Kırıkkale Teknik

AÇIK
4.99 / 5

Kırıkkale Teknik
415 Yapılan İş
0 539 576 07 40

Kırıkkale Karakeçili Oto Kurtarma

AÇIK
5 / 5

Sizin İsminiz
999 Yapılan İş

Firmanızı bu şekilde gösterebilmek için şimdi hizmet vermeye başlayın.

Kırıkkale Karakeçili Oto Kurtarma

Karakeçili En İyi 10 Oto Kurtarma – Teklif Al veya Hemen Ara!
Karakeçili En İyi 10 Oto Kurtarma – Teklif Al veya Hemen Ara! HemenGeliriz.com ile Güvenli Hizmet, Hızlı Servis, Profesyonel Firmalar. Hemen Ara, Teklif Al veya Karşılaştır, Zaman Kazan.

Otomobillere günümüzde ne kadar ihtiyacımız varsa bir o kadar da Karakeçili otomobil kurtarmaya gereksinim doğmaktadır. sıfır yapılan yollar, daha çabuk giden arabalar, daha nitelikli lastikler, insanların arabayla çok seyahati gibi nedenlerden ötürü araç arızaları da değişmektedir. lakin yol desteğine olan ihtiyaç değişmemektedir. Yolda lastik patlaması, arabanızın hararet yapıp stop etmesi, ya da herhangi bir kusur vermesi durumunda yol destek aramaya başlarsınız. 

Aracınız ne kadar sıfır olursa olsun veya ne kadar bakım yaptırmış olursanız olun yolda mevcut sıkıntılar hava koşulları veya doğal afetlerden dolayı oluşmuş sıkıntılar araçlarda sıkıntılara sebebiyet vermektedir. Türkiye nüfusunda otomobil kullanan sayısı yaklaşık olarak 29 milyonu bulmuşken bu sürücüler çoğu zaman araba çekiciye gereksinim duymaktadır. Arabanızda ne bozukluk olduğunu bilmiyorsunuz ve aracınız hareket etmiyor ise o süre en yakın tamirciye götürmek için bir Karakeçili araba Çekici çağırmanız gerekmektedir. Hemen Geliriz üzerinden çağrı yaparak size en hesaplı Karakeçili otomobil kurtarmaya ulaşabilirsiniz. 

Araçların genelde yaşamda hem iş hem de özel kullanımları için giderek yaygınlaşmaları ile birlikte Karakeçili araba Çekici görevleri de gereken bir zorunluluk olarak öne çıkmıştır. Her taşıtın çeşidine göre verilen otomobil Kurtarma hizmetleri bozulma, lastik patlaması, yol durumu gibi sebeplerden ötürü aracınız yolda kaldığında yedi gün yirmi dört saat hizmet vererek zor durumların giderilmesine yardımcı oluyor. 

Herhangi bir aksaklık sebebiyle taşıtın yolda kaldığı zamanlarda ya da trafik kazaları sonucunda arabanın hareket edememesi halinde oto kurtarmaya gereksinim duyulmaktadır. Kısa dakikada olay yerine gelen araba Kurtarma sayesinde oto daha çok sorun almadan emniyetli bir tasvirde istenen sıfır adresine hızlıca götürülmektedir. arabanın yoldan kurtarılması başka araçlar ile sağlanmaya çalışıldığında bu olay aracın bulunan sorunlarına daha büyük hasarlar açabilecektir.
 

Karakeçili araba Kurtarma Ne Yapar?

Otomobiliniz gündüz/gece saat ciddi olmaksızın bozulabilir. araba bakımını yapmayan çok çokça şoför bulunmaktadır. oto bakımını zamanlı yaptırıp yine de aracında bir anda bozukluk çıkan şoförler de bulunmaktadır. Böyle anlarda size destek edecek en güvenilir, en süratli şirketler araba Kurtarma firmalarıdır. Bu işletmeler size hızlı, basit bir çözüm üretecektir. Bu firmaların verdiği hizmetler şunlardır;

 1. otomobil yol dayanağı
 2. Binek veya ticari araba taşımacılığı (Toyota, Honda, Volvo, Renault, BMW, Dacia...)
 3. Ağır iş makinesi taşımacılığı (CAT, Kawasaki, JCB...)
 4. Forklift taşımacılığı
 5. Tekne taşımacılığı
 6. Lastik değişimi 
   

Aracınızın yolda aküsü veya yağı bitmiş olabilir, lastiği patlayabilir, bilmediğiniz bir kusur vermiş olanaklı ya da 0 km bir aracı taşıtmak istediğinizde kurtarıcıya ihtiyaç duyarsınız. Arızanızı, yol destek sağlayan firmalar, yol kenarında tamir edebilir. Yol kenarında yapılamayacak arızalar için ise sizin istediğiniz bir araba tamircisine aracınızı çekeceklerdir. Tamirciye çekilen araçlarla kalıntı Çekici firmalarının bir kontağı kalmamaktadır. Kurtarıcı, tamirciye kadar giden yolda size servis sunmaktadır. 
 

Aracım Çekilirken Zarar Görecek Mi?

Aracınız; Honda, Toyota, Volkswagen, Scania veya benzeri herhangi bir marka otomobil olsun fark etmeden Karakeçili] otomobil Çekici firmaları aracınıza yardım sağlayacaktır. Aracınızın modeli, rengi boyutu fark etmeden bu hizmetten yararlanabilirsiniz. 

Aracınız çekilirken Kurtarma firmaları size süratli ve güvenli hizmet sunacaktır. Bu hizmette en güvenilir işletmeler Hemen Geliriz'de bulunmaktadır. Aracınız çekilirken zarar görmeyecektir Kurtarıcı firmaları sizlere bu garantiyi vermektedir. Güven veren Kurtarma firmaları sizin aracınızı zarar vermeden arzuladığınız yere kadar çekecektir. Hassas bir şekilde işleyen bu şirketler sizlere isteğiniz karşılığında servis sunacaktır. Aracınız çekilirken teknik sırasında başında bulunmanız önemlidir. İşin garantisini tekniği yapan işletme vermektedir. oto Çekici sırasında şirket çalışanlarıyla aracınızın bozukluk durumunu konuşarak, onların yönlendirmeleriyle aracınızı onarım ettirebileceğiniz tamirhane bilgisine de ulaşabilirsiniz.
 

otomobil Kurtarıcı Nasıl Çalışır?

Aracınızın bozulduğu mekan ve saat önemsiz olmakla beraber otomobil kurtarıcılar size yardım sağlar. Arabanızın arızasını bilip bilmemeniz önemli değildir. Arabanızı çekmek için arabanızı vinç, çekme halatı gibi malzemelere bağlarlar. Arabanızı Karakeçili araba Çekici araçlarına aldıktan sonra sizin dilediğiniz yere kadar taşıma sağlarlar. Aracınızın taşınması gerekmediği yerlerde bu işletmeler sizlere çabuk ve dayanıklı yol desteği sunarlar. Bu yol yardımları opsiyonel olduğu için her işletme tarafından gerçekleştirilemez.

Karakeçili otomobil Çekici oto bakımı yapmaz. Size ulaşacağınız yere kadar taşıma yardımı yapar ya da aracınızın arızasına göre sağlıklı bir tasvirde tamir gerçekleştirir.
 

Ücretlendirme otomobil Markasına Göre Değişir Mi? 

Kurtarıcı işlemi otomobil markasına göre değişmez. Aracınızın markası ne olursa olsun Kurtarıcı ekibi size destek olacaktır. Audi, Man, Citroen ve benzeri araçlarınızın kurtarılması gerektiğinde bir Karakeçili araba Çekici firmasından yardım alabilirsiniz. İş makinesi, tekne gibi büyük ve geniş araçlarınız için de Çekici çağırabilir firmaların uygunluk durumuna göre bu hizmetten yararlanabilirsiniz. 

Ücretlendirme Hemen Geliriz üzerindeki firmalar tarafından belirlenmektedir. Bu firmalara sizler Hemen Geliriz üzerinden ulaştığınız için en ekonomik en uygun ve güncel fiyatlara göre ucuz bir teklif sunacaklardır. Birçok Kurtarıcı firmasının yanı sıra Hemen Geliriz'de servis veren işletmeler sizlere nitelikli görev sundukları gibi en ekonomik fiyatı da vereceklerdir.

Çekici firmaları son zamanlarda çokça gelişmiş olan araba sektöründe fazla daha tedbirli ve titiz çalışmaktalardır. Alanlarında gelişmelere açık olan Kurtarıcı firmaları Hemen Geliriz adresinde mekan almaktadır. Son teknoloji oto gereçlerle araçlarınıza zararsız, çiziksiz bir görev sunmaktalardır. Hemen Geliriz bünyesinde yer alan şirketler kendilerini her süre geliştirmeyi hedeflemiş firmalardır. Diğer şirketlerden ileri olmayı amaçlayan şirketler ile çalışılmaktadır. Sizler de otomobil Kurtarma için güvenilir şirketler arıyorsanız Hemen Geliriz'e bakın. Aracımda en küçük bir çizik bile olmasın isteyen insanların çoğu, Hemen Geliriz üzerinden Karakeçili otomobil Çekici çağırdılar. 
 

Karakeçili Acil otomobil Çekici

Yolda giderken otomobilinizin arıza yapması durumunda yolda beklemenin zor ve sıkıcı olduğu bir o kadar da tehlikeli olduğu bilinmektedir. Aracınız kimsesiz bir yolda kaldığı zaman acil bir kurtarıcıya ihtiyacınız varsa Hemen Geliriz adresinden size en yakın Kurtarma firmalarını bulabilirsiniz. Aracınızın lastiği patlamış olabilir, aküsü bitmiş olanaklı veya bilmediğiniz bir aksaklık oluşmuş da olanaklı böyle bir durumda yol kenarında beklemeyin. Acil bir otomobil Çekici çağırın. Acil durumlarınızda nöbetçi firmalar bulunmaktadır. Nöbetçi olan kurtarıcılar ile işlerinizi saat sıkıntısı olmadan çözün.
 

7/24 Açık Karakeçili oto Çekici

Size en yakın kurtarıcıyı Hemen Geliriz'den bulun. Açık olup olmadığını bilmediğiniz kurtarıcılarla uğraşmadan Hemen Geliriz üzerinden işletmenin açıklık durumuna bakın. 7/24 açık etkin firmalar mevcuttur. 7/24 size en hızlı, en güvenilir Karakeçili otomobil Kurtarıcı hizmetini vereceklerdir. 
 

Karakeçili 7/24 Acil En Yakın otomobil Kurtarıcı

Yarı yolda kaldığınızda, uzman birine ihtiyaç duyarsınız. Böyle bir durumda ehil kişi aracınızın nasıl kurtarılacağını merak etmeniz gayet normaldir. Herhangi bir kusur durumunda, kaza durumunda veya hatalı park gibi durumlarda, otomobil Kurtarıcı hizmeti için uzman ile görüştüğünüzde, işinin ehli olan ehil kişi aracınızın olduğu bölgeye otonuzu çekmek için şahsi olarak üretilmiş aracı ile yardımınıza gelir. 

Bu otomobil sistemleri iki türlü olarak karşımıza çıkar. Bu sistemler elektrikli veya hidrolik sistemler olarak ikiye ayrılır. Bir bölgeden başka bir bölgeye arabanın nakil edilmesinin yanı sıra araç sürücüsünün istediği yere ya da araba servisine götürülür. Karakeçili araba Kurtarıcı işlemi yine iki tür Çekici ile seyir ettirilir. Bu taşıtın büyüklüğüne, marka - modeline göre ya da duruma göre yenilik gösterir. Bu Kurtarıcı türleri ise çatallı Kurtarıcı ve tepeden çekicidir. Çatallı çekiciyi açıklamak gerekirse; ehil ellerde çok süratli gerçekleştirilen bu işlem, kişinin aracının altına çatal şeklinde büyük bir aygıtın yerleştirilmesi üzerine gerçekleştirilir. Bu işlem sonrasında oto kaldırılır ve Kurtarıcı aracının arka tarafına yerleştirilir. 

Her yol durumuna göre ahenk sağlayabilen kişisel yapım Çekici aracı ile güvenli bir nakil gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra diğer araba Karakeçili Kurtarıcı türü olan tepeden Kurtarıcı ise şu biçimde açıklanabilir; tepeden Kurtarıcı türünü sıklıkla trafik polisleri tarafından kullanılan bir sistemdir. Bir vinç sistemi desteği ile bu işlem gerçekleştirilir. Vincin kolları aracı kasaya yerleştirir ve yine aynı dakikada emniyetli bir nakil gerçekleştirilmiş olur. Bu sistem cinsine bir diğer tanım olarak ahtapot Çekici de denilmesi mümkündür.
 

Karakeçili otomobil Kurtarıcı Servisi

Yolculuk için herhangi bir süre kısıtlaması olmadığı için her gün ve her süre çalışan olarak pek aşırı sürücü araçlarını kullanmaktadır. Bu olayda özellikle geceleri yolda kalan araçlar sürücüler ve yolcular için büyük zararlar yaratabilmektedir. lakin gece oto çekme görevleri ile beraber taşıtın yolda kaldığı durumlar hangi saatlerde olursa olsun gereken olan müdahale yapılmaktadır. 24 saat boyunca verilen oto Çekici hizmeti sayesinde aracınızı güvenli ve hızlı bir tasvirde bulunduğu yoldan kurtarabilir, tamirhaneye ya da istediğiniz adrese götürülmesini sağlayabilirsiniz. 

Haftanın yedi günü hizmet veren şirketler, aracınızın arızalandığı yerden çekilme işlemlerini yapar. Böylece genellikle yaşamınız ya da işlerinizin sekteye uğramasının da önüne geçilir.
 

Kısa Mesafe İçin Karakeçili oto Çekici Gelir mi?

Araçlarınız her yerde her an bozukluk yapabilir. Araçlarınızın genellikle tamirini yaptırmış olsanız dahi yolda kalma olasılığınız vardır. Tedbiri asla elden bırakmamak gerekmektedir. Yola çıkarken araçlarınızın yağını, suyunu denetim etmek önemlidir. Böyle önlemler sizin yolda kalmanızı önlemede yardımcı olacaktır.

araba Çekici yakın, uzak fark etmeksizin aracınızı kurtarmaya gelmektedir. Sizin yolda kalarak yaşadığınız mağduriyeti ustalarımız titizlikle giderecektir. Aracınızın arıza yapması ile kaldığınız zorlu durumu Karakeçili oto Çekici firmaları ile çözebilirsiniz. Hemen Geliriz adresinden lokasyonunuzu hatasız girdiğinizde size yakın olan Kurtarma firmaları size yardım için gelecektir. 
 

Karakeçili oto Kurtarma Nasıl Gelir?

Hemen Geliriz üzerinden il, ilçe kombinasyonunu doğru yaptığınız zaman size otomobil Kurtarıcı firmalarının numaraları sunulmaktadır. arzuladığınız firmayı arayarak çağırabilirsiniz. Fiyat bilgisini aradığınız firmaya sorarak öğrenebilirsiniz. Çalıştığı bölgeler içerisinde mekan alıyorsanız sizin çağırdığınız yere yol desteği gelecektir. Sizin aksaklık durumunuza göre getirilen otomobil malzemeler olduğu için lütfen bunları telefonda belirtiniz. 
 

Otobanda Kurtarıcı Gelir mi?

Aracınızın nerede kaldığı kritik değildir. Hemen Geliriz'deki Karakeçili otomobil Kurtarıcı firmalarının çalıştığı şehir içerisindeyseniz yardımınız çabuk bir biçimde gelecektir. Gece yarısı yolda aracınız aksaklık vermiş mümkün . Aracınızın şehir merkezinde veya otobanda kusur vermiş olması kritik değildir. Aracınızın büyüklüğüne göre değişen boyutlarda Kurtarıcı araçları size yardım edeceklerdir.
 

çirkin Havalarda otomobil Kurtarma

fena havada oto Kurtarıcı hizmetleri özellikle fazla sıcaklarda ya da çok soğuk havalarda lazım olmaktadır. Sıcaklık yüzünden araçlar günlük hararet yapabilmektedirler. Araçların hararet yapmalarının nedeni dışarıdaki çokça sıcaklık ile motorun çalışması sonucunda oluşan sıcaklığın birleşmesi ve bu olayda da motorun daha aşırı çalışamayacak hale gelmesidir. Bu olayda motor su kaynatır ve arabanın ilerlemesi olanaklı olmaz. sorun ortaya çıktığında ise sürücü tarafından doğrudan müdahale etmek riskli ve tehlikeli sonuçlar doğurabilecektir çünkü doğrudan hararet yapmış motora müdahale etmek sıcak suyun dışarıya püskürmesine ve sürücünün de ciddi şekilde yaralanması ile sonuçlanabilir. Bu türden durumlarda Karakeçili araba Kurtarıcı hizmetinden yararlanmak çokça daha güvenli ve sağlam olacaktır.

Soğuk havalarda ise otomobilin çeşitli yol durumlarında tam mukavemet göstermemesi sonucunda otomobil bulunduğu yerden hareket edememeye başlar ve aracın bulunduğu yerden çekilmesi gerekir. aracın soğuk hava ve kayganlaşan temel yüzünden hareket edememesi sürücünün kendisinin müdahale etmesi hem kendisi hem de trafik için zararlar yaratacağından oldukça riskli olmaktadır.
 

Çatallı Çekici ile otomobil Çekici 

Karakeçili otomobil Kurtarma çeşitleri arasında çatallı Çekici yöntemi zorlu durumda kalmış araçların kolayca bulundukları alandan kurtarılmasını kapsamaktadır. Sistemin çalışması arızalı aracın altına giren iki büyük çatal aparatı sayesinde oluşmaktadır. Bu sayede tıpkı forklift çalışma sistemlerinde olduğu gibi araç bulunduğu yerden tamamen kaldırılarak, Çekici aracının kasasına yüklenmektedir. otomobilin hiç hareket etmediği ve çekme vasıtası ile de kurtarılmayacağı durumlarda bu hizmet verilmektedir. Kumanda denetimi sayesinde yükleme işlemi hiçbir sorun olmadan yapılmaktadır. Aynı zamanda sistem seri çalıştığı için de aşırı kısa dakikada bulunduğu yerden çıkarılmaktadır.

Çatallı çekicinin araba Kurtarma için bir diğer önemi de otomatik vites araçların kurtarılmasında kullanılmasıdır. Otomatik vites araçlar için ön ya da arka kısmı Kurtarıcı halatı vasıtası ile kurtarmaya çalışmak araca büyük zarar verecektir. Düz vites araçlarda hiçbir sorun olmamasına rağmen otomatik vites araçlar bu şekilde hareket ettirilirse şanzımanlarında mühim sorunlar oluşur ve maddi köşeden da büyük kayıplar yaşanır. Bu yüzden Kurtarma firmasının, işinin ehli bir işletme olmasına dikkat edilmelidir.

 

Tepeden Kurtarıcı ile otomobil Çekme

Tepeden çekiciyle otomobil çekme işlemi genelde ulaşılması en dar alanlarda bulunan araçlar için kullanılmaktadır. Ahtapot Kurtarma olarak da adlandırılan bu yöntem arızalı ya da çekilmesi mecburi arabanın üzerine tepeden dörtlü kaldırma çatal aparatının yerleştirilmesi ile kurulur. Daha sonra kontak noktalarının sıkı bir biçimde kapatılması sonucunda araba bulunduğu yerden kaldırılarak Kurtarma kasasına yüklenir. genelde Kurtarıcı kasaları da geniş olduklarından ötürü aynı anda iki aracı da kurtarmak mümkün olmaktadır.

Bu araba Çekici yönteminin en büyük avantajı yol olmayan arazi ya da şarampol gibi yerlere düşen araçların kurtarılmasında kendisini göstermektedir. oto girişi olmayan ve haliyle kurtarıcının da giremediği alanın yakınına tepeden Kurtarma sistemi kurulmakta ve Böylece araba çokça daha pratik bir biçimde bulunduğu yerden kurtarılmaktadır.
 

Vinçli Kurtarma ile oto Çekme

Vinçli kayar platform da olarak bilinen bu yöntem daha şık kullanılan ve masraf açısından da düşük olan bir uygulamadır. aracın hareket etmesinde hiçbir engel bulunmuyorsa, bu durumda Kurtarıcı kasasından inen paletlere otomobil hizalanır ve daha sonra vinç dayanağı ile platform üzerine çıkarılır.

Bu yöntem sadece yolda kalan araçları kurtarmak için değil, aynı dakikada yanlış park gibi durumlarda da seçenek kullanılan bir yöntemdir. genelde arka kısımları da çekicilerin geniş olduğu için bu sistem iki aracın aynı anda taşınmasına imkân vermektedir. 
 

oto Transfer Kurtarıcı ile oto Kurtarıcı

Kurtarma işlemleri arasında hareket edebilecek araçlar için uygulanan otomobil transfer işlemi hidrolik makaralı vinç vasıtası ile yapılmaktadır. oto Kurtarma sunan oto ile kurtarılacak otomobil arasında kontak halatı ya da çengeli ile kontak kurulmakta daha sonra vinç temas halatını kendisine hatasız çekerek otomobilin Kurtarma aracın kasasına binmesini sağlamaktadır.

Düz vites araçlar için uygun olan bu politika çabuk ve ekonomik olması bakımından tercih edilen bir yöntem olarak öne çıkmaktadır. ancak bu olayda da yine taşıtın el freninin çekili olmasına ve vitesin takılı vaziyette olması gibi konulara dikkat edilmesi gerekmektedir. 
 

Karakeçili tüm Araçlar İçin otomobil Kurtarıcı

araba Çekici hizmeti veren firmalar geniş bir çalışma yelpazesine sahiptirler. Sundukları hizmeti her koşulda, değişik araç tiplerine ekonomik olarak yürütmektedirler. Bu sayede motosikletlerden daha büyük kamyonlara kadar değişik yapıda olan ve kurtarılması için şahsi tekniklerin uygulanması gereken yöntemleri uygulayarak araçların bulundukları yerden kurtarılmasını sağlamaktadırlar.
 

En çabuk araba Kurtarıcı Hizmeti Nasıl Alınır?

otomobil Kurtarıcı firmaları araçların hangi saat ve günde olursa olsun bulundukları yerden kurtarılmasını sağlamaktadırlar. Herkesin başına gelebilecek yolda kalma durumlarına etkili, hesaplı ve süratli çözümler sunan firmalara ulaşmak için Hemen Geliriz hizmetinin kullanılması büyük avantaj sağlayacaktır. Güvenilir işletmeler ile çalışmak ve aynı sürede da fiyatların da listelenmesi sayesinde Hemen Geliriz bünyesinde bulunan uzman otomobil kurtarıcılar her zaman hepsi araçlar için kesintisiz servis veriyorlar. Taşınma sırasında taşıtın hiçbir şekilde zarar görmemesi için azami çaba gösteren Karakeçili araba Kurtarma firmaları güvenilir ve nitelikli bir görev almak isteyenlerin tercihleri oluyor.

Karakeçili oto çekici, aracınızın herhangi zor bir olayda kurtarılması mecburi durum esnasında profesyonel ekibin yardımınıza yetişmesidir. Bu olaylar birçok nedenden dolayı kişinin başına gelir. Böyle bir olayda işin uzmanı ile aracınızın güvenilir ve sağlıklı bir biçimde nakil edilmesi gerekmektedir. Hizmetimiz olan araba Çekici sizler için sadece bir tık uzaklıktadır. Yapmanız lazım tek şey Hemen Geliriz sayfasının irtibat bölümünden ustalar ile anlaşarak işleminizi gerçekleştirmektir. En iyi fiyat garantisi ve en güvenilir bölge sizlerin hizmetindedir.

 

oto Kurtarıcı Hizmeti Hangi Durumlarda Alınır?

Genel olarak araçta herhangi bir aksaklık durumunda veya kaza durumunda oto Kurtarıcı hizmetine başvurulur. Bunun haricinde yollarda geçişi engelleyen bir park durumu olduğunda, engelli alanına park edildiğinde, yayan geçitlerinde, parkın yasak olduğu bölgelerde ve garaj, durak gibi alanlara park halinde bir profesyonel ile görüşmek akıllıca olacaktır. Bu sebeple yolda denetimi elinize almak için bu hizmeti veren bir usta ile anlaşılmalıdır. Hem kendinizi hem de aracınızın güvenliği için ciddi bir unsurdur ve sürücülerin her an gerek duyabilecekleri bir olay olarak başlarına gelmesi mümkündür.
 

Otomobil Çekmenin Önemi

Seyahatiniz sırasında yol boyunca başınıza ne geleceğini bilemezsiniz. En ufak bir hasar bile bütün seyahatinizi kâbus haline getirebilir. 7/24 görev veren otomobil çekme tekniği ise bu kâbusunuzdan uyanmanızı sağlayacaktır. Zamandan tasarruf etmenizin yanı sıra güvenilir seyahat en önemlisidir. Arızalı bir otomobil ile seyahat etmeye devam etmek veya kişinin kendi kendine çözüm bulma çabası daha fena sonuçlara ve önlenemez hale gelebilir. Bu konuda uzmanından destek ise dönüşü olmayan yolla girmenizi engelleyecektir. Aracınızın ve sizin güvenli bir şekilde arzuladığınız yere veya araç servisine nakil edilmesi hem cebinizi hem de sağlığınızı koruyacaktır. tüm olumsuzluklar sonucunda gününüzü kurtarır. Her olayda yanınızda olacak bu Karakeçili otomobil Kurtarıcı sistemi Hemen Geliriz ile görev veriyor ve seyahatinizin iyi bir tasvirde sonuçlanmasını sağlıyor.
 

Karakeçili oto Yolda Kaldığında Yapılması Gerekenler

araç yolda kaldığında, kaldığınız yer merkeze uzak ve geç bir saatte gerçekleştiğinde otomobil sahipleri ne yapacaklarını bilemez ve stresli bir halde olur. Böyle bir durumda kaldığınızda, istediğiniz saatte ve dilediğiniz yerde oto Çekici hizmetinden yararlanmanız olabilir kılınıyor. öncelikle can ve mal güvenliğiniz için yapmanız lazım aracınız tam yolun ortasında kaldı ise, elinizden geldiği kadar ve dikkatli bir şekilde olarak yolun kenarına doğru aracınızı çekmeniz olacaktır. Aracınızı yolun kenarına çektikten sonra mutlaka dörtlüleri yakarak, yoldan geçecek araçlara kendi aracınızın arızalı olduğunu belirtmelisiniz. 

Bunun önüne geçilmesi için yoldan geçen diğer araçlara bir işaret verilmesi gerekir. Yoldan geçen bilinmeyen araçlardan herhangi bir zarar gelmemesi adına güvenliğinizi sağlamak için aracınızın içine girmeniz önemlidir. aracın içine girdikten sonra kapılarınızı kilitleyerek, otomobil camlarınızı kapatmalısınız. Daha sonra ise Hemen Geliriz Sitesi üzerinde işinin ehli ustalar ile iletişime geçerek bulunduğunuz konumu, açık ve net bir şekilde tarif edilmesi gerekmektedir. Hangi saatte olursa olsun, hangi konumda olunursa olunsun fark etmeksizin ustalar en iyi fiyat güvencesi ile Karakeçili otomobil Kurtarıcı işinizi yapacaktır. Bu teknik ile en yakın tamirhaneye gidilerek aracınızın sorunu çözülür. Bu yöntem size zaman kazandırmasının yanı sıra aynı dakikada seyahatinizde güvenliğinizi sağlayarak, huzurunuzun kaçmasının önüne geçecektir.
 

araba Kurtarıcı Nasıl Olunur?

Bu konuda özellikle son zamanlarda, çok çok araştırma yapılmaya başlanmıştır. Bunun en kritik nedeni ise araçların kalıntı lüksten fazla gerek haline gelerek, bir ailede bile herkesin kendine ait arabasının olması sayı olarak araçları çokça hale getirmiştir. Yollardaki bu araba fazlalığı trafik olarak kötü bir sonuç doğurmuştur. Dur - kalk yapmak bile araçlarda arızaya sebebiyet vermektedir. Bu sebeple Karakeçili oto Kurtarıcı de gün geçtikçe iyi bir gelir kapısı olmuştur. 

SRC belgesinin yanı sıra aynı sürede sürücü belgesi olarak aracınız bir kamyonet ise B sınıfı bir ehliyet, kamyon ise C sınıfı bir ehliyet sahibi olmanız gerekmektedir. Bunun dışında bir muhasebeci çalışılıp, gerekli bilgiler alınarak bir şirket kurulması gerekir. Kuruluş işlemleri herhangi bir firma ile aynıdır. Hal bu iken, piyasada fazla çokça bu işi yapan varken iyi bir otomobil Çekici bulmak da zorlu olabiliyor.
 

Karakeçili araba Kurtarıcı Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seçtiğiniz araba Kurtarma araçları, sizler için kaliteli ve teknolojiyi takip eden çalışanlar ile donatılmış olmalı. aksi takdirde aracınız yerleştirilirken ya da seyir halindeyken zarar görmesi muhtemel bir sebep olacaktır.

Aracınızı emanet ettiğiniz firmayı veya çalışanlarını tanımanın yanı sıra güven vermesi de bir o kadar önemlidir. Bu sebeple korunaklılık yapmayı unutmayın ve korunaklılık işlemi yapan işletmeler ile çalışmaya özen gösterin

İletişim hem bölgenizi tarif ederken hem de araba başına gelindiğinde sorununuzu anlatmak istediğinizde en önemli unsurdur. O yüzden irtibat akışı güçlü ve arızanızı anlatabileceğiniz işletme ile çalışın.

Bulunduğunuz durumda zaten gergin bir yapıda olacağınız için görev eden çalışanların güler yüzlü, samimi, güvenilir ve işinin ehli olmasına dikkat edin.

Olumsuz her türlü duruma karşı, günün herhangi bir saatinde, nerede olursanız olun Hemen Geliriz ile hizmetimizi sizler için sunuyoruz. Arıza, nakil ve ihtiyacınız olduğunda uzman ekiplerimiz, son teknoloji araçlarımız ve nitelikli bir servis için yapmanız gerekli sitemizin iletişim bölümünden Karakeçili otomobil çekiciye ulaşmanız olacaktır.

Kırıkkale Karakeçili Hakkında

Karakeçili, Türkiye'de Kırıkkale ilinin bir ilçesi.

İçindekiler

 1. Tarihi
 2. Coğrafya
 3. Nüfus
 4. İdarî durumu
 5. Yerel yönetimler
 6. Ekonomi
 7. Eğitim
 8. Sosyal durumu
 9. Sağlık durumu
 10. Ulaşım
 11. Yol
 12. Haberleşme
 13. Enerji
 14. İmar kanalizasyon
 15. Asayiş ve güvenlik
 16. Kültür
 17. Festivaller
 18. Halk edebiyatı
 19. Efsaneler
 20. Ağıtlar
 21. Halk takvimi
 22. Halk sporları
 23. El sanatları
 24. Folklor ve giyim
 25. Evlilik adetleri
 26. Doğum adetleri
 27. Asker gönderme
 28. Ölüm adetleri
 29. Kaynakça
 • Dış bağlantılar

Tarihi

Karakeçili, Oğuzların 24 kolundan biri olan Kayı boyunun en büyük aşiretlerinden biri olan Karakeçili aşireti, Ertuğrul Gazi önderliğinde Orta Asya'dan kalkıp Gaziantep'in Karacadağ eteklerinden Fırat'ı geçen Karakeçililer batıya ve kuzeye doğru ilerleyerek Ege'ye, Orta Anadolu'ya, Batı Anadolu'da Bilecik Söğüt'e gelerek yerleşik düzene geçilmiş ve daha sonra 15. yüzyılda bir kısmı Söğüt'ten ayrılarak, bir kısmı da şimdiki Karakeçili'nin bulunduğu yerde Karakeçili köyünü kurmuşlardır.

1957 yılında belediye teşkilatına kavuşmuş olan Karakeçili, 25 Mayıs 1990 gün ve 3644 sayılı kanun ile de ilçe olmuştur.

Coğrafya

Kuzeyinde Bahşili, doğusunda Keskin ve Çelebi ilçeleri, güneyinde Ankara'nın Bala ilçesi ile çevrili olan Karakeçili 225 km² yüzölçümlü olup, bunun 117 km²'si Tapuya tescillidir. Kırıkkale'ye 35 km, Keskin'e 30 km, Çelebi'ye 25 km, Bala'ya 25 km ve Ankara'ya 95 km uzaklıktadır. İlçenin rakımı 1.100 dür.

İklimi, İç Anadolu Bölgesinin tipik kara iklimine sahiptir. Kışları oldukça sert ve kar yağışlı, hava sıcaklığı kış boyunca genelde sıfırın altında seyreder. Yazları ise sıcak ve kurudur. Yağışlar az olduğundan yaz mevsiminde bitki örtüsü bozkır görünümünü alır. Yağışlar çoğunlukla sonbahar ve kış mevsiminde düşer.

Nüfus

YılToplamŞehirKır
19908.6996.5762.123
20008.2967.851445
20073.8353.544291
20083.9203.612308
20093.6893.394295
20103.4393.164275
20113.3753.115260
20123.3553.092263
20134.3714.068303
20144.0773.817260
20153.3653.128237
20163.2973.055242

İdarî durumu

İlçe merkezi Kurtuluş, Zafer, Yeşilevler, Fatih Sultan Mehmet, Hoca Ahmet Yesevi, Yavuz Sultan Selim, Karşıyaka, M.Fevzi Çakmak olmak üzere toplam 8 mahalleye ayrılmıştır.

İlçeye sadece Akkoşan ile Sulubük köyleri bağlıdır. Köylere bağlı oba, mezra ve kom gibi yerleşim üniteleri ile kasaba bulunmamaktadır. Yerleşim dağınık değildir.

Yerel yönetimler

İlçe merkezindeki Karakeçili Belediyesi'nden başka belediye bulunmamaktadır. 1957 yılında kurulmuştur. 2003 yılı bütçesi 800.000.000.000 TL olup 2004 yılı tahmini bütçesi ise 1.200.000.000.000 TL dir. Belediyede 20 Memur, 11 Kadrolu İşçi Personel ile 20 geçici işçi çalışmaktadır. Belediyede halen 10 araç mevcuttur.

Belediyenin kendisine ait hizmet binası vardır, mülkiyeti yine belediye ye ait 20 dairelik lojman, 1 Otel (halen öğretmen evi olarak hizmet vermektedir) 53 dükkân, 1 düğün salonu ile 1 mezbahane ile T.C Ziraat Bankası binasına sahiptir.

Ekonomi

İlçede ekonomik hayat tarımla başlar. Kısmen modern ve sulu tarım yapılmaktadır. İlçede Pazartesi günleri halk pazarı kurulur. İlçe toprakları tarıma elverişli olup 225.000 dekar arazisi mevcuttur. Bunun 127.360 dekarı ekilebilir arazidir. Kalan kısımları fundalık,çayır-mera ve tarım dışı arazilerden oluşmaktadır.

Son yıllarda meyvecilik teşvik edilmiş, 1999 yılı içinde toplam 6 aileye birer sera verilmiştir. 1998 yılında 17 aileye ithal süt ineği dağıtımı yapılmış. 2002 yılında 1.200 adet ceviz fidanı ile 1.500 adet kapari fidanı dağıtımı yapılmıştır.

2003 yılı içerisinde başta “Kapari Projesi” olmak üzere halkın “sosyo-ekonomik” durumunu düzeltmek ve atıl kalan, kullanılamayan veya değerlendirilemeyen kaynakların keşfedilerek üretime kazandırılması amacıyla “Paulownia (Kral Ağacı)”, “Çeltik“ ve “Ceviz” projelerinin birlik ve Özel İdare kaynaklarını kullanmak suretiyle uygulamaya konulmuştur.

İlçede genel olarak buğday, arpa, nohut, mercimek, ayçiçeği, pancar, kimyon, mısır ve fasulye ekilmektedir. Ayrıca az miktarda sebze, meyve ve bağcılık da yapılmaktadır.

Eğitim

İlçede örgün eğitim 1928 yılında Karakeçili İlköğretim Okulu'nun eğitim ve öğretime açılması ile başlamıştır. Halen ilçe merkezinde 2 ilköğretim okulu ile 1 çok programlı lise ve 1 imam-hatip lisesi vardır. Akkoşan köyünde 1 ilköğretim okulu vardır. Sulubük köyünde 2 derslikli okul mevcut olup, öğrenci yetersizliğinden dolayı bir ve ikinci kademe öğrencileri merkezdeki Atatürk İlköğretim Okulu'na taşınmaktadır.

İlçede, okul çağında olup çeşitli nedenlerden dolayı okula devam etmeyen öğrenci bulunmamaktadır.

İlçede halk kütüphanesinin kendi binası olmayıp, Türkiye Diyanet Vakfına ait binada hizmet vermektedir.

Sosyal durumu

İlçede mülkiyeti belediyeye ait 20 dairesi olan 4 blok sosyal konut bulunmaktadır. İlçede Emniyet ve Askerlik Şubesi hariç tüm kamu kurum ve kuruluşları mevcuttur.

Nüfus dağılımına göre % 30’u dar gelirli, % 20 si varlıklı, geri kalan % 50 ise normal gelir düzeyindedir.

İlçede 1992 yılında spor kulübü kurulmuş, 1999 da çim sahasına kavuşan Karakeçili Belediye Spor, halen 1.nci Amatör Kümede mücadele vermektedir.

Sağlık durumu

İlçe merkezinde bulunan ve mülkiyeti İl Sağlık Müdürlüğüne ait binadaki Sağlık Ocağı ile merkez ve köylere sağlık hizmeti verilmektedir. Akkoşan köyü köy konağı sağlık evi olarak tahsis edilmiş, gerekli bakım ve onarım yapılmış olup ebe ataması yapıldıktan sonra hizmete başlanacaktır. Sağlık Ocağı 2 doktor, 1 ebe, 1 sağlık memuru, 1 Çevre Sağlık Teknisyeni görev yapmaktadır.

İlçe merkezi ve köyler program dahilinde sağlık taramasından geçirilmekte, sağlık hizmetleri aksatılmadan yürütülmektedir. Yapımına 2001 yılında başlanan ve 16.10.2002 tarihinde resmi olarak açılışı yapılan Karakeçili Devlet Hastanesinde ameliyathane, çocuk servisi, acil, 25 yataklı hasta odaları, mutfak, poliklinikler ve morgu bulunmaktadır. Söz konusu hastane 3.000 metrekare açık alan üzerinde kurulmuştur. % 30 keşif artışı ile toplam 865.762.320.000 TL. harcanmıştır.

Halen 1 kurucu başhekimle birlikte toplam 5 doktor,1 ebe,3 hemşire, 3 sağlık memuru, 1 hastane müdürü,2 hizmetli ve 3 şoförle hizmet vermektedir. Malzeme olarak da 1 jeneratöre ihtiyaç vardır.

Ulaşım

Ankara'dan ulaşım AŞTİ'den kalkıp Kaman'a giden Metro Turizm otobüsleri ile sağlanır.

Yol

İlçe merkezini diğer ilçelere ve il merkezine bağlayan yollar asfalt olup hepsi karayolları ağındandır. Akkoşan Köyünün 13 km, Sulubük köyünün de ilçe merkezine 8 km mesafesi vardır. Sulubük köy yolu Karakeçili-Kırıkkale Karayolu üzerinde bulunması nedeniyle köy halkı iki saatte bir ilçe merkezinden Kırıkkale’ye giden minibüslerden faydalanmaktadır. Öte yandan Ankara-Kayseri Devlet yolu ilçe merkezinden geçtiğinden Kaman-Ankara arası çalışan otobüslerle her saat Karakeçili-Ankara arası yolculuk mümkündür. Ayrıca ilçeden her sabah bir defaya mahsus Ankara’ya minibüs seferi yapılmaktadır.

Haberleşme

İlçe merkezinde 900 lük hat kapasiteli santral vasıtasıyla haberleşme sağlanmakta olup telefonu olmayan köy yoktur. İlçede Telekom İşletmesi mevcuttur. Telefon şebekesi tam otomatiktir. Posta hizmetleri İl merkezine günlük olarak yapılmaktadır. Ayrıca APS ile de hizmet verilmektedir.

Enerji

İlçe merkezi ve köylerde elektrik enerjisi mevcuttur. İlçe merkezinde BEDAŞ işletme şefliği mevcut olup, arızalara arıza ekibince müdahale edilmektedir. 2003 yılı sonu itibarıyla toplam enerji sarfiyatı 2.781.403 KW, toplam tahsilat da 143.515.202.227 TL. olmuştur.

İmar kanalizasyon

İlçe merkezinde 1987 yılında Karakeçili Belediyesi’nce şehir imar planı uygulaması yapılmıştır. merkezde kanalizasyon mevcut olmasına rağmen yeterli düzeyde değildir. Bazı cadde ve sokaklarda asfalt yoktur. Sulubük köyümüzde kanalizasyon çalışmaları devam etmektedir.

Asayiş ve güvenlik

İlçede Polis Teşkilatı ve Jandarma teşkilatı bulunmaktadır. Siyasi, ideolojik ve bölücü faaliyetler yoktur. Zaman zaman hırsızlık, 6136 sayılı kanuna muhalefet, yaralama, darp, kız kaçırma olaylarını sayabiliriz. Kazaen yaralanma olayları ile trafik kazası en sık rastlanan olaylardandır.

KültürFestivaller

Her yıl düzenlenen Karakeçili Uluslararası Kültür Şenliği en büyük şenliklerdendir.

Halk edebiyatıEfsaneler

Anlatıla gelen meşhur Çeşnigir Köprüsü efsanesi ve Tavalı Kaya efsanesi vardır. Tarihi Çeşnigir köprüsü asırlar sonra Karakeçililerin Uluslararası Kültür Şenliklerinde amblem olarak kullanılmış, amblemde keçi figürü kullanılarak köprü sembolize edilmiştir. Köprü, Kızılırmak’ın üzerinde kurulu, dokuz yüz sene önce yapılmış, muhtemelen Selçuklu devleti zamanından kalma, yüz on iki metre uzunluğunda on üç kemerden oluşmuştur. Köprünün çok büyük bir kemeri var. O kemeri zamanın mimarları bir türlü tutturamamışlar. Çok uğraşmışlar ama tutturmak bir türlü mümkün olmamış. Köprü yapılmadan evvel zamanın hükümdarı sefere giderken Kızılırmak’ın sığ yerinden geçip gidermiş. Yine bir sefer esnasında hükümdar mimarlarına ve köprü ustalarına ‘’Ben seferden dönünceye kadar buraya bir köprü yapılsın’’ diye emretmiş. Ustalar Mimarlar yedi-sekiz defa köprüyü yapmaya uğraşmışlar ama her defasında ortadaki büyük kemeri tutturamadıkları için köprü yıkılmış.Neticede Rum asıllı Hıristiyan bir mimar bu köprünün yıkılmaması ve büyük kemerin tutturulabilmesi için Allah’a gece boyunca yalvarıyor. Bir ara dalıp rüyasında kızı ile oğlunun kurban edilip onların kanı ile yoğrulan iki taşın köprüye konulması ile büyük kemerin tutturulmuş ve köprünün kurulmuş olacağını görüyor. Bu rüya üzerine adamcağız kızı ile oğlunu kurban ediyor, onların kanı ile yoğrulan taşları köprünün büyük kemerine yerleştiriyor ve büyük kemer tutuyor. Köprüde o kanlı iki taş hala görülmektedir. Hükümdar seferden dönerken köprüyü beğeniyor ve mimarlarını çağırıyor. 'Çok kısa sürede çok güzel köprü yapmışsınız' diyor. Mimarlarda: 'Sayenizde hükümdarım' diyorlar. Hükümdar bu söze sinirleniyor. Nasıl olur da siz benim sayemde yaparsınız, bu yapılan eserler Allah’ın sayesinde yapılmıştır. Ben sizin köprünüzden geçmem' diyor. Hükümdar Kızılırmak’ın yine sığ yerinden geçip otağına gidiyor.

Ağıtlar

Karakeçilide ağıtlar önemli bir yere sahiptir. Karakeçililerin ağıt söyleyişlerinde Yörük saflığı ve berraklığı görülmektedir. Kadınlar yapısal olarak nazik, duygusal oldukları için daha çok ağıt yakmaktadırlar. Ağıtlar ölen kişinin dünyada iken iyilikleri üzerine kurulur, yiğitlikleri ve mertlikleri anlatılır. Karakeçililerde sadece cenazelerde ağıt söylenmez. Yaşanan herhangi bir üzücü olay, uzun süre çekilen hastalık, ana baba, kardeş hasreti, memleket özlemleri gibi temalar üzerine de ağıtlar söylenir.

Halk takvimi

Karakeçili Yörüklerinin takvimi hayvanların yaşam ritmine ve bitkilerin ekim-hasat zamanına göre adlandırılmaktadır;

 • Temmuz-Eylül: Bu aylara Karakeçililerde Eşme ayı denilmektedir. Eşme ayının başında koç katımı, teke katımı yapılır.
 • Eylül-Aralık: Bu aylara kara yatak ayları denilmektedir. Hayvanlar gündüz otlatılır, gece uyunur.
 • Aralık-Ocak : Çardak ayları denilmektedir. Bu aylarda hayvanlar ahırda kalırlar
 • Şubat ayı: Bu aya Yelin ayı denilmektedir. Bu ayda hayvanların memelerine süt geldiği söylenmektedir.
 • Nisan Ayı: Yuvadan çıkma ayı denir. Yeni doğan hayvanlar güçlenir ve çayır çıkarlar. Anaları süt vermez.
 • 20 Nisan-30 Mayıs: Bu aylara Örütmek ayları denir. Hayvanlar geceleri en az üç saat otlatılır. Bu aya ilk kırkım ayı da denir.
 • Haziran Ayı: Kuzu kırpma ayı denir. Yeni doğan kuzular ilk olarak bu ayda kırpılır.

Halk sporları

Karakeçili de halk sporları genelde eğlence olarak görülür. Güreş en yaygın spordur. Genelde düğünlerin son gününde yapılmaktadır. Güreş dışında Cirit, Sinsin, Tura-tura gibi oyunlar Karakeçili halk sporlarına birkaç örnektir.

El sanatları

Karakeçili de kadınlar kısa bir zaman öncesine kadar yaygın olarak 'Kilim, Çırpı, Don çulu, Haral, Çuval, gibi el emeği göz nuru sanat eserleri ortaya koymaktaydılar. Bu el sanatlarının yapımında usta-çırak ilişkileri gözetilmez, evin büyükleri küçükleri tarafından örnek alınarak öğrenilir. Kilim, don çulu, çırpı, haral, çuval, heybe gibi sanat eserleri 'ısdar' denilen tezgâhlarda dokunmaktadır.

Folklor ve giyim

Kadınların kıyafetleri: Çarpa, Yemeni, Çar, Şal, Kaftan, Entari, Tuman.

Erkeklerin kıyafetleri: Fes, kasket, Kalpak, Takke, Köynek, Cepken,

Evlilik adetleri

Gençler evlenecek çağa gelince, babalarının yanında aynanın karşısına geçip saç tararlar, evde basit olaylara sinirlenirler, analarına evlenmek istediklerini söylerler. Babalara söylemek uygun görülmez. Genç kızlar da sevdikleri delikanlılar var ise, onlara mektup yazarlar, düğünlerde onlardan gözlerini ayırmazlar, aracılar vasıtasıyla haberleşmeye çalışırlar. Birbirlerini seven gençler, karşılıklı maniler ve türküler söylerler.

Doğum adetleri

Eğer bir gelin evlendikten sonra hamile kalmazsa Karakeçili de pek hoş karşılanmaz. Çünkü kısırlık uğursuzluk işaretidir. Kadının hemen hamile kalması erkek için de bir güç gösterisidir. Doğuran kadının değeri daha fazladır. Eğer kadının her türlü önlemlere rağmen çocuğu olmuyor veya sürekli kız çocuğu oluyorsa, kadının kocası ikinci evliliği yapar. Eşinin evlenmesine kadın müsaade eder.

Çocuğa isim verme işleminde imam çocuğun sağ kulağına ezan, sol kulağına kamet getirir, çocuğa verilmek istenen ismi kulağına üç defa söyler. Yeni doğum yapan kadının ve çocuğun yanına kırk gün boyunca kimse girmez, sadece aileden kişiler çocuğu görebilirler, aile dışından ve yabancı kimselere çocuk ve doğum yapan kadın gösterilmez,çünkü bu dönemde yabancıların gelip çocuğu ve anneyi görmesi durumunda her ikisinin de nazar’a geleceğine ve hastalanacaklarına inanılır.

Asker gönderme

Askere gidecek gençler türbeleri ziyaret ederler. Buralar ziyaret edildiğinde ve dua edildiğinde askere giden gençlerin eksiksiz, tamamının geri döneceğine inanılır. Askere gidileceği gün halk meydanda toplanır ve imam eşliğinde dualar edilir. Dua bitince askere gidecek gençler orada bulunan yaşlıların elini öperler ve akrabalarıyla vedalaşırlar.

Ölüm adetleri

Hasta öldüğünde ölünün yakınlarından bilhassa kadınlar ağıt yakmaya başlarlar. İmama haber verilir, imam ‘’Salâ’’ vererek, hasta kişinin öldüğünü ahaliye ilan eder. Cenaze işlemlerinde akrabalar birbirlerini yardımcı olur. Bir taraftan mezar kazılırken, diğer taraftan cenaze yıkama hazırlıkları başlar. Karakeçililerde cenaze ve düğün işlerinde tam bir dayanışma örneği vardır. Akraba olsun olmasın duyan herkes gelir üzerine düşen görev ne ise sonuna kadar yapar.

Bunu yazdırmasının sebebi ölünce sorgu meleklerine (Münkir ve Nekir) rahat cevap vermeyi düşündüğünden dolayı dır. Bu kağıdı ölen adamın kefeninin içine koyarlar. Böylece ölen kişinin sorgu meleklerine doğru cevap vererek Cennete gideceğine inanılır. Eğer bir odada bir canlı varlığa ait resim asılıysa, bu ister insan resmi ister hayvan resmi olsun, o odada namaz kılınmayacağına inanılır. İmamın söyledikleri yapılır, onun arkasından atılmaz, kötü söz söylenmez, imama kötü söz söyleyen kişinin evinin dağılacağına inanılır.Çocuklar küçük taşlardan beş tane toplayarak oynarlar. Yaşlılar bu oyunu oynayan çocukları görünce kızarlar. Eğer çocuklar beş taş oyunu oynarsa yağmur yağmayacağına inanılır. Kuraklığın olmasından endişe edilir. Gece vakti, tırnak kesince, şeytanların ve cinlerin sevineceğine inanılır. Soğan sarımsak kabukları yakılmazlar.