kurtarıcı Servisi

Yolculuk için herhangi bir zaman kısıtlaması olmadığı için her gün ve her zaman aktif olarak pek çok sürücü araçlarını kullanmaktadır. Bu durumda özellikle geceleri yolda kalan araçlar sürücüler ve yolcular için büyük sorunlar yaratabilmektedir. Ancak gece oto çekme hizmetleri ile birlikte aracın yolda kaldığı durumlar hangi saatlerde olursa olsun gerekli olan müdahale yapılmaktadır. 24 saat boyunca verilen oto Kurtarıcı hizmeti sayesinde aracınızı güvenli ve hızlı bir şekilde bulunduğu yoldan kurtarabilir, tamirhaneye ya da istediğiniz adrese götürülmesini sağlayabilirsiniz. 

Haftanın yedi günü hizmet veren şirketler, aracınızın arızalandığı yerden çekilme işlemlerini yapar. Böylece günlük yaşamınız ya da işlerinizin sekteye uğramasının da önüne geçilir.
 

Kısa Mesafe İçin Hınıs Oto Kurtarma Gelir mi?

Araçlarınız her yerde her an arıza yapabilir. Araçlarınızın günlük bakımını yaptırmış olsanız dahi yolda kalma olasılığınız vardır. Tedbiri asla elden bırakmamak gerekmektedir. Yola çıkarken araçlarınızın yağını, suyunu kontrol etmek önemlidir. Böyle önlemler sizin yolda kalmanızı önlemede yardımcı olacaktır.

Oto Kurtarma yakın, uzak fark etmeksizin aracınızı kurtarmaya gelmektedir. Sizin yolda kalarak yaşadığınız mağduriyeti ustalarımız titizlikle giderecektir. Aracınızın arıza yapması ile kaldığınız zor durumu Hınıs oto Çekici firmaları ile çözebilirsiniz. Hemen Geliriz adresinden lokasyonunuzu doğru girdiğinizde size yakın olan Kurtarma firmaları size destek için gelecektir. 
 

Hınıs Oto Kurtarma Nasıl Gelir?

Hemen Geliriz üzerinden il, ilçe kombinasyonunu doğru yaptığınız zaman size oto Çekici firmalarının numaraları sunulmaktadır. Dilediğiniz firmayı arayarak çağırabilirsiniz. Fiyat bilgisini aradığınız firmaya sorarak öğrenebilirsiniz. Çalıştığı bölgeler içerisinde yer alıyorsanız sizin çağırdığınız yere yol yardımı gelecektir. Sizin arıza durumunuza göre getirilen araç gereçler olduğu için lütfen bunları telefonda belirtiniz. 
 

Otobanda Kurtarıcı Gelir mi?

Aracınızın nerede kaldığı önemli değildir. Hemen Geliriz'deki Hınıs oto Kurtarıcı firmalarının çalıştığı şehir içerisindeyseniz yardımınız hızlı bir şekilde gelecektir. Gece yarısı yolda aracınız arıza vermiş olabilir. Aracınızın şehir merkezinde veya otobanda arıza vermiş olması önemli değildir. Aracınızın büyüklüğüne göre değişen boyutlarda Çekici araçları size yardım edeceklerdir.
 

Kötü Havalarda Oto Kurtarıcı

Kötü havada oto Kurtarıcı hizmetleri özellikle çok sıcaklarda ya da çok soğuk havalarda gerekli olmaktadır. Sıcaklık yüzünden araçlar sıklıkla hararet yapabilmektedirler. Araçların hararet yapmalarının nedeni dışarıdaki aşırı sıcaklık ile motorun çalışması sonucunda oluşan sıcaklığın birleşmesi ve bu durumda da motorun daha fazla çalışamayacak hale gelmesidir. Bu durumda motor su kaynatır ve aracın ilerlemesi mümkün olmaz. Sorun ortaya çıktığında ise sürücü tarafından doğrudan müdahale etmek riskli ve tehlikeli sonuçlar doğurabilecektir çünkü doğrudan hararet yapmış motora müdahale etmek sıcak suyun dışarıya püskürmesine ve sürücünün de ciddi şekilde yaralanması ile sonuçlanabilir. Bu türden durumlarda Hınıs oto Çekici hizmetinden yararlanmak çok daha güvenli ve sağlıklı olacaktır.

Soğuk havalarda ise aracın farklı yol durumlarında tam mukavemet göstermemesi sonucunda araç bulunduğu yerden hareket edememeye başlar ve aracın bulunduğu yerden çekilmesi gerekir. Aracın soğuk hava ve kayganlaşan zemin yüzünden hareket edememesi sürücünün kendisinin müdahale etmesi hem kendisi hem de trafik için sorunlar yaratacağından oldukça riskli olmaktadır.
 

Çatallı Kurtarma ile Oto Çekici 

Hınıs Oto Kurtarma çeşitleri arasında çatallı Kurtarma işlemi zor durumda kalmış araçların kolayca bulundukları alandan kurtarılmasını kapsamaktadır. Sistemin çalışması arızalı aracın altına giren iki büyük çatal aparatı sayesinde oluşmaktadır. Bu sayede tıpkı forklift çalışma sistemlerinde olduğu gibi araç bulunduğu yerden tamamen kaldırılarak, Kurtarıcı aracının kasasına yüklenmektedir. Aracın hiç hareket etmediği ve çekme vasıtası ile de kurtarılmayacağı durumlarda bu hizmet verilmektedir. Kumanda kontrolü sayesinde yükleme işlemi hiçbir sorun olmadan yapılmaktadır. Aynı zamanda sistem hızlı çalıştığı için de çok kısa sürede bulunduğu yerden çıkarılmaktadır.

Çatallı çekicinin oto Çekici için bir diğer önemi de otomatik vites araçların kurtarılmasında kullanılmasıdır. Otomatik vites araçlar için ön ya da arka kısmı Kurtarıcı halatı vasıtası ile kurtarmaya çalışmak araca büyük zarar verecektir. Düz vites araçlarda hiçbir sorun olmamasına rağmen otomatik vites araçlar bu şekilde hareket ettirilirse şanzımanlarında ciddi sorunlar oluşur ve maddi açıdan da büyük kayıplar yaşanır. Bu yüzden Kurtarma firmasının, işinin ehli bir firma olmasına dikkat edilmelidir.

 

Tepeden Kurtarma ile Oto Çekme

Tepeden çekiciyle oto çekme işlemi genelde ulaşılması en dar alanlarda bulunan araçlar için kullanılmaktadır. Ahtapot Kurtarıcı olarak da adlandırılan bu yöntem arızalı ya da çekilmesi gereken aracın üzerine tepeden dörtlü kaldırma çatal aparatının yerleştirilmesi ile kurulur. Daha sonra bağlantı noktalarının sıkı bir şekilde kapatılması sonucunda araç bulunduğu yerden kaldırılarak Çekici kasasına yüklenir. Genelde Çekici kasaları da geniş olduklarından ötürü aynı anda iki aracı da kurtarmak mümkün olmaktadır.

Bu oto Kurtarıcı yönteminin en büyük avantajı yol olmayan arazi ya da şarampol gibi yerlere düşen araçların kurtarılmasında kendisini göstermektedir. Araç girişi olmayan ve haliyle kurtarıcının da giremediği alanın yakınına tepeden Kurtarma sistemi kurulmakta ve böylece araç çok daha pratik bir şekilde bulunduğu yerden kurtarılmaktadır.
 

Vinçli Kurtarma ile Oto Çekme

Vinçli kayar platform da olarak bilinen bu yöntem daha sık kullanılan ve maliyet açısından da düşük olan bir uygulamadır. Aracın hareket etmesinde hiçbir engel bulunmuyorsa, bu durumda Çekici kasasından inen paletlere araç hizalanır ve daha sonra vinç yardımı ile platform üzerine çıkarılır.

Bu yöntem sadece yolda kalan araçları kurtarmak için değil, aynı zamanda yanlış park gibi durumlarda da sık kullanılan bir yöntemdir. Genelde arka kısımları da çekicilerin geniş olduğu için bu sistem iki aracın aynı anda taşınmasına imkân vermektedir. 
 

Oto Transfer Çekici ile Oto Kurtarma

Çekici yöntemleri arasında hareket edebilecek araçlar için uygulanan oto transfer yöntemi hidrolik makaralı vinç vasıtası ile yapılmaktadır. Oto Çekici sunan araç ile kurtarılacak araç arasında bağlantı halatı ya da çengeli ile temas kurulmakta daha sonra vinç bağlantı halatını kendisine doğru çekerek aracın Kurtarma aracın kasasına binmesini sağlamaktadır.

Düz vites araçlar için uygun olan bu yöntem hızlı ve ekonomik olması bakımından tercih edilen bir yöntem olarak öne çıkmaktadır. Ancak bu durumda da yine aracın el freninin çekili olmasına ve vitesin takılı vaziyette olması gibi konulara dikkat edilmesi gerekmektedir. 
 

Hınıs Tüm Araçlar İçin Oto Çekici

Oto Kurtarıcı hizmeti veren firmalar geniş bir çalışma yelpazesine sahiptirler. Sundukları hizmeti her koşulda, farklı araç tiplerine uygun olarak yürütmektedirler. Bu sayede motosikletlerden daha büyük kamyonlara kadar farklı yapıda olan ve kurtarılması için özel tekniklerin uygulanması gereken yöntemleri uygulayarak araçların bulundukları yerden kurtarılmasını sağlamaktadırlar.
 

En Hızlı Oto Çekici Hizmeti Nasıl Alınır?

Oto Çekici firmaları araçların hangi saat ve günde olursa olsun bulundukları yerden kurtarılmasını sağlamaktadırlar. Herkesin başına gelebilecek yolda kalma durumlarına etkili, ekonomik ve hızlı çözümler sunan firmalara ulaşmak için Hemen Geliriz hizmetinin kullanılması büyük avantaj sağlayacaktır. Güvenilir firmalar ile çalışmak ve aynı zamanda da fiyatların da listelenmesi sayesinde Hemen Geliriz bünyesinde bulunan uzman oto kurtarıcılar her zaman tüm araçlar için kesintisiz hizmet veriyorlar. Taşınma sırasında aracın hiçbir şekilde zarar görmemesi için azami çaba gösteren Hınıs oto Çekici firmaları güvenilir ve kaliteli bir hizmet almak isteyenlerin tercihleri oluyor.

Hınıs Oto çekici, aracınızın herhangi zor bir durumda kurtarılması gereken olay esnasında uzman ekibin yardımınıza yetişmesidir. Bu olaylar birçok nedenden dolayı kişinin başına gelir. Böyle bir durumda işin uzmanı ile aracınızın güvenilir ve sağlam bir şekilde nakil edilmesi gerekmektedir. Hizmetimiz olan Oto Kurtarma sizler için sadece bir tık uzaklıktadır. Yapmanız gereken tek şey Hemen Geliriz sayfasının iletişim bölümünden ustalar ile anlaşarak işleminizi gerçekleştirmektir. En iyi fiyat güvencesi ve en güvenilir adres sizlerin hizmetindedir.

 

Oto Kurtarma Hizmeti Hangi Durumlarda Alınır?

Genel olarak araçta herhangi bir arıza durumunda veya kaza durumunda oto Çekici hizmetine başvurulur. Bunun haricinde yollarda geçişi engelleyen bir park durumu olduğunda, engelli alanına park edildiğinde, yaya geçitlerinde, parkın yasak olduğu bölgelerde ve garaj, durak gibi alanlara park halinde bir uzman ile görüşmek akıllıca olacaktır. Bu sebeple yolda kontrolü elinize almak için bu hizmeti veren bir usta ile anlaşılmalıdır. Hem kendinizi hem de aracınızın güvenliği için önemli bir unsurdur ve sürücülerin her an ihtiyaç duyabilecekleri bir olay olarak başlarına gelmesi mümkündür.
 

Otomobil Çekmenin Önemi

Seyahatiniz sırasında yol boyunca başınıza ne geleceğini bilemezsiniz. En ufak bir sorun bile tüm seyahatinizi kâbus haline getirebilir. 7/24 hizmet veren oto çekme işlemi ise bu kâbusunuzdan uyanmanızı sağlayacaktır. Zamandan tasarruf etmenizin yanı sıra güvenilir seyahat en önemlisidir. Arızalı bir araç ile seyahat etmeye devam etmek veya kişinin kendi kendine çözüm bulma çabası daha kötü sonuçlara ve önlenemez hale gelebilir. Bu konuda uzmanından yardım ise dönüşü olmayan yolla girmenizi engelleyecektir. Aracınızın ve sizin güvenli bir şekilde istediğiniz yere veya araç servisine nakil edilmesi hem cebinizi hem de sağlığınızı koruyacaktır. Tüm olumsuzluklar sonucunda gününüzü kurtarır. Her durumda yanınızda olacak bu Hınıs oto Çekici sistemi Hemen Geliriz ile hizmet veriyor ve seyahatinizin iyi bir şekilde sonuçlanmasını sağlıyor.
 

Hınıs Araç Yolda Kaldığında Yapılması Gerekenler

Araç yolda kaldığında, kaldığınız yer merkeze uzak ve geç bir saatte gerçekleştiğinde araç sahipleri ne yapacaklarını bilemez ve stresli bir halde olur. Böyle bir durumda kaldığınızda, istediğiniz saatte ve istediğiniz yerde oto Kurtarma hizmetinden yararlanmanız mümkün kılınıyor. Öncelikle can ve mal güvenliğiniz için yapmanız gereken aracınız tam yolun ortasında kaldı ise, elinizden geldiği kadar ve dikkatli bir şekilde olarak yolun kenarına doğru aracınızı çekmeniz olacaktır. Aracınızı yolun kenarına çektikten sonra mutlaka dörtlüleri yakarak, yoldan geçecek araçlara kendi aracınızın arızalı olduğunu belirtmelisiniz. 

Bunun önüne geçilmesi için yoldan geçen diğer araçlara bir işaret verilmesi gerekir. Yoldan geçen yabancı araçlardan herhangi bir zarar gelmemesi adına güvenliğinizi sağlamak için aracınızın içine girmeniz önemlidir. Aracın içine girdikten sonra kapılarınızı kilitleyerek, araç camlarınızı kapatmalısınız. Daha sonra ise Hemen Geliriz Sitesi üzerinde işinin ehli ustalar ile iletişime geçerek bulunduğunuz konumu, açık ve net bir şekilde tarif edilmesi gerekmektedir. Hangi saatte olursa olsun, hangi konumda olunursa olunsun fark etmeksizin ustalar en iyi fiyat garantisi ile Hınıs oto Kurtarma işinizi yapacaktır. Bu işlem ile en yakın tamirhaneye gidilerek aracınızın sorunu çözülür. Bu işlem size zaman kazandırmasının yanı sıra aynı zamanda seyahatinizde güvenliğinizi sağlayarak, huzurunuzun kaçmasının önüne geçecektir.
 

Oto Çekici Nasıl Olunur?

Bu konuda özellikle son zamanlarda, çok fazla araştırma yapılmaya başlanmıştır. Bunun en önemli sebebi ise araçların artık lüksten çok ihtiyaç haline gelerek, bir ailede bile herkesin kendine ait arabasının olması sayı olarak araçları fazla hale getirmiştir. Yollardaki bu araç fazlalığı trafik olarak kötü bir sonuç doğurmuştur. Dur - kalk yapmak bile araçlarda arızaya sebebiyet vermektedir. Bu sebeple Hınıs oto Kurtarma de gün geçtikçe iyi bir gelir kapısı olmuştur. 

SRC belgesinin yanı sıra aynı zamanda sürücü belgesi olarak aracınız bir kamyonet ise B sınıfı bir ehliyet, kamyon ise C sınıfı bir ehliyet sahibi olmanız gerekmektedir. Bunun dışında bir muhasebeci çalışılıp, gerekli bilgiler alınarak bir şirket kurulması gerekir. Kuruluş işlemleri herhangi bir şirket ile aynıdır. Hal bu iken, piyasada çok fazla bu işi yapan varken iyi bir oto Kurtarıcı bulmak da zor olabiliyor.
 

Hınıs Oto Çekici Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seçtiğiniz oto Kurtarıcı araçları, sizler için kaliteli ve teknolojiyi takip eden çalışanlar ile donatılmış olmalı. Aksi takdirde aracınız yerleştirilirken ya da seyir halindeyken zarar görmesi muhtemel bir sebep olacaktır.

Aracınızı emanet ettiğiniz firmayı veya çalışanlarını tanımanın yanı sıra güven vermesi de bir o kadar önemlidir. Bu sebeple sigorta yapmayı unutmayın ve sigorta işlemi yapan firmalar ile çalışmaya özen gösterin

İletişim hem konumunuzu tarif ederken hem de araç başına gelindiğinde sorununuzu anlatmak istediğinizde en önemli unsurdur. O yüzden iletişim yönü güçlü ve arızanızı anlatabileceğiniz firma ile çalışın.

Bulunduğunuz durumda zaten gergin bir yapıda olacağınız için hizmet eden çalışanların güler yüzlü, samimi, güvenilir ve işinin ehli olmasına dikkat edin.

Olumsuz her türlü duruma karşı, günün herhangi bir saatinde, nerede olursanız olun Hemen Geliriz ile hizmetimizi sizler için sunuyoruz. Arıza, nakil ve ihtiyacınız olduğunda usta ekiplerimiz, son teknoloji araçlarımız ve kaliteli bir hizmet için yapmanız gereken sitemizin iletişim bölümünden Hınıs oto çekiciye ulaşmanız olacaktır.

Erzurum Hınıs Hakkında

Hınıs (Latin Alfabeli Kürtçe: Xinûs, Arap Alfabeli Kürtçe: خنووس, Ermenice: Խնուս ) Erzurum ilinin bir ilçesidir.

İlçe, Erzurum ilinin en güneyinde yer almaktadır ve tüm ilçeye Hınıs Kaymakamlığı ile Hınıs Belediyesi hizmet vermektedir. Hınıs, Erzurum ilinin sakinlerinin yaklaşık %3,44'üne ev sahipliği yapmaktadır ve ilin en kalabalık 6. ilçesidir. İl merkezine uzaklığı 148 km olan ilçenin merkezinin yüzölçümü 1.383,6 km²'dir. Yine yüzölçümü bakımında Erzurum ili içinde 11. sırada yer almaktadır. İlçe siyasi olarak kuzeyde Tekman ve Karayazı ilçeleriyle, güneyde Muş'un Varto ilçesiyle, doğuda Karaçoban ilçesiyle, batıda Bingöl'ün Karlıova ilçesiyle çevrilidir; coğrafi olarak ise kuzeyde Akdağ, güneyde Akdoğan Dağları, doğuda Bulanık Ovası, batıda Bingöl Dağları ile çevrilidir.

Hınıs, Erzurum'un en eski yerleşim alanlarından biri olmakla beraber müstahkem mevkileri ve verimli arazileriyle tarih boyunca önemli bir konumda olmuş; Ermeni krallıkları, Persler ve Romalılar arasında sürekli el değiştirerek sınır karakolu görevi görmüştür. Türklerin eline geçmesiyle çalkantılı tarihi son bulmuş ve çevresinin yönetim, iş ve kültür noktası olmuştur. 93 Harbi, I. Dünya Savaşı, Kurtuluş Savaşı sırasında Ermenilerin baskısına maruz kalmış ve Cumhuriyet'in ilanından sonra Şeyh Said İsyanı ile eski etkisini yitirmişse de Erzurum Kongresi'ne delege göndermiş ve Türkiye Cumhuriyeti'nin IV. Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel'i tarih sahnesine kazandırmıştır.

Hınıs Ulu (Alaaddin) Cami, Hınıs Kalesi, Hınıs Kanyonu, Kocasu Çayı gibi önemli tarihi ve doğal değerleri bünyesinde barındırmaktadır. İlçede bir adet internet gazetesi faaliyet göstermektedir. 2016 yıllından itibaren yapılan atılımlarla eğitim, sanat, kültür ve spor alanında gelişen ilçeden Hınıs Kültür Merkezi ve Hınıs Gençlik Merkezi gibi kültür-sanat kurumları ilçede faaliyet göstermektedir. İlçede Atatürk Üniversitene bağlı bir meslek yüksekokulu, beş lise, on üç ortaokul ve elli iki ilkokul bulunmaktadır. Ayrıca öğrenciler için bir yükseköğrenim kız yurdu, dört lise kız yurdu, dört lise erkek yurdu bulunmaktadır. İlçede biri halk kütüphanesi, diğeri Hınıs Gençlik Merkezi içinde yer alan kütüphane olmak üzere iki kütüphane bulunmaktadır.

Hınıs ekonomisinin büyük çoğunluğunu tarım ve hayvancılık oluştursa da oluşturulan organize sanayi bölgesiyle bölgenin ekonomik gücünü elinde tutmayı hedeflemektedir. Son yıllarda dışarıya verilen göçteki azalma da bunun göstergesidir.

İçindekiler

 1. Etimoloji
 2. Coğrafi yapısı
 3. İklim
 4. Tarihi
 5. Kültür
 6. Nüfus ve Sosyal Yapı
 7. Ekonomi
 8. Eğitim
 9. Sağlık
 10. Yerel yönetim
 11. Ulaşım
 12. Kaynakça
 13. Dış bağlantılar
 •  

Etimoloji

Hınıs adı, Arapça “Hısn“ yani Kale kelimesinden gelmektedir. 1910`lara kadar ismi Hınıs olarak geçmekte bundan öncesinde ise Safevi döneminden önce yaşamış bir kavime ait yazıta göre ise Kıns (bir rivayete göre ise Huns) olarak geçmektedir. Ermenice adı “Խնուս” Khnous’dur.

Coğrafi yapısı

İdari yönden bağlı olduğu Erzurum İlinin güneyinde yer almakta olup ilçe statüsündedir.

Hınıs ilçesi Erzurum ilinin güneyinde engebeli ve çevresi dağlarla kaplı 1720 rakımlı ova üzerinde kurulmuştur. Bölgenin etrafı yüksek dağlarla çevrili olup, orta kısım ise engebeli ovadır. Hınıs’taki önemli dağlar batıda Bingöl dağları, güneyde Akdoğan (Hamurpet) dağları olup, doğuda Ak dağları (Çiya Gewrk), kuzeyde Kanca dağları ve Karya dağı ile çevrilidir. Bu dağlarla bilhassa Bingöl dağları üzerinde yayla ve platolar mevcuttur. Arazi genellikle çıplak bir görüntüye sahiptir. Tarım alanları azdır. İlçede en yüksek rakım Bingöl dağları üzerindeki KOF tepesidir (3070 m). Ak dağlar (2953 m) Akdoğan dağı (2879 m) Kulluca tepesi (2754 m)dir. En düşük rakım ise Hınıs ve çevresi; 1650 m civarındadır.

Hınıs'ın önemli akarsuları Haftrenk çayı, Ambarcı deresi çayı, Kilise deresi çayı, Nacaran çayı, Kolhisar ve Halilçavuş çaylarıdır. Bingöl dağları üzerinde irili ufaklı 100 kadar göl mevcuttur. Hınıs doğal kaynak suları ile meşhur olmuş bir şehirdir.

Hınıs deprem kuşağı üzerinde olup, 1959, 1966, 1992 yıllarında üç büyük deprem geçirmiştir.

Hınıs’ın doğusunda Karaçoban İlçesi, Güneyinde Varto ve Bulanık, Batısında Varto ve Tekman İlçesi, Kuzeyinde Tekman ve Karayazı ilçeleri vardır.

İklim

Hınıs ilçesi Erzurum ilinin en soğuk bölümünde bulunduğu için kış mevsimi yılın yarısından daha uzun süreyi içine alır. Bölgede çok sert bir kara iklimi hüküm sürer.

Ekim ayında düşmeye başlayan sıcaklık değerleri özellikle Ocak ayında ortalama olarak -8.3 dereceye kadar düşer. Kar yağışlı olan bu devre şiddetli soğuktur. Etkisini Nisan ayına kadar sürdürür. Buna karşılık çok kısa süren yaz devresi ise oldukça sıcak geçer

Sıcaklık : Hınıs’ ın yıllık ortalama sıcaklığı 8,5 derece olarak tespit edilmiştir. En yüksek sıcaklık ortalaması 15 derecedir. En sıcak ay ağustos ayıdır. 30 derece üstündeki tropikal günlerin sayısı 8,5'tur. 25-30 derece arasındaki yaz günlerinin sayısı 55,3′dür. Bu günlerde Temmuz ve Ağustos aylarıdır.

Toprak üstü ortalama sıcaklık 204,4 gün 5 derece, 149,2 gün 10 derecedir. Donlu günlerin ortalaması 156,6′dır. Aralık ve Ocak ayları bütünü ile donlu günlerle geçmektedir. Şiddetli donlu günleri Kasım, Aralık,Ocak, Şubat ve Mart ayları boyunca devam etmektedir. 0 derece ve altındaki en erken donlu günler Ekim ayı sonunda başlamakta ve Mayıs ayı ortalarında sona ermektedir. Son 30 yıllık meteorolojik vasatlara göre Hınıs yıllık ortalama sıcaklığı 4.9 olarak tespit edilmiştir. Bu uzun rasat devresi içinde termometrelerin eylül ayında -3.8 dereceye, ekim ayında -12 dereceye, aralık ayında ise -30 dereceye düştüğü olmuştur.

Basınç : Hınıs’ da en yüksek basınç 587,8 mm., ortalama basınç 607 mm. olup, basıncın düşük olduğu görülmektedir. Yükseklere çıkıldığında havakürenin kalınlığı ve yoğunluğu azalmaktadır

Rüzgâr : Bölge genellikle Sibirya antisiklonu ve Basra siklonu etkisi altındadır. Kış aylarında Sibirya antisiklonu etkisinde bulunmaktadır.Rüzgâr ise SE (Kesişleme), SW (Lodos), S (Kıble) yönlerindedir. İlkbaharda Sibirya antisiklonu etkisini azaltır, kararsız bir rüzgâr ve sıcaklık hüküm sürer. Mayıs ayı sonlarından itibaren kararsız hallerde ortadan kalkarak Asya’dan gelen geçici teşekkül eden termal siklon merkezinin altına girer. Rüzgârlar Güneydoğusu (Poyraz) ve Yıldız yönlerindedir. Sonbaharda Basra termal siklonu etkisi altına girer. Rüzgârlar Kesişleme ve Kıble yönlerinde esmektedir. Ortalama rüzgâr hızı 2,8 m/sn’dir. Bu ortalama değerlerin yanındaki en yüksek rüzgâr hızının 13,7 m/sn ile 27,7 m/sn arasında da değiştiği görülmüştür.

Nem : Nisbi nem ortalaması %61′dir. Kenti etkileyen basınç merkezlerinin sık sık değişmesi, sıcaklığın fazla düşük olması nedeniyle nem aynı seviyede kalabilmektedir.

Su : Kar en erken Ekim ayı sonlarına doğru yağmaktadır. Mayıs ayı ortalarına kadar devam eder. Yıllık toplam yağış 452,8, yağışlı gün sayısı 120,4′dür. En az yağış alan aylar Ağustos-Eylül, en çok şağış alan ay ise Mayıs ayıdır. Kar örtüsünün ortalama kalınlığı 50 cm. olmakla birlikte bu kalınlık şehir dışında 78 cm.daha yüksek yerlerde ise 1-1.5 metreye kadar çıkmaktadır Hınıs’ da yılın 79,7 günü açık, 200,8 günü bulutlu, 84,7 günü ise kapalı geçmektedir. Kar yağışlı günleri sayısının 50,1 olduğu Hınıs ilçe merkezi yılın 113,6 günü karla kapalı bulunmaktadır. Yine ilçede 15,9 günün sisli, 7,5 günün dolulu, 41,5 günün ise kırağlı geçtiği belirlenmiştir.

Tarihi

Hınıs İlçesinin tarihi kesin olmamakla beraber İlçenin Kuruluş tarihi M. Ö. 1400 Yılına dayanmaktadır. Uzun süre İranlıların hâkimiyetinde kalan Hınıs, daha sonra Bizans İmparatorluğu’nun hâkimiyetine girmiş, 1071 yılında Selçuklu Hükümdarı Alparslan’ın Malazgirt zaferi ile Selçukluların idaresine geçmiştir. Anadolu Selçukluların son zamanlarında İranlılar Hınıs’ı ikinci kez ele geçirmişler bu devrede İranlılar tarafından Hınıs Kalesi yapılmıştır. Evliya Çelebi’ye göre kale Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan'ın amcası Şah Şapur tarafından kurulmuştur. Hınıs Osmanlı İmparatorluğu'nun büyüme döneminde Osmanlı hâkimiyetine girmiştir. Osmanlı imparatorluğu devrinde iki defa Mutasarıflıkla idare edilmiştir. 1. Dünya Harbi’nde kısa bir süre Rus işgalinde kalmış, 14 Mart 1918 tarihinde düşman işgalinden kurtarılarak Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde, Hınıs; Erzurum eyaletinde sancak beyi tahtıdır. Hınıs Kalesi içinde 1.200 adet Kürt evleri vardır. Camileri, mescitleri, bir hanı, hamamı ve küçük çarşısı vardır. Bütün yapılar baştan başa toprak örtülüdür, asla kiremitli yapı yoktur. Ve halkı tamamen Mahmudi Kürtleridir.

Hınıs'ın ilk yerleşme yeri, yöre halkı tarafından “Dere Mahallesi” olarak nitelendirilen Hınıs Çayı vadisi ile Hınıs Kalesi (Bahçe Mahallesi) arasındaki kesimdir. Hınıs vadisinde 1734 yılımda Muş Beylerinden Alaeddin Bey tarafından yapılmış Hınıs Ulu Cami/Dere Camii, Hınıs Kalesi ve kalıntıları, eski mesken yıkıntıları bulunmaktadır. Hınıs, Şeyh Said İsyanından sonra Osmanlı dönemindeki il statüsünden ilçe statüsüne dönüştürülmüştür. Karaçoban, Tekman, Karayazı ile Varto, Bulanık, Malazgirt, Cumhuriyet döneminde Hınıs’tan ayrılarak Erzurum ve Muş illerine bağlı ilçe haline getirilmiştir.

Hınıs'ın manevi yapısını Nakşibendi şeyhi, Şeyh Mahmud Feyzi Efendi oluşturmuştur. Palu’dan, önce Hınıs'ın Parmaksız köyüne, daha sonra Kolhisar mahallesine yerleşen Şeyh Mahmud Feyzi burada tekke ve medrese kurarak irşada ve tebliğe başlamıştır. Hınıs, medrese kültürünün önemli merkezlerinden birisi haline gelmiştir. Doğu illerinde pek çok İslâm âlimi Şeyh Mahmud el-Feyzi’nin temelini attığı bu medreselerde yetişmiştir. Şeyh Mahmud el-Feyzi’nin vefatından sonra medrese ve tekke hizmetlerini yürütme vazifesi ailenin büyüğü olan oğlu Şeyh Said Efendi’ye kalır. Şeyh Said, kendisine bağlı dört yüze yakın medresesi, beş yüze yakın tekkesinin sevk ve iradesini ikamet ettiği Hınıs Kolhisar ve Hınıs Merkez Medreselerinde yürütmüştür. Bu medreselerin en bilinenleri Palo, Piran, Hınıs, Bingöl ve Muş’taki medreselerdir. Şeyh Said, 1925'te merkezi yönetime karşı girişilen geniş çaplı kıyamın (Şeyh Said İsyanı) Lideri olarak 29 Haziran 1925’te Diyarbakır’da Şark İstiklal Mahkemesi’nin kararı ile idam edilmiştir.

Hınıs'ın yetiştirdiği büyük âlimlerden birisi Şeyh Said’in büyük oğlu Şeyh Ali Rıza Efendi’dir. Şeyh Said İsyanı’nın ikinci lideri olan Şeyh Ali Rıza Efendi Hınıs’ta doğmuş, ilimle meşgul olup, talebe yetiştirip icazetler vermiştir. Şeyh Ali Rıza Efendi, Türkiye Cumhuriyeti tarafından hazırlanan rapor ve yazılarda Kürtlerin siyasi ve dini lideri olarak kabul edilmiştir. Kürtçe ve Zazacanın yanı sıra Arapça, Farsça, ve İngilizce dillerini öğrenmiş, hayatı boyunca Türkiye ve Arap âlemini yakinen takip etmiştir.

Hınıs’ın manevi yapısını şekillendiren son şahıs, Şeyh Muhammed Emin’dir. Şeyh Ali Rıza Efendi’nin büyük oğlu olan Şeyh Muhammed Emin 1921 yılında Hınıs’ta doğmuş vefat edinceye kadar talebe yetiştirmiş, halkın arasında irşad faaliyetlerini devam ettirmiştir. Şeyh Muhammed Emin Fırat; Erzurum, Bingöl, Elazığ, Diyarbakır hinterlandında irşad faaliyetinde bulunan ailesinin ve Nakşibendi tarikatına bağlı muhitlerini mistik planda temsil eden son postnişindir.

Hınıs Erzurum siyasetinde önemli bir yer almıştır. 1960 Darbesi sonrası oluşturulan Millî Birlik Komitesi başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin dördüncü Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel Hınıs’lıdır. Milletvekili seçimlerinde Hınıs’lı birçok kişi milletvekili olarak TBMM’ye girmiştir. Bunlardan bazıları şunlardır; Abdulilah Fırat, Abdülmelik Fırat, Gıyasettin Karaca, Mehmet Fuat Fırat, Nihat Diler, Saadettin Aydın, Sabahattin Aras.

Kültür

İlçe merkezinde 3 bin m² kapalı alana sahip olmak üzere toplamda 10.200 m² alana sahip olan kültür merkezi bulunmaktadır. Yaklaşık 200 koltuk kapasiteli sinema salonu ilçede yapılan kültür ve sanat faaliyetlerine ev sahipliği yapmaktadır. İlçede mevcut kütüphanede bu binanın üst katında 16 bin civarında güncel kitap ve her ay güncellenen birçok dergi ile hizmet vermektedir. Ayrıca yıl içerisinde çeşitli başlıklarda kültür sohbetleri icra edilmektedir.

Hınıs Kültür Merkezi’nin, Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ne devri 2017 içerisinde gerçekleşecektir. Bu işlemden sonra ise ESMEK adı altında Hınıslılara ellinin üzerinde meslek ve sanat edindirme kursları hizmet verecektir.

Hınıs'ta bulunan bir mamut fosili Biritish Museum'da sergilenmektedir. Bölge yabancı arkeolog ve antropologların ilgisini çekse de Türk makamların ilgisini çekmemiştir.

1547 yılında, bugün harabe halinde bulunan Aziz Maria Kilisesi'nde kopyalanan Hınıs İncili, Ermenilerce önemlidir.

Hınıs’ın kültürel ve tarihi yerlerinden bazıları şunlardır;

- “Hınıs Kanyonu“

- “Bingöl Dağları Yaylaları“

- “Hamurpet (Akdoğan) Gölü“

- “Hınıs Kalesi“ (Akkoyunlular tarafından yaptırılmış olup Osmanlılar döneminde genişletilmiştir. Harabe halindedir)

- “Kalecik Kalesi“ (Harabe halindedir)

- “Zırnak Kalesi ve Kümbeti“ (Urartu Krallığı döneminde yapılmıştır. Harabe halindedir)

- “Toprak Kale ve Höyük'ü“ (Urartu Krallığı döneminde yapılmıştır. Harabe halindedir)

- “Hınıs Ulu Camii“ (Muş Beylerinden Alaaddin Bey tarafından 1734 yılında yaptırılmıştır. Alaaddin Bey Camii veya Dere Camii olarak da bilinmektedir. Bir medreseyle birlikte 20 dükkân, bir değirmen şeklinde külliye olarak inşa edilmiştir. Günümüzde sadece cami kısmı kalmıştır.)

- “Kolhisar Medresesi“ (Cami ve medrese şeklindedir. 19. yüzyılda Şeyh Mahmud El-Feyzi tarafından kurulmuştur. 20. yüzyılın başlarında oğlu Şeyh Said tarafından genişletilmiştir. Medrese bilindiği kadarıyla 3 kere yıkılmıştır. Şu anki hali 1966 depreminden sonra yaptırılmıştır. Ancak medresenin içindeki iki mihrap yüzyılı geçkin bir tarihe sahiptir. Binlerce öğrenci yetiştirmiş bir merkezdir.)

- “Şehid Şeyh Mahmud El-Feyzi Efendi Hazretleri Türbesi“ (Qube olarak da bilinmektedir. Kolhisar Mahallesi, Kurdi/Pınar köyü ile Ferxik/Derince köyü arasında bulunan yüksek bir dağ üzerinde türbe içerisinde medfundur. 1898 yılında vefat etmiştir. Daha sonradan I. Dünya Savaşı sırasında naaşı çıkarılarak Ermeniler tarafından şehit edilmiştir. Türbenin etrafı mezarlık haline getirilmiştir. Civar halkı tarafından devamlı ziyaret edilmektedir.)

- “Ziyareta Şehidê Xirtê“ (Hırt Köyü Şehtiliği) (Erence/Hırt Köyündedir. İslam peygamberi Muhammed’in sakacısı Seyit Ömer Halil’in mezarıdır. Bu ziyaret 1800’lü yılların sonunda Şeyh Mahmud el-Feyzi tarafından bulunmuştur. Mezarın keşfedildiği sırada ortaya su çıkmıştır. O günden günümüze kadar bu su belli mevsimlerde akmakta, belli mevsimlerde de kurumaktadır.)

- “Hınıs Kilisesi Kalıntısı“ (Kilise Deresi adlı mevkide yer alır.)

- “Kaya Kilise Kalıntısı“ (Gülüçimen/Peyik Mahallesindedir. Kayaya oyma yapılar oluşturmaktadır. Şapel, Bizans hâkimiyeti esnasında yapılmıştır.)

- “Surp Sarkis Kilisesi Kalıntısı“ (Arus / Yolüstü köyü)

- “Garmurak“ (Ermenilerin kutsal kabul ettikleri dikili kayanın bulunduğu yer ve mesire alanıdır. Bahçe mahallesindedir.

Nüfus ve Sosyal Yapı

Hınıs nüfusu 2014 yılına göre 28.607'dir. Bu nüfus, 14.531 erkek ve 14.076 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %50,80 erkek, %49,20 kadındır.

İlçede etnik grup olarak ağırlıklı olarak Kürtler yaşamaktadır. Çoğunluğu Şafii mezhebine bağlı olup Sünni’dirler. Hınıs’ta birçok Alevi inancına bağlı köyler bulunmaktadır. Hınıs’ta I. Dünya Savaşı’nın sonuna kadar Hristiyan dinine mensup Ermeni halkı azınlık olarak yaşamıştır. Hınıs’ta dil olarak Türkçe, Kürtçe, ve Zazaca dilleri konuşulmaktadır.

YılToplamŞehirKır
196546.8555.26341.592
197051.8696.86045.009
197556.63410.22646.408
198058.59510.68447.911
198562.66112.16150.500
199045.51416.00529.509
200049.89227.50422.388
200732.05910.80221.257
200831.4799.80321.676
200931.3309.65421.676
201031.0729.79221.280
201130.6279.77320.854
201229.8109.88319.927
201329.16529.165veri yok
201428.60728.607veri yok
201527.09627.096veri yok
201626.83226.832Veri yok

Ekonomi

Hınıs ekonomisi hayvancılık, tarım, bostancılık ve ticarete dayalıdır. Hınıs İlçesine özgü tarla bitkilerinden olan Hınıs Şeker Fasulyesi , Hınıs’ın doğal kaynak suları, balı ve hayvancılık potansiyeli değerlendirilerek ilçeye ekonomik anlamda bir kalkınma sağlatılabilir.

Hınıs Fasulyesi, 555 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname gereği tescilli coğrafi işaret başvurusu kabul edilmiş olup; belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri itibarıyla kökenin bulunduğu bir yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren işaret tescilini almıştır.

Eğitim

İlçede elli iki ilkokul, on üç ortaokul ve beş lise bulunmaktadır. İlçe genelinde beş yüze yakın öğretmen görev yapmaktadır. İlçede bulunan liseler:

 1. Hınıs Anadolu Lisesi
 2. Hınıs Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
 3. Hınıs Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
 4. Hınıs İmam-Hatip Anadolu Lisesi
 5. Hınıs Çok Programlı Anadolu Lisesi

İlçede Atatürk Üniversitesi'ne bağlı Hınıs Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır. Bu Meslek Yüksekokul'da; Çocuk Gelişimi Programı, Gıda İşletme, Gıda Kalite Kontrol ve Analizi, Laboratuvar Veteriner Sağlık, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Su Ürünleri Bölümleri bulunmaktadır. Ekim 2016'da, Meslek Yüksekokulu'nun yurt ihtiyacını karşılamak üzere KYK’ya bağlı 50 kontenjanlı kız yurdu açılmıştır.

First Lego League Robot Yarışmaları Ligi'nde, devlet okullarını Hınıs Çernezyom Robot Takımı temsil etmektedir. 2016 yılı yarışmalarından bir kupa ve beş madalya kazanarak dönmüştür.

İçişleri Bakanlığının sağladığı destek ile Erzurum Valiliği ile Hınıs Kaymakamlığı koordinesinde etkinlik, inşaat, malzeme ve kurulum giderleri giderleri için yaklaşık 500.000 liralık bütçeyle 2018 yılında Hınıs Gençlik Merkezi açılmıştır. Merkez içinde; 5000 kitaplı Yaşar Kemal Kütüphanesi, İdil Biret Müzik Atölyesi (keman, bağlama, gitar), Şeker Ahmet Paşa Resim Atölyesi (yağlı boya, karakalem), bilişim-yazılım ve robot atölyesi (EV3, Arduino), yabancı dil eğitim sınıfı, Muhsin Ertuğrul Tiyatro Atölyesi, çok amaçlı konferans salonu oluşturulmuştur. Hınıs Gençlik Merkezi Projesi'nde; Erzurum Valiliği adına Erzurum SODES görevlisi İlhami Atasever ve Süheyla Doğrudil, Hınıs Kaymakamı Bülent Ay, Proje Koordinasyon Birimi Koordinatörü Ramazan Volkan Çoban, Hınıs Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanı Rahşan Bingöl katkıda bulunmuştur. Merkezin binası, eski Hınıs Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi binasının Kasım 2017 tarihinde başlanan modernize işlemleriyle bina Mayıs 2018 tarihinde hazır hale getirilmiştir.

Sağlık

İlçe merkezinde bulunan Hınıs Şehit Yavuz Yürekseven Devlet Hastanesi elli yatak ile yedi ayrı branştaki doktor kadrosu ile hizmet vermektedir. Acil durumlar ve çok özel hastalar için hava ambulansı hizmeti bulunmaktadır. Yine ilçe merkezinde iki adet sağlık ocağı bulunmaktadır. Bu sağlık ocakları da periyodik aşı, tedavi ve kontrolleri takip etmektedir.

Hayvan sağlığı için ise; Hınıs Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün ekipleri ve iki adet özel veteriner polikliniği hizmet vermektedir.

Yerel yönetim

2014 yerel seçimlerinde Hınıs Belediye başkanı olan Hasan Basri Fırat'ın yerine 1 Eylül 2016 tarihinde yürürlüğe giren 674 sayılı Kanun Hükmünde Kararname uyarınca kayyum olarak kaymakam Bülent Ay atandı.

Ulaşım

Hınıs, il Merkezine Erzurum – Muş karayolu üzerinden 140 km, Hınıs – Karayazı – Erzurum karayolu üzerinden 160 km uzaklıktadır.

Kendi aracınızla gelebileceğiniz gibi diğer şehirlerden düzenlenen otobüs seferleriyle, Erzurum Mahallebaşı Semt Garajından Hınıs minibüsleri veya Hınıs istikamete giden Karaçoban, Varto ve Muş minibüslerini kullanılarak Hınıs'a gelmek mümkündür.

Hınıs'a 150 km uzaklıktaki Erzurum Havaalanı, 116 km uzaklıktaki Muş Havalimanı, 164 km uzaklıktaki Bingöl Havalimanına kadar uçakla gelebilir, buradan da toplu taşıma veya özel araçlarla ulaşabilirsiniz.