Tavan Ustası 

Tavan sözlük anlamı ile kapalı mekanda bulunan herhangi bir yerin en üst bölümünü oluşturan düz ve yatay yüzeye verilen addır. Tavan ile ilgili bakım, onarım, tamir ve montaj işlerini yapan kişilere tavan ustası denilir. 

Tavanlar asma tavan, akustik tavan, alüminyum tavan gibi çeşitlerle birbirinden ayrılır. Tavan ustaları; tavanlar için mimari tasarımlar yapar, çelik profilleri tavanlara yerleştirir, tavanların alçı plakalarını yerleştirir, tavanlarda ısı yalıtımı yapar, yapılarda bulunan iç bölümlerdeki klima kanalları, su ve kalorifer tesisat borularını gizler, klima kanallarında hava akımından dolayı oluşan gürültüyü gidermek amacı ile tavanlarda ses yalıtımı yapar ve tavanlara en uygun aydınlatmanın seçilmesinde sizlere yardımcı olur. Bu hizmetlerden yararlanmak için tavan ustası aradığınız zaman web sitemizi gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. 

 

Tavan Çeşitleri

Tavanlar kullanım alanlarına ve şekillerine göre farklı çeşitlerde olur. Tavan ile alakalı hizmet almak istediğiniz zaman özellikle kaliteli hizmet veren tavan ustaları ile iletişime geçmeniz daha doğru olacaktır. Bazen mekanlarda bulunan tavanların modelini ya da şeklini değiştirerek ortama farklı bir hava katmak isteyebilirsiniz. Böyle durumlarda eğer biraz teknik bilginiz var ise yapışkanlı tavan satın alarak kendiniz montaj işlemini yapabilirsiniz. Yapışkanlı tavan kaplama tavan çeşitlerinden biridir. Diğer tavan çeşitlerini de şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Asma Tavan
 • Akustik Tavan
 • Alçıpan Asma Tavan
 • Alüminyum Metal Tavan
 • Baffle Tavan
 • Clip-in Asma Tavan
 • Gergi Tavan
 • Lay-in Asma Tavan
 • Lay-On Asma Tavan
 • Mesh Tavan
 • Petek Tavan
 • Plastik (PVC) Tavan
 • Taşyünü Tavan
 • Gökyüzü Tavan
 • Strafor Tavan
 • Işıklı Tavan 
 • Led Asma Tavan 
 • Karopan Asma Tavan
 • Ayna Tavan 
 • Hasır Tavan 
 • Panel Tavan 
 • Clipin Tavan
 • Kaset Tavan 
 • Spotlu Tavan
 • Izgara Tavan
 • Pleksi Tavan
 • Kırlangıç Tavan
 • Antre Asma Tavan

Bütün bu hizmetlerden yararlanmak istediğiniz zaman işinin ehli tavan ustası ile iletişime geçebilirsiniz. Size en yakın tavan ustası aradığınız da web sitemizi kolaylıkla kullanabilirsiniz. 

 

Tavan Ustalarından Alabileceğiniz Hizmetler

Tavan ustaları tavan ile alakalı bütün hizmetleri sizlere sunarlar. Gergi tavan aydınlatma montajı, mdf tavan kaplama, ahşap görünümlü tavan kaplama, çatı tavan kaplama, tavan pvc kaplama tavan ustalarından alabileceğiniz hizmetlerden bazılarıdır. Bu hizmetleri alırken titiz işçilik ve kaliteli malzeme ile çalışan ustalardan hizmet almanız tavanlarınızın uzun ömürlü olması için çok önemlidir. 

Tavanlar birçok mekanda kullanılabilir. Özellikle evlerde Alçıpan tavana avize montajı. betopan tavan montajı, tuvalet tavan kaplama, açılır kapanır tavan sistemleri montajı tavan ustalarından alacağınız bir diğer hizmetlerdir. Tavanlar banyo için asma tavan, salon gergi tavan, yatak odası tavan, koridor için tavan şeklinde sınıflandırılabilir. İstediğiniz mekan için istediğiniz tavan modelini yine tavan ustası sizler için tasarlar ve montajını yapar. 

 

Asma Tavan 

Asma tavan; genellikle ısı ve ses yalıtımı, estetik görünüm, tavanda oluşan deformeleri gidermek amacı ile yapılan tavan modellerinden biridir. Ana tavan ile arasında sağladığı montaj boşluğu sayesinde biçimsiz duvar tadilatlarını, kötü görünen kablo yoğunluğu asma tavan ile gizlenir. Asma tavan, alçı yardımı ile oluşturulan, evlerde tavan dekorasyonu için kullanılan bir yapı malzemesidir. Kişinin isteğine göre ışıklı ya da ışıksız olarak kullanılabilir. Ayrıca çeşitli desenler ile ortama renk katar. Ofislerde ve evlerde tercih edilen asma tavanlar yaratıcı dekorasyon ürünleri arasında yerini almıştır. Asma tavan yapımı, genellikle büyük ev ve ofislerde yapılmaktadır. Asma tavan gergi tavanla ile birlikte etkileyici bir atmosfer yaratabilir. Evinize ya da ofisinize yeni bir hava katmak için asma tavan yaptırmak istiyorsanız mutlaka bir tavan ustası ile iletişime geçmelisiniz. 

Asma tavan, tecrübeli tavan ustaları rafından yapılmalıdır. Asma tavan yapımı, hem hayal gücü hem de el pratiği gerektirir. İşi iyi bilen bir ustaya asma tavan yaptırmanızda fayda vardır. Asma tavan yapımında, genellikle alçıpan tavan kullanılır. Uzun ve beceri isteyen bir iş olan asma tavan maliyeti de süre ve işçilik göz önüne alınarak değişebilir. Asma tavanlarda neredeyse sınırsız model bulunur. Bu nedenle yaptıracağınız mekan özelliklerine göre en uygun tercihi yapabilirsiniz. Odanızın boyutları, yüksekliği ve şekli asma tavan modeli seçiminde etkili olacaktır. Asma tavan yapılırken öncelikle asma tavan ızgaraları düzgün monte edilmelidir. Izgaraların monte edilmesi zor bir işlemdir. Bu seneple profesyonel bir tavan ustası ile çalışmalısınız. Izgaralar monte edildikten sonra içerisine konulacak led ve spot ışık gibi aksesuarların kurulumu yapılır. Daha sonrası ise hazırlanmış alçıpanlar ızgara üzerine yerleştirilir. Böylece asma tavan hazırlanmış olur. Yapım aşamaları asma tavan çeşitlerine göre farklılık gösterebilir. Bunun için tavan ölçüsü dikkatli alınmalı ve işin nasıl yapılması ile ilgili plan hazırlanmalıdır. Bütün bu işlemleri titizlikle yapan ustalara web sitemiz üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

 

Akustik Tavan 

Akustik tavan yüzeyine gelen ses dalgalarını emerek, bu seslerin yankı yapmalarını engelleyen tavan sistemidir. Bu özelliğe sahip tavanlar yüzeye çarpan ses dalgalarının taşıdığı enerji biçimini değiştirir. Tavana gelen ses enerjisi yüzeyin pütürlü ve yumuşak olmasından dolayı ses ısı enerjisine dönüşür. Böylece şiddeti azalan ses dalgalarının yankı yapması engellenir. Bu niteliklere sahip olan tavanlara gözenekli ya da delikli akustik tavanlar denir. Tavanda akustik özellik sağlamanın başka bir yolu esnek yüzeylerdir. Elastik yüzeye gelen ses enerjisinin bir bölümü yüzeyi titretir ve bu ses hareket enerjisine dönüşür. Böylece istenmeyen sesler azalır. Bu özelliklere sahip tavanlara da titreşimli akustik tavan adı verilmektedir. 

Akustik gergi tavan birbirinden farklı delik bölümlerine ve arkasındaki akustik bölgenin yarattığı ses yutma özelliğine sahiptir. Akustik tavan yapımında kullanılan alçı levhalar yangına ve suya dayanıklıdır. Kolay bir şekilde biçimlenir, uygulandıktan sonra rahatlıkla temizlenebilir. Dayanıklılık açısından uzun ömürlüdür. Tavan kaplama malzemesi olarak delikli alçı plakalardan, aralıklı konulmuş profilli ağaç elemanlardan, mineral lif plakalardan, delikli sunta ve benzeri ekipmanlardan yararlanılır. Plakaların üzeri kumaş ile kaplanabilir. Yüksek seviyelerdeki ses dalgalarını da emebilecek özellikteki akustik plakaların üzerindeki deliklerin toplam alanı, plaka yüzeyinin %15’inden azdır. Akustik tavan ortama şık ve estetik bir görünüm katar. 

 

Taşyünü Tavan 

Taşyünü tavan plakaları bağlayıcı kullanılarak mineral yünden yapılır. Taşyünü tavan panellerinin üretimi için perlit, doğal nişasta, geri dönüşümlü kâğıt, geri dönüşümlü tavan döşemeleri ve kilden oluşan doğal bileşenler kullanılır. Taşyünü asma tavan ürünleri asbest içermez. Panellerin önemli bir kısmı geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmıştır. Taşyünü tavan ısı ve ses yalıtım olan, değişik bileşenler ve sıkıştırma oranları ile fazla gereksinime yanıt verebilen, diğer bir özelliği yanıcı olmayan bir yapı malzemesidir. Taşyünü asma tavanın uygulaması, temizlenmesi ve sökülmesi kolaydır. Ayrıca taşyünü tavan ürünleri ışık yansıtma özelliği sayesinde aydınlatmaya da yardımcı olarak enerji verimliliği sağlar.

Taşyünü tavan özellikle son yıllarda popüler olan özel bir malzeme türüdür. Taşyünü asma tavanlar çekicidir ve popülerliklerine katkıda bulunan mükemmel performans özelliklerine sahiptir. Evler, oteller, eğitim kurumları, ofisler, alışveriş merkezleri, eğlence merkezleri, sağlık kurumları, spor merkezleri, konferans salonları, bankalar, havaalanları gibi hem ısı yalıtımı yapılması gereken hem de estetik uygulamalar yapılacak olan mekanlar için kullanılmaktadır. Alt tavana taşyünü döşenip üst ve görünen kısma da mekanın özelliğine göre dekorlar uygulanabilir. En iyi taşyünü tavan montajı için web sitemizi kullanarak tavan ustası ile iletişim kurabilirsiniz.